adela.hol adela.hol komentáře u knih

Neústupná princezna Neústupná princezna Meghan March

(SPOILER) Z tajemného pana cizince se stává Kane Savage, nájemný vrah. V bytě Temperance se objeví, aby jí řekl, že byl najat, aby zabil jejího bratra. Zároveň ale pracuje pro Mounta a má Temperance chránit, protože i ona je v nebezpečí.
Jejich vztah se nyní mírně řečeno zkomplikoval a to nejen tím, co je Kane zač, ale i tím, že si oba velmi brzy uvědomují, že se zamilovali. Má ale takový vztah vůbec šanci?

Zatímco v předchozím díle se dostala ke slovu jen Temperance, v tomto díle se už s Kanem ve vyprávění střídají. Vidíte do hlavy jim oběma, jak si toho druhého zakazují a zároveň nechtějí nikoho jiného. Proč také? Kane podporuje Temperance v její sochařině, ona mu zase dává najevo, že z něj nemá strach, protože ví, že jí by nikdy neublížil. Protože by nikdy neudělal to, co by sama nechtěla.

Nechyběly ani mé oblíbené žárlivé scény. Temperance by si radši v Kaneově nepřítomnosti představila, že právě někoho zabíjí, než že by měl spát s jinou. Kane by zase nejradši zabil každého, kdo o Temperance jen zavadí pohledem.

Jejich chemie celým dílem graduje a vy jen čekáte, čím to zase autorka ukončí, že hned budete muset pokračovat dál. To, co se tam stalo, vypadá sice jednoznačně, ale myslím, že tuším, jaká bude pravda.

24.02.2024 5 z 5

Draculova žena Draculova žena Michaela Ella Hajduková

Psycholožka Karolína jezdí každý rok se svými přáteli na nějakou neobvyklou dovolenou. Když ale tentokrát přijde její nejlepší kamarádka Saša s tím, že by jeli do Rumunska, Karolína je zásadně proti. K této zemi cítí odpor, ačkoliv nikdy nepřišla na to, čím to je. Zatímco její přátelé se na místě dobře baví, její podivná úzkost se znásobuje. A když jednoho večera narazí v blízkosti hradu Poenari na smečku vlků, ukryje se před nimi právě v opuštěném hradu. Je ale skutečně opuštěný? Nebo v něm najde něco, co netušila, že vůbec kdy ztratila?

Kniha je vyprávěna v ich formě z pohledu Karolíny a také Ilony Szilágyiové. Kdo byla Ilona? Druhá manželka Vlada III. A to byl kdo, nejspíš se teď ptáte. Znáte ho jako Draculu. Už jsem doma, asi si říkáte. Co se vám vybaví jako první, kdy se řekne Dracula? Pokud upír a Transylvánie, tak jste na tom podobně, jako jsem byla já před přečtením této knihy. Upřímně jsem do knihy nešla s žádným očekáváním. Vlastně jsem si myslela, že budu číst právě o upírech, všude bude samá krev a mord a já budu litovat, do čeho jsem se to dala. Realita? Místo děsu a hrůzy jsem dostala příběh velké a osudové lásky. A to je moje gusto.

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout a hlavní postavy se mi každou stránkou dostávaly pod kůži víc a víc. Bylo mi jedno, jestli zrovna čtu pasáž ze současnosti nebo tu z 15. století, příběhu jsem postupně propadala a byla zvědavá, co bude dál. Autorka zkombinovala skutečné historické postavy a skutečná místa ve vlastním příběhu s prvky fantasy, romantikou i erotikou a mně to maximálně sedlo. Ke knize se určitě jednou vrátím, abych od začátku vnímala všechny detaily, když už vím, jakým směrem je příběh veden.

Po dočtení se vraťte zpátky na začátek a znovu si přečtěte citát před prologem. Poté vás zasáhne ještě víc.

22.02.2024 5 z 5

Divoký princ Divoký princ Meghan March

Temperance žije svou prací provozní ředitelky a možná někde v koutku duše sní svůj sen o tom, co by opravdu chtěla dělat. Mezi přátele může počítat maximálně svou šéfku Keiru, jejího nebezpečného manžela Lachlana a také starší sousedku Harriet. Ta se nestydí jí dávat rady v oblasti milostného života, který je prachbídný. Jednoho večera, při nevinné cestě za zákazníkem, se ovšem Temperance dostane do erotického klubu. A právě ten večer se její život změní. V osobním i pracovním životě. Bojuje sama se se sebou, aby se nevracela. Aby zapomněla. Ale tajemný pan cizinec jí to nechce dovolit.

Kniha je psaná v ich formě z pohledu Temperance. Od autorky je to má druhá série, takže jsem věděla, že knihu slupnu jako malinu a hned se začtu do dalšího dílu. Pokud s autorkou ještě nemáte žádné zkušenosti, doporučuji vám mít její série vždy pokupě a nezačínat číst dřív, protože pak byste hodně litovali.

