Osudové dny

Osudové dny https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463137/bmid_osudove-dny-me3-463137.jpg 4 106 106

Vinařství série

< 3. díl

Schweighofen ve Falci, rok 1877. Bývalá služka Irena a její muž, dědic vinařství Franz Gerban, žijí ve šťastném manželství. Ovšem Irena cítí, že do manželova světa lepší společnosti nepatří. Protože je Franz často na cestách, trpí čím dál tím víc samotou a hledá pro sebe smysluplnou činnost. Začne se zasazovat o práva dělnic – a přitom se opět setká s bývalým milencem, dělnickým vůdcem Josefem. Franz reaguje prudkou žárlivostí a jejich vztahu hrozí rozpad. Potom se však Franz dozví tajemství, které představuje pro život obou partnerů obrovskou výzvu…... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Tage des Schicksals , 2019

zimolka
14.03.2022 5 z 5

Bála jsem se do třetího dílu pustit,že se mě nebude líbit,tak jak první dva,dle některých komentářů tady,ale já jsem opět spokojená.Je pravda,že Irena to přeháněla s tou politikou,ale nebylo to zase až tak hrozné.Za mě je celá série povedená.

Szilvia1
15.02.2022 5 z 5

Série Vinářství,byla pěkná knížka,plný obratu.Třetí díl byl pěkně zakončen,svatbou Fanouška,který si vzal za ženu Marií,dceru Ireniny přítelkyně.I když v této posledním díle bylo víc politiky,jak v ostatních dílech,ale příběh byl pěkný.Od autorky se dočkáme i další série(kavárna ve Vídni),doufám,že i táto série bude tak pěkná jak to je u téhle sérií.

STereza
31.01.2022 4 z 5

S trilogií jsem spokojená. Jako nejlepší beru druhý díl a hned potom závěrečný.
Na posledním díle bych vytkla, jak už je zmíněno v několika komentářích, mnoho politiky, ze strany hlavní hrdinky. Na druhou stranu bych uvítala více dějové linie pro Fanouška a Kláru. Celá tato série byla dobře zakončená, a mohu jenom doporučit.

Kaja1
23.01.2022 4 z 5

Mně se série moc líbila. Je dobré si přečíst , co všechno musely ženy podstoupit, aby jsme my dnes mohly žít podle našich představ. Ani hlavním hrdinům knihy se nevyhnuly rány osudu, ale snad konec dobrý všechno dobré. Je pravda, že té politiky tam bylo trochu moc.

zuzana2599
31.12.2021 4 z 5

Docela dlouho přemýšlím nad hodnocením očekávaného posledního dílu rodinné ságy Vinařství. A i já se přikloním k většinovému hodnocení zde a jednu hvězdičku tentokrát uberu. Ne, že by se mi čtení nelíbilo, ale i mně trochu vadilo moc politiky, Irenina zatvrzelá angažovanost v dělnickém hnutí mnohdy na úkor rodiny... I když je popisovaná bída v chudých dělnických rodinách hrozná, nemoci, hlad, špína a lidé jako je Irena byli jistě moc důležití a nepostradatelní pro dobro věci. Jinak jsem osudy ostatní rodiny Gerbanových četla opět jedním dechem, autorka píše nesmírně čtivě !
A ani já si nenechám ujít další knihy této německé autorky, doufám, že se brzy dočkám !

85098211
21.12.2021 4 z 5

I tento poslední díl jsem poslouchala jako audio v jazyce originálu a byl opět výborně načtený. Ale obsahově mne kniha tak trochu zklamala, stejně jako většinu čtenářů přede mnou. Přitom jsem v ní našla spoustu pasáží, které byly stejně poutavé a strhující jako v předchozích dílech. Ale na druhé straně se Irene na můj vkus až moc míchala do politiky a mně tím byla dokonce i místy nesympatická. Přestože uznávám, že šlo o správnou věc, jenomže toto téma je opravdu strašně nezáživné, bohužel. Jinak pokud jde o osudy rodiny Gerbanových, tak ty autorka popsala zase na jedničku ;-). Je zde opět velká láska - tentokrát nejen mezi Irene a Franzem, jsou zde totiž i jejich děti a další zajímavé postavy ;-), intriky a také velké tragické události, hlavně v osobní rovině zúčastněných. Čtenář se ovšem dozví i zajímavosti ohledně pěstování vína a politické situace v té době. A k tomu se na scéně objeví celá dlouhá léta ztracený Franzův otec... Knize ve svém hodnocení ubírám pouze jednu hvězdičku, protože je i přes již zmíněné nedostatky dobře napsaná a neskutečně čtivá. To se autorce fakt upřít nedá ;-). A já pevně doufám, že brzy bude do češtiny přeložena její další řada (Die Kaffeehaus-Saga), protože pokud ano, já si ji rozhodně ujít nenechám! :-)

4xbabča
16.12.2021 4 z 5

Třetí díl byl určitě horší než přecházející. Irena bojovala za práva dělnických žen, takže bylo více politiky a méně romantiky. Škoda, protože 1. i 2. díl byly moc hezké.

skalek
11.12.2021 2 z 5

Chtěla jsem knihu dočíst, tak jsem ji dočetla.....Na mě hodně politiky, Irena neřeší nic jiného a nakonec červená knihovna a ještě trochu pohádka...

