Adýsek Adýsek komentáře u knih

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Knize Smrtka se v roce 2018 dostalo obrovského ohlasu. Já jsem si jí přečetla až teď, neboť bude vycházet poslední díl. Nijak jsem se nepřetěšovala - nebo spíš se snažila. Neil Shusterman v této knize prokázal neskutečný um v psaní.
Co velice oceňuji, je neskutečně dobře vystavěný svět... A dvě hlavní postavy jsem si zamilovala. Při posledních dvou kapitolách mi bilo srdce hrozně splašeně. Bála jsem se, co se stane, ale chtěla to nutně zjistit....Tenhle pocit chcete zažít. Tak se do toho vrhněte!
Opravdu moc moc doporučuji!

10.05.2020 5 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Nemůžu uvěřit, že to bylo lepší než první díl. Ale ještě víc nemůžu uvěřit tomu, že to skončilo. Nemůžu uvěřit, že už nebudu s ostatními čekat, jaký další geniální plán Kaz vymyslí a který se dozvím až za pochodu. Že nebudu skákat a běhat s Inej po střechách Ketterdamu, nebudu se smát Jesperovým ironickým poznámkám, červenat se nad Wylanovou stydlivostí, prožívat s Ninou muka, co porazila a sdílet strach a lásku k ochraně ostatních s Matthiasem.
To, co se ze začátku zdálo jako nesourodá parta odpladlíků, vytvořilo úžasnou partu neobyčejných lidí.
V druhém díle mě děj bavil ještě víc než v prvním. Kaz vymýšlel ještě geniálnější plány a moje srdce plesalo radostí, když se něco povedlo a žaludek se svíral úzkostí, když šlo do tuhého.
No a konec? Třešnička na již tak bezchybném dortu.
Děkuji autorce.

05.01.2021

Zlodějská přísaha Zlodějská přísaha Mary E. Pearson

I když má kniha jenom dva díly, stihla jsem si všechno v ní zamilovat! Kazi, Jase, Wren, Synové, Vairlyn, Nash, Lydia, Gunner, Mason,Titus, Samuel, Aram, Pryia, Kerry, Oleez, Lia, Natyia, Eben, Griz, Jaleine i Paxton... Všichni. Na konce sérií se těším - jsem zvědavá, ale zároveň u velice dobrých sérií jako je tahle je pro mě loučení hrozně těžké!
Po ani ne prvních sto stránkách už jsem zažila snad všechny pocity. Slzy radosti, smutku, zlobu (takovou, že jsem měla chuť do něčeho praštit), radost, která mi vykouzlila obrovský úsměv na rtech...
Druhý díl byl mnohem jiný než první.
Hlavní "záporák" nebo, jak to říct, mě překvapil. Opravdu překvapil...
Akcí i zvraty kniha překypovala, nechyběli samozřejmě ani hezké chvilky s Jasem a Kazi.
Často se stává, že lidem vadí hlavní hrdinka, ale řekla bych, že tohle je kniha, kde si Kazi musel každý zamilovat!
No, a Jase, to je snad samozřejmost.
Poslední kapitoly byly krásné, plné štěstí... Velice dojemné.
Jsem opravdu nezvykle smutná, že tato jízda s Kazi a Jasem pro mě skončila (samozřejmě si to můžu přečíst znovu :-), ale víte, jak to myslím...)
Plánuju se k této sérii ROZHODNĚ někdy vrátit!
Byla to úžasná cesta s báječnými postavami, světem, zvraty, romantikou, bojovými scénami...
Naprosto jsem se do toho zamilovala!
Děkuji!

03.08.2020 5 z 5

P.S. Líbíš se mi P.S. Líbíš se mi Kasie West

P.S. Líbíš se mi není ten typ knihy, co se obvykle řadí mezi mé nejoblíbenější. Kasie West však vytvořila skvělé hlavní hrdiny, zábavné konverzace a příjemnou atmosféru, díky čemuž mám vždycky při myšlence na knihu úsměv na tváři a lepší den. Další autorčiny knihy mě rozhodně neminou.

