Osudové dny

Osudové dny https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463137/bmid_osudove-dny-me3-463137.jpg 4 104 37

Vinařství série

< 3. díl

Schweighofen ve Falci, rok 1877. Bývalá služka Irena a její muž, dědic vinařství Franz Gerban, žijí ve šťastném manželství. Ovšem Irena cítí, že do manželova světa lepší společnosti nepatří. Protože je Franz často na cestách, trpí čím dál tím víc samotou a hledá pro sebe smysluplnou činnost. Začne se zasazovat o práva dělnic – a přitom se opět setká s bývalým milencem, dělnickým vůdcem Josefem. Franz reaguje prudkou žárlivostí a jejich vztahu hrozí rozpad. Potom se však Franz dozví tajemství, které představuje pro život obou partnerů obrovskou výzvu…... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Tage des Schicksals , 2019

Dudlík08
22.02.2024 4 z 5

Tyhle knížky beru jako "odpočinkovou" literaturu a tohle nebylo jinak :) Moc se mi nelíbilo chování Ireny, ale chápu její trápení na "statku" a i to, že chtěla pomoc chudým a i utlačovaným ženám v té době. Celá série byla hezky napsána a dobře se četla :)

Ludmila91
20.02.2024 5 z 5

Mě se tedy i poslední díl moc líbil. Řešili se tam jiné než vinařství ale přesto zajímavý příběh

Címa
07.09.2023 4 z 5

Jako mě v prvním díle moc nebavily do detailu popsané scény z válečného období, tak už mě v tomhle dile docela stvala Irena s těmi jejími socialistickymi boji, jak byla pořad v opozici a Franz v politice. Chápu, že svým způsobem byla odvážná, bojovala za prava žen a utiskovanych, ale chvílemi mi už lezla na nervy. Vlastně je to taková pohádka, vždy se vše vyřeší, nic se nestane, veškeré prusery vyžehleny.

ZUZANA-123
17.08.2023 5 z 5

Závĕrečný díl trilogie,je zde hodnĕ popisována politická situace a kontrasty odlišných společenských vrstev obyvatelstva.V rodinĕ se vše k dobrému obraci,ve skutečném životĕ by je čekala první svĕtová válka.

knihovnička007
18.07.2023 3 z 5

Třetí díl o hodně slabší než druhý díl, Vinařství zde moc nebylo :(
Možná měla autorka skončit druhým dílem... :(
Více na FB Tučňákův knižní svět.

Pert
09.04.2023 2 z 5

(SPOILER) Tak tohle je horší než předchozí díl. Hrabě a Pauline mezi sebou nemají žádnou chemii, nechápu, co byla ta jejich vášnivá láska.
Fanoušek je skoro dospělý a stejně se mu říká Fanoušek. Já nevím, mně to teda zní fakt divně. To je jak říkat puberťákovi Petříčku. A Fanoušek v německém prostředí.
Žádná gradace nebo napětí, nejvíce vzrušení je když někdo zemře. To ale celou knihu neutáhne.
Strašná tragédie s nemocí vína je vyřešena bez žádných následků, ba ne, ještě se vinici přilepší. Jako vážně?
Matilda. Ta mohla být zajímavá postava, mohla mít nějaký duševní vývoj, ale ne, veškeré náznaky byly brzo zadupány do země.
Zajímavé informace o socialismu a jeho představitelích, ale moc nevěřím tomu, že se Irena se všemi osobně setká. Myslím, že měli dost svých starostí, než se ještě starat o Irenu.

ANDY28
01.03.2023 5 z 5

Miluji knížky této autorky, vždy se dozvím něco nového, o tehdejších poměrech, politické situaci atd. A i když byla Irena tvrdohlavá a zapálená, její postavu vykreslila úplně přesně, protože k mládí tohle vše přeci patří.
Už se moc těším na novou sérii.

Aaloha
22.02.2023 4 z 5

Celá tato série se mi líbila. V posledním díle bylo víc politiky a Irena byla trochu zaťatá, ale na druhou stranu taky byla o 15 let starší a šla si za svým. Sama si zažila zlé časy a věděla, že prostě musí pomoci když může.

petrulkaa
27.11.2022 5 z 5

Opět velmi napínavý a strhující příběh, ve kterém autorka ukázala své vynikající umění popsat historické události. Kniha se dobře četla, politika mi vůbec nevadila, neboť ta patří k životu. Škoda, že už není další díl.

m_martina
20.11.2022 4 z 5

Za mne nejslabší díl, politiku nemám ráda a vůbec se o ni nezajímám. Tohle mi proto nesedlo, jinak byla ale kniha zase docela zajímavá.

