Affares Online Affares komentáře u knih

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Historie, konspirační teorie, náboženství a napětí. Brownovi se podařilo vše skloubit do dokonalého příběhu. Tato kniha si vytvořila kolem sebe auru ve stylu "a co když je to pravda?" A to je právě ono, člověk má nad čím přemýšlet a pohlížet na věci tak trochu jinak.
Přede mnou je již zde hodně hodnocení takže se nebudu opakovat, ale pokud sáhnete po této, rozhodně nebudete litovat.

20.08.2018 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Jack London a jeho jedinečný styl. Zase, u této knihy musíte brát v potaz, ve které době byla napsána, ale obsahově, dějově a vším je výborná. Celý děj, popis, utrpení hlavní postavy i její toulky po hvězdách jsou tak poutavé, že se Vám nechce přestat číst. A takové mají knihy být!

02.08.2018 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Autor skrze knihu naprosto dokonale, a hlavně nadčasově, vystihl náhled na tehdejší společnost a nové politické směry. Velice kvalitní dílo, které má své místo v historii. Při čtení takovýchto knih musíte brát v potaz dobu, ve které byla napsána, i čím si autor prošel. Orwell bojoval ve Španělské občanské válce na počátku Druhé světové války a byl i raněn. Abyste si udělali obrázek, co autora také ovlivnilo při formování této knihy, doporučuji jeho další dílo Hold Katalánsku.

Malevil Malevil Robert Merle

Skvělý román, ve kterém ovšem najdete i náznaky myšlení doby, ve které byla napsána. Dnes by to již bylo psáno jinak. Ale díky tomu je kniha ve svém ději strohá, bez zbytečných technikálií, s pragmatickým přístupem k tomu, co musely postavy řešit, aby přežily. Místy jsem se neztotožnil s tím, co se tam dělo a jak se postavy rozhodovaly, nicméně to byl pohled autora. Chvílemi si říkáte, zda byste to zvládli vy v jejich pozici, jak byste se asi rozhodli. V tomto žánru je to povinnost, ale kniha je psaná jinak, než soudobá díla. A právě proto stojí za přečtení. Za mne výborné dílo.

Solaris Solaris Stanisław Lem

Pro mne neuvěřitelný zážitek z četby a upřímně, napoprvé jsem asi nedokázal pojmout hloubku myšlenek. Nejblíže mi sedí srovnání zřejmě s Asimovem. Kniha je zvláštní už tím, kde se odehrává děj a vykreslením jeho jen skutečně pár postav. Jde o unikátní dílo jeho myšlenkou, která je doslova esencí sci-fi. Pro každého milovíka žánru jde o trefu do černého. A také pro milovníky psychologie.

10.02.2022 5 z 5

Ve stínu slunce Ve stínu slunce Jakub Mařík

Slupnuto za dva, tři dny. Holt se musí i pracovat mezi četbou :-) Kniha, jak už tady bylo řečeno, je skoro jako film, který se před Vámi odehrává. Military sci-fi, byť jsem spíše na klasické sci-fi, se zde trefilo výborně. Příjemně a rychle se čte, chybí nudné pasáže, není nouze o zvraty v ději. Chápu počet stran, je to klasika aby se to dobře četlo i prodávalo, osobně jsem zastánce větších svazků, ale jen když jsou kvalitně napsány. A to zde určitě je. Krásná, oddechová četba s řadou zajímavých sci-fi námětů.

20.07.2021 4 z 5

Chlad Chiméry Chlad Chiméry Jan Hlávka

Zlatý grál české literatury. Více říkat nebudu. Takto vybroušený styl psaní s neskutečným spádem a živým popisem děje spolu s ekonomikou, politikou, emocemi. Myslím, že jsem to psal už u některého z předchozích dílů, ale jednozdnačně se jedná o sérii s možným celosvětovým úspěchem po překladu do dalších jazyků.

