4444913 4444913 komentáře u knih

Den trifidů Den trifidů John Wyndham (p)

Dávám pět hvězdiček i když musím poctivě přiznat že Den trifidů je jediné sci-fi které jsem dokázala dočíst.Možná je to tím že technika mě nezajímá(s výjimkou výzkumu vesmíru který mě nevím proč fascinuje),strojům nerozumím ale flora se mi alespoň líbí a nějakou rostlinku poznám.A doma mám jednu aloe.Kniha mě držela v napětí a ani jsem nepomyslela na to ji odložit a to je u mě a tohoto žánru opravdu poklona!

19.10.2020 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Poprvé jsem se seznámila s knížkou už na základní škole a ačkoli jsem z ní pryč už (letos přesně)strašných 40let celou dobu je pro mě četba třeba i jen pár stránek zaručeným receptem na zlepšení nálady.Knížku znám skoro zpaměti ale nevadí.A rčení jako"nechápu jak se někteří lidé mohou vyskytovat i mimo ústavy lidskou společností pro ně zřízené"mi vyskakuje v hlavě i v době kdy bych to absolutně nečekala.Stejně jako když potkám někoho kdo je tak cool že nezdraví ani když vejde do místnosti kde se vyskytuje osoba dvakrát tak stará si vzpomenu na disputaci zda Saturnin pozdravil či nepozdravil tetu Kateřinu.Tedy kdybych měla vybírat co si vzít na pustý ostrov Saturnin by nechyběl.

18.08.2019 5 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Nemám ráda politické thrillery ale tahle kniha se odložit nedá,je naprosto strhující a napínavá.Těží ze skutečné politické situace ve Francii počátkem šedesátých let kdy Alžírsko získalo nezávislost a zejména příslušníci vojenských jednotek a Francouzi kteří tam léta žili a měli tam majetky nemohli de Gaullovi zapomenout že se Alžírska vzdal a skutečně došlo k několika pokusům o jeho likvidaci.Do této doby a situace je zasazen napínavý a propracovaný román který ve dvou rovinách-příprava atentátníka+pátrání po něm-popisuje dramaticky se rozvíjející děj kdy se na straně jedné Šakal vydává na svou cestu a stále se přibližuje k Paříži kde má atentát spáchat a na druhé straně se komisař Lebel přibližuje k tomu aby z počátku kdy o něm nevědel jistě vůbec nic odhalil jeho a jeho plán.Nemyslím že by za ta léta kniha nějak utrpěla-pořád si myslím že je ve svém oboru špička.Určitě nejlepší kniha Frederika Forsytha nebo alespoň určitě nejnapínavější.

25.09.2019 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Výborné,i když nemám ani zahrádku,natož farmu-ta kniha nemá chybu.Optimistická,veselá,bere život s nadhledem a i vlastní nezdary popisuje nakažlivě vtipně.

02.04.2019 5 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Pro mě jedna z knih co by si člověk zabalil na pustý ostrov.Na začátku se mladá dáma s nepříliš šťastným osudem seznámí s přitažlivým anglickým gentlemanem,vdovcem,vezmou se a odjedou na jeho sídlo.Tam kde Jane Austenová končí to Daphne teprve rozjíždí a pomalu a trpělivě buduje atmosféru tajemství,nebezpečí a kdesi pod povrchem ukryté hrůzy která mladou dámu skoro zadusí než začne bojovat a nakonec pro oba vydupe nový začátek.Žádná laciná romantika ale román s plnokrevnými postavami a tajemným ale uvěřitelným pozadím.

22.11.2020 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Anatomie vzniku zrůdy.Místy děsivé čtení ale úžasné.Skvěle vystižený rozpor mezi otcem rodiny doma a krutou nelidskou bytostí "v práci"Přijde mi skoro neuvěřitelné že stejný autor má na svědomí galantní optimistická dobrodružství pánů ze Sioraku.Místy jsem si musela od čtení odpočinout jak to bylo depresivní.

24.01.2020 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Co dodat.Poklidná Anglie 19.století,společenský život,malá dramata všedního dne kde dobré způsoby byly samozřejmostí a dobrý ženich pro rodinu s pěti dcerami a nevelkým majetkem životní nutností.Hrdá a samostatná slečna Elisabeth Bennetová je pro mě jednou z nejzajímavějších a nejsympatičtějších literárních postav.

19.10.2019 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Eisnerův překlad mi kdysi věnoval tatínek a smíchy mi bylo špatně.Zrovna jsem se začínala učit anglicky takže problémy s mrzačením cizího jazyka byly velice aktuální.Verzi Antonína Přidala jsem si později opatřila sama a neskutečně jsem si ji užila také.Souhlasím s názorem že první(tato)knížka je lepší ale nezklamala ani druhá.A pan Kaplan který to nevzdává přes absolutní nedostatek talentu mi občas pomáhá pustit se do věcí ve kterých nejsem moc dobrá.

18.08.2019 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Klasika.Pro mě neobvylá tísnivou atmosférou jakoby strach a hrůza lezly ven z knížky.Jindy mi přijdou její knížky typické pohodou a klidem kdy zlo je někde v pozadí a nepřítomné.No a jinak perfektní.

11.05.2019 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Snad nejznámnější detektivka Agathy Christie s jedinečně originálním řešením.Prý kdo má rád Poirota nesnáší Jane Marplovou-pro mě to neplatíAgatha je super.?ěkteré knížky jsou samozřejmě lepší než zbytek,některé dostaly na frak na posledních stránkách(Hotel Bertram)ale tady snad není na co si postěžovat.Popisná jen natolik aby se čtenář seznámil s postavami,v tomto případě je to nutnější než v jiných detektivkách,a už uhání jak Orient-expres.Pár zašitých stop které postupně vyvrátí snad všechny předem podezřelé a pecka na konec.Super!

