Říkej tomu, jak chceš

Říkej tomu, jak chceš https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481869/bmid_rikej-tomu-jak-chces-q7q-481869.jpg 4 422 422

Můžou dobré úmysly omluvit špatný čin? Contemporary hit od autorky bestselleru Dopisy ztraceným. Rob býval populárním hráčem lakrosu, ale pak jeho otce chytili při zpronevěře a teď je z něj vyvrhel. Po tátově nepovedeném pokusu o sebevraždu se o něj navíc musí Rob s mámou starat. O Maegan si všichni myslí, že je snaživka, ale i ona má řadu tajemství a problémů. Když spolu Rob a Maegan během matematického projektu skončí ve dvojici, nejsou právě nadšení – vždyť toho o sobě navzájem dost slyšeli. Brzy ale zjistí, že mají víc společného, než kdy tušili.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Call It What You Want , 2019

Karola050716
19.04.2023 4 z 5

Je fajn, když je příběh o mladých lidech, kteří mají skutečné problémy, takové, které jejich život vychýlily mimo osu, a neřeší se tam kraviny. Tady je tolik těžkých témat a ta romantika je taková křehká a osudové důležitá, protože je to to jediné, čeho se jde chytit. A kromě všech kvalit je to tak dobře napsané, včetně vedlejších postav, že bych si klidně dala hned příběh Savannah, Owena... jen ten konec byl trochu hrr a úplně mi to k tomu předchozímu příběhu nepasovalo.

Kudík
16.04.2023 5 z 5

Toto bylo zase od autorky něco, kde jsem od počátku nevěděla koho litovat dříve, ale na celé čáře napříč dějem vedli oba Robové Lachlani, otec a syn. Tohle si potomci nezaslouží zažít, ale čím jsem starší, tím se k sebevraždě stavím více shovívavěji. Neomlouvám jí, ale mám jisté pochopení pro zoufalé a zkratkovité jednání, kde těmto jedincům nedojde, co jejich rodina, přátelé...., anebo ten, který je najde, protože dříve konají než přemýšlí. Další v pořadí byla asi Samatha, která prostě naletěla a Connor Tunstall, který žil v tom, v čem a s kým žil, s tvrdým zjištěním, že peníze pravé přátelé nenahradí. Oproti problémům všech mi zrovna "prohřešek" Maegan přišel jako naprostá prkotina. Naprosté nepochopení jsem měla pro Carolyn. Mrzí mě, že závěr byl tak zbrklý a vlastně vůbec nevím, jak dopadl (zda vůbec pořádně proběhl) projekt na matiku. A velké díky za knihovníky. :)

barcamilujecist
10.04.2023 5 z 5

Super knížka přečetla jsem ji za půl dne, oddychová, děj byl bohužel mírně předvýdatelný, i tak doporučuji.

FejKýý
26.03.2023 5 z 5

Tenhle příběh se mi od spisovatelky zatím líbil nejvíc. Už aby tu u nás vyšla od spisovatelky další (čtvrtá, její fantasy nepočítám) kniha. Příběh byl od začátku děsně čtivý. Pořád se tam něco dělo a vůbec to nemělo žádné hluché místa. Když jsem od autorky četla Dopisy a Slova, napsala jsem, že možná od ní už číst nic nebudu. Ale najednou jsem na ni dostala chuť, do toho všeho i nalakání od Terky a bylo to. Teď jsem opravdu šťastná že jsem se do knihy pustila a očekávám co nejdřív další knihu a rozhodně ji nenechám čekat. Jediné mínus je to, že konec byl za mě moc rychlý, já bych ho klidně ještě o 20 stránek protáhla. Celkově strašně špatně se mi loučí se všemi postavami z příběhu. A všimli jste si, že ten matematický projekt nikdy nezačali, tudíž ani nedokončili?

betule3
25.02.2023 3 z 5

Za mě asi zatím nejslabší contemporary knížka od autorky, ale stále si stojím za názorem, že její romantická díla hravě předčí její fantasy sérii. Příběhu se nedá odepřít čtivost, prolétla jsem jím neskutečně rychle a ve výsledku jsem si to vlastně i užila. Občas se mi však zdálo, že se autorka v životě nesetkala se středoškolským studentem, protože spoustu postav bylo vykresleno takovým zvláštně umělým způsobem, který teenagery jen vzdáleně připomínal. Zápletku jsem odhadla, to k tomuto žánru ovšem patří.
Tuto knihu bych zařadila mezi silně průměrné heavy contemporary, zkrátka neurazí, nenadchne.