Ira13
10.12.2021 3 z 5

Jak jsem své jmenovkyni fandila v 1.a 2. dílu, tak tady mi byla protivná. Ano, šla si za svým cílem, ale ,,přes mrtvoly,, . tento díl mě bavil nejméně ...A přitom to mohll být tak krásný příběh. Jak píše níže Jonna, také mi to připadalo jak povinná četba za socialismu.

Jonna
29.11.2021 2 z 5

Nejhorší díl trilogie, jsem vážně ráda, že už není další. Autorka oblékla socialistickou agitku do červené knihovny, hrozná kombinace. To černobílé vidění světa, to "násilné" spojování děje, aby autorce vyšel záměr,... To vše mi vadilo už v minulých dílech, ale v tomhle to vygradovalo. Hrozně mi to připomíná povinnou četbu let nedávno minulých. Autorku definitivně opouštím, pokud bych si něco podobného chtěla přečíst, najdu toho jistě mnoho v knihách, které vyšly před rokem 89.

cérka
25.11.2021 4 z 5

Příliš mnoho politiky, proto v hodnocení zůstávám u čtyřech hvězdiček a přikláním se k názoru, že druhý díl byl nejzdařilejší.
Chování a činy některých postav mě neskutečně štvaly. Na druhou stranu uznávám, jedině tak mohla dobře vyniknout tmavá a bezedná propast mezi jednotlivými skupinami společnosti. Smekám před autorkou, životní podmínky továrních dělníků, služek a jejich rodin nemohly být popsány lépe a výstižněji. Také mě nadchla spousta dalších informací o vinařství, hlavně o nejhorším škůdci mšičce révokaz. Měla jsem možnost navštívit v Rakousku oblast, postiženou před léty touto nemocí a tak si její katastrofální dopad v reálu dokážu představit. Jen velmi malé množství vinařů si mohlo dovolit nakoupit nové, roubované sazenice. Dodnes je půda v této oblasti zamořena.
Jako celek budu tuto ságu doporučovat. V nabídce rodinných ság patří určitě k těm zdařilejším.

Vlaďkaa4
24.11.2021 4 z 5

Předchozí díly se mi líbili více.

alnahu
24.11.2021 5 z 5

Za mě velice čtivá,povedená trilogie Vinařství z konce 19.století z Alsaska. I tento díl ,který začíná svatbou a svatbou končí se mi četl dobře. Konečně se Irena dočkala svatby se svým milovaným Francem -majitelem vinařství.Prožívá šťastné i smutné chvíle života. Snaží se být v životě užitečná ,tím že bojuje za práva dělnic v továrnách, aby změnila jejich těžký život a vykořisťování -což sama zažila v době ,kdy i ona v továrně pracovala.Za mě opravdu čtenářský zážitek.

helena842
17.11.2021 4 z 5

Musím říci, že tento díl se mi ze všech líbil bohužel nejméně. Přišlo mi, že děj už neměl takový spád a zápletky mi přišly takové nucené. Škoda, čekala jsem trochu lepší zakončení trilogie.

astroweb
16.11.2021 5 z 5

Závěr historicko romantické trilogie, všechny díly jsou velice čtivé a poutavé.

maryzka
09.11.2021 2 z 5

Nějak jsem se nudila. Sice to nebylo špatný, ale počátky dělnického hnutí a ženské emancipace to není pro mě. I když je dobře, že dnes ženy vydělávají peníze, přesto jsem ráda, že jsem jí dočetla do konce.

Sidonka3
08.11.2021 3 z 5

Ten, kdo mé komentáře zná, moc dobře ví, že jen tak něco nepochválím. V rámci žánru (historické, romantické a nenáročné romány pro ženy) musím říct, že tohle patří mezi zdařilejší trilogie a jsem ráda, že jsem jí četla. Doporučuji a pokud někdo váhá, zda se do románů pustit, můžu za sebe říct: "Směle do toho." Jsem potěšena.
Za nejzdařilejší ovšem pokládám prostřední 2.díl a celkem slušná byla i jednička. Nejslabší je bohužel tento poslední závěrečný a to jak po příběhové, obsahové stránce, tak je i značně nevěrohodný, předvídatelný a plochý. Napětí též minimální.

Marie Lacrosse
německá, 1959