85098211 85098211 komentáře u knih

Samurajova žena Samurajova žena Laura Joh Rowland

Tentokrát trochu pomalejší rozjezd, až jsem se obávala, že se příběh snad nerozběhne vůbec ;-). Nakonec to nebylo špatné, Sano mě docela dost štval kvůli Reiko - copak chlapi myslí jen tím svým rozkrokem?! Reiko mi bylo líto. (Naštěstí znám spoustu chlapů, u kterých to tak není...) Ale jinak jako detektivka dobré, jako obvykle.

28.06.2017 4 z 5

Sběratel Sběratel John Fowles

Tuto knihu jsem poslouchala jako audio už před časem - a byla fakt hodně dobrá! Napětí se stupňuje s každou minutou poslechu a trvá až do úplného konce, který ale mohl být na můj vkus aspoň o něco optimističtější - ale to asi neměl autor v plánu, jinak by to nenapsal takhle ;-). Nechte se však překvapit sami, knihu rozhodně doporučuji!

27.06.2017 5 z 5

Paní Hemingwayová Paní Hemingwayová Naomi Wood

Kniha popisuje, jak se ostatně dá vyvodit z anotace, poměrně velkou část jednoho života, a sice známého spisovatele Ernesta Hemingwaye. Interpretky (audioknihy) se svého úkolu zhostily na výbornou, ale příběh jako takový mne moc nezaujal. Celé to je tak trochu rozvláčné a tím i lehce nezáživné. Tohle je ale pouze můj (subjektivní) dojem, předpokládám totiž, že kniha si své příznivce určitě najde.

27.06.2017 3 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Byla jsem docela překvapená, že se tato klasická kniha dočkala nového načtení. A po jejím poslechu jsem doslova nadšená! Jan Zadražil totiž nejenže nezklamal, ale kniha v jeho podání dokonce získala svoje nové kouzlo.

27.06.2017 4 z 5

Poutníci Poutníci Kathleen Winsor

Tuto knihu jsem četla už hned po jejím vydání, tj. zhruba v roce 1992. A to, co mi nejvíce utkvělo v paměti, je, že se mi nelíbila ani trochu. Předtím jsem od této autorky znala Věčnou Ambru, která je podle mého názoru skvělá. Ale tohle? Nevím, co si mám o této knize myslet, mužské postavy jsou vyloženě nesympatické a hlavně dost promiskuitní - no a ty ženské to už nezachrání, bohužel...

26.06.2017 1 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Nejprve jsem zhlédla film, teprve potom se mi dostala do rukou kniha. Ta jednoznačně boduje, je (jak to bývá obvyklé) mnohem podrobnější a napsaná takovým způsobem, že se jen těžko odkládá. A úplně nakonec jsem poslouchala dramatizaci. Upřímně řečeno jsou všechna zpracování výborná! ;-) A definitivně se jedná o nejlepší autorovu knihu...

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Velmi zajímavě a bez sentimentu vystavěný příběh, popisující málo známou historii Kefalonie, jejích obyvatel a bojů v na řeckých ostrovech během druhé světové války. Na pozadí milostného, ale nenaplněného vztahu dvou mladých lidí, se odvíjí poutavý děj, od kterého se nelze odtrhnout. Několik svérázných obyvatel ostrova charakterizuje i svébytnou kulturu, zvyky i postupnou konfrontaci s realitou okolního světa. Tragické osudy jeho obyvatel nejen za války, ale i během ničivého zemětřesení, jsou předkládány s mírnou ironií a nadhledem, což ale jen umocňuje vytříbený styl a jazyk románu. Zaujalo mne také, že příběh je prostoupen milým humorem a místy až naturalistickým pohledem na život a nesklouzává nikdy do sladkobolné melodramatičnosti. Zmínila bych ale také, že jsem neočekávala tak přesné popisy krutostí, které nepáchali pouze fašisté, ale i řečtí komunisté. A ti byli často o dost horší, při líčení (nejen) jejich zrůdností mi běhal mráz po zádech... Ale jinak se jedná o opravdu nádherný příběh, který se v interpretaci Ladislava Mrkvičky krásně poslouchá, mnohdy i se zatajeným dechem. Ten totiž svým projevem jen zvýraznil styl a skrytou poetiku celého románu. Rozhodně mohu tuto audioknihu doporučit všem, kdo mají rádi příběhy s hlubší myšlenkou.

Gejša Gejša Arthur Golden

Skvělá kniha! Strhující příběh, který čtenáře pohltí hned od první stránky a nepustí až do samotného konce. Jak jsem se ale dočetla jinde na netu, děj je silně "upravený" a ani zdaleka neodpovídá skutečnosti. I přes toto zjištění dávám knize nejvyšší hodnocení - autor je totiž výborný vypravěč :-).

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Johanna Spyri

Nádherná kniha s dojemným příběhem o malém děvčátku, které si musí každý zamilovat. Poslouchala jsem audioknihu, kterou načetla Lucka Vondráčková. A byla opravdu skvělá! Viděla jsem i několik filmových verzí. Nejvíc emocionální a pro mne definitivně nejzdařilejší je ta z roku 1993. Brečím u ní i po letech dodnes... A naposledy jsem knížku četla i svým dětem. Co tedy dodat? Heidi je dnes už klasika a určitě jedna z nejlepších knih (nejen) pro děti ;-).

