aetos aetos komentáře u knih

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Ano ano ano! Děkuji Vám pane spisovateli.
Toto je horror, jaký si představíte, když vám někdo řekne, hele tady máš knihu od krále horrorů, čti. Podle mě jedna z nejděsivějších knih od Kinga. A je tak dobrá, že se dá číst i podruhé. Žádné hluché momenty, King jde rovnou na věc a ždíme napětí a předzvěst něčeho "ne tak úplně dobrého" jak jen může. A jde mu to sakra dobře v tomto případě. Bravo!

PŮDA MUŽSKÉHO SRDCE JE KAMENITĚJŠÍ...

20.01.2018 5 z 5

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

(SPOILER) Jedna z nejlepších sci-fi knih co jsem četl. Je neuvěřitelně mnohovrstvá. Vypráví příběh vytahováním střípků minulosti. Vytahuje je ale časově sousledně. Přemýšlím, že by možná bylo ještě zajímavější mít začátek na konci. Ale asi jiný začátek než v knize je a proto tam není. Já nad ním ale premýšlím, stále a stále ...

Každopádně totální pecka. To že takhle o knize sním, jak ji vylepšit, znamená, že mě úplně pohltila.

A teď ještě skutečnost, že jsem knihu nečetl, ale poslouchal. Tudíž na mé hodnocení má silný vliv narátor Jiří Zavřel. Nahrávka to je z roku 1987.

Doporučuji

11.12.2022 5 z 5

Misery Misery Stephen King

Jedna z nejlepších Kingových knih. Čte se jedním dechem. Četl jsem ve 12 letech na dovolené a za dva dny bylo po knize. A já se pustil díky této na Kinga ve velkém stylu. Vždy se mi líbili více komornější příběhy a tento mě nenechal vydechnout.
Je pravda že se však Misery odlišuje od typických Kingových knih. Není v ní nic po Kingových komiksových horrorech, ale to je snad jedině dobře. Je to kniha velmi dospělá a díky své odlišnosti od autorových ostatních děl se podle mě hodí i pro ty, co nemají Kingův styl příliš v lásce.

17.12.2017 5 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Závidím Terry Prachetovi ten um, pomocí nějž buduje svůj nový svět. Je to má cca 12. zeměpložská kniha a musím říci, že tato patří po Malích Bozích k nejlepším. Metafyzičnost celého světa začínám už lépe chápat. A čím víc mi tento svět přirůstá k srdci, tím víc si Zěměplochu užívám. Zdá se mi, že Zeměplocha je zde hlavní postava, okolo které tancují ty ostatní. I když Mrakoplaš trsá ze všech postav možná nejlépe. Trsá v rytmu swingu a nebezpečí - bojím a tak to utíkám pryč, wuaa.

27.09.2021 5 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Mnohem lepší než první díl. Zběsilá jízda od začátku do konce, která míří neúprosně ... přečtěte si sami. Ale není se čeho bát. Jak to vím? Když se Mrakoplaš nebojí, tak já taky ne, protože vím, že žádné nebezbečí nehrozí. Toto mě opravdu rozesmálo ... _)

25.08.2021 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Končím se čtením této knihy v půlce. Pan spisovatel zradil mou důvěru coby čtenáře, že příběh o Geraltovi a Ciri je "skutečný". Pokud této knižní sérii nechtěl dát ze sebe všechno, neměl se do psaní knih pouštět a vodit čtenáře za nos, že opravdu stojí za to jeho příběh číst. Když se nad tím teď zpětně zamyslím, předchozí díly jsem četl a hodnotil plným počtem hvězd, protože jsem věřil v kvalitní zakončení. Teď jsem už jen prolistoval co bude dál a AHA. Je smutné, že někdo svoji práci tolik odflákne a neuvědomí si, o kolik času ostatní lidi tímto okradl. Nevěřím, že si Sapkowski nevěděl s příběhem rady. Věřím, že to toto je jeho (zl)úmysl. Ať už má to psaní z krku. Zaklapávám knihu a mám to z krku taky. Špatná čtenářská zkušenost.

05.10.2018

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Není to nikterak hluboké dílo, ale čte se to jedním dechem. A takové knihy mám rád. Pokud bych ale knihu četl rozloženou například do dvou týdnů, tak si myslím, že mé hodnocení by bylo o hvězdu méně.

Tyto kriminální knihy, se kterými se v posledních letech roztrhl pytel, nejsou postavené na situaci, kdy nemám čas celý den. Sednou, přečíst a koupit další. Konzumní thrillery pro konzumní společnost. A zde to vše funguje jak má. Spokojenost.

06.10.2018 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Čte se jedním dechem.

03.02.2018 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Naprostá pecka!

10.08.2023 5 z 5

Kniha je rozdělena na dvě poloviny. Přiznávám, že jak zde mnozí píší, je první polovina lepší než druhá. Ve druhé polovině se kniha stane méně uvěřitelná. Ale na druhou stranu, chtěl bych vzdát hold spisovatelově fantazii, která mu vydrží až do poslední stránky knihy. Podle mě je nutné přistoupit na hru, kterou s námi Jonasson hraje a užít si jízdu bez předsudků až do konce.

Přesto musím říci, že kniha je o trochu slabší než stařík. Mám takový pocit, že kdyby si příběh udržel šmrnc stejný jako je v té první polovině, měli by jsme tu staříka v ženské podobě.
Přesto dávám plné hodnocení, protože takových knih je podle mě pomálu a kniha si své čtenáře zaslouží.

