Říkej tomu, jak chceš

Říkej tomu, jak chceš https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481869/bmid_rikej-tomu-jak-chces-q7q-481869.jpg 4 422 422

Můžou dobré úmysly omluvit špatný čin? Contemporary hit od autorky bestselleru Dopisy ztraceným. Rob býval populárním hráčem lakrosu, ale pak jeho otce chytili při zpronevěře a teď je z něj vyvrhel. Po tátově nepovedeném pokusu o sebevraždu se o něj navíc musí Rob s mámou starat. O Maegan si všichni myslí, že je snaživka, ale i ona má řadu tajemství a problémů. Když spolu Rob a Maegan během matematického projektu skončí ve dvojici, nejsou právě nadšení – vždyť toho o sobě navzájem dost slyšeli. Brzy ale zjistí, že mají víc společného, než kdy tušili.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Call It What You Want , 2019

Adele.
04.08.2022 5 z 5

Knihy od Brigid Kemmerer mě vždy úplně pohltí.
Obecně nejsem moc zastánce romantických knih, ale od všech tří knížek od ní jsem se zkrátka nemohla odtrhnout!
Vždy mě baví, když přijde autor s vážnějším tématem a dokáže ho (stejně jako samotné charaktery postav) rozvést tak, aby bylo celé vyprávění uvěřitelné - a tady se to vážně daří.
Za mě pecka, nic oddychového, to je jasné, ale kdo by od Brigid čekal něco jiného, že?

Myška43
21.07.2022 5 z 5

,, Kdysi jsme byli ze dvou odlišných světů: populární kluk a šprtka. Pořád jsme ze dvou odlišných světů: dcera policajta a syn zločince. "

Klobouk dolů, naprosto skvělý příběh se zajímavým dějem a zápletkou, který vás emočně roztrhá na kusy. A to nemluvě o tom, že ve mně zanechal spoustu myšlenek a otázek, jak bych se zachovala v daných situacích já, jak co by dospívající, tak i dospělá.
Ano je to literatura pro mládež, ale myslím si, že i pro starší ročníky to bude čtenářský zážitek a odnesou si i dost ponaučení.
Za mě na výbornou a opět doporučuji, tato spisovatelka píše skvěle.

,, Když se snažíme chránit svoje nejbližší, někdy není snadné poznat, jestli při tom děláme správnou věc. "
,, Lidi mají hrozně rádi, když najdou slabší článek, díky kterému si můžou připadat nadřazeně."
,, Když se lidi na něco zeptají, tak je zajímá odpověď. Na rozdíl od lidí, kteří se ani nezeptají a už soudí. "

Misshell1
01.07.2022 5 z 5

Zase se budu opakovat, ale tahle autorka zase nezklamala. Od první stránky hltate příběh, ktery není žádná procházka rajskou zahradou, ale osamělost, beznaděj, slzy. Ale svitne naděje, špetka lásky a porozumění, ale není to jako blesk z čistého nebe, musíte se k tomu propracovat, musíte shodit svoje ochranné zdi. A postupem času zjišťujete, že ne všechno je tak, jak jste si mysleli, že lidé na vás nepohlizi, tak jak si myslíte a že spoustu věcí nevěděli. Za mě jedna z top autorek, plnohodnotný příběh, porpracovane postavy a vážná témata k zamyšlení.

Kyta
27.06.2022 5 z 5

Brigid Kemmerer už potřetí (nepočítaje fantasy sérii Temné a osamělé prokletí) dokázala, že to prostě umí. Umí řešit vážná témata, umí přimět čtenáře k zamyšlení, umí mu předat to své poslání, které třeba zrovna potřebuje slyšet.

Kniha je hodně silná a pokud jste slabší povahy, možná se u ní chvílemi ani nebudete cítit dobře. Beznaděj, zoufalství, úzkosti, nenávist – to vše je z knihy cítit spolu s tou druhou stranou, kam patří podpora, snaha, naděje, láska. Ty ty špatné věci vykompenzují a ukazují nám, že dobro má přeci jen šanci převážit nad zlem.

Příběh skrývá tolik vážných témat, že vás nenechá ani na vteřinu vydechnout. Osamělost, pocit viny, ztráta blízkého, předsudky, uzavírání se do sebe, strach svěřit se druhým, neschopnost pustit si lidi k tělu, obava ze zklamání, srovnávání se s ostatními, snaha odčinit napáchané škody, vysoká očekávání od lidí, šikana... a mohla bych pokračovat a pokračovat. A právě díky té pestrosti řešených či zmiňovaných témat má kniha možnost zasáhnout i větší množství čtenářů. Na mnoho skutečností v knize je nutno nahlížet z více stran, nic není jen černé nebo bílé.