KatChiss
06.02.2023 4 z 5

Další kniha od autorky Brigid Kemmerer. Její fantasy Temné a osamělé prokletí mě příliš nenadchlo, zato contemporary příběhy mě nadchly! Její styl psaní je chytlavý (nenapadá mě lepší slovo) a pohlcující. Umí skvěle vykreslit charaktery postav a nebojí se zajít do hloubky. Její příběhy skrývají spoustu závažných otázek, které si pokládáme i my. Například: “Můžou dobré úmysly omluvit špatný čin?” To je otázka, která provádí celý příběh knihy Říkej tomu, jak chceš.
Rob býval populárním hráčem lakrosu a velmi oblíbeným klukem na škole. Jenže pak jeho otce chytili při zpronevěře a každý si myslí, že v tom měl prsty i on. Vždyť u otce dělal stáž, měl na starosti papíry. Musel si něčeho všimnout.
Maegan je velice chytrá holka. Spolužáci by ji možná označili za šprtku. I přesto ale podváděla u závěrečných zkoušek. A byla chycena. Všichni přítomní studenti museli zkoušku opakovat spolu s ní. Takže je z ní stejný vyvrhel jako z Roba.
Pro nás ostatní je velice snadné odsoudit tyhle dva. Vytvoříme si na ně názor, naškatulkujeme si je do určité složky v hlavě. Děláme to, aniž bychom se pořádně zamysleli. Známe všechny podrobnosti? Víme, jak a co se přesně stalo? Zeptali jsme se dotyčných na jejich verzi? S takovými situacemi se běžně setkáváme v reálném životě. Pojďme zkusit druhé nesoudit, ale vyslechnout si je a snažit se pochopit jejich jednání. Anebo se o druhé vůbec nestarat, protože to není naše věc a oni si se svým životem mohou nakládat dle libosti.

DejSemTuKnihu
14.01.2023 4 z 5

V rámci možností odpočinková, velmi čtivá knížka s moc fajn postavami. :) Děj byl sice místy dost předvídatelný, ale to se prostě u takového žánru knih stává VELMI často.
I přestože kniha byla moc čtivá a stránky rychle ubývali, tak, stejně jako v Na co slova nestačí, bylo i tady pár věcí, které mi vadily. Tím však nechci říct, že kniha není dobrá! Jen zatím ani jedna autorčina kniha nedosáhla na úroveň Dopisů ztraceným... Ta je prostě stále její TOP kniha. :)

Juliehalo1
06.01.2023 5 z 5

musim rict, ze kniha je uplne dokonala a predcila ma ocekavani

Knihomolobecny
30.12.2022 5 z 5

tuto knihu jsem četla jako 3( předtím- Dopisy ztraceným a na co slova nestačí) od této autorky a už jsem od toho neočekávala tolik ale musím říct že byla nejlepší

hlavajda93
21.12.2022 5 z 5

Moje 3. kniha od autorky, která dosahuje kvalit Dopisy ztraceným a je určitě lepší než Na co slova nestačí. Meagan byla na můj vkus moc tipově jako poslední spravedlivá, ale Rob byl hrozně fajn, vlastně nakonec i Owen a Connor.

lost.in.books
18.11.2022 5 z 5

Hodnocení: Jedná se o mou 3. přečtenou knihu od této autorky a opět jsem byla velice příjemně překvapená, autorka prostě ví, jak si čtenáře získat.
Líbí se mi, že autorka nepíše povrchové a ploché příběhy a že se vždy snaží otevřít mnoho důležitých témat o kterých by se mělo mluvit. Čtenář nejen že se ponoří do příběhu, ale zároveň ho autorka nutí neustále nad něčím přemýšlet a to taktéž oceňuji ️.
Hlavní hrdinové byli opět vymyšleni na výbornou a získali si mě po pár přečtených stránkách. Na hlavní hrdiny má autorka prostě talent! I když jsou momenty, kdy vás hlavní hrdinové neskutečně iritují a máte chuť jim vlepit facku , tak charaktery postavy byly fajn.
Oceňuji nepřeslazený příběh plný reálných problémů hlavních hrdinů spolu s čtivým příběhem, kde se vám stránky budou otáčet samy.

Grohlinka
13.11.2022 2 z 5

Pro me nejlepsi kniha od Brigid Kemmerer. Ctivost se sice vsem jejim kniham neda uprit, ale ja se proste nemuzu zbavit pocitu, ze je autorka precenovana.

Libila se mi zapletka, co se Roba a jeho rodicu tyce. Celkove postavy Roba, Owena, Connora a Samanthu povazuju za velice vydarene.