Stejně jako v předchozí sérii i tady najdete skvěle popsané erotické scény, ale navíc jsou zabalené do příběhu. Temperance má nějakou svoji minulost, za kterou se stydí a před kterou utekla, aby dokázala, že může žít i jinak. A vedle ní je tu pan cizinec, u kterého se za celou dobu nedozvíte jeho jméno, pouze v posledním odstavci zjistíte, co je zač. A to vás bude nutit číst dál. Že mezi nimi chemie funguje od prvního momentu asi není třeba dodávat. To autorka prostě umí.

Série lehce navazuje na Mount trilogy, takže doporučuji nejdřív začít právě jí. Tam si milovníci mafiánských romancí také přijdou na své.

21.02.2024 5 z 5

Chapadla Černé hvězdy Chapadla Černé hvězdy Tereza Kadečková

Na zemský povrch dopadla Černá hvězda a utopila svět. Lidstvo se rázem rozdělilo na čtyři skupiny. Na Lodích svobody žijí lidé, kteří se potopě vyhnuli. V kultu Černé hvězdy se lidé postupně mění v ryby a přizpůsobují se novému světu v oceánu. V organizaci jménem Nekonečno se snaží prokázat to, co kult způsobuje. A Robotstvo jsou jakýmsi tichým pozorovatelem. Možná.
A v tom všem zmatku stojí proti sobě Aphelion a Perihelion - sestry, dvojčata. Nikdy si spolu nerozuměly a v novém světě je to o to horší. Dokážou k sobě nalézt cestu nebo už je pozdě? Na jejich vztah i všechno kolem?

Kniha je psaná v er formě, střídavě z pohledu obou sester. Ze začátku mi chvíli trvalo se začíst a zorientovat se v celém tom světě a jeho hierarchii. Také jsem se někdy ztratila, když byl zrovna náhlý přechod na nějakou vzpomínku. To byly ale detaily, které se daly zvládnout. Čeká vás tu velká škála postav od obyčejných lidí, přes hybridy lidí a ryb v různých stádiích proměny až k nebinárním postavám tvořených umělou inteligencí.

I přes neobvyklé postavy se tu objevují problémy reálného světa. Afi a Peri v sobě odmala živily, že je všichni mají radši, než tu druhou. Že ať jedna udělá cokoliv, proti té druhé to bude vždy málo. Když Afi vstoupila do kultu, který nebyl ničím jiným než náboženskou sektou vymývající mozky, našla někoho, kdo ji přesvědčil, že za něco stojí a že ji má opravdu rád. Jenže dříve či později každý prozře. Stejně tak Peri pracující pro Nekonečno.

Kniha má někdy až hororové prvky (viz implantace/odstranění symbiontu), což upřímně nemusím, ale tady to dávalo smysl. Co se týče samotného závěru, tak jsem jen kulila oči a byla v šoku, že jsem na poslední stránce, jak to gradovalo. Ale i tak by mi nevadilo, kdyby kniha měla pár stránek navíc, protože svět byl opravdu originální a zároveň si myslím, že by toho postavy ještě měly hodně co říct.

19.02.2024 4 z 5

Svůdné zlo Svůdné zlo Wendy Higgins

Šestnáctiletá Anna má stejné starosti jako její vrstevnice, ať už řeší svou postavu nebo že není v kolektivu příliš oblíbená pro své vzorné chování. Nikdo netuší, že má i jiné starosti. Nikdy není nemocná, slyší na velké vzdálenosti, vidí aury lidí. Teprve když na jednom koncertě potká bubeníka Kaidana, zjistí, že není jediná, kdo má takové schopnosti. Stejně jako on patří mezi nefily - potomky padlých andělů, kteří na popud svých demonických otců musí na světě šířit sedm smrtelných hříchů.
Může se slušňačka Anna naučit po tolika letech šířit zlo nebo naopak sblížení s Kaidanem způsobí, že to on se ze strany zla stáhne?

Kniha je vyprávěna v ich formě z pohledu Anny. Líbila se mi myšlenka andělů a démonů, první polovina knihy mě bavila i přes pomalejší rozjezd. Nápad s barevnými aurami byl skvělý nebo i Annin výborný sluch v lecčems pomohl. V druhé polovině jsem ale měla pocit, že se některé věci opakují nebo se děj příliš táhne a v určitých momentech jsem se až nudila.

Víc jsem i čekala od romantické linky. Anna a Kaidan měli momenty, kde se chemie projevila, ale jako celku jsem té lásce nevěřila. Ze strany Anny jsme o lásce věděli, ale jak chyběl Kaidanův pohled, nebyla jsem si tím úplně jistá. Ani když se objevila postava Kopana, který je tu nejspíš pro vznik milostného trojúhelníku, mě Kaidan nepřesvědčil, že by tolik o Annu stál. Samozřejmě roli hrály vedlejší okolnosti, proč spolu nemohou být, ale i přesto mi mezi nimi něco chybělo.

Dále mi nesedlo Annino rychlé sblížení s otcem. Několikrát ji ohrozil, vyděsil a přesto mu ve všem důvěřovala. Chápu, že on o tom světě věděl víc, než ona. Ale chyběla mi z její strany nějaká nejistota, obezřetnost. Malý náznak pochybností, jestli to, co se po ní chce, je správné.