Každá postava řeší své starosti a problémy. Hlavní postava Rob se potýká s osudem, který mu byl dán, který nemohl nijak ovlivnit, což je na jeho ukázce velmi úzkostlivé. Lidé kolem něj o něm mají negativní předsudky, neposlouchají ho, nevěří mu. Tyto skutečnosti vedou k jedinému – je zoufalý a špatnými činy, o nichž si myslí, že jsou správné, se snaží odčinit věci, které odčinit už nejdou. Začne se tak podobat člověku, kterému se podobat vlastně nechce. Lidská psychika je křehká, na to jednou každý přijde sám. Zajímavá a pochopitelná mi přišla situace Roba, kterému se stýskalo po jeho otci, který sice páchal zlé věci, ale pro Roba byl dobrým rodičem.

Maegan podrazilo nohy srovnávání se se starší, úspěšnou sestrou, kvůli čemuž usoudila, že nemůže riskovat potenciální selhání a zklamat rodiče, takže udělala jednu věc, která se jí vymstila. Nyní se musí vyrovnávat s následky svého špatného činu, který jí je i dlouho poté připomínán. Na této postavě je ukázáno, že srovnávání s druhými se nevyplácí; je nutné si uvědomit, že každý se občas dopustí chyb, jak bylo znázorněno u Samanthy, kterou Maegan zpočátku viděla jako tu dokonalou a bezchybnou. Důležité pro takového člověka, jenž se vypořádává s nějakým špatným rozhodnutím, je mít někoho, o koho se může opřít, komu se může svěřit – zde je poukázáno na sílu a důležitost rodiny a přátel, jejichž podpora je nedocenitelná. Autorka do příběhu nezapomněla také přidat odstrašující příklady přátelství.

Líbí se mi vztahy mezi jednotlivými postavami. Rob a Owen, Maegan a Samantha, Rob a pan London – ze všech je cítit pozitivní energie. Romantický vztah mezi Robem a Maegan je opět jen takovým bonusem.

Autorka se nám snaží předat, že jedna chyba nás nedefinuje. Že jedna špatná volba nerozhoduje o naší budoucnosti. Že dělat správná rozhodnutí znamená pro každého něco jiného. A že se chyby snáze dělají, než se poté odčiňují - bylo by tedy lepší chyb se nedopouštět, jenže jsme lidi a právě to vyrovnávání se z chyb z nás dělá ty lepší verze nás.

Knihu můžu s klidným svědomím doporučit, stejně jako autorčiny ostatní. Kniha se čte sama, ovšem připravte se na to, že si u příběhu psychicky možná úplně neodpočinete.

Dizzy3
14.06.2022 4 z 5

Určitě lepší než Na co slova nestačí, ale Dopisy to nepřekonalo..nemůžu si pomoct, ale bylo to takové bez šťávy..

mirinda973
02.06.2022 3 z 5

Jsem trošku zklamaná Dopisy ztraceným a Na co slova nestačí mají prostě laťku hodně vysoko.
Styl psaní má autorka stejný jako ve výše zmíněných knihách, ale tak nějak ten příběh nebyl to WAAAAUUUU jako u knih předešlých.
Každopádně 3,5 * za fajn čtení

ElikaS
01.06.2022 5 z 5

Knížky Brigid Kemmerer zbožňuji. Nejedná se o klasickou young adultku, ale o příběh který má dokonale propracované charaktery postav a řeší závažné problémy. Navíc, jak už tomu bylo i v ostatních knihách, autorka nestaví pouze na romantice, ale i na přátelství. Právě tenhle prvek knížkám dodává osobité kouzlo.
Příběh Maegan a Robba se rozvíjí postupně nenásilně a jejich interakce mě bavila, ale přesto jsem si snad ještě víc užívala vztahy mezi Robbem a Owenem, Connorem a Robem a Meagan a Sam. Scéna s Xboxem, tichou nocí u Robba v pokoji nebo konfrontace s učitelem, byli úžasné a hodně mě chytily za srdce. Stejně tak se mi moc líbila postava pana Landona. Při čtení jsem si říkala, jestli takoví lidé vůbec existují.
Stejně tak se mi moc líbily úvahy o Robbově tátovi v tom smyslu, že mohl být klidně grázl pro ostatní, ale milující táta pro Robba. V této lince by mi ani nevadilo, kdyby na něj byla autorka ještě trošku přísnější. A fajn byla i linka s Robbovou mámou.
Celá knížka má plno zajímavých, hlubokých myšlenek a vede k mnoha zamyšlením. Užila jsem si každou stránku.

