Aingeal Aingeal komentáře u knih

Smrt v rodině Smrt v rodině Karl Ove Knausgård

Upřímně řečeno, už asi od první čtvrtiny to nebyl ani tak Knausgårdův boj jako spíš můj boj... Boj tuto předlouhou zpověď dočíst, protože nerada opouštím rozečtené knihy. Nejprve k tomu pozitivnímu - originální myšlenka, obdivuji autorovu odvahu něco takového napsat a vydat, to už musí srdce opravdu přetékat. V knize jsem objevila několik zajímavých pasáží (kde se Knausgård zamýšlel na různými aspekty života), které byly opravdu krásně napsané. Ať už si o knize myslím co chci, psát tedy autor nesporně umí.

Jinak jsou ale moje pocity rozporuplné. Napsat svou osobní zpověď na 400 stran, dobrá, ale natáhnout to ještě na dalších šest knih? To už opravdu trochu zavání narcismem a komerčností. Marně přemýšlím, o čem ještě tak autor může v dalších dílech psát - mně jedna kniha plná stýskání nad životem přišla až až. Mimochodem, jistým pasážím by prospělo zkrácení. Popis úklidu zaneřáděného domu v druhé části knihy zabral tolik prostoru, že mi už ze všech těch čisticích prostředků šla hlava kolem. Ve výsledku se tak nahromadila spousta momentů, kdy jsem se po pár minutách zírání na tu jednu stejnou stránku přistihla, že spíš než nad textem přemýšlím nad tím, co si uvařím k večeři.

Za sebe můžu říct toto: nebyla to úplná ztráta času, seznámila jsem zase se zcela novým typem literatury a stylem psaní. Ale úplně nevidím důvod pro všechnu tu slávu a nadšení, co knihu obestírá.

28.05.2020 2 z 5

Svatý Xaverius Svatý Xaverius Jakub Arbes

Jsou knihy z klasické literatury, které jsou mou srdeční záležitostí a mohla bych je číst pořád dokola - a pak ty, kterými se prokousám jednou a bohužel tuším, že už se k nim nebudu chtít vrátit... což je i tento případ. Záhada prezentovaná v tomto díle mi nepřipadala nějak zvlášť tajemná, stejně tak rozhřešení v mých očích nebylo zrovna působivé. Popravdě marně uvažuji, o čem tato kniha vlastně byla...

14.10.2016 2 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Složitě se četla, autor má očividně zalíbení v jazykových prostředcích... někdy jich tam bylo na můj vkus až moc, a to jazykovou bohatost umím ocenit. Jinak ovšem kniha poutavá a geniálně propracovaná; bylo vcelku očividné, že se G. Orwell hodně inspiroval dějovou linkou, ale obě tyto knihy mají něco do sebe ;).

10.09.2016 4 z 5

Chytání pstruhů v Americe Chytání pstruhů v Americe Richard Brautigan

Ze začátku jsem se u knihy div neuzívala nudou a přemáhala se otočit stránku. V polovině jsem se zájmem sledovala jednotlivé střípky rozbitého Chytání pstruhů v Americe a ke konci jsem zvědavá a nadšená hltala každé slovo. Složité, absurdní a zdánlivě nepochopitelné dílo - která jsem na konci s uznáním zhodnotila jako geniální. Děkuji, pane Brautigane :)!

03.05.2016 4 z 5

Život starých Egypťanů Život starých Egypťanů Evžen Strouhal

Byť je tahle kniha už starší, obsahově je opravdu bohatá a velmi poutavou formou vás seznámí se všemi aspekty života ve starém Egyptě. Plná obrázků a zajímavých informací, takže lze jen a pouze doporučit :).

16.04.2016 5 z 5

Dva haranti Dva haranti Fringilla (p)

Nádherná knížka, kterou mám trochu nostalgicky spjatou s dětstvím, ale vracím se k ní ráda i teď. Trochu obdoba třeba Madynky od Lindgrenové, ovšem obdoba, která vás nezklame! Vřele doporučuji,a to nejen pro děti :).

28.03.2016 5 z 5

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

Kniha je dokonalou definicí romantismu v literatuře. Těžko říct, jestli to je dobře nebo špatně... v rámci povinné četby to hodnotím jako "nad očekávání", dějová linka byla zajímavá a obzvlášť ty části, odehrávající se mezi Juliánem a paní de Rénal jsem si i docela užila. Mé antipatie k hlavnímu hrdinovi jsou snad pro všechny, co toto dílo čtou nebo už přečetli docela pochopitelné. Popisy - jako úvod do děje fajn, ale nic se nemá přehánět; dospěla jsem k závěru, že kdyby se jich polovic vyškrtla, nijak by to knihu neochudilo, spíš naopak. Obecně ale tento román hodnotím pozitivně, jako zajímavý čtenářský zážitek a rozhodně nevylučuji, že se k němu ještě někdy vrátím.