28.06.2021 5 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Na první díl této série nevzspomínám moc kladně. Bavila mě asi tak poslední třetina. Dvojka byla bomba, že jsem ani v té rychlosti, kdy jsem po dočtení popadla další díl, nestihla napsat komentář.
Tento čas jsem si ale vynahradila pro poslední díl.
Co se týče děje. Byl to MAZEC!
Seznámili jsme se tady mnohem blíž s vládci ostatních dvorů, na které jsem se snažila utvořit si jasný názor, ale měli tak proměnné chování, že to nešlo. Pohybovalo se to mezi - nesnáším ho - fajn - nesnáším ho
Největší problém mi dělal Tamlin, u toho se to vážně střídalo.
V prvním díle jsem neměla ráda Nestu, ale stala se mojí nejoblíbenější sestrou Archerenovou (Snad jsem to jméno napsala správně).

Prostě, všechno se to moc hezky uzavřelo.
Mám k tomu své výtky, ale nejsou tak velké abych nedala plný počet hvězdiček.
Hodnotím tedy 5/5⭐

26.09.2020 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

(SPOILER) SPOILERY!
Do knihy jsem se pustila s velkým očekáváním, a tak jsem se trochu bála, jestli nebudu zklamaná...Jak jste ale asi mohli poznat podle mého počtu hvězdiček - nestalo se!
Vůbec nevím, kde bych začala.
Autor je originálnější a originálnější...Jeho myšlenka "Dokonalý svět", je opravdu působivá a donutil mě nad ní hodně přemýšlet. Hezky vykreslil psychiku hlavních postav. Menší kapitolky deníků smrtek z prvního dílu, vyměnil za myšlenky samotného Nimba...Bylo to velice zajímavé čtení - jeho pohled na to, že nemůže zasahovat do záležitostí smrtek, atd... Goddrada jsem nesnášela stránku od stránky víc...(koneckonců, to asi všichni...)
Na konci jsem se rozbrečela, protože ten byl opravdu dojemný...
Jsem hrozně zvědavá na další díl, mrzí mě, že musím čekat ještě měsíc!!! Ale zároveň se trochu bojím, aby to autor nezkazil...
Z celého srdce doporučuji!!!

20.05.2020 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Nejnovější kniha k mojí milované sérii Hunger games mě nezklamala. Příběh je protkaný písněmi a odkazy k původní trilogii, které určitě všechny nezaznamenáte hned při prvním čtení. Máte možnost pozorovat vývoj později velkolepých a oblíbených Hunger games a také mladého prezidenta Snowa. Kniha není tak akční jako původní trilogie, obohatí vás ale o spoustu informací. Balada o ptácích a hadech je jednoduše nutnost pro všechny fanoušky knih a filmů z tohoto univerza!

30.05.2021 5 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

První polovina knihy byla za mě bohužel slabší. Věci, jako třeba Katnissiny psychické problémy, se dost opakovaly. A některé její reakce jsem (zase) nechápala. Ale z omylu, že je tahle kniha slabším článkem celé této skvělé série, mě vyvedla závěrečná část.
Řeknu jenom, že to bylo skvělé, nabité, překvapivé a mělo to spád. (A stojím si za tím, že tam ten epilog má být :-)
Děkuji autorce!

17.04.2021 4 z 5

Studie jedu Studie jedu Maria V. Snyder

Klasická YA fantasy, na kterou jednou za čas dostane každý chuť.
Hlavními hrdiny je tady sympatická Jelena, která se snaží vypořádat se svými démony z minulosti a Valek, muž s kamennou maskou a skvělý bojovník. Je to opravdu klasická fantasy se spousty zvratů, které ale tak trochu čekáte, magií, slowburn romantika...
Náhodou mi to ale nevadilo. Navíc autorka nám to okořenila skvělým a neokoukaným námět - jedy.
Tato kniha mi padla do správné noty a těším se na další díl.