03.11.2020 5 z 5

Mráz a hry Mráz a hry Jan Hlávka

Tuto sérii mi doporučil bratr a musím říct, že mne velice překvapila. Dokonalý popis děje, vymazlené světy a hlavně obrovské paralely mezi nimi - ekonomikami, frakcemi, mentalitou. To vše opředeno do super sci-fi báze. Úvod, jak to tak bývá u komplexních světů a dějů, se musíte chytit, nicméně překážka to rozhodně není a nejde ani přeskočit. Jedná se o dospělou knihu, kde rozhodně nebudete litovat času stráveného čtením, jelikož doslova proletí a budete chtít hltat další díl. Kniha a děj, který se může hrdě měřit se světovými tituly.

08.06.2020 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Čapek a díla dokonalosti. Pro mne až k neuvěření, že se mu podařilo tak stručně vyjádřit tak silné témata. Ani jedno slovo není navíc. Nebudu se opakovat, řada lidí přede mnou to moc pěkně rozepsala, takto vypadá světová literatura.

19.09.2018 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Pokud zde někdo Čapkovi vyčítá nedostatečnou hloubku a nepropracovanost díla, tak dle mého nepochopil poselství "knihy". Právě ona přímočarost a jasnost příběhu a kam spěje je to, co je zde hlavní. A to se podařilo Čapkovi sdělit takovým stylem, že Vás z toho mrazí.
Pokud bychom dnes knihu přepsali na moderní pojetí, jistě by byla na ideálních 300 stran, více propracovaná, znali bychom jednotlivé postavy do hloubky, ale na výsledku by to nic nezměnilo. Čapek zde zkrátka dal poselství lidstvu.

17.08.2018 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Tato kniha mne docela zasáhla, jelikož jsem ji četl když mi bylo cca 15 let. Zajímal jsem se a zajímám o historii, válku, skutečné události, takže paradoxně mohu říct, že v knize byla vyobrazená krutost Japonců jen velmi "mírná". Ale zase kniha není encyklopedie aby to brala doslovně. Co se autorovi naprosto povedlo je příběh a boj s morálkou v prostředí, kde denně hrozí smrt. Dílo rozhodně patří do výběru TOP100.

14.08.2018 5 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Popravdě moc na knihy o jednom člověku nejsem ale zde musím smeknout a udělat výjimku. Kniha je výborně napsaná, čtivá a pojednává o osobnosti a společnostech, které lidé znají po celém světě. Co je ovšem nejpodstatnější, odkrývá historii Muska, co jej formovalo a jaké kroky činil v životě, které jej dovedly tam, kde je nyní. Stejně tak popisuje zásadní problémy, které musel Musk a jako firmy řešit, jelikož téměř pořád jede tzv. all in. Byl bych moc rád, kdyby autor napsal pokračování např. po 10 letech a vřele doporučuji k přečtení.

06.08.2018 5 z 5

Armabetton Armabetton Martin Chval

Kniha, od které vážně nečekejte hluboké myšlenky ale zábavu spojenou s nadsázkou, obojí tak akorát. Ale zase není to jen tak brak který zahodíte! Kniha je kvalitně napsána, děj a zvraty jsou správně dávkovány a to je přesně ta kombinace, díky které si knihu budete chtít v budoucnu přečíst znovu :-) Za mne parádní kniha a pokud hledáte kvalitní oddechovku, jste zde více než správně.

03.11.2020 5 z 5

Pomníky zimy Pomníky zimy Jan Hlávka

Co dodat? Snad je že touto ságou nemůžete udělat chybu. Výborná kvalita psaní, ještě vybroušenější děj a prostě chcete vííííííc! :-) A to bez jakékoliv nadsázky. Tato série putuje rovnou do TOP četby.

05.09.2020 5 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Jak to tak bývá, jedná se o vyvrcholení celé série. A jak to tak bývá, je nejlepší. Celý příběh se uzavře a nakonec otevírá nejistou naději v lepší budoucnost. Celkové vysvětlení souvislostí sila, prolnutí minulosti s přítomností, silná myšlenka že nejvíce lidí zabijí pouze jednotlivci... To vše dává dohromady krásný a zajímavý děj a námět. Nakonec mi to začalo vzdáleně připomínat Metro, myšleno žitím ve stísněných prostorech. Hodně, hodně pozitivně hodnotím zvraty v ději, kdy mnohdy zasahuje náhoda a jindy je to zase surové ukončení života. Jak jednoduché je zmáčknout jeden knoflík.
Delší dobu jsem zápasil s postavou Darcyho, která tam byla přidána jakoby navíc aby se děj vyřešil, ale nakonec jsem pochopil, že má větší hloubku. Lidé si mají pokládat otázky, pochybovat a hledat vlastní pravdu a stát si za ní. Konat to, co si myslí, že je dobré a správné. A tyhle náznaky jsou to, co oceňuji. Drobnosti, které napoprvé přehlédnete.