Jenze, opet mam problem s hlavni hrdinkou, vlastne by knize mnohem vic prospelo, kdyby v ni vubec nebyla. Romanticka linka je jen tezko uveritelna a Roba si dokazu predstavit se vsemi vyse zminovanymi postavami spise nez s Maegan. Konec byl pomerne uspechany.

Sylvanas
03.11.2022 4 z 5

Dobře čtivá kniha. Příběh se zajímavě vyvíjel - ze začátku jsem vlastně ani moc nevěděla, co čekat, ale pak jsem byla mile překvapená.
Postava Roba i Maegan mi byly velmi sympatické už od první chvíle. Životní tragédie mě dokázaly dojmout a milostné zápletky zahřát u srdíčka, u vtipných pasáží jsem se zasmála. Celkově to na mě víceméně všechno působilo dost přirozeně, nic extra přitažené za vlasy.
Takže knížku určitě ráda doporučím ostatním.

Petra-1
18.10.2022 5 z 5

Nádherná kniha o tom, jak se děti vyrovnávají s chybami svých rodičů. Moc sympatické hlavní postavy a zajímavá zápletka.

KateTheBlogger
16.09.2022 5 z 5

Brigid Kemmererová prostě ví, jak napsat příběh, který vás pohltí a knihu přečtete na jeden zátah. Její typický styl psaní z pohledu obou postav je poutavý, odhaluje nám duši hlavních postav a nabízí celou řadu otázek k zamyšlení.

Vikinka224
15.09.2022 4 z 5

Tak toto byla krásná oddychovka na jedno či dvě odpoledne. Autorka tyto romanťárny prostě umí.
Bylo mi tak líto Roba a jeho těžkého života.
Jediné, co mi tak nějak vadilo, byla Sam. Tu jsem už od začátku neměla moc ráda.

Lokina
14.09.2022 4 z 5

S klidným svědomím, mohu říct, že kniha se mi velmi líbila. Kniha nabízí milé, nenáročné a oddychové čtení. Není ani nijak dlouhá a jak je čtivá, tak ji máte přečtenou za chvíli.
Radost mi udělalo vyprávění z pohledu dvou postav. Měla jsem tak možnost se o postavách a jejich životech se něco více dozvědět.
Moc se těším na autorčinu další knihu ;-)

Annyshga
02.09.2022 4 z 5

Mělo to být moje druhé setkání s autorkou, takže jsem už tak nějak tušila do čeho jdu. Ale pááni kniha Říkej si co chceš byla neskutečná emoční jízda a musím říct, že se mi líbila víc než zmiňovaný bestseller Dopisy ztraceným.
Příběh byl vyprávěn z pohledu Roba a Maegan. Mám ráda, když je kniha takto pojatá a vidíme, jak děj ovlivňuje oba hrdiny, a jak se tvoří jejich osobnosti. Autorka zde řeší několik vážných témat, která jsou opět skvěle vystavěna a mají nám předat určitá poselství. Já osobně jsem si odnesla dvě krásné a pravdivé věty:
Jedna chyba nás nedefinuje... ️
Jedna špatná volba nerozhoduje o naší budoucnosti... ️

Roba žijícího ve stínu chyb svého otce mi bylo vážně líto. Celá společnost ho odsoudila na základě doměnek. Děti by neměli platit za činy svých rodičů, bohužel to tak funguje i v běžném životě. Maegan si naopak za své problémy mohla sama a vadilo mi jak je Robovi pořád předhazovala a srovnávala se s ním. Cely příběh byl pojat jako cesta za získáním důvěry a přátelství. Romantická linka mezi hlavnímy hrdiny byla jen okořeněním děje.

Málo kdy se stává, že si oblíbím nějaké vedlejší postavy tak moc, jako hlavní hrdiny. Tady mi ale neskutečně moc přirostl k srdci knihovník pan London. Kéž by takových lidí bylo na světě víc .

cerna_stepanka
29.08.2022 3 z 5

Mé vysoké očekávání, způsobené knihou Dopisy ztraceným, mi dojem z knihy zhoršilo. Nemohu říct že se mi kniha nelíbila, ale stejně tak že je úžasná.
Autorka píše poutavě, takže jsem knihu přečetla za dva dny.

Kniha upoutá pozornost (zajímavá témata)
Nemohu však dát 5/5 pro mě to nebyla svělá kniha. Spíš takový nadprůměr.

Mybooks
24.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Další kniha od mé oblíbené autorky. Musím říct, že mě to úplně pohltilo. Krásný, romantický, smutný příběh, vůbec ne oddychový, ale to je na tom to krásné. Vztah Maegan s Robem byl zprvu ne moc dobrý, ale postupem času, jak se poznávali, zjistili o sobě mnohem více a prozradili si i jejich velká tajemství.