Říkej tomu, jak chceš

Říkej tomu, jak chceš https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481869/bmid_rikej-tomu-jak-chces-q7q-481869.jpg 4 422 422

Můžou dobré úmysly omluvit špatný čin? Contemporary hit od autorky bestselleru Dopisy ztraceným. Rob býval populárním hráčem lakrosu, ale pak jeho otce chytili při zpronevěře a teď je z něj vyvrhel. Po tátově nepovedeném pokusu o sebevraždu se o něj navíc musí Rob s mámou starat. O Maegan si všichni myslí, že je snaživka, ale i ona má řadu tajemství a problémů. Když spolu Rob a Maegan během matematického projektu skončí ve dvojici, nejsou právě nadšení – vždyť toho o sobě navzájem dost slyšeli. Brzy ale zjistí, že mají víc společného, než kdy tušili.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Call It What You Want , 2019

Peace
22.01.2022 4 z 5

"Snažit se dělat, co po mně chtějí všichni ostatní, vede jenom k trápení."

Autorku mám ráda a na její nejnovější knihu jsem se proto těšila. Jen se mě, i navzdory vážným tématům v ději, nedotkla tolik, kolik bych očekávala.

MishRarach
22.01.2022 5 z 5

Byla to skvělá kniha plná zajímavých myšlenek, které ve mě budou ještě nějakou chvíli rezonovat. A za čas až trochu pozapomenu děj, se k ní rozhodně zase vrátím.

MedvidekS
19.01.2022 4 z 5

Všechny tři knížky autorky jsou výborné. I přesto, že jsou hlavní postavy na střední škole, problémy, které řeší jsou až moc dospělé. Výborně napsáno, napínavé až do konce.

tereza7804
19.01.2022 5 z 5

Má cenu se k téhle autorce ještě vyjadřovat? Stejně jako Dopisy ztraceným a Na co slova nestačí, mě Říkej tomu jak chceš rozložilo a zase složilo. Bála jsem se trošku, že už autorka po předešlých dvou knihách nedokáže v podobném stylu napsat nic srovnatelně dobrého a opak byl pravdou. V téhle knize jsem nedokázala předpovědět absolutně nic a každý zvrat mě vychýlil z mojí oběžné dráhy a nechal ve mně miliony otázek. Za mě snad nejlepší díl z celé téhle ,,série". Klobouk dolů autorce, protože píše vážně čtivě, čte se to rychle a nenudíte se u toho. Jestli hledáte jednohubku, která vám něco dá a nebude to prostě plytká hloupost, tak berte tohle. Pochybuji, že vás to zklame.
5/5 - nečekaně :)

Lucy2405
18.01.2022 4 z 5

Skvělá kniha, která tě donutí ji dočíst. Doporučuji!

happy19
16.01.2022 5 z 5

Opět tleskám!
Příběh Vás pohltí,úplně jsem cítila...prostě Cítila...
Syrové,osobité,bolavé...že by život?

„Základním cílem člověka není být lepší než jiný člověk, nýbrž být lepší než vlastní včerejší Já.“

Téra295
09.01.2022 5 z 5

Jako spousta ostatních bych více ocenila další navazující díl na Dopisy a Slova. Ale i přes to knížku velmi doporučuji. Zvláště z Robovi strany je to velmi silný příběh.

Sixtinka144
08.01.2022 5 z 5

Toto je moje první přečtená kniha za tento rok, a jsem moc ráda, protože mě ani trošku nezklamala. Od autorky jsem četla všechny její knihy, a s každým dalším romantickým žánrem mě utvrzuje v tom, že jí jde mnohem lépe, než fantasy (které taky není špatné, ale na tohle to prostě nemá). Musím pochválit, že od Dopisů a Slov je tady méně romantiky, která je samozřejmě skvělá, ale věnujeme se "důležitějším" problémům, především Roba, kterého jsem si oblíbila. Autorka prostě umí psát, knihu jsem přečetla za jeden večer a pořád nad ní musím přemýšlet. Postavy jsou velmi dobře propracované, je zde taky sesterské pouto, které jsem uvítala. A i když mě ta kniha rozložila a už nesložila zpátky, musím vám ji všem doporučit. Kemmerer je jedna z mých nejoblíbenějších spisovatelek a pokud jste od ní nic nečetli a váháte, rozhodně do toho jděte.

rajcatko
08.01.2022 5 z 5

Krásný příběh a styl psaní je dokonalý, kniha se čte sama.