Rád bych viděl knihu zfilmovanou ale bojím se, aby z toho nevypadl brak.

13.02.2019 5 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Tak to, na co jsem si stěžoval v prvním díle, že mi chybí hlubší popis technologie sila celkové koncepce, se začalo rozvíjet ve dvojce. Zamiloval jsem si pasáž o Sólovi i celkový pohled z druhé strany "barikády", a sice SILA 1. Postupně autor dávkuje ony body proč... Dvojka je dle mne na úrovni jedničky, moc pěkně napsáno a kniha se mi líbila. Velice pozitivně hodnotím zvraty v ději, kdy mi přijde, že si autor dal skutečně práci a uvažoval nad tím, jak by to probíhalo ve skutečnosti. Ale hlavně, čím dál více oceňuji komplexní myšlenku celé trilogie.

11.02.2019 4 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Takže... Takže... Kniha je pro mne velké překvapení a musím říct, že příběh se čte moc pěkně. Neustále Vás má čím překvapit, dychtíte se dozvědět jak se hlavní postavě daří, co se mu stane dále. Kvalita a propracovanost světa je dokonalá. Nečekejte epické bitvy jako v Pánu prstenů ale kvalitou bych to dal na stejnou úroveň. Kdo po této knize sáhne, nemůže být zklamán. Více se rozepíšu u hodnocení druhého dílu

25.01.2019 5 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Dámy a pánové, konečně dílo z našich luhů a hájů, které stojí za to. Koupil jsem si celou trilogii najednou a dal to za cca 6 dní. Rozhodně obrovsky tleskám námětu, který je skvělý!
Celý první díl Vás seznamuje se světem, který se najednou ocitl v totálním chaosu a mixu časů, národností, technologické úrovně. Nejvíce jsem bojoval s uvěřitelností mladé dívky, která se zázračně protlouká a je nadaná na spoustu věcí, ale zase kdo by nebyl učenlivý v situaci, kdy musí přežít :) První díl bych hodnotil jako nejslabší ze série, ale je to takové obeznámení s věcmi budoucími, které se v plné síle rozvinou až dále. Líbí se mi čtivost, nenáročná ale také bez nějakých zásadních "záseků". Takže, s chutí do toho a mohu slíbit, že další díly jsou jen a jen lepší :)

17.08.2018 4 z 5

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Tato kniha mne velice překvapila, protože byla úplně jiná, než jsem čekal. A to je dobře! Zkrátila se délka oproti knize Budoucnost, takže celý děj je příjemně rozložen bez přehnaného natahování, kdy sbíráte drobné poznatky, které nejprve přecházíte a až poté Vám zapadnou do celého příběhu. Díky námětu Vás kniha skvěle drží přikovaného a chcete vědět více s každou další stranou. Na druhou stranu, kniha se četla poměrně těžko, musíte se soustředit. Úplně jiné, než jsem od Glukhovskeho zvyklý. Proto je dobré si na knihu vyhradit čas, nelovit vždy pár stran když, je zrovna chvíle. Rozhodně zajímavé dílo, které najde své zastánce ale i odpůrce.

31.07.2018 4 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

No, co dodat, znáte ten pocit, že se brodíte něčím a pomaloučku polehoučku se blížíte k cíli? Máte rádi knihy, které jsou obrovsky roztahané? Pokud ne, ani nečtěte. Pokud ano nebo Vám to nevadí, doporučuji. Je těžké najít sympatie s hlavním hrdinou ale to se mi právě líbí, není to černobílé, stejně jako život. Děj se dal napsal na 300 stran ale čím více čtete, tím více Vám to pomalu zapadá a vykresluje velmi dobře vypracovaný svět. Kniha je velmi dobře zvládnutá, ale vyčítám ji zbytečné natahování. Méně je někdy více.

31.07.2018 4 z 5