02.03.2016 4 z 5

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

Naprosto úžasná knížka, která do puntíku splnila má očekávání :)! Příběh byl kvalitně propracovaný, napínavý, odpovědi nám autor dávkoval po troškách a to navnadí k rychlému přečtení každého :). Už se moc těším na Spáleniště, zakončení prvního dílu vám nedovolí dát si mezi prvním a druhým dílem pauzu - ani na chvíli.

02.03.2016 5 z 5

Láska za ostnatým drátem Láska za ostnatým drátem Hana Radulić

Brilantně napsaná kniha, velmi realisticky popisující kruté podmínky ve vyhlazovacích táborech. Helena (jako postava stejně jako reálná osoba) musela být nesmírně statečná, vysloužila si můj obdiv. Lásky tu bylo sice málo, ale zato byla opravdová, hmatatelná a jiskření mezi hlavními postavami to krásně doplňovalo. Celkově se Láska za ostnatým drátem řadí mezi mé aktuálně nejoblíbenější literární počiny :) a vřele ji doporučuji k přečtení!

11.12.2015 5 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Když opomenu, jak jednoduché bylo pro Ameriku být v jednu chvíli v Maxonově náručí a v tu druhou se pověsit na Aspena (a ne, její takzvaná nerozhodnost takovou podlost u mě neomlouvá ;)...), tak to byla moc dobře napsaná kniha, důstojné pokračování Selekce. Sice bych uvítala více úkolů pro soutěžící - koneckonců, vždyť už je tam jen Elita a u té by to mělo být nejvíc napínavé, ne? - ale zase kniha předvádí jiné zajímavé momenty ;).

09.08.2015 3 z 5

Jeptiška Jeptiška Denis Diderot

Diderot dokázal v této knize nesmírně opravdově vylíčit Zuzaniny pocity - zoufalství a bezmoc. Jak píše Thanyss, "zhmotnělá noční můra" je to pravé vyjádření; několikrát jsem se musela při čtení zastavit a všechno to vstřebat, s hrůzou, že tohle někdo mohl opravdu prožít. Je to velmi silný příběh a právem si získal takový obdiv.

31.07.2015 5 z 5

Tartuffe Tartuffe Molière (p)

Tartuffe? Prostě a jednoduše geniální :). Skvělá práce s jazykem, humor i vykreslení postav :). Čte se jedna báseň a já měla za odpoledne jasno v zařazení tohoto počinu do mých nejoblíbenějších dramat!

17.06.2015 5 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Moc zvláštní příběh - hezky zpracovaný, opět nutící k přemýšlení nad životem, ale trochu víc akce by této knize neuškodilo. I z konce jsem byla poněkud rozpačitá, nicméně nejlepší na knize byly opět brilantně vykreslené postavy a to zcela vyvažuje mé hodnocení téhle greenovky :).

24.05.2015 4 z 5

Canterburské povídky (11 povídek) Canterburské povídky (11 povídek) Geoffrey Chaucer

Některé povídky jsou brilantní a vtipné, u některých jsem se málem ukousala nudou a rozvleklostí. Ale stojí za to to zkusit a minimálně pár si jich určitě oblíbíte :).

03.04.2015 3 z 5

Králův rytíř Králův rytíř Shannon Drake (p)

Jedna z mých nejoblíbenějších drakeovek:). Stojí za přečtení!

15.03.2015 5 z 5

Zajatkyně Zajatkyně Shannon Drake (p)

Jedna ze slabších knížek od Drake, ale ušla. Kyru ani Arryna jsem si neoblíbila a nebyla si schopná vytvořit si k nim vztah, což mě mrzí a bohužel snižuje i mé hodnocení této knihy. Velký plus naopak za historický podklad, který Shannon zvládla tradičně bravurně:).

15.03.2015 3 z 5

Madynka zachránkyně Madynka zachránkyně Astrid Lindgren

Kdo si zamiloval první knihu Madynka, utvrdí se v lásce:). Opět úžasná Lindgrenová, která uvedla na Letní vršek ty nejlepší malé holky všech dob!

28.02.2015 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Úžasná práce s jazykem, krásný příběh:)... Asi to už navždy zůstane mojí nejoblíbenější knihou vůbec :)...

31.12.2014 5 z 5

Čtyřka: Divergentní povídky Čtyřka: Divergentní povídky Veronica Roth

Rozhodně stojí za přečtení, osvětlí spoustu věcí a vysvětlí někdy až nelogické Čtyřkovy myšlenkové pochody :)!

15.12.2014 4 z 5

Harém Harém Colin Falconer (p)

Velice čtivý historický příběh, napínavý, hodně popisný. O tom, jaká Hurrem opravdu byla, nemáme šanci se dnes už dozvědět. Ale autorovo ztvárnění této postavy bylo každopádně extrémně jednostranné a černobílé, což jinak zdařilému příběhu ubírá na věrohodnosti. Škoda.

22.09.2020 3 z 5