Damonka12
10.10.2022 5 z 5

Do této série jsem se absolutně zamilovala. Příběhy dvou lidí, kteří žili v 19. století. Kniha mi hodně přiblížila tehdejší domu a jsem hrozně ráda za poznámky autorky na konci. Přesně tahle kombinace je něco, co miluju. Vymyšlený příběh, který je zasazen do reálného historického prostředí.

Luciska13
19.08.2022 4 z 5

Skvělý závěr trilogie. Sice musím říct, že ačkoliv je problematika žen a jejich práv opravdu vážná a důležitá, Irenu jsem někdy s její paličatostí a neschopností aspoň občas udělat nějaký malý kompromis pro blaho rodiny, nemohla oproti předchozím dílům, kdy mi byla opravdu sympatická, vystát. Celkově mě ale na této sérii nadchlo, že bylo v knihách mnohdy idealizované období konce 19. století podáno realisticky a to včetně nemocí a tragédií, které se nevyhýbaly ani bohatým rodinám.

ladaol
26.06.2022 5 z 5

Celá sága se mi moc líbila. Žít jako chudý v tomto období muselo být opravdu velmi těžké, i když v které době to bylo lehké. Jako nejsympatičtější postavu hodnotím Pauline, nejvíce v posledním dílu, Franz jak kdy a Irena, no tedy dost to přeháněla, spoustu situací mohla řešit víc s citem a ušetřit sebe a rodinu zbytečných problémů.
I ve skutečném životě je to převážně o komunikaci, kde chybí, jsou obvykle problémy...

MonikaKrizova
11.06.2022 5 z 5

Za srdce beroucí trilogie s krásným námětem, která má v mé knihovně místo jisté. Politická angažovanost Ireny a její pohled na nižší vrstvy společnosti mi nevadí, protože to vnímám stejně. Navíc je to něco jiného, než dokola opakující se detektivky.
Doporučuji všema dvaceti.

Ivanka83
28.05.2022 4 z 5

Krásný závěr celé trilogie. Irena je silná osobnost, chvílemi mi sice lezla na nervy svou zarputilostí, ale zároveň jsem ji obdivovala za její vytrvalost. France mi bylo kolikrát i líto, opravdu to neměl lehké. Všechny ženské mu dávali zabrat.
Dost mě zasáhla strašná rodinná tragédie. Na pár dní jsem musela knihu odložit, abych to vstřebala.
Závěr knihy byl perfektní.

malýčtenář
15.05.2022 5 z 5

I poslední díl se četl velmi dobře. Sice více politiky , ale přesto čtivý příběh, který nám ukazuje nelehké podmínky života chudiny v19 st. Podává nám působivý obraz společenských poměrů nejen v Alsasku. Doporučuji všem.

Kanimůra2
07.05.2022 5 z 5

Já jsem dala 5*. Mě politika nevadila jako taková, ale Irena mě štvala svou angažovaností a Franz svojí nebeskou trpělivostí. To už hraničí hloupostí.Ale čte se to pěkně, styl psaní mi vyhovoval.

Toňula
03.05.2022 2 z 5

Bohužel jsem nedočetla, závěrečný díl ságy nebyl špatný, ale za polovinou jsem už měla dost politiky, Ireniny i Franzovy angažovanosti, vytratil se ten lidský pohled na vztahy mezi hrdiny, láska, cit...škoda..

Kerberos
28.04.2022 4 z 5

Sága se dobře četla, .ale bylo tam moc politiky. .Irena si zbytečně komplikovala život. Francz měl velkou trpělivost nejen s ní ,ale i s udavačskou tetičkou a sestrou Matyldou, která mu zůstala viset na krku.

zdenaR
30.03.2022 4 z 5

Poslední díl už nabírá příliš mnoho politiky a trochu se zvrhává ke vše šťastným koncům.
Ale přesto velmi čtivé.

Marie Lacrosse