Aati Aati komentáře u knih

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Okouzlující veselohra. Líbí se mi Vrchlického archaický jazyk, výběr postav i milá zápletka a její rozuzlení. A největším klenotem tohoto díla jsou podle mě monology Karla IV. o lásce k Elišce a k Českým zemím.

20.12.2017 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Pan Werich byl neobyčejně moudrý člověk a jeho každá myšlenka je perlou. Tuto svou vlastnost vložil i do krásných pohádek pro děti, které v sobě nesou poučení. Werichův milý a humorný styl zaujme čtenáře jakéhokoliv věku. Fimfárum je láskou na první pohled, ke které se vždy ráda vracím.

19.12.2017 5 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Je pravda, že na styl autora si musí čtenář zvyknout, podle mě je hodně osobitý. Mě však velmi oslovil a zaujal hned ze začátku. Nemusíte mít rádi červenou knihovnu, aby vám toto dílo o lásce přirostlo k srdci. Milostný příběh je totiž podán tak originálně a přitom mile a zcela přirozeně, že jej lze jen a jen doporučit.

16.12.2017 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Tuto knížku si nemůže čtenář vzít a očekávat takové to "klasické čtení". Silmarillion je totiž plný jmen, údajů a (krásných) legend a příběhů. V tom obrovském kvantu informací se člověk, který se až tak moc o Tolkienovo dílo (konkrétně Pán prstenů, Hobit) nezajímá nebo jej nečetl, jistojistě ztratí a může se začít nudit. Proto doporučuju spíše lidem, pro které je Tolkien srdeční záležitostí, protože po přečtení tohoto klenotu už nebudete mít pochyb o tom, že autor byl geniální.

16.12.2017 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Ve svém okolí jsem se často setkávala s názorem, že kniha je nudná a zajímavých je až několik posledních stran. Myslím, že to tak není. Sice je konec knihy doopravdy část, která má větší spád, ale klíčovou podstatou díla je podle mě vylíčit charaktery postav a tím i poukázat na tehdejší problémy, což Steinbeck zvádl skvěle.

14.12.2017 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Moc děkuji autoru Jiřímu Šulcovi za to, že mi přiblížil událost, která mě fascinovala už od dob, kdy jsem o ní slyšela poprvé. Dokázal mi ukázat hrdinné parašutisty jako normální lidi, kteří měli výjimečná srdce. Poutavý příběh plný kontrastů: hrdinství a strach, zrada a věrnost, porážka a vítězství, život a smrt. Kniha je památkou na obrovské množství hrdinů, pro které sice konec nebyl šťastný, ale udělal z nich osoby, které neztratí náš obdiv. Proto ještě jeden dík autorovi za to, že se postaral o to, aby na ně nebylo zapomenuto.

12.12.2017 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Mistrovská alegorie na téma války a vzniku zla obecně.

11.12.2017 5 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Tragický příběh odhalený ve své nahotě, nezmírněný a nezjemněný. Ponoření až na pomyslné dno života. Díkybohu, že jen skrze knihu.

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Tolkienova fantazie, originalita, obrovský cit pro jazyk a schopnost líčení děje a krajiny - to odlišuje celou trilogii od ostatních knih a vynáší ji na první pozice žebříčků. Smekám, pane Tolkiene.

10.12.2017 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Konečně se nám uzavírá podle mého názoru poněkud pohádkovější atmosféra prvních třech dílů a nastupuje čtvrtý, kde se strach zhmotní, a už začíná jít opravdu o život. Jako každou další knihu ze série HP jsem ji četla už několikrát a jsem si jistá, že ji ještě několikrát přečtu.

10.12.2017 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Má nejoblíbenější ze série HP. Nenechte se odradit délkou, nebojím se, že byste knihu nedočetli - odpor k Dolores vás k příběhu zaručeně připoutá :)