Čekají mě ještě dva díly. Uvidím, jak se můj názor na příběh bude vyvíjet.

17.02.2024 3 z 5

Ano, pane Božský Ano, pane Božský Lucie Srňánková

Eva se snaží vyrovnat se smrtí milovaného manžela Mathiase. Nad vodou ji jakžtakž drží jen nejlepší kamarád Robert. Ale život jde dál a ona se musí naučit znovu žít, o což ji prosí i sám Mathias, se kterým se setkává ve snech.
Po několika měsících jí osud do cesty přivede vlivného podnikatele Sama. Svou vzájemnou přitažlivost nedokážou popřít, a jejich vztah se stává velmi brzy intenzivním. Ne všichni jim to ale přejí.
Eva jako obyčejná cukrářka může působit jako zlatokopka, Sam má zase dosti pochybnou minulost.
Dokážou překonat všechny překážky a vybojovat si svou lásku?

Kniha je psaná v ich formě především z pohledu Evy, ale i Sam dostal v pár kapitolách příležitost promluvit. Stejně jako první autorčina kniha, i tato je čtivá, děj plyne přirozeným tempem a zároveň se nikde nezastaví. Pořád se něco děje.
Erotické scény jsou opět velmi detailně popsané, ale zato s vkusem. Narozdíl od předchozí knihy si na nějakou první scénu chvíli počkáte, což ale zvyšuje napětí a za mě je to lepší.

Evu a Sama si oblíbíte hned a chemie tu funguje od prvního setkání až po poslední stránku. Co jsem hodně ocenila bylo, že spolu oba komunikovali a veškeré nejasnosti, pochyby, zmatky si během rozhovoru vyjasnili.
Líbil se mi i vztah Evy s Robertem, který se sice poté na delší dobu pokazil, ale oba dva měli svou pravdu a dokázala jsem jejich jednání pochopit. V určitý moment se ale jeden z nich zachoval až moc krutě.
Evina matka byla kapitola sama o sobě, i když jsem si myslela, že do děje zasáhne mnohem víc a zároveň mi některé scény přišly vyhnané do zbytečného extrému.
Také nemůžu opomenout skvělý nápad s Evinými sny o Mathiasovi, z nichž některé mi způsobily i slzy.

Autorka už podruhé dokázala, že lze erotický román zasadit do českého prostředí a že se v něm může odehrávát i silný příběh. Samotný závěr knihy byl jen třešničkou na dortu.

13.02.2024 5 z 5

Nel - Příběh Cornelie Fetterlyové Nel - Příběh Cornelie Fetterlyové Kristyna Andrews (p)

Cornelie Fetterlyová žije v novém společenství, které vzniklo po třetí světové válce a po zániku Spojených států. Je úspěšnou herečkou s dokonalým vzhledem a je zasnoubená s mužem svých snů. Její snový život se ale rozpadne jako domeček z karet ve chvíli, kdy se ocitne v nesprávnou dobu na nesprávném místě. Sice jako jediná přežije, ale její vzhled se změní a získá nevídané schopnosti. Ty ale ona nechce. Chce zpátky svůj starý život a nebýt pokusným králíkem, kterého ostatní jen využívají. Je to ale vůbec ještě možné? Být zase jako ostatní?

Kniha je psaná er formou. Kapitoly jsou krátké, ačkoliv malé písmo může svádět k tomu, že je čtete dlouho. Pár kapitol mi chvíli trvalo se začíst. I když se text nečte úplně lehce, že by stránky odsýpaly pod rukama závratným tempem, ničemu to nevadí, protože příběh vás chytne. Aspoň mně se to stalo.

První polovina knihy je možná trochu pomalejší, protože se věnuje hlavně Corneliině změně a různým testům, které musí podstupovat, ale zároveň běží na pozadí velmi jemná romantická linka, která mě hnala dál.
Ve druhé polovině se už Cornelie smiřuje s tím, že nic nebude jako dřív a že jestli chce alespoň dál nějak normálně žít, musí se přijmout taková, jaká je. V ten moment se postupně odhalejí pravé charaktery postav, protože jen v krizových situacích člověk pozná, na koho se může spolehnout.

Byla to moje první sci-fi kniha a rozhodně mě nezklamala. S druhým dílem série budu určitě pokračovat, protože zápletka na konci není zdaleka uzavřená a hlavně doufám, že to, co se tam stalo, neproběhlo tak, jak to na první pohled vypadalo.

08.02.2024 4 z 5

Návrat Návrat Kateřina Pojkarová

Kayla se dál stará o Liamovy děti a zdá se, že se vše vrátilo do starých kolejí. Až na to, že je pryč Manny. Když už si konečně vyznali své city, musel odejít a Kayla každým dnem doufá, že právě ten den se vrátí.
Jenže Manny se nevrací a na Karmalechu se dějí podivné věci. Když Liam zjistí, že jsou v nebezpečí i jeho děti, musí s nimi Kayla utéct. V té chvíli pro ně všechny nastává dobrodružná cesta, ve které se znovu setkají s Poutníkem. Kdo vlastně Poutník je? A vzpomene si Kayla konečně na svou minulost?