20.01.2021 4 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

"Vítejte ve světě, kterému vládnou nelítostné víly!"
Už jen ta myšlenka! Když se řekne víla, představím si malou, křehkou a bezbrannou osůbku. Ale Holy moji představu úplně překopala.
Hodně váhám mezi čtyři a pět a tak dávám 4,5/5.
Svět v knize je úplně jiný. Chvilku jsem si musela zvykat, že víly mají např. zelenou pleť nebo ocas, přece jenom jsem předpokládala, že to bude něco jako Sarah J. Mass. Ale teď si myslím, že ten svět je dokonalý!
Knihu jsem přečetla za jeden a něco dne. I když měla kniha trochu pomalejší rozjezd a řešila se tam hlavně nenávist mezi Jude a Cardanem, stejně jsme ji prakticky neodložila.
Pár lidem vadilo chování hlavní hrdinky, a tak jsem se na to připravovala, ale pro nic za nic. Naopak. Jude mi jako hlavní hrdinka sedla a mám jí ráda. Na druhou stranu mě ale hrozně iritovala Taryn. No a, kdo by nemiloval Cardana (tedy s postupem času XD) Čekala jsem, jak se to bude vyvíjet dál mezi Jude a Cardanem. Jejich vztah je hodně střídavý. Od poloviny to ale byla jízda od které se neodtrhnete dokud se nedozvíte konec.
Sečteno podtrženo...
Kniha se mi strašně líbila. A moc moc moc se těším na druhý a třetí díl!

11.07.2020 4 z 5

Zlodějský tanec Zlodějský tanec Mary E. Pearson

Možné spoilery!
Kde začít...? Na tuto knihu mě nalákalo hrozně moc lidí a jsem jim za to vděčná. Začnu u hlavních postav - Kazi i Jase mi neskutečně přirostli k srdci. Jejich lásce bránila tajemství (zvětší části z jejich minulosti), které se tomu druhému báli říct, ale potom se to samozřejmě provalila a bylo to o to horší. Romantika byla hrozně příjemná. Bylo to čtivé. A taky se mi líbilo, že tam autorka dala kapitoly z obou pohledů. Takže když jeden lhal, v další kapitole jsme se mohli dozvědět jestli to ten druhý poznal nebo ne. Opravdu moc se těším na druhý díl. Autorka v prvním díle nakousla velice zajímavé téma na které se moc těším.
Ze srdce doporučuji!

06.05.2020 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Co bych knize vytkla, a za co taky ubírám jednu hvězdičku, je pomalý začátek a občasná hluchá místa v knize. Ale prostředí rozvíjejícího se Londýna, sarkastická hlavní hrdinka, nevrlý tajemný knihovník a pomalá hatelove romantika Vám to jistě vynahradí.

30.05.2021 4 z 5

Winter Winter Marissa Meyer

Od minulého dílu mě začali některé pasáže knihy nudit. Winter jsem odložila na více než měsíc, než jsem se donutila ke knize vrátit. Neříkám, že se tam nic nedělo, to ne. Ale přišlo mi, že to autorka trochu okecávala. Proto věřím, že by se prostředky posledních dvou knih daly trochu osekat.
V posledním díle nám k hlavním postavám přibývá měsíční princezna Winter a strážce Jacin. Hrozně se mi líbil Wintřin charakter. Celkově v průběhu série se všechny postavy posunuly dál. Největší charakterový posun byl určitě u Cinder.
Musím říct, že mi všechny postavy přirostly k srdci. Nejvíce mi budou chybět výměny názorů mezi Thornem a Cinder.
Abych se vrátila k této knize, tak se mi hrozně líbilo autorčino pojetí pohádky Sněhurka. Víme, že každý díl této série je reetelingem na známou pohádku. Winter je právě na Sněhurku. A jak už jsem říkala, moc se mi líbilo, jak hlavní zvrat Sněhurky autorka pojmula. Byla jsem z jejího nápadu hrozně překvapená.

