666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Inferno Inferno Dan Brown

Opět typický Dan-Brownovský počin, styl psaní, děj plný tajemství, hádanek, nebezpečí a zvratů, propojený s historií - tentokrát s dílem nesmrtelného Dante Alighieriho. Hlavní hrdina opět pomáhá odhalit cestu k odstranění závažné hrozby, kterou by bez něj nezvládly ani ty nejtajnější a největší organizace světa :-) Je až neuvěřitelné, co se všechno během tak krátké doby dá stihnout :-)

16.05.2021

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Ani nevím už pokolikáté se vracím k tomuto ironickému žalozpěvu K.H.Borovského, kde nám se značnou dávkou výsměchu vůči státnímu aparátu a policii své doby líčí své zatčení a cestu do vyhnanství v Brixenu. Jako vždy se toto krátké veršované dílko skvěle čte a navzdory tomu, že popisuje pro K.H.Borovského a náš národ velice smutnou událost, se člověk musí smát - a přesně o to autorovi přece vždy šlo :-)

15.12.2022 5 z 5

Skála Skála Peter May

Detektivky nejsou úplně můj šálek kávy, ale čas od času nějakou přečtu. Toto byl velmi slušný krimi thriller, který nám přiblíží život v nehostinných oblastech skotských ostrovů. Napínavý příběh se odehrává ve dvou časových rovinách a díky tomu je čtenář seznámen s minulostí postav a propletenci vztahů, kterých je kniha plná. Dějová linka postupně odkrývá souvislosti, někdy maličko předvídatelné, a graduje ke konečnému rozuzlení.

15.07.2022 4 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Také poslední díl této série byl nabitý akcí, zvratů a napínavých situací. Hlavní hrdina konečně ochutnává poklid a radosti rodinného života a zjišťuje, že je to jiné, než když je na světě pouze sám za sebe. Potkávají ho velmi hezké chvíle, ale přičiněním zloduchů také velice tragické události, které nemíní nechat jen tak. Hynek Tas z Boru zůstává věrný svým zásadám, i když se to spoustě mocných nehodí do krámu. Celá série se mi moc líbila a už se těším na další, tentokrát o Ondřejovi z Rohatce.

26.05.2022 5 z 5

Hrabalův styl psaní je jedinečný a mému uchu přímo lahodí. Hlavní hrdina tohoto existenciálního románu touží po uznání, lásce, bohatství, životě na vysoké noze a svým způsobem se snaží tyto získat svou snaživostí, pracovitostí, ale někdy také podlézavostí a ku příkladu mu nečiní problémy obohatit se na úkor pronásledovaných Židů. Stává se zbohatlíkem, ale brzy zjistí, že ho smetánka za žádných okolností mezi sebe nikdy nepřijme jako sobě rovného. Životní osud však způsobí, že co lehce nabyl, také pozbyl, potkají ho velmi smutné věci a nakonec dožívá sám opuštěný, ale srovnaný se životem, pouze se vzpomínkami na to, co všechno prožil. Poslouchala jsem na radiu Vltava ve skvostném podání Ladislava Mrkvičky.

03.11.2021 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Toto klasické dílo Boženy Němcové jsem poprvé četla jako malá holka. Vydání z roku 1979 jsem dostala od své babičky a právě proto, že jsem trávila hodně času na vesnici se svou babičkou a dědou, mi byla kniha blízká a moc se mi líbila. Autorka v této knize popisuje život na vesnici velmi autenticky a z knihy je poznat, co pro ní její babička znamenala a jak moc jí měla ráda. Moudrost a dobrota této prosté ženy, která pozitivně ovlivňovala životy svých bližních, jsou základní dějovou linkou této knihy. Mně jako čtenáře asi nejvíce fascinoval pohnutý život Viktorky. Filmová zpracování jsou však také velice povedená, myslím, že by se autorce líbila.

14.05.2021

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Připomněla jsem si povinnou četbu k maturitě s úsměvem na rtech. Stará irská pověst a řecká báje o králi Midasovi se staly inspirací tohoto vtipného veršovaného dílka. S humorem a nadsázkou převyprávěná legenda je napsaná s lehkostí a ironií. Ve své době byla zakázaná neboť jde, jak u K.H.Borovského jinak, opět o kritiku Habsburské monarchie. Je to taková rychlá a trefná jednohubka.