Kniha je psaná er-formou, kapitoly jsou krátké a velmi dobře se čtou. Popisy přírody nebo prostředí mají až pohádkový nádech a s každým přečteným řádkem plujete na obláčku, na kterém se vám nemůže nic stát.
V prvních kapitolách autorka lehce shrne hlavní události předchozího dílu, což jsem opravdu ocenila a mohla jsem plynule pokračovat navzdory několikaměsíční pauze mezi díly.

Kayla mi v prvním dílu sedla mnohem více. Možná to bylo tím, že byl více akční, a Kayla se kolikrát musela "prát" o své postavení mezi muži. V tomto díle byla jen chůva a v mnoha případech se mi nelíbilo, jak byla uťápnutá a jak dětem ustupovala, místo aby ona udělala to dospělé rozhodnutí.
Také její stýskání po Mannym se často opakovalo. Chápala jsem ho, ale zároveň, když se postupně dozvídala nějaké útržky o něm, mrzelo mě, že o něm i jen na chvíli pochybovala.

V této knize nečekejte žádné velké akce. I když mi chyběly, po dočtení jsem pochopila, jakým směrem byl příběh veden. To jak člověka změní těžká zkušenost, když najednou nedosáhne na to, na co byl zvyklý. A že to nejzásadnější se propojilo až v epilogu, mělo také svůj význam.

04.02.2024 3 z 5

Na obtíž Na obtíž Colleen Hoover

Merit Vossová má neobvyklý koníček. Sbírá trofeje, které nikdy nevyhrála. Ovšem to není nic proti její rodině, kterou lze označit za více než podivnou. Žije ve zrekonstruovaném kostele spolu se svým otcem Barnabym a jeho novou manželkou Victorií. Victoria byla ošetřovatelka Meritiny matky Victorie (ano, mají stejné jméno), když bojovala s rakovinou. Nyní její matka bydlí ve stejném domě, ale v suterénu. Dalšími členy domácnosti je Meritin starší bratr Utah, její dvojče Honor a nevlastní mladší bratr Moby. Aby toho nebylo málo, do domu se vzápětí přistěhuje i Sagan, který padl Merit do oka, ale jaksi patří k Honor a poslední postavou příběhu je Luck, bratr Victorie (ošetřovatelky).
Už jste se v těch postavách ztratili? A co teprve až začnou postupně vycházet najevo jejich vzájemné vztahy a všechna tajemství.

Kniha je vyprávěna v ich formě z pohledu Merit. Kapitoly by pro mě mohly být kratší, ale čtivosti to nijak neubíralo. Od autorky je to má druhá kniha, a protože první mě opravdu zasáhla, čekala jsem, že i tady to bude podobné. Jak je o autorce známo, propojila příběh s vážným tématem a ačkoliv tu bylo několik momentů k zamyšlení, tentokrát mi tu zároveň něco chybělo.

Romantická linka byla spíš upozaděna vůči rodinnému dramatu. Se Saganem měli pár momentů, kdy se chemie projevila, ale na můj vkus toho bylo málo a nedokázala jsem jim tolik věřit.
Těch tajemství, která rodina měla, bylo také za mě příliš a logicky se nedokázaly všechny úplně uzavřít. Sice se to obecně shrnulo tím, co všem na konci Barnaby nakázal, ale už to bylo pro čtenáře otevřené, jak si s tím teda všichni do budoucna poradí.

Co mě asi celkově vadilo nejvíc, byl časový úsek v knize. Na to, kolik let spolu žili pod jednou střechou a nedokázali si promluvit, tak na odhalení všeho a všech stačilo pár týdnů, jeden Meritin "výbuch" a Sagan s Luckem, kteří do rodiny zapadli tak rychle, jako kdyby v ní žili celý život.

01.02.2024 3 z 5

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

Lenka a Josef se seznámili přes Josefovu sestru Věrušku, se kterou Lenka chodila na Akademii výtvarných umění. Lence bylo sedmnáct, Josefovi jednadvacet a studoval medicínu. Mezi oběma přeskočila jiskra a vzplála láska na první pohled. Sbližovali se nesměle, pomalu, a vídali se, jak jen to bylo možné. O nějaké dva roky později se vzali. Celý život měli před sebou. Ale ...
Psal se rok 1939 a oba byli Židé. A asi už tušíte, kam jejich příběh směřoval.
Urychlenou svatbou nechtěli jen zpečetit svou lásku, ale hlavně své bezpečí. Byla šance válce a veškerému zlu s ní spojeným utéct. Ale nakonec se znovu střetli až po dlouhých šedesáti letech. Co všechno se během těch dlouhých let stalo? Dokázali na toho druhého zapomenout?

