Ajinka126 Ajinka126 komentáře u knih

Babičky: Mrtvý kuchař Babičky: Mrtvý kuchař Minna Lindgren

To bya jedna z nejnudnějších záležitostí uplynulého roku. Bylo to tak nudné, že ani nevím, jestli to dokážu výstižně popsat. Proto bude možná lepší pomlčet a vystihnout tak prázdnotu celé té knihy.....

Úvod do buddhismu Úvod do buddhismu Tändzin Gjamccho

Ani bych to nenazvala úvodem, ale spíš takovou základní osnovou toho, co Buddhismus je, co obnáší, představuje a přináší. Není to úplně jednoduché, pokud chcete opravdu zjistit o co jde, proto tohle do začátku mohu jen doporučit. Aspoň rychle zjistíte, zda to je pro vás to pravé nebo ne.

Obecná biologie pro gymnázia Obecná biologie pro gymnázia Václav Kubišta

Mantra úvodu do biologie. Opravdu to je pro mě příjemná vstupenka do dalšího vzdělávání, co se biošky týče. Je vidět, že to někdo psal s cílem podat základní a ucelenou podobu tohoto širokého oboru. Těším se na biologii roslin a živočichů :). Geologie byla trochu nuda. Tak tu pro jistotu ani není :).

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

Tak to je pro mě vysloveně zklamání. Po takovém masovém úspěchu a vysokém hodnocení jsem si říkala, že dám žánu Romány o lásce šanci a nebyl to dobrý nápad. To byl jeden z nejpovrchnějších dějů s tak očividným koncem, že jsem nebyla vůbec motivovaná dál číst. Škoda. Dost jsem se na to těšila.. Každopádně tu mám jednu nepotřebnou knihu, takže brňačky pište si o ni :).

Země divů Země divů Ann Patchett

To je bohužel ukázka toho, když dojde autorovi dech a konec spíchne horkou jehlou. Začátek knihy, její myšlenka a děj jsou skvělé, svižné a čtivé. Pak dojde ke zlomu a jako by konec napsal někdo úplně jiný. Takže jsem se po dočtení cítila ošizená a neuspokojená. Ke knize se znovu nevrátím. Škoda. Tak krásná obála, název a většina děje, si to snad ani nezaslouží.

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Jedna z mála knih povinné četby, kterou jsem přečetla a něco mi skutečně dala. Naprosto otřásla mým dosavadním světem. Nebylo to tou přítomností války. Nebylo to ani tím zoufalstvím a svízelností situace, ve které byla. Bylo to tou otevřeností, optimismem, hrdostí, dospíváním, panikou i radostí nad životem. Stále nevěřím, že tak vyspělé myšlenky sepsala dívka ve věku 13ti let. Pozoruhodné, mistrovské a tragické. Dojalo mě to.

09.02.2017 4 z 5

Vezeň z Azkabanu je pro mě přelomový díl. Není to už ryze dětská kniha čar a kouzel, jako tomu bylo u prvních dvou dílů, ale je to vysvělý příběh, který se by mohl hrdě utkat s kdekajakým slavým sci-fi trhákem. Bravo pro Rowlingovou za to, jak náročný úkol si s cestování časem vzala a ještě větší bravo za to, že to zvládla na jedničku a nezamotala se do toho. Úžasný díl, úžasný Harry, úžasná Rowlingová.

09.02.2017 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Já jsem s Harrym doslova vyrůstala a líbí se mi, že jeho knižní dospělost šla ruku v ruce s tou mojí. Od Harryho začátků, od hodně dětského podání děje, se dostáváme k vypělému, napínavému a velmi ctižádostivému závěru celé série. Ještě teď cítím nostalgii za tím, že to celé došlo ke svému závěru. Chce se mi brečet radostí i zármutkem. Sice to skončilo, já mám ale jako čtenář pocit naplnění a zadostiučinením nad završením celého díla. Cítím se při čtení občas jako dirigent, který se třese vzrušením, nadějí i strachem nad výkonem celého orchestru. Relikvie smrti je opravdu živý příběh. Prosím o přečtení všech, kteří milují film a o knihu doposud nezavadili. Dozvíte se spoustu věcí!:)

09.02.2017 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Do Cormorana Strika jsem se doslova zamilovala. Jeho vnější drsnost v kombinaci s jeho prokresleným jemným nitrem ja něco neuvěřitelně přitežlivého. Tady ťala Rowlingová do živého a vytvořila úžasnou postavu. Nicméně by to nebyla Rowlingová, kdyby nevytvořila kontrast postav. Tím, jak se propojení mezi Cormoranem a jeho asistenskou Robin postupně vyvíjí a graduje, místy moje napětí vyletělo až do nebes. Takže kombinace dokonalého příběhu, kvalitního detektivního pátrání ve stylu indicie za indicií je tu vývoj postav a vztahu mezi nimi. Miluji ten pocit při čtení, kdy se zároveň usmívám, šklebím a mračím, srdce mi bije stále silněji v pravidelném rytmu "toho pravého dokonalého konce", kterým by měla kniha skončit. To je pro mě dokonalý čtenářský zážitek. A že mi ho Ve službých zla poskytla dostatek! :)

09.02.2017

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Tato kniha se mi náhodou dostala do ruky a jelikož je to taková tenounká, tak jsem si ji hned otevřela. Četla se příjemně a svižně. Kupodivu bylo příjemným oživením číst příběh z pohledu němmé kočičí tváře. Velmi promyšlené. Jak jsem se knihou postupně prokousávala, líbila se čím dám víc. Až jsem narazila na jednu kapitolu, u které jsem zůstala s údivem stát. Byla tam nevinná myšlenka o tom, že se naše kočičí hrdinka "Rimpoče" raději lituje sama v koutě nad svým žalem, místo toho, aby dala šanci novým příležitostem. Asi jsem si něčím podobným procházela, protože mě ta čirá pravda až zabolela. Předtím mě ta myšlenka nenapadla. Pak jsem si dalajlamovu kočku přečetla ještě 3x a pokaždé v ní najdu něco nového. Velká poklona.