Po tom nudném prostředku, vás autorka vtáhne do úžasného příběhu, u kterého Vám bude jedno, že v televizi běží váš oblíbený pořad, nebo že na vás někdo mluví, či že máte být už dvě minuty na online hodině. Jenom budete chtít zjistit, jak kniha dopadne.

04.03.2021 4 z 5

Jen 27 dnů Jen 27 dnů Alison Gervais

4/5
Nato, že tato kniha vyšla již před dvěma lety, nedostalo se jí podle mě takové pozornosti jakou by si zasloužila.
Hned na začátek... Nádherná a půvabná obálka. Velice důmyslná.
Nejdříve se mi to zdálo jako klasická "feelgood" comtemporery. To jsem se ale spletla. Hlavní postavy řeší své problémy a než se dostanete k romantice chvilku se načekáte. Vůbec si toho ale nevšimnete, protože dvě hlavní postavy jsou úžasné. Oba dva se chovají reálně a přiměřeně jejich věku... Hadley mi opravdu sedla. A Archer se svojí navenek tvrdou slupkou taky.
Příběh se neodvíjel tak, jak bych čekala. Myslela jsem si, že to bude něco úplně jiného.
Vedlejší postavy, a hlavně Archerova početná rodina, byly úžasné.
Bylo to smutné, překvapivé, napínavé a ke konci dokonce i akční. Autorka nic dlouho neprotahovala, což mi sedlo.
Pokud si chcete přečíst nějakou knihu v angličtině, řekla bych, že tohle je dobrá volba...
Děkuji moc. Tento dívčí román se zařadil k mým nejoblíbenějším!

01.10.2020 5 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Naprosto úžasný konec. Mnoho dalších zvratů, tak, jak je má Sarah ve zvyku do knih přidávat a spoustu dalších překvapení. Muselo být neskutečně těžké dokončit takovou výbornou sérii a proto skládám Sarah obrovskou poklonu. Moc mě mrzí, že se musím s celou sérií rozloučit.Velice mi budou chybět všechny ty,mně velice sympatické a úžasné postavy. Rozhodně to byla ta nejlepší série, kterou jsem za tento rok četla...

29.12.2019 5 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Kniha se mi velice líbila. Myslím, že začátek knihy by se dal zkrátit, nebo by se dal dříve rozjet děj a a ta pravá akce... Také bych uvítala i třešničku na dortu ve formě nějakého překvapení nebo velkého odhalení. Ale kniha byla originální a někdy se k ní znovu vrátím.

P.S. Nádherná obálka, za kterou skládám tu největší poklonu!
4,5/5*

11.05.2021 4 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

...Kniha, co mě emočně rozložila

Trochu jsem se zděsila, že má kniha obsahovat sex, drogy alkohol, během čtení jsem ale zjistila, že všechny tyto momentálně "nevhodné" položky, nám velice realisticky dokreslují 70. léta. A já, jakožto někdo, kdo v sedmdesátkách ještě nežil, jsem si mohla lépe představit tehdejší hudební scénu, myšlení téhle generace a celkově tu dobu.

Když jsem četla recenze na tuto knihu, hodně se psalo, že je to hrozně realistické, připadáte si, jako byste znali každé slovo a každou notu písniček od The Six, znali členy a chtěli, jakožto velcí fanoušci, vědět, CO stálo za jejich rozpadem. Můžu říct, že tak to přesně bylo. Kniha je sice psaná v rozhovorech, ale soucítíte s každým členem a budujete si k nim vztah - ne vždycky ale kladný, a to je na tom právě hustý - autorka vám nevnucuje a nepřikrášluje jednu postavu, naopak vám ukazuje světlé i tmavé stránky každého člena. Jejich problémy. Taky nikoho neobhajuje, nechává příběh plynout a vy jen sledujete názor každé postavy. A z nikoho nedělá dokonalého. Taky ukazuje, že za zástěrkou slávy se neskrývá jenom radost, peníze a přátelství, ale taky závist, nenávist, smutek, bolest.