Kniha je vyprávěna v ich formě z pohledu obou hlavních postav. Nepravidelně se střídají a zatímco u jedné postavy sledujeme plynulé vyprávění příběhu (zejména v několika zásadních letech), u druhé různě přeskakujeme v čase (během celých šedesáti let), ale přitom to není nijak matoucí. Právě naopak se dozvídáme vše v ten pravý moment.

Tato kniha patří k těm, které by si měl každý přečíst. Zasáhne vás a zpod kůže ji už nikdy nedostanete. Na pozadí osudového příběhu první nezapomenutelné lásky se dozvíte víc než v hodinách dějepisu.

Před autorkou smekám kloubouk, jak věrně jako Američanka zpracovala české dějiny. Také má dar předat v jedné větě tolik emocí, co někdy nedokáže celá kniha. Pro milovníky historických románů rozhodně doporučuji.

27.01.2024 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Dvaatřicetiletá Grace a čtyřicetiletý Jack působí na první pohled jako dokonalý pár. Jack udělá vše, co Grace na očích vidí, nikdy ji nenechá samotnou, stále chce být po jejím boku. Pomáhá jí se vším v kuchyni, chodí s ní na obědy s jejími kamarádkami. Koupil nádherný dům, do kterého brzy nastěhují i Millie, mladší Graceinu sestru, jež má Downův syndrom. Právě díky Millie a toho, jak ji Jack automaticky přijal, se do něj Grace snadno zamilovala. Takového muže, navíc atraktivního a úspěšného právníka, by chtěla každá druhá žena. Ale mají vůbec ostatní ženy Grace co závidět? Je život s Jackem rájem? Nebo je to spíš dobře skrývané peklo?

Kniha je vyprávěna v ich formě z pohledu Grace, přičemž se pravidelně střídají linky z minulosti a přítomnosti. Minulost začíná v době setkání hlavních postav, přítomnost začíná patnáct měsíců od jejich svatby. Obě linky se postupně propojují a odkrývají, co se skutečně děje za zavřenými dveřmi dokonalého manželství v dokonalém domě.

Při čtení zažíváte spolu s Grace bezmoc, která zdá se nemá konce. Když už to vypadá, že má Grace naději dostat se ze svého vězení, Jack ji tu naději v poslední vteřině vezme. Vždy je o krok napřed. Důležitou roli tu má i Millie, která nečekaně zasáhne v té nejzásadnější chvíli. Její vztah s Grace se mi na celé knize líbil asi nejvíc. Grace nebyla jen starší sestra, ona Millie v podstatě vychovala a udělala by pro ni cokoliv. Věděla, že musí.

Od autorky je to má první kniha a musím říct, že jsem byla spokojená. Možná jen na závěr mi chyběl epilog a ocenila bych sem tam i kapitolu z pohledu Jacka. V některých situacích by bylo zajímavé sledovat, co se mu honilo hlavou.

4,5*

23.01.2024 4 z 5

Ve snu Ve snu Anne Pätzold

Devatenáctiletá Ella žije po smrti rodičů jen se svými dvěma sestrami. Mladší Liv je typická puberťačka, která žije jen pro tanec a hlavně pro NXT - nejlepší K-popovou skupinu světa. Starší Mel pracuje v hudebním průmyslu a dělá vše, aby sebe i sestry uživila.
Jednoho večera Ella doprovodí Liv na akci, kterou organizuje Melina firma a na které hrají NXT. Tam se Ella setkává s o dva roky starším Jae-yongem. Aniž by to plánovali, osud tomu chce, že se setkají i podruhé a od té chvíle si začnou dopisovat. Toho, jak se culí nad mobilem, si brzy všimnou i jejich blízcí. To je ale nakonec nejmenší problém. Ten největší nastane ve chvíli, kdy Ella zjistí, že Jae-yong není žádný obyčejný kluk, ale je jedním z členů NXT. Má šanci vztah dívky, kterou nikdo nezná a kluka, kterého znají úplně všichni?

Kniha je vyprávěna v ich formě z pohledu Elly. Začetla jsem se okamžitě a ihned jsem se ponořila do příběhu. Hlavní postavy jsem si zamilovala a ve chvíli, kdy se oni culili nad mobilem, já se culila při čtení. Byli neskutečně roztomilí. Co také hodně pomohlo v oblíbenosti byly narážky na Harryho Pottera a Disney filmy. To bylo moje gusto.
Příběh je slow burn a možná takové tři čtvrtiny knihy si Ella s Jae-yongem jen dopisují. Přesto pro mě měli mnohem víc chemie, než třeba jiné páry, které se vidí na každé stránce.

Měla jsem ráda i Elliny sestry. Liv měla výborné hlášky a Mel kolikrát chtěla hrát přísnou, ale Liviny psí oči jí to vždy pokazily. Erin jako nejlepší kamarádka byla také skvělá, ta podpora hlavně na konci byla pro Ellu důležitá. Jae-yong měl alespoň Min-ha jako podporu, ale tam to bylo celkově složitější.

Kniha mi sedla do nálady, vkusu a další díly si musím přečíst, co nejdřív.