24.06.2017

Třináctý příběh Třináctý příběh Diane Setterfield

Výborná kniha, začátek se rozbíhá tak trochu pozvolna, ale potom už má příběh spád. Děj neztrácí po celou dobu na napětí a rozuzlení je rozhodně originální a neočekávané. Definitivně tedy knihu doporučuji i ostatním! ;-)

24.06.2017 5 z 5

Konec vosí sezóny Konec vosí sezóny Denise Mina

Tuto knihu jsem jako audio poslouchala už před poměrně dlouhou dobou a ten pesimismus spojený s depresí, který je tam po celou dobu cítit, mě nechtěl pustit několik dalších dní. Napsáno výborně, interpretace Jaromíra Meduny vynikající a i ty popisné pasáže mi nevadily. Ale ta beznaděj, táhnoucí se celým dějem, je ubíjející. Jediným světlým momentem je, že hlavní hrdinka je těhotná - čeká totiž dvojčata. Ale to je asi tak všechno, co by se dalo označit za jakýsi záblesk optimismu. Zbývá tedy jen malá naděje, že svět a lidstvo (snad) nejsou tak úplně zkažení, jak to vidí Denise Mina...

24.06.2017 3 z 5

Cesta zrady Cesta zrady Laura Joh Rowland

Na autorčin styl jsem si zvykla a knihy si poměrně oblíbila. I tato byla zhruba stejně dobrá jako ty předchozí. Tentokrát ještě navíc i zajímavé téma tím, jak se zde do japonské kultury prolíná i ta evropská (holandská).

24.06.2017 4 z 5

Z lásky k dítěti Z lásky k dítěti Betty Mahmoody

Stoprocentní souhlas s předchozím hodnocením od yaoiyuri! Lépe bych to napsat nedokázala ;-).

24.06.2017 5 z 5

Slovácko sa súdí aj nesúdí Slovácko sa súdí aj nesúdí Zdeněk Galuška

Knihu jsem četla před mnoha lety a dokonce opakovaně, protože jsem se do historek Zdeňka Galušky zamilovala hned na první dobrou ;-). Většinou jsem je četla ve vlaku cestou do školy a mohla jsem se doslova pomlátit smíchy. A i po letech si na vyprávěnky ráda vzpomenu. A slovácké nářečí se mně líbilo moc - nedokážu si představit, že by kniha byla napsána ve spisovném jazyce, to by se ten humor všecek vytratil...

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Poslouchala jsem audioknihu - a jedná se zde o opravdu zajímavé, neotřelé téma. Sice lehce úsměvné, ale také nutící k zamyšlení nad současnou společností. Audiokniha se mi líbila a interpretace Miroslava Táborského jí sedla jak na míru šitá. Celou dobu jsem si ale říkala: jak tohle asi skončí? A proto jsem byla tak trochu zklamaná otevřeným závěrem. I když, upřímně, se to asi ani jinak zakončit nedalo?

22.06.2017 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Strhující kniha, která mne naprosto pohltila! Sice normálně sci-fi moc nemusím a nemám tento žánr nějak zvlášť ráda, ale tato kniha má více vrstev. Jedná se totiž zároveň o napínavý příběh, ale ani romantická linie zde nechybí. Kromě toho se v knize ukrývá i poselství, jakési varování budoucím generacím. Poslouchala jsem audioknihu - interpretace byla výborná a zvolený hudební doprovod magicky podkreslil atmosféru. A proto tuto verzi určitě doporučuji!

Sharpův tygr Sharpův tygr Bernard Cornwell

(audiokniha)
Knihy, odehrávající se v Indii koloniální doby, prostě miluju ;-). A ani tento příběh v tomto směru nezklamal. Hrdina Sharpe je sympatický, děj knihy strhující. Romantika přichází sice tak trochu zkrátka, to zde však podle mého názoru nevadí. Kniha ale asi není úplně vhodná pro útlocitné duše, protože se v ní vyskytují i dost drsné scény. Interpret audioknihy naprosto vynikající, hudba výborně zvolená - lepší už to být ani nemohlo :-). Jen pevně doufám, že se dočkáme i dalších audioknih z této řady...

Bundori Bundori Laura Joh Rowland

Tentokrát je už Sano starý známý, prostředí také - snad i proto se mi kniha líbila o něco víc než první díl. Autorka zůstává věrná svému stylu a to je dobře. Zbývá tedy dodat: a jedeme dál! :-)

22.06.2017 4 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Výborná kniha vypráví příběh ženy, který by mohla zažít i každá z nás. S hlavní hrdinkou prožíváte všechno tak, jako byste byli na jejím místě. Autorka píše opravdu strhujícím způsobem, kniha je tak nejen napínavá, ale i fascinující a samozřejmě také hodně emocionální. Četla jsem ji už před mnoha lety, navíc jsem viděla film - dokonce dvakrát. I ten se mi líbil. A na spoustu scén si vzpomínám dodnes...

21.06.2017 5 z 5

Šinjú Šinjú Laura Joh Rowland

Kniha nebyla špatná, ale ani mě nijak neohromila. Asi jsem čekala tak trochu něco jiného, hlavně vzhledem k prostředí, kde se příběh odehrává. V knize byly i hodně drsné scény, ze kterých se mi místy obracel žaludek. Uznávám však, že to k té době patřilo a opravdu se tak i dělo. Přesto všechno jsem se od knihy nedokázala odtrhnout, je poutavě napsaná a já v dalších dílech určitě pokračovat budu ;-).

21.06.2017 4 z 5