15.12.2022 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Příběh Carrie, dospívající dívky, která je takovou nenápadnou šedou myškou, jenž je často terčem posměchu a krutých "vtípků" svých spolužáků. Hlavní hrdinka žije sama se svou šílenou a fanatickou matkou, která jí nenechá v klidu a pohodě žít, naopak jí dělá ze života peklo. Kniha postupně odkrývá výjimečné schopnosti mladé dívky, děj graduje, až pohár trpělivosti a snesitelnosti přeteče ...

09.09.2021 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Vynikající humorná kniha, při které se člověk baví od začátku do konce. Jedna z knih, u kterých jsem se opravdu nasmála. Vynikající je ovšem také filmové zpracování, kde podle mého názoru nepřekonatelně zazářil Oldřich Vízner.

31.05.2020 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

(SPOILER) Další z alarmujících Čapkových SCI-FI dramat, kde se autor zabývá otázkou člověka hrajícího si na Boha tím, že stvoří Roboty - tedy stroje bez emocí, které jsou určeny pouze k tomu, aby člověku sloužily a "Pán tvorstva" tak mohl lépe vytvořit ráj na Zemi, ale ... Nic není jen tak, experimentování a vylepšování Robotů, kteří už zdaleka nejsou tak tupé schrány, jejich zneužívání nejenom pro vojenské účely, dovedou lidstvo na pokraj vyhynutí a Roboti nakonec získávají vládu nad světem. Velice aktuální dílo v naší době, kdy chytrá síť zaplavuje svět, roboti se vyrábí ve všech odvětvích, ať si je představíme jako třídičku na lahve, nebo mechanické ruce v továrnách, a nebo sluhu, který vypadá téměř jako člověk - berou lidem práci, jsou pořád chytřejší a chytřejší, až jednou dojde na to, co se odehrávalo ve filmu Terminátor a nebo Já, Robot, kdy Roboti lidi vyhodnotí jako obrovské nebezpečí, což bez pochyby jsou, jak dokazují celou svou bídnou existenci, a začnou je likvidovat. Člověk tímto naplní proroctví o tom, že lidstvo ve své nadutosti nakonec zničí a vyhubí samo sebe.

12.08.2023 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Tak už jsem též byla vtažena běsnícím vírem Carterovy série, v níž jako hlavní postavy figurují sympatický detektiv Robert Hunter a jeho parťák Carlos Garcia. Musím říct, že kniha byla velice napínavá, čtivá, naplnila má očekávání na poli krimi thrilleru a rozhodně mě navnadila na četbu dalších dílů. Do prvního dílu vplujete jak nic a s každou kapitolou se nenuceně dozvídáte vše potřebné nejenom o hlavních postavách a jejich minulosti, ale také o prostředí detektivní práce Los Angelského policejního oddělení vražd, potažmo soudního patologa. Carter si dobře promyslel, jak svou sérii odstartovat a dostat se čtenáři pod kůži, což dosvědčuje vysoké hodnocení.

18.07.2023 5 z 5

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

Autorčina prvotina ověnčená několika cenami se mi dobře četla a to už jenom pro téma, které kniha řeší - vždy mě velice zajímaly staré psychiatrické "léčebny" a způsoby, kterými se internovaní "léčili". Člověku jde opravdu husí kůže po těle, když si představí, jak málo stačilo, aby se za vámi zavřela mříž blázince a už jste se nikdy nedostali ven :-( Skutečnosti, jak se zacházelo s pacienty, často zcela normálními lidmi, kteří se provinili např. pouze tím, že měli jiný názor než vlastní otec, jsou otřesné a ponižující. Dlouhodobý pobyt a "léčba" v takovémto zařízení z vás jistě blázna dříve nebo později udělá. Duchařské prvky v knize nejsou na škodu a dávají jí další rozměr.