21.01.2024 5 z 5

První První Kiera Cass

(SPOILER) Poslední díl příběhu obyčejné dívky Americy a jejího dilematu, zda zvolit prince Maxona a stát se princeznou nebo zda se vrátit k jistotě v podobě bývalého přítele Aspena. Odehrál se předvídatelný konec?

Zatímco v předchozím díle America přebíhala od jednoho k druhému a stále nevěděla, v tomto díle už si byla svou volbou jistá. Opravdu na to stačila scéna v úkrytu a Maxon bez košile, čímž prozradil své tajemství? A Aspen to urychleně pochopil a ihned se jí vzdal?

Tento díl byl o chloupek lepší, než ten předchozí, ale zároveň tu bylo několik věcí, které za mě nebyly úplně dobře vyřešené. Chyběl mi nějaký zásadní rozhovor pro vztah Maxona a jeho otce, tajemství Američina otce mi zase přišlo trochu ušité horkou jehlou. Těsně před koncem se Maxon konečně dozvěděl o Aspenovi a vše se vyřešilo tím dramatickým zavěrem? A to Maxonovi stačilo, aby Americe odpustil, že z něj tak dlouho dělala hlupáka?

Vím, že je tato série velice úspěšná, ale pro mě úplně nebyla. A rozhodně to není tím, že už věkově nejsem v této kategorii, protože například poslední vydaná kniha od autorky si mě získala se vším všudy. Tady mi ale hlavní hrdinka nesedla a milostný trojúhelník byl mnohdy ubíjející. S dalšími díly, které se věnují dceři hlavních hrdinů, už pokračovat nebudu.

Na závěr musím poznamenat, že mnohem více by mě zajímal příběh Marlee s Carterem. Mrzelo mě, že po té srdcervoucí scéně ve druhém díle už neměli žádný prostor. Za mě měli mnohem větší potenciál.

19.01.2024 3 z 5

Mercury a já Mercury a já Jim Hutton

Myslím, že na celém světě neexistuje nikdo, kdo by neznal alespoň jednu píseň od kapely Queen v čele se zpěvákem Freddiem Mercurym. Nejslavnější zpěvák všech dob byl nezapomenutelný nejen svým hlasovým rozsahem, ale i charismatem nebo extravagancí. Pokud jste viděli film Bohemian Rhapsody (na který se už nikdy nebudu dívat stejně) s Rami Malekem v hlavní roli, možná jste si řekli, že už máte představu, jaký Freddie byl. Ano, možná víte, jaký byl jako zpěvák, co pro něj hudba znamenala. Ale víte jaký byl ve skutečnosti? Co se odehrávalo v jeho nitru?

Jim Hutton pracoval jako holič. S Freddiem se seznámil na přelomu let 1984 a 1985. Byl to tehdy Freddie, kdo ho sbalil a po první společně strávené noci Jim ještě nevěděl, kdo to vlastně Freddie Mercury je. V partnerském vztahu spolu žili až do Freddieho smrti v roce 1991. Jim se o něj staral až do jeho posledního výdechu.

Z knihy se dozvíte, že Freddie byl takové velké dítě, které vyžadovalo, aby ho lidi kolem něj měli rádi. Miloval nakupování, kočky, zábavu a především svého manžela Jima. Tak právě Jima nazýval před všemi svými přáteli. V době, kdy něco takového nebylo reálné a už vůbec ne legálně možné. Ale takový už Freddie byl.
Z každé maličkosti měl až dětinskou radost a koho miloval, dával mu to najevo ve velkém. Ve chvíli, kdy už věděl, že je HIV pozitivní, také postupně poznával, kteří z jeho přátel jsou ti praví a oddaní. Ne nadarmo se říká, že v nouzi poznáš přítele.

Knihu vám mohu vřele doporučit, pokud chcete nahlédnout do života bohéma, který byl sice zahalen přepychem, ale kterého paradoxně nejvíc dokázala potěšit kytice od manžela k narozeninám.

15.01.2024 5 z 5

Spisovatel Spisovatel Lucie Salová

Hana píše a překládá texty a ve volném čase se věnuje psaní své vlastní knihy. Po rozvodu s hafefobikem Jonatánem ji právě psaní naplňuje a unáší do světa snů. Sní ale i o muži, kterého by se po letech mohla dotknout a který by jí dopřál to, o co ji první manželství připravilo.
Na světě nejspíš neexistuje větší smolařka, než je právě Hana, ale nakonec jí ta věčná smůla přece jen přinese do života štěstí v podobě známého spisovatele Adama Ezry. Jejich zprvu profesionální vztah se rychle změní na víc než jen přátelský. Dokáží společně zvládnout nápor Adamovy slávy a také jeho duševní onemocnění?

Kniha je psaná v er formě, kapitoly jsou přiměřeně dlouhé. V příběhu se odehrává spoustu absurdních situací, které by v reálu těžko proběhly (v ČR obzvlášť), ale mě to nějakým zvláštním způsobem i tak bavilo a na pár místech jsem se i nahlas zasmála. Především díky Hanině nejlepší kamarádce Ali.