09.01.2019 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Zdá se mi, že zde pan autor trochu přestřelil počet postav. Místy napínavé, místy nuda. A závěr rozhodně nestál za tolik stran. Na druhou stranu se mí líbí, jakým způsobem dokáže King pospat chování lidí v extrémních situacích. Celé město nažene pod kupoli, zatopí pod ní a světe div se, apokalypsa je zde. Ale nikoliv z okolní situace, ale z klaustrofobního pocitu - lidé začnou odhalovat své temné stránky. Ale zase bohužel, ti dobří jsou moc dobří a zlí jsou strašně zlí, až na výjimky. Zase ta Kingova záliba v komiksech.
Kniha se mi ale četla celkem dobře. Nicméně jsem po přečtení, neměl na dalšího Kinga na nějakou dobu náladu. Zkrátka tato tlustá kniha, nepatří mezi ty tlusté kingovky jako je TO nebo Svědectví.

01.01.2018 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Zklamání. Skončil jsem v půlce knihy s tím, že mám v knihovně určitě lepší věci na čtení.
Připadá mi, že autor se více než na popis postav soustředil na popis sila a s postavami zachází jako s vedlejšími aktéry. Teď aby nedošlo k mýlce, tak chci upozornit, že kniha není žádný technický popis sila, jen způsob přiblížení postav mi nesedl.
Ale abych nebyl tak příkrý, kniha je napsána dobrou stylistikou a nebýt mého subjektivního nezáživného pocitu z jejího čtení, dočetl bych jí, protože se čte sama. Možná se po mém odložení dočetla sama v knihovně. Kdo ví. Vracet se k ní nejspíš nebudu.

09.01.2019 1 z 5

Christina Christina Stephen King

Tak tuhle knihu mám od Kinga rád. Komorní příběh, dobře prokreslené charaktery hlavních postav a postupný přechod ke zlu, které nám autor ukazuje jako nepopsatelné, ale přítomné - o to je děsivější.
Knihu jsem přečetl jedním dechem a vrhl se na dalšího Kinga. Proto ji řadím do té lepší poloviny Kingových knih. Nepamatuji se na hluchá místa. Další plus. Doporučuji.

20.01.2018 5 z 5

Lidský faktor Lidský faktor Graham Greene

Tato kniha je podle mě především sondou do do duše muže.
Knihu jsem řetl podruhé s odstupem 15ti let. Protoře Green po mě představuje zcela nekriticky vrchol literatury, dávám pět hvězd.
Podle mě je to román o lásce. O lásce a strachu.
Někde jsem četl, že Greenovo psaní je jako odpolende prolenošené na lehátku. Jeho styl Vás donutí odpočívat. Proto bych knihu, klidně doporučil do náročnějších obdobích. Myslím, že to je tím pomalým stylem, kterým se příběh odvíjí.

19.01.2021 5 z 5

Ulice Záhadných tajemství Ulice Záhadných tajemství John Irving

Zavřeno a nedočteno. Nejhorší Irving (přečetl jsem cca 7 knih). Zdá se mi, řemeslně odvedená práce, ale co a zda tím autor chtěl něco říci, nehodlám po více jak 150 stránkách zjišťovat. Ale někomu se líbí, takže asi je to prostě úplně z jiného světa než já.

12.12.2019

Pokání Pokání Ian McEwan

Naprosto úchvatných prvních sto stran knihy! Autor se soustřeďuje na popis hlavních postav, jejich myšlenkových pochodů a dává nám nahlédnout snad skoro do všech zákoutí jejich mysli, aby jsme pochopili odkud a kam jdou a jaké jsou jejich motivy. Z první části knihy jsem unesen. Kdyby po sto stranách kniha skončila, deset z deseti a potlesk. Kniha ovšem pokračuje. Autor se přestane soustřeďovat na popis duševních pochodů a začne líčit děj a okolí. Změní styl psaní a bohužel zbývající část knihy až na pár malých částí je pro mě utrpení a velké zklamání. Možná se někdy vrátím k přečtení těch prvních sto stran. Takže první část 5* a zbytek 2*. PS divím se, že mnozí zde to vidí opačně. První část je psychologická povídka a zbytek je velmi prostě líčený příběh zasazený do historického pozadí, které onen příběh často i upozaďuje.

03.02.2018 3 z 5

Poslední stanice Hamburk Poslední stanice Hamburk Martin Vopěnka

Velmi zajímavé čtení pro ty co mají krizi středního věku.

12.12.2022 4 z 5

Marsovský skluz v čase Marsovský skluz v čase Philip K. Dick

První polovina knihy mě bavila víc než druhá. Krásná atmosféra, postavy mi přirostly k srdci a nebýt toho závěru, který ne že by byl špatný, ale byl trochu jiný než jsem čekal/doufal, dal bych plný počet. Rozhodně patří mezi top knihy od tohoto autora.

Taky se nepřikláním k tomu, co tady nekolikrát zaznělo, že první polovina knihy je zmatená, mě přišla naopak krásně uspořádaná. A líbilo se mi, jak nás autor postupně seznamuje s celým prostředím a nevynechámá ani takové detaily jako sousedské vztahy apod. Dick krásně vykreslil psychologie postav.

18.10.2021 4 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Er forma Ishigurovi nesedí. Více se mi líbí jeho knihy a povídky, které jsou psané v první osobě.
Také jsem se nemohl ubránit dojmu, že nápad je dobrý, ale provedení nic moc. Pan Sapkowski by dokázal "putovací vatu" napsat lépe.

07.08.2021 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Poslouchal jsem jako audioknihu.

Můj druhý román od Murakamiho. První byl Bezbarvý Czukuru. Oproti němu uděluji o jednu hvězdu méně. První polovina románu byla lepší. Ve druhé jsme měl pocit, že se postavy chovaly až příliš nelogicky a jediným osvěžením byla Midoko, ale to možná i díky hlasu který ji mluvil.

28.09.2020 4 z 5