29.12.2022 4 z 5

Tajemný cizinec Tajemný cizinec Mark Twain (p)

Tedy nechápu, jak mě mohla tato kniha doposud míjet, protože její téma je pro mě velice zajímavé a pohlcující. Výborné myšlenky autor do detailů rozpitvává v rozhovorech 3 mladíků se samotným Satanem, který se jim snaží ukázat, jak se věci na světě skutečně mají a jak nicotný lidský život ve skutečnosti je. Kniha mě opravdu nadchla a doufám, že se mi podaří obohatit mou knihovnu a některé z jejích vydání.

08.12.2022 5 z 5

Klasický fantasy příběh Alenky v říši divů zná asi většina lidí hlavně "západního světa". Knižní výlet do říše fantazie v podání Lewise Carrola člověka rychle pohltí. Čtenář se nestačí divit, co vše Alenka zažívá a s kým vším se potkává. Vyprávění je vtipné, místy až absurdní, také dost strašidelné, ale hlavně podmanivé.

10.02.2022 4 z 5

Nesmrtelnou klasiku z pera R.L.Stevensona netřeba obšírně komentovat - zkrátka naprosto skvělý příběh, který má vynikající strašidelný námět, vyprávění má spád, nechybí napětí a překvapující rozuzlení. Kniha se čte jedním dechem. Krásné je vydání z roku 2014 s úžasnými ilustracemi Maura Cascioliho.

20.01.2022 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

UFF - ještě teď se klepu. Člověku je opravdu zle z toho, když čte tyto řádky, které popisují skutečné události, které se děly v době "normalizace" u nás doma, když duté hlavy řídily celou společnost. Vyprávění z lágrů naší socialistické republiky, kde se děla zvěrstva, která si nezadají s obludnostmi z koncentračních táborů za druhé světové války nebo gulagy v SSSR, kde lidskost nemá místo, a kde vládne strach, utrpení, zoufalství a absolutní degradace lidství. Bylo to na mě hodně silné kafe, ale čas od času je třeba si připomenout, co se v minulosti dělo a na tyto skutečnosti nezapomínat. Co je na tom všem dost nepochopitelné, je fakt, že někteří "aktéři" těchto zločinů si vesele žijí v poklidu, bohatství a dokonce v politických funkcích i dnes a nikdy nebyli za své zločiny potrestáni. To o něčem také svědčí a iluze o našich dnešních "vůdcích" si nedělám.

28.04.2021 5 z 5

Mikeš Mikeš Josef Lada

Úžasné vyprávění Josefa Lady o příhodách kocoura Mikeše a jeho kamarádů proložené autorovými typickými ilustracemi. Krásná, vtipná, veselá pohádka, kterou jsem milovala v knižní podobě, ale také jako večerníček a nepohrdnu jí ani v dospělém věku.

10.02.2021 5 z 5

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Návrat do dětství s touto knihou byl místy překvapivý, protože jsem jednoduše některé zážitky malého kocourka zapomněla. Pamatuji si však velmi dobře, že když jsem byla malá, kniha se mi opravdu moc líbila nejenom pro příběh, ale také díky krásným ilustracím Heleny Zmatlíkové. Teď doufám, že někde dokážu sehnat také úžasnou pletenou verzi z dílny první dámy českého animovaného filmu Hermíny Týrlové.

05.12.2022 5 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Moje první setkání s tímto slavným autorem jehož kniha se mi hodí do čtenářské výzvy za rok 2022. Kniha je napsaná velmi poutavě, zajímavá zápletka a postupná nečekaná odhalení stupňují napínavost příběhu, který se zabývá velice zajímavou problematikou na poli ekologie a potažmo obřích korporací, které často hýbou světem a jsou kvůli penězům schopni udělat leccos, i když jejich rozhodnutí mohou mít katastrofální následky pro celé lidstvo a celou Zemi.

10.02.2022 4 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Tento dnes již kultovní příběh Mary Shelley musel ve své době působit jako velmi fascinující SCI-FI a věřím, že bylo obzvláště překvapující, že jej napsala žena. Kdysi jsem někde četla, že jej autorka napsala po uzavřené sázce několika přátel o to, kdo napíše nejděsivější příběh - myslím, že se jí to povedlo se vším všudy, čehož svědectvím je fakt, že toto vyprávění, zná pořád spousta lidí a dočkalo se také několika filmových zpracování.

04.05.2021 5 z 5