Mezi hlavními hrdiny chemie byla, ale myslím, že kdyby proběhl větší časový úsek, vyzněla by lépe. Většina děje se odehrává zhruba ve čtrnácti dnech, ve kterých Hana s Adamem stihnou úplně všechno. Kýčovitou romantiku, erotiku všeho druhu až po zápletku, kterou než jsem stihla zaznamenat, už byla vyřešená. Jak už jsem psala výše, i přes toto všechno mě kniha bavila. Ale na posledních asi třiceti stránkách se objevilo jedno drama, které mi nesedlo a závěr knihy mi zkazilo. Za mě bylo zbytečné.

Dále mě mrzelo, že nebylo více rozpracováno Adamovo duševní onemocnění. Chápu, že se jedná především o erotický román, a typických scén tu bylo požehnaně, ale když už hlavní postava trpí něčím takovým, mělo by to být více znát.
Co se mi ovšem líbilo, byly všechny spisovatelské informace o tom, jak to při psaní knihy chodí a co všechno hraje roli, než se kniha dostane ke čtenářům. Jako takový náhled to bylo rozhodně zajímavé.

13.01.2024 3 z 5

Tam, kde nejsi Tam, kde nejsi Lenka Sadílková

Elis má život, který by jí každá žena mohla závidět. Je mladá, finančně zaopatřená, s přepychovým bytem a úspěšným přítelem Danem.
Max je romantik se srdcem na dlani. Mohl by bez problému ženy střídat jak ponožky, ale on věří, že jednou potká tu pravou a čeká.
Když se jednou v noci střetnou jejich pohledy, změní se životy jich obou. Max se té noci zamiluje do jejích pomněnkových očí a křehkosti. Elis té noci zase pozná, co v sobě skrývá Dan, když není po jeho.
Otevřou se Elis oči dřív, než bude pozdě?

Kniha je střídavě vyprávěna v ich formě z pohledu Elis i Maxe. Kapitoly jsou krátké, takže vám čtení rychle odsýpá a navíc se velmi dobře čtou. Obě postavy jsem si okamžitě dokázala oblíbit. K Maxovi jsem povahově měla určitě blíž, zároveň mi ale ze začátku přišel možná až moc urputný. V některých situacích jsem se bála, aby se to spíš neobrátilo vůči němu, protože pro Elis to byl cizí člověk mnohem déle, než ona pro něj.

Kniha zpracovává velmi věrně vážné téma domácího násilí. Elis se dlouho utápěla v představách, že Dana vždy vyprovokovala ona, že si za to může sama. Hledala chyby sama v sobě, ne v něm. Opakovaně mu dávala šance, odmítala Maxovu pomoc, protože se Dan přece omluvil a skoro to bylo jako dřív. Jenže vždy jen na chvíli.

Myslím, že bych se nezlobila, kdyby měla kniha ještě o pár desítek stran víc, aby šel příběh v některých momentech ještě více do hloubky. Závěr knihy mě uspokojil, jen v reálu by nejspíš skončil přesně opačně. Každopádně kdyby byl svět spravedlivý, každá žena, která si prošla, prochází nebo bude procházet tím samým, co Elis, by měla dostat šanci potkat svého Maxe.

09.01.2024 4 z 5

Šílená posedlost Šílená posedlost Danielle Lori

Gianna je ve skrytu duše laskavá bytost, která jen touží po tom, aby ji měl někdo rád. Svou pravou stránku raději schovává za sarkasmus, drogy a alkohol. Při tom v sobě drží trauma, nejen kvůli kterému se ve svých dvaceti letech provdala za staršího muže a stala se tak součástí mafiánské rodiny Russoových. Jenže ani to jí nepřineslo to, co tolik potřebovala. Právě naopak.
Christian je federální agent, který zároveň spolupracuje s mafií. A setkání s Giannou mu změní život. I on skrývá nejedno tajemství. Není to jen temná minulost, posedlost číslem tři a především posedlost Giannou. Je toho mnohem víc.
Je možné, aby Gianna překonala svůj strach ze tmy po boku muže, který temnotě vládne?

Kniha je vyprávěna v ich formě z pohledu obou postav a je rozdělena na dvě části. V minulosti je hlavně pohled Gianny, ale i Christian se občas dostane ke slovu. Tato část se odehrává během osmi let, kdy si oba dávají za cíl tomu druhému nepodlehnout. Ve druhé části se dostáváme do přítomnosti a do doby prvního dílu série. Znovu se setkáváme s Elenou a Nicem, kteří jsou tu vedlejšími postavami.

Autorka znovu dokázala, že umí perfektně pracovat s chemií. Ty jiskry by vás dokázaly popálit pomalu na každé stránce. Elenu a Nica jsem si v prvním díle oblíbila, takže jsem byla ráda, že se objevili i tady. Ale Gianna a Christian pozvedli laťku oblíbenosti zase výš. Zatímco v prvním díle jsem spíš Giannu neměla ráda a o Christianovi jsem nevěděla, co si myslet, tady teprve poznáte jejich pravé charaktery. Oba měli za sebou těžkou minulost, což příběhu vždycky dodá větší sílu a já tomu bezmezně propadnu. Navíc jejich rozdílné povahy (jeho sklon k OCD proti její "nepořádkumilovnosti") byly originálním zpestřením.