Za mě jedna z nadprůměrných knih, která je nacpaná emocemi. Ze začátku mě trochu nebavila, ale jen si počkejte.

Turné je rozjeté, vztahy napjaté, kapsy nacpané drogami, neopětované city a natěšení fanoušci.
S chutí do toho.
4,5/5

03.02.2021 5 z 5

Divné hlášky z knihkupectví Divné hlášky z knihkupectví Jen Campbell

Čteno v angličtině. Pokud hledáte jednoduchou knihu v angličtině - tady ji máte.
Milé čtení, které neurazí. V knize se našlo i pár hlášek, které mě opravdu rozesmály. A u některých jsem si ani nemohla představit tu situaci a hlavně, jak bych na ní, kromě smíchu, zareagovala.
Pochvala autorce a spolupracujícím knihkupcům.

CUSTOMER: I have got a while before my bus. Are you and any of the other customers interested in playing cards?

06.01.2021 3 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Celý nápad světa a samotných Hunger games je (samozřejmě brutální, ale...) naprosto GENIÁLNÍ.
Dříve, než jsem četla knihy, jsem viděla filmy. Které, dle mého názoru měly úžasnou atmosféru a, co je zvláštní, držely se knižní předlohy. Nesedl mi na nich Peeta a na Katniss jsem si musela vážně zvykat. Herečku mám ale ráda, a tak se povedlo. Po zkouknutí filmů jsem nebyla ani "TeamPeeta" ani "TeamHurikán". Co vy?
Teď už ale ke knize - autorka píše vážně působivě čtivě. Měla jsem přečteno za necelé dva dny... Na Katniss jsem si vůbec nemusela zvykat. Měla jsem ji ráda od začátku. Byla citlivější než ve filmu, kde měla prakticky pořád stejný kamenný výraz. To samé s Peetou. Ve filmu z něj udělali na můj vkus tak trochu slabocha... V knize byl úplně z jiného masa. Takže oficiálně jsem "TeamPeeta"!
Vyjasnilo se tady spoustu věcí... Například, co jsou reprodrozdi a dál už nechci spoilerovat.

Co mě ale zamrzelo je, že bych chtěla více popsaný vzhled jednotlivých krajů, dalších splátců - více používat přídavná jména, kdo je silný, chytrý, rychlý, lstivý. Taky více popsat vzhled a zvyky Kapitolu. Ale třeba se dočkám v dalších dílech...

Musím ale pochválit překladatelku. Prakticky jsem nenašla žádné chyby.

Je to opravdu dobrá série, mrzí mě, že jsem se do ní nepustila dřív.
Znovu opakuji, že ten námět knihy je GENIÁLNÍ!

28.09.2020 4 z 5

Němý viník Němý viník Maureen Johnson

První díl Křiváků jsem četla tento rok v dubnu, takže jsem měla všechno v celkem živé paměti, což se u takovýhle typů knih hodí.
První díl byl za mě naprostá pecka mého dubna. Tenhle typ knih v České republice moc nemáme (nebo o tom nevím) a za mě je to škoda.

Jakmile jsem začala druhý díl číst, navrátila jsem se do té úžasné elinghamovské atmosféry. Začala jsem číst někdy předvčerejšky a stránky mi lítaly pod rukama rychlostí blesku (četla jsem to elektronicky, ale to je jedno :-) Nešlo se mi od toho odtrhnout!
Stevie mám fakt ráda! Moc mi jako hlavní hrdinka sedí, je jednou z mých nejoblíbenějších. Je neskutečně chytrá, jde si za svým a na rozdíl od jiných hrdinek se chová realisticky. David je prostě číslo, co k tomu dodat?
Celou knihu doplňoval takový ten "teenagerský" humor. Fakt jsem se bavila. :-)
Ale, co je hlavní...kniha spolu s případem se velice posunula. Zvraty byly neskutečné, tajil se mi dech až do konce.

Maureen postavila laťku vysoko.

14.08.2020 5 z 5