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Jussi je můj oblíbený autor, co se "severského krimi" žánru týče. Čela jsem i předchozí dva díly a tady v tom se ukazuje, jak vypiloval svůj přednes. Je mnnohem citlivější k detajlům. Věnuje se rozvoji charakterů postav a gradaci děje. Jen mě mrzí, že po dočtení Vzkazu v lahci jsem okamžitě skočila po dalším díle, kterého neustále odkládám. A to vůbec není horší. Jen trochu ochladla moje touha po tomhle "progresivní" severském krimi boomu. Nicméně kniha se čte sama. Hlavní hrdinové jsou skvělými protiklady. Oddělení Q odložených případů je skvělé i proto, že máte pocit, že ta tajemství prostě musíte konečně odhalit! :)

Marina Marina Carlos Ruiz Zafón

Marina je krásný příběh. Není to žánr "horor, sci-fi / fantasy" jen sám o sobě. Je to hodně čtení pro mláděž. Zafóna jsem si oblíbila ve Stíhnu větru. Umí báječně popsat krajimu staré Barcelony, do které umisťuje své romány. Marina mě uchvátila jeho nevinnou ale silnou myšlenkou.."Nejvíce vzpomínáme na to, co se nestalo." Ohromné, jak může malá ale pravdivá myšlenka, způsobit tak silnou reakci u čtenáře.

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Brilantní detektivka! Z celé trilogie je tohle absolutní vrchol. Možná je to vrchol v rámci celé Mayovi tvorby. Tady se mu opravdu prášilo od klávesnice, prože děj je krásně emotivní, záhadný, kriminálně dokonale popsaný a poutavý. Okamžitě jsem si oblíbila hlavní postavy a přála si pro ně ten nejlepší možný konec.

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Po úspěšném Muži jménem Ově a (pro mě) obrovským zklamáním jakým byla Babička pozdravuje a omlouvá se, se tu objevila Britt-Marie. Ti, kteří četli Babičku, už Britt-Marie znají. A to je ten omyl. V babičce nevýrazná, nudná a prvoplánově protivná Britt-Marie je v této své knize naprosto dokonalá! Miluji tu její asociální a autistickou povahu. I přesto to s lidmi umí lépe než kdokoliv jiný. Je to nádherně citlivé a dojemné. Nemohla jsem přestat číst. Tady byla Britt-Marie se mi vryla hluboko do srdce.

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Stopařův průvodce je bible, povinná četba číslo jedna každého fanouška sci-fi žánru! Je to neuvěřetlně uvěřitelné! Zbožňuji autorovu fantasii, která všechen ten svět, postavy a příběh vymyslela. Nejhumornější kniha ze všech. Četa jsem ji několikrát :). Jdu na druhý díl..

09.02.2017 5 z 5

V prvních pár kapitolách mi dělala potíž orientacene ve švédských jménech mnoha postav. Nemohla jsem si zapamatovat kdo je kdo. Po chvilkovém zmatení jsem se jmény postav a měst (končící na "ping") zžila natolik, že mi přišla vtipná sama o sobě. Stařík se mi v knižní podobě líbil mnohem víc než film. Příběh je opravdu vtipný svou neuvěřitelností a "náhodu". Nebojte se ho :).

Mráz Mráz Bernard Minier

Úžasně napínavý příběh. První stránky jsem četla sice s menším přestávkami, protože jsem si chvíli zvykala na delší popisování děje. Absolutně se ztotožňuji s přirovnáním Mrázu ke začátkům tvorby Stephena Kinga. Protože on taky umí popsat hodinouvou cestu autem na 15ti strankách. Závěrem musím označit Mráz top knihou v žánru Thriller / detektivka.

Kruh Kruh Bernard Minier

Kruh jsem četla hned po dočtení prvního dílu (Mráz). Vrátím-li se k prvnímu dílu, tak jsem s ním měla malinko potíž. Do děje mě to hned nevtáhlo. Autor má sice dar slova, ale občas se "moc vypisuje". Místy mi chyběla pořádná nálož přímé řeči, namísto vzletného a zdlouhavého popisování. To vše jsem našla i v druhém díle. Autor svůj osobitý projev nezapře. Musím mu však přiznat, že jakmile se začtu, ponořím do děje tak neuvěřitelným způsobem, že nechci přestat. Kruh měl opravdu napínavý děj a vyvrcholení děje. Líbil se mi víc než první díl. Měla jsem pocit, že Bernard to má více promyšlené a nebojí se to podat.Těším se na další díl! :)

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Přiznávám se na úvod, že jsem Malého prince četla teprve před rokem. A to už mám povinnou četbu dávno za sebou. Za to jsem ho četla hned několikrát po sobě. A vracím se k ní vždy, když je mi smutno. Je to něco tak nesmírně citlivého, promyšleného, chytrého a nádherného. Malý princ je pro mě obrovským skvostem zejména proto, že každý si tam najde to svoje. Každý ho vnímá po svém. Vhání to do mysli otázky, na který ať si každý najde vlastní odpovědi. Doporučila bych to všem, kteří chtějí potěšit svou duši.

Babička drsňačka Babička drsňačka David Walliams

Kniha pro děti, kterou jsem si jednoho nudného letního víkendu u babičky na chatě (krásná to ironie) opravdu užila. Je to pro mladého čtenáře hezky podané. Není to přehnaně naivní ani dětinské. Já jsem se u toho pobavila :).