16.04.2019 5 z 5

Mikeš Mikeš Josef Lada

Kouzelná knížka pro děti,čítávala jsem ji pořád dokola a nikdy se neomrzela."U vás,tam bych to chyt.Tuhle jsem viděl vašeho hospodáře jak ohlodává holou kost se štětinami..Ty jsi chytrej,náš hospodář si čistil zuby."Veselé a příjemné počtení.

07.06.2021 5 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Občas odhalím pachatele,tady se mi to podařilo u Agathy nejdřív.Nevadilo mi to ani trošku,i když po akci "zuby dovnitř,zuby ven"jsem měla viníka před sebou a nepustila jsem ho z háčku až do konce.Stejně jsem byla napnutá jak struna při hledání způsobu a motivu.A i když v tom byly zase prachy skvěle jsem si početla a popřemýšlela.Zase rádobyklidná anglická vesnička plná zajímavých lidí kteří mají co skrývat.

05.11.2020 5 z 5

Žabí bratrstvo Žabí bratrstvo Edgar Wallace

Wallace můžu kdykoli,nejoblíbenější( bez určení pořadí) mám Černého opata(ať mi ČT promine ale jejich nevtipná adaptace pod jménem Růžový Hubert byla otřesná),Žabí bratrstvo a Mrtvé oči Londýna.Klasické detektivky z minulého století-láska,tajné chodby,dramatická rozuzlení která vyřeší všechno ,lásku,padouchy,finanční situaci hrdinů a všechno je správně a tak akorát.

23.08.2019 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Nevím co ke knize dodat,dříve než jsem četla knihu viděla jsem jako teenager představení v Divadle Na Vinohradech-jeden z nezapomenutelných zážitků,kniha taky skvělá.Plus vzpomínka na blbost doby kdy Karel Kyncl který pod cizím jménem knihu přeložil a byl zrovna ve vězení si ji chtěl vypůjčit a dozvěděl se že není pro vězně vhodná.

23.08.2019 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Otřesné,syrové,chvílemi k nevydržení.Nic neskrývající studie drogové závislosti po stránce zdravotní i sociální.Takové memento na druhou.Možná na třetí.

18.04.2019 5 z 5

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Vzkaz pro Metlu:Deja-vu.Celý život mezi spoustou lidí a najednou během pár let téměř všichni odešli.Od nepřekvapivých(prarodiče)po naprostý šok(partner) a stejně tak si je připomínám neočekávaně a neplánovaně podle filmů,písniček,jídel a podobně.Claudius jako kniha i seriál byla srdcovka mého přítele.Narozdíl od Švejka,kterého hájím jen z piety k tatínkovi který ho miloval(a Muže se srdcem kovboje),knížku Já,Claudius jsem si zamilovala beze zbytku.Starověký Řím mě vždy fascinoval až šokoval krutostí,válkami,počtem vražd,zrad atd.ale teprve kniha Já,Claudius způsobila,že pro mě přestal být jedním z mnoha a vystoupil z davu.A díky seriálu,Dereku Jacobim (a Petru Haničincovi)mi ho začalo být i líto.Nedokážu říci proč ale Claudius bůh a jeho žena Messalina už mě tak nevzala.Takže jestli někomu nevadí velký počet postav a nenudí ho starověk můžu jen doporučit.

25.11.2020 5 z 5

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

Literatura období romantismu jak vyšitá.Vím že se Dumasovi často vyčítá že psal "na kšeft"(jako kdyby byl jediný)ale zatraceně to uměl.Možná pro něj částečně platí věta kterou jsem slyšela kdysi dávno a platila Jiráskovi-že z češtiny by měl za jedna ale z dějepisu pětku,prostě si charaktery a děj přizpůsobil jak potřeboval ale napsal kouzelné dílko.Přes místy smutné nebo dojemné prvky je to vtipně a lehce napsaná kniha kde hlavními hodnotami jsou čest,věrnost,přátelství a osobní statečnost.Výběr doby do které je román zasazen dodal záporáka jak do Bondovky(Richelieu)a krásnou nešťastnou a okouzlující dámu(Anna Rakouská),hlavní hrdiny si autor stvořil sám a všechno dohromady to moc pěkně funguje.Jako mládě mě upoutala hlavně dobrodružstvím,nebezpečím apod. a když ji otevřu dnes spolehlivě navodí příjemnou náladu a odpoutá od všedního dne.A to se často hodí.

24.01.2020 5 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Hercules Poirot ve formě +mladá dáma v nesnázích.Namáhavé rozplétání téměř dvacet let starých událostí.Další super zážitek od Agathy Christie.

20.10.2019 5 z 5

Život sira Alexandra Fleminga Život sira Alexandra Fleminga André Maurois

Výborná kniha,dost informací o různých aspektech života vědce.Popisuje vědeckou práci,soukromí i povahu Sira Alexandra Fleminga "tak akorát",není to bulvár a není to vědecká práce plná (pro mě)nepochopitelných pojmů.

11.04.2019 5 z 5

Není kouře bez ohýnku Není kouře bez ohýnku Agatha Christie

Agatha Christie jako autorka milostného román(k)u?No prosím.Další pseudopoklidné maloměsto kde v pozadí bublají anonymy,vraždy,pomluvy a slečna Marplová.Tentokrát méně nápadná ale ne méně nápaditá.

05.11.2020 5 z 5