mina_harker
29.05.2022 3 z 5

Opět skvělá knížka od autorky Dopisů ztraceným a Na co slova nestačí. Kvalitní young adult román, který se nebojí vážných témat a má věrohodné a psychologicky propracované postavy.

janyska13
28.05.2022 5 z 5

Má cenu říkat, že už tuto autorku nám oblíbenou? No třetí kniha a třetí pecka.
Tohle je YA, které výjimečně vyhledávám na odreagování. Těžká témata, změna postavení ve společnosti, rodinná tragédie, vztahy nejen partnerské, ale i rodinné a kamarádské. Ale také psychické srovnání se situací a se vším dohromady kolem toho. Náročný příběh, propletené postavy a osudy. Konec mohl být klidně ještě malinko více rozvedený, ještě bych si představila o pár stránek víc.

knihomolkaMist
28.05.2022 5 z 5

Tohle bylo tak krásné. Tak jemné a křehké a ... Naprosto skvělé čtení, které vás pohladí po duši a zároveň vás dojmou. Sledování problematik, kterými se Kemmererová zabývá, je neuvěřitelně krásně a nenuceně podané! Doufám, že od autorky brzy vyjde další contempo knížka :)

andrea0221
05.05.2022 5 z 5

Po přečtení Dopisů ztraceným jsem samozřejmě musela sáhnout po další a musím říct, že zase skvěle napsaná o mladých pro mladé a nejen pro mladé. Těším se na Na co slova nestačí.

laura
28.04.2022 5 z 5

Udělat správnou věc znamená pro každého něco jiného. Nic není jednoznačné a možná je to tak v pořádku...

Krásné, silné, dech beroucí. Za mě možná nejlepší kniha této autorky. Úžasně zpracované bolestné téma, vnitřní monology pochybností, strachu, osamělosti, vykořenění ze společnosti, touhy pochopit nepochopitelné...

... o tom, co je správné, můžeme mít každý odlišnou představu...

Smála jsem se, brečela, stránky mi letěly pod rukama, mělo to spád, spoustu nečekaných zvratů, výborně zpracované charaktery postav (obzvlášť Owen neměl chybu), svět vyvolených i svět vyvrženců, tak uvěřitelný, tak bolavý... Bylo to zkrátka skvělé. Hluboce lidské, smutné, drsné, ale zároveň i plné neobvyklé vnitřní síly a odhodlanosti...

Když se snažíme chránit svoje nejbližší, někdy není snadné poznat, jestli přitom děláme správnou věc...

Každý dělá chyby. Někdo malé, někdo větší, někdo i takové, jež nejdou odčinit. Každá chyba je však zároveň krok k tomu lepšímu v nás. A dokud jdeme, máme pořád naději...

Nádherné!!!

Lidska_ctecka
26.04.2022 3 z 5

Drahouškové,
tato kniha se četla velmi rychle, neboť je napsaná krásným a lehkým jazykem. Děj mi přišel celkem originální a bylo zajímavé sledovat vývoj postav. Na mě se vše dělo možná trochu rychle, ale to je i tím, že jsem zviklá číst delší knihy. Rozhodně mi nepřišlo, že by v knize byli dlouhé popisy o ničem.
Od autorky jsem zatím četla i Dopisy ztraceným a Na co slova nestačí a obě knihy se mi líbili více než tato. Především porto, že mi hlavní hrdinové této knihy nebyli mnohdy sympatičtí. Často jsem nesouhlasila s tím, jak řešily své problémy nebo s tím jak se chovaly. Ale toto vyvažuje i spousta dobrých scén.
Myslím, že kniha stojí za přečtení. Nedostatky které jsem viděla jsou spíše subjektivní...

erika3886
25.04.2022 3 z 5

Má první kniha od autorky. Dle anotace jsem se velmi těšila, ze začátku jsem byla spokojená. Cca v polovině knihy mi začali být hl. hrdinové nesympatičtí, ale nakonec si mě usmířili. :) Podle mého názoