a304 a304 komentáře u knih

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

(SPOILER) Paráda. Po práci zábava. Pečený holubi nelítají do huby. Kluci od narození zvyklí makat a pomáhat si, jeden za všechny, všichni za jednoho, aby nám společně bylo dobře. A bylo.
Žádné bonusy jen touha vyhrát a radost z toho, co dělám, pak se zapomene, co to dá dřiny. Vzájemně jeden se spoléhá na druhého. Žádná nenávist mladých proti starým, jak je dnes Kalouskem a spol. podporováno, s tím šibalstvím, že dnešní mladí nestihnou zestárnout.

Citace: "Klapzuba měl jedenáct synů. Nejstarší Honza byl hrozný čahoun, šel tedy do branky. Nejmladší dva synové, Frantík a Jura byli drobní a mrštní..." Doporučuji, paráda.

28.12.2022 5 z 5

Malá máma Malá máma Lenka Sadvarová

(SPOILER) Ráda doporučuji komiks , krásné sluníčkové barvě na obálce. Humor jistě nastartuje uvolněnou atmosféru a zaplní váš příbytek pohodou.
Mladé maminky potěší vtipné spisovatelčiny postřehy, a rozjasní sváteční den matek, přeji popsaný hodně tlustý deníček.

14.05.2023 5 z 5

Obhliadka bytu Obhliadka bytu Fredrik Backman

(SPOILER) Oddechovka, autorovy vtipné postřehy , doporučuji zastavit se v knihovně.

17.12.2022 5 z 5

Dalimilova kronika: Pařížský zlomek latinského překladu (faksimile) Dalimilova kronika: Pařížský zlomek latinského překladu (faksimile) Dalimil

(SPOILER) Porozumět způsobu myšlení jiného , jeho názorům, hodnocení na základě jeho znalostí, zkušeností, pochopit potřeby druhého, projevit úctu a respekt k jeho pohledu na věc včetně jeho vyjadřování... chci, ale přeje si to i ten druhý a všichni?
Dalimile, knihu jsem si stáhla: E-kniha zdarma, čtu řádky... mám výčitky, že mi chybí snaha porozumět staročeštině, mám motivační blok. Nejsem si jista, že se zítra ráno neprobudím v tvé době... Žena - vůbec žádná práva, na nic. Nemůže se člověk probudit do středověku? Ať je to jen sen, z kterého mě úlek probudí.

Za mne: nejkomplikovanější dílo, s kterým jsem se potkala. Nejdříve mi to připadalo dost milé a legrační, pověsti znám, tak jsem si dosadila děj a pak to přišlo.
/viz Kronika česká - dle Hájka z Libočan: na 27. místě pravdomluvných, významných a vzdělaných mužů je jmenován Dalimil Mezeříčný, kanovník? "Dalimil z Boleslavi" PS: autor i zadavatel neznámý, jmenovaný to nebyl, vzdělaní byli rytíři i mniši, možná čerpali z Chronika Boemorum a kronik břevnovské, boleslavské,opatovické, pražské, vyšehradské, z kmenových, kostelních, erbovních pověstí a dalších zdrojů. Slavný muž /ženy se nevzdělávaly/ miloval svůj domov a přál si probudit vlastenectví . Pustil se do převyprávění českého příběhu v mateřském jazyce, aby všichni věděli. Vybavuje se mi, bratrovražda , kdy byl Václav pozván na hostinu do Boleslavi... Nenávist, zaslepenost mocí, ale i reformátoři. Hus 1371 Husinec u Prachatic - Kostnice v Německu. Čech změnil Evropu. Za poslední čtyři stříbrné groše nakoupil odpustky - odliv majetku k chamtivcům, lhářům, manipulátorům, zrádcům, kteří se přestali starat o svůj lid./
Odkaz lidí, kteří tu byli a vůbec nevěděli, zda bude zítra a zda budou mít orgány, nos, oči, s kterými usínali. Dnes se mučí, upaluje, válčí, tomu se říká pokrok?
Dalimile, dnes jsme vzdělanější, informovanější, jsme i chytřejší, abychom se nedostali do tvé doby?
Ať poselství z dob minulých nám dodají sílu a poučení.
Werich " středověk trvá, musí jít neustále dopředu, aby se udržel ve středu věků." Kroniku doporučuji, inspirovala mě k myšlence, že Blaničtí rytíři jsou v jeskyni /hlavě každého z nás/ a vyjedou..., až nám bude nejhůř - naděje.