Ketfl
06.01.2022 5 z 5

Opět velice pěkný příběh z pera této autorky. Plný poselství a věcí k zamyšlení. Ne vše je tak černobílé, jak se může zdát. Na vše se může pohlížet z různých úhlů pohledu a ne každá pravda je pravdou i všech ostatních. Příběh se četl skoro sám, střídání pohledů hlavních postav a relativně krátké kapitolky tomu naprosto sedly. Hlavní postavy byly sympatické, musely si projít v životě různými více či méně hroznými situacemi. A tak to v životě prostě bývá. Líbilo se mi to a budu se těšit na další tvorbu od této autorky.

Kniha2006
04.01.2022 4 z 5

Autorka opět nezklamala. V knize se dotkla nebo řešila různá závažná témata.
Obě hlavní postavy jsem si oblíbila a s nimi i tolik vedlejších. Postavu pana Londona jsem si oblíbila ještě dřív než Rob( asi protože je knihovník). A co se týče Sam, tak u ní se mi líbil ten sourozenecký vztah s Meagan a jak ho obnovovali.
Super příběh. Rychle se četl a od autorky si v budoucnu určitě s radostí přečtu další knihy.

Cernakocka09
30.12.2021 5 z 5

Souhlasím s některými co tady psali že se jim víc líbily Dopisy ztraceným. Osobně bych byla radši kdyby byl další díl navazující na Na co slova nestačí ;-), ale ušlo to. Líbilo se mi jak si Rob pak povídal s panem Londonem o knihách které přečetl a líbila se mi zmínka o dvou z mých oblíbených sérií Kletba vítězů a Harry Potter. Jsem ráda že jsem si to přečetla, ale ta mě jsou lepší Dopisy ztraceným a Statečné a zlomené srdce.

Ralemo
27.12.2021 5 z 5

Velice hezky napsaná knížka, zajímavý příběh se zápletkou. Určitě stojí za přečtení. Bylo mi líto Roba, že kvůli otcově chybě, ztratil všechno co měl. Ale všechno zlé, je k něčemu dobré :)

Malíček
22.12.2021 5 z 5

Boží, boží, boží!
To, že Brigid Kemmerer umí psát už jsem si potvrdila u předchozích titulů, takže o tom žádná. Ale jakým stylem ona píše, to je prostě nádhera. Každá kapitola nutí člověka část dál a dál, dokud nedojde do konce, což na jejích knihách zbožňuju.
Navíc postavy jsou realisticky vykreslené, líbí se mi jazyk i obsah knihy. Rozhodně můžu doporučit! Mazejte si to přečíst všichni! :D

Medasek
20.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Kniha s opravdu silným příběhem. Četla se rychle, ale už ne tak lehce, jako autorčiny předchozí knihy. Přišlo mi, že je tu situace, vykreslena mnohem vážněji než v Dopisech ztraceným.
Nenašla jsem tu takovou tu pozitivitu, spíš na mě kniha působila trochu depresivně. A moc se mi tu nelíbilo, vysvětlení, proč vlastně Maegan podváděla. Přišlo mi to trochu, jako nedostatečné.
Rob byla zajímavá postava, která si podle mého názoru prošla v knize největším vývojem. Maegan byla taky fajn, jenom jsem jí prostě nemohla uvěřit to podvádění.
Také jsem jim nevěřila tu romantiku a přitažlivost. Bohatě by mi stačilo, kdyby byly jenom dobří přátelé.
Konec trochu překvapil. Jeho uvěřitelnost byla pro mě 50 na 50, ale jinak dobrý.
Můžu říct, že se mi kniha líbila, ale ne tolik jako ostatní knihy autorky.