Nechyběla majetnickost z jeho strany nebo žárlivost z té její. Jeho původ jsem nečekala, ale přezdívkou, kterou ji osloval, se stal nebezpečně přitažlivým ještě víc. Celý příběh jsem přečetla na tři otevření. Jakmile začnete, těžko knihu odkládáte.

06.01.2024 5 z 5

Potkáme se v Praze Potkáme se v Praze Julie Caplin

Tady asi nějak není co hodnotit. Jednoduchá povídka o tom, jak přijela za jedním a našla druhého. Popisy Prahy se autorce povedly.

31.12.2023 4 z 5

Elita Elita Kiera Cass

V paláci zbylo už jen šest dívek, které usilují o srdce prince Maxona a titul princezny Illey. Jenže princ má už zdá se jasno. Jeho vyvolená America ovšem nikoliv. Poté, co se v paláci objevil její bývalý přítel Aspen, zmítá se mezi nimi dvěma a nedokáže si se svými city poradit. Do toho dál musí plnit úkoly, které před veřejností ukazují, zda vůbec má na to stát se princeznou. A nechybí ani rebelové, kteří jsou čím dál agresivnější a jejich jediným cílem je svrhnout monarchii.

Kniha se mi četla mnohem lépe než první díl, měla jsem ji přečtenou na dvě otevření. Celý příběh opět vyprávěla ze svého pohledu America a zatímco v předchozím díle jsem si ji celkem oblíbila, tady mě ubíjela její nerozhodnost, zda Maxon nebo Aspen. Chápala jsem, že k Aspenovi ji táhlo vše, co spolu zažili a že Maxonovi nemohla úplně věřit po nějakých událostech, co se staly. Ale nejhorší bylo, že se jí názory na ně měnily co chvíli.

Maxon s ní byl trpělivý až až a dával jí potřebný čas, jak chtěla. Jenže i jeho trpělivost měla určité hranice, a kdyby věděl, jak ten potřebný čas využívala, myslím, že by nebyl trpělivý tak dlouho. On byl navíc v nefér pozici tím, že America o svých sokyních věděla, zato on o tom svém ne.

Scény, které na mě při čtení zapůsobily nejvíc byla ta ohledně Marlee a Cartera, kde se mi Americy reakce opravdu líbila. Jako jediná to chtěla zastavit. Na konci mě ještě překvapilo odhalení ohledně Maxona a jeho otce, takže na toto pokračování jsem do příštího dílu zvědavá.

Koho si America v závěrečném díle vybere je asi celkem jasné. Spíš čekám na to, jestli se mi potvrdí má domněnka o tom druhém.

31.12.2023 3 z 5

Dokonalá pohádka Dokonalá pohádka Elísabet Benavent

Dvaatřicetiletá Margot má všechno. Je dědičkou hotelového impéria, za peníze si může koupit cokoliv a má snoubence, kterého jí může každá žena závidět. Bohužel až v den svatby si uvědomí, že nežije život, jaký si opravdu přeje a ze svatby uteče.
Sedmadvacetiletý David nemá nic. Má tři práce, aby si na sebe vydělal, spí na kamarádově gauči, a právě se s ním jako s největší nulou rozešla jeho přítelkyně.
Tito dva lidé nemohou být rozdílnější. Přesto jedné noci v jednom baru potkají smutné oči Margot smutné oči Davida. Dva cizí lidé, kteří shodou okolností začnou plánovat, že by si mohli vypomoct získat své bývalé partnery zpět.
Jenže co když při cestě za napravováním chyb a za hledáním sebe sama, najdou ve smutných očích toho druhého světlo, které jim tolik schází?

Kniha je vyprávěna z pohledu obou postav. Nestřídají se pravidelně, větší prostor má Margot, ale to neznamená, že David by strádal. Oba mají na vyjádření svých pocitů dostatečný počet stran. Kniha je velkoformátová bichle o pětistech stránkách s malým písmem. Nudila jsem se při čtení a četla knihu dlouho? Ne. Chtěla jsem po dočtení ještě více stran? Ano. Příběhu Margot a Davida jsem naprosto propadla a nedokázala jsem se jich nabažit.

Kdybych si během čtení měla z knihy vypisovat vtipné hlášky nebo zajímavé citáty, mohla bych knihu rovnou opsat celou. Neskutečně mi sednul autorčin humor, který doplňoval velmi realistické scény. Toto není typická romantika, kde hned na první stránce víte, jak příběh skončí. To bych vás ráda vyvedla z omylu. Autorka si vás hezky povodí jako loutku a vy do poslední chvíle nevíte, na čem jste. Především v poslední části knihy jsem myslím i zapomněla dýchat.

Autorka se po jediné přečtené knize zapisuje na můj seznam autorů, od kterých vím, že budu číst všechno a že nemůžu být zklamaná. Za mě na závěr roku jedno obrovské doporučení.

30.12.2023 5 z 5