12.07.2022 5 z 5

Jak se dělá evoluce – Labyrintem evoluční biologie Jak se dělá evoluce – Labyrintem evoluční biologie Jan Zrzavý

(SPOILER) Odborná publikace viz také komentář TheRaven. Dle mého názoru odpovědnost vědců při odkrývání tajemství poznání, musí jít ruku v ruce s vyspělostí morální gramotností společnosti na planetě. Nenásilně a postupně sjednocovat životní, základní podmínky všem kulturám. Pitnou vodu pro všechny. Čerpáním ropy z..
podzemí je bezpečné..., jakou přírodní funkci má?
Dílo za mne zajímavé, pro studenty apod., nedá se číst najednou jako román. Evoluce v rukou dnešního člověka...?

12.04.2023 5 z 5

Jak na sítě Jak na sítě Michelle Losekoot (p)

Nejprve získat základní povědomí na věc a teprve pak se s někým poradit, nejasnosti vzniknou... Publikaci doporučuji. Usmívám se, dříve tolik informací nebylo.
/Kdysi ve škole jsem absolvovala i psaní na mechanickém stroji. Po mateřské jsem při pracovním pohovoru zabodovala při prezentaci dovednosti na elektrickém psacím stroji... Žádná sláva, ale další uchazečky bazírovaly na výši platu a tak mne potkalo štěstí. Ihned jsem se zaškolila na počítači. Do sešitu jsem zaznamenávala pečlivě pracovní postupy, jedna nepřesnost a nešlo to. Byla jsem nesvá, asi jsem to rozbila, oznámila jsem hned ráno, druhého den - samostatné práce . Prvé počítače stály devadesát tisíc, nový model auta i s nad standartními doplňky sedmdesát... Toho dne jsem si zapsala, zapnout počítač a čekat, dlouho čekat a ještě čekat, dokud se něco neukáže... Další potíže nebyly. /

11.04.2023 5 z 5

Říkadla Říkadla Josef Lada

V "jednoduchosti" je ukryta genialita. Když se zbavím všeho nepotřebného, zůstává to podstatné a pozornost se sama zaměří na to ,co zbývá. Najednou se dívám na ilustrace, probouzí se pocit radosti, ožívá elán mládí, je mi dobře, co víc potřebuji? Snad jen společně se radovat ještě s někým a spokojenost se násobí .
Nádhera, doporučuji říkanky a sdílet radost.

10.03.2023

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Žánr logických, napínavých hádanek známe asi už od r. 1841, detektivní povídky : Vraždy v ulici Morgue. Komerční úspěch odstartoval čtenářský zájem ve 20. letech 20. stol., od 90. letech jsou žádány severské kriminálky. Co mě čekalo v této knize? Autor vyžaduje spolu aktivitu. Má výborné pozorovací schopnosti, postupně předhazuje indicie , ty mě vedou k možnému pachateli..., kdo to je ? Objasňování pomocí vyšetřovací metody - psychologického profilování, dedukce. Povede se odhalit zločince a jeho motivy?
Prozradit děj u detektivky..., to se nesmí. Tak se přidejte ke příznivcům slavného autora. Moc jsem detektivek nenačetla, ale nejsem zklamaná, lze doporučit.

15.03.2023

Dinosauři: Rekordy a zajímavosti Dinosauři: Rekordy a zajímavosti Vladimír Socha

Pastva pro oči, pokocháte se nad něžnými ilustracemi milovníka obrů Vladimíra Rimbala. Český autor Vladimír Socha je nadšenec , rád vám představí dinosaury i pod hladinou, prozradí spoustu zajímavostí, rekordů. Samozřejmostí jsou informace o životě jednotlivých druhů, upřesní jejich fascinující rozměry atd. Nechybí dinosauři s neobvyklým způsobu života.
Dinosaury známe, ale vidět je očima uvedených autorů..., stojí za to!

06.03.2022 5 z 5

Z chlupaté deky: Pohádky nesmyslů zbavené Z chlupaté deky: Pohádky nesmyslů zbavené Aleš Hejna

Citace: "Babička se zhluboka nadechla a spustila. Kolikrát mám opakovat, že tílko je základ! Je všeobecně známo, že nošení tílka je zdraví prospěšné. Tílko odvádí pot, tílko izoluje, tílko hřeje. Díky tílku netáhne na záda, díky tílku se nenastydnete. Zvláště nyní v sychravém počasí je spodní tílko vrstva bezpodmínečně nutná. Tílko nosí i v Itálii, kde je mnohem tepleji."