SimonaM86
17.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Bylo to skvělý!
Činy rodičů se v mnoha ohledech podepisují na dětech a ty se s nima vypořádávaji po svém, ať ve špatném nebo dobrém slova smyslu. Rob se snažil vyrovnat s něčím co spáchal jeho otec a udržet si svou tvář, a za mě jsi ji udržel stoprocentně, a ještě se vztyčenou hlavou. Každý děláme chyby ať už jsme dospělí, puberťáci nebo děti, teď je jen otázka jak je ustojíme a tady se to povedlo ať už u Roba, Maegan nebo Connor.

voody99
16.12.2021 5 z 5

Opět skvělá kniha s pera Brigit.
Za mě kniha od knihy lepší a lepší. Jako všechny knihy se to četlo úplně samo. Roba jsem si moc oblíbila.

zuzak82
14.12.2021 3 z 5

Tato kniha nemá tak výraznou milostnou linku jako třeba Dopisy Ztraceným. Jde spíše o drama, kde se Rob vyrovnává s následky činů svého otce a Maegan bojuje s jednou chybou, kterou v minulosti udělala. Každý mají svůj svět, ve kterém si cítí osamělí, často zrazení svými nejbližšími, často přehlížení nebo dokonce odsouzení svým okolím.
Je to jedna z mála knih, kde vztah hlavních hrdinů není středobodem knihy, celou dobu spíše na mě působili jako kamarádi než zamilovaní mladí lidi. Necítila jsem mezi nimi tu správnou milostnou chemii. Kdyby měli mezi sebou jen kamarádský vztah, tak se ve výsledku nic moc nezmění.

Pokud tedy hledáte knihu, kde se místo milostného vztahu řeší několik témat jako například pocit křivdy, viny a odpuštění, chápaní dobra a zla, ztracených a znovuobnovených přátelství a rodinných vztahů. Pak by vás tato kniha mohla zaujmout.

Jako zajímavost mě potěšilo, že autorka místo koukání na televizi přisoudila Robovi jako zálibu čtení fantasty knih a dokonce se doslovně zmiňuje o mojí oblíbené fantasty sérii Jiskra v popelu od Sabaa Tahir a dalších mých oblíbených knihách :-)

Celkově bych hodnotila 70%.

KristieSpacil
13.12.2021 4 z 5

Ve spolupráci s Albatros Media.

Tož s tvorbou od Brigid Kemmerer to mám jak na houpačce. Jedna kniha mi přijde skvělá, další meh, pak je to zase dobrý a pak zase ne. Takže jsem do Říkej tomu, jak chceš šla s tím, že pokud mi tohle zas nesedne, už si od Brigid nic nepřečtu. Ale z hodnocení můžete vidět, že to nakonec dobře dopadlo.
Nebo takhle - další její heavy contemporary zkusím, protože to jí jde vážně obstojně. Umí napsat hrdiny, kteří působí reálně, kterým jejich problémy věříte a nakonec jim i fandíte. Otevírá témata, která v YA tvorbě zas tak často nevidíte - tady je to kupříkladu neplánované těhotenství. Čehož si obzvlášť cením, protože tu Brigid dost rozumně mluví o možnostech, které ta těhotná postava má a jaké následky její potenciální rozhodnutí bude mít.
Taky Brigid píše ten typ knih, co vás nutí přemýšlet. Tady se třeba dost řeší, že ta hranice mezi dobrými a špatnými činy je hodně tenká, nebo jak správné je dělat špatné věci s dobrými úmysly. Nic není jasně černobílé, což zvládá Brigid zachytit skvěle.
Ani ten příběh není špatný, sice docela předvídatelný, ale bez toho drama by to asi byla nuda. Vlastně jediný aspekt knihy, co mě úplně nebere, je ta romance. Ono by mi asi stačilo (a možná by mi to tak přišlo i lepší) kdyby Rob a Maegan navázali přátelství, to jejich zamilování vzniklo tak nějak z ničeho.
Nicméně i přesto je to fajn čtení, co by vás mohlo bavit. Jako pokud se vám líbily autorčiny předchozí contemporary romány, tak je tohle pro vás jednoduše povinnost.

kalinkacz
12.12.2021 4 z 5

Heavy contemporary Brigid Kemmererová prostě umí! Ví, co funguje a toho se drží
Miluju od ní Na co slova nestačí a tak mě novinka Říkej tomu, jak chceš nemohla minout!
Opět jsem dostala čtivý příběh se sympatickými hrdiny a těžkými tématy...
Jak jsem řekla, autorka se drží toho, co funguje, což je na jednu stranu dobře, jelikož čtenář dostane, co očekává, ale za mě už je to prostě opakující se vzorec…
Takže tato novinka rozhodně stojí za přečtení! To fakt že jo! Jen doufám, že příště autorka přijde s nějakou obměnou…