Dnešní pohádkové babičky také používají zaklínadla a opakovaně si nutkavě prověřují, zda stále mají kouzelnou moc a fungují...
V pohádkách se dobří lidé nenaštvou a dobro v nich zvítězí.
Pohádková kniha se mi líbí. Postará se o krytá záda, s ochranným tílkem a veselé barvy ilustrací, prozáří i pochmurný den skvělou náladou.
Pohádky také musí jít s dobou. Doporučuji i těm moderním dát šanci.
Požádat v knihkupectví či svého knihovníka, aby knižní fond rozšířil o nový přírůstek. Jistě vám přání splní a nebude šetřit na nesprávném místě, jak se to děje jinde. Dejte vědět i kde na vás výtisk čekal. Přeji krásné ráno a skvělé počteníčko.

17.04.2023 5 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Ti kteří svou duši upsali jednomu z nejkrutějších ďáblů, projdou proměnou tj. destrukcí sebe, svojí osobnosti, svojí rodiny, destrukcí každé oblasti života nešťastníka. Ten škodí i na zdrav nejen sobě, ale i svých nejbližších, páchá na nich tyranii, ohrožuje je i na životech. Kniha popisuje nezdolné úsilí, jak se vymanit ze závislosti, posléze po vyhraném boji opět prohrát...
Autor čerpá z vlastních prožitků...
Jak snadné je podřídit se tomuto ďáblu a nechat se zotročit. Obsah publikace viz uživatelka alef, pokud knihu nebudete číst, jukněte na její komentář.

Dílko nepatrné, avšak pro lidstvo nedozírného významu, lze jen doporučit.

12.03.2023

Média, lži a příliš rychlý mozek Média, lži a příliš rychlý mozek Petr Nutil

(SPOILER) Nepodléháme iluzím, média pracují pro toho, kdo jim vládne, kdo je řídí a souhlasí s obsahem prezentace. Veřejná právní televize, rozhlas, deníky, časopisy, internet včetně musí vytvářet zisk a neodčerpávat finance nad povolený rámec. Nejedná se o hlídacího psa /někdy mám pocit, že je to spíše pes se vzteklinou, který nechrání, ale může i bezmocným bezohledně škodit. Mocní mají nástroje, jak se rychle a účinně bránit a případné útoky je minou/. Je i mnoho jiných, kteří poukazují na problémy, které je nutno včas vyřešit a ukazují jak. Česká tisková agentura připravuje informace tzv. plán očekávaných událostí na následující týden, uzávěrka v pátek a tzv. denní přehled.
Nejzajímavější, nejrychlejší, nejlevnější, nejmladší, nejbouřivější jsou velké vyhledavače, internetové portály, internetové televize, weby, blogy. Alternativní média poskytovaly svobodný prostor pro necenzurované info. Některé státy cenzurují internet a mají své nástroje, které podpořily vlády zákonem..., asi pro dobro občanských práv nebo zájmů obřích nadnárodních společností ...? Zase mám pocit, že nové zákony nesmí degradovat ústavní právo, ale ...
Publikaci doporučuji. Přečtu si : "Jak neztratit rozum v nerozumné době".

16.08.2022 5 z 5

Enter, mami! Enter, mami! Martin Moravec

(SPOILER) Fejetony jsou bezva, dobrým humorem nikdy nepohrdnu. Obojího si můžete užívat, dopručuji.
Pokud vám přiroste k srdci a budete si přát pobavit se opakovaně, jeden výtisk je v bazaru.

09.04.2023 5 z 5

Recepty na fajn časy Recepty na fajn časy Igor Bukovský

(SPOILER) Dobře uvařit, není jednoduché. Správné kouzlení vyžaduje dokonalou přípravu, nejen dlouhodobý nácvik, pod dohledem prvotřídního trenéra - často je to maminka a web vaření.cz. Potřebujeme nejrůznější vybavení, pomůcky, kvalitní sporák, který nebude sabotovat kuchtíkovu snahu, jakostní bio suroviny, odpovídající finanční obnos, precizní znalost technologického postupu / např. kynuté těsto opakovaně propracovat, dokud se těsto nepřestane lepit na mísu, opakovaně necháváme po zapracování odpočívat v teplíčku pod peřinou a pak nakonec lehce prstem vmáčkneme důlek a důlek zmizí /. Vše a kdykoliv se může pokazit. ale když chuťové pohárky jsou spokojené, nestyďte se poděkovat a kuchaře pochválit. Jisté však je, že od masožravce se uznání za zeleninový nákyp asi hned nedočkáte.
V luxusních lázních mají oblíbené i vegetariánské pokrmy.
Vážím si osvěty MUDr. Igora Bukovského viz knihy, YouTube apod. Mrzí mě, že jeho práce je vymazávána / a mnoha jiných lidí/, považuji to za nebezpečné bránění a omezování přístupu veřejnosti k informacím a nesouhlasím , protože každý má právo na svůj názor, který si tvoří na základě svobodného přístupu k informacím, cenzura je nepatřičná dle Listiny základních lidských práv viz Ústava ČR.
Kuchařku doporučuji z důvodu nutnosti postupně obohacovat každý talíř zeleninou, tak aby výživová hodnota každého sousta potěšila, ale i posílila strávníka. Láska prochází žaludkem.

16.07.2022 5 z 5

Broučci Broučci Jan Karafiát

(SPOILER) Být v pohodě s dětmi s Broučky, doporučuji krásné příběhy.

15.03.2022

Černošské báje a pohádky Černošské báje a pohádky Ladislav Mikeš Pařízek

Myšlence sbližování, komunikace, respektu napomáhá i sběr báji a pohádek, jejich překlad. To se povedlo dvěma spisovatelům posuďte sami.
Digitalizace literatury a zpřístupnění bez omezení by byla prospěšná, překladače celkem fungují. Mnohé fondy se ukládají v programech, které se mohou propojovat a spolupracovat již dnes.
Báje jsou odlišné, než jsme zvyklí, přesto doporučuji.

18.04.2023 5 z 5

Dokud se budeš smát Dokud se budeš smát Hana Marie Körnerová (p)

Život je chvíli "makový" a jindy "takový" a máme to každý stejně. Občas si kamarádky postěžuji, pochlubí a než si řádně všechno objasní, je čas vrátit se do své reality..., ale někdy vysmáté a s jiným pohledem na pohromy, které úspěšně přežily...
Prozradím, že českým autorům potají fandím, zvláště těm, kteří spisovatelství vykonávali, ač věk vydavatelům vadil.... Autorka plnila šuplíky příběhy od ranného dětství a své vášně se nevzdala.
Oddechovou literaturu doporučuji, zvláště o svátcích, pokud nejste na lyžích.

07.04.2023 5 z 5

Nanebevzetí Karla Kryla Nanebevzetí Karla Kryla Miloš Čermák

(SPOILER) OCHLADILO SE, vzala jsem si svetr a vzpomínám na Kryla, ten by nás nezradil, ve funkci prezidenta, že by proběhly tunely, to si neumím představit... Chybíš nám, čím dál víc, škoda , že to tvé srdce nevydrželo...Voda fuč, ocelárny fuč, zlatý poklad fuč, zbrojní průmysl fuč, výstavba bytů fuč, zemědělská družstva fuč, armáda fuč, všechno odnes čas a přituhuje...
Symbol svobody dodýchal, po návratu domů. Dnešní demokracie /? / mnoho srdcí dobije, než se smíříme, že je jen pro někoho, pro ty, co se nám smějí, že nevíme, oč tu běží, víme o "chechtáky", ale je z toho smutno...
Kdo se směje naposledy, ten se směje nejvíc.
Doporučuji knihu i šíření odvážných písní našeho rýpala Kryla.

19.09.2022

Vánoce mám rád Vánoce mám rád František Nepil

(SPOILER) Jeden z nejoblíbenějších spisovatelů. Citace: "Toho druhého nejčastěji připravíme o radost tím, jak dárky od něho neumíme přijímat. Přijmout dárek je podobné umění jako balet, rozhoupání zvonů nebo přijímání do šlechtického stavu."
PS: Vládní dárky, které nám vláda průběžně rozdává, vzbuzují rozpady, zda černého humoru nebylo již dost, opakovaná sranda už není srandou, ale za to někdo se smát může tak , až se za břicho popadá, ten to spolu s vládou vyhrává.

Nepila doporučuji ,/ od něho každý načerpá energie tolik, kolik je třeba a nic neúčtuje, aby národ nezašel na úbytě, v důsledku nezájmu./

02.01.2023 5 z 5

Nářek mrtvých Nářek mrtvých Cullen Bunn

(SPOILER) Proč? Proto... Druhá světová? Obrazy výstižné, mrazivé. Nenávist by se měla pohřbít v Pandořině truhličce. KOMIKS? Ať zlo má místo jen na těchto stránkách, dokážeme, že jsme lepší? Proč ne klid a mír, proč?

11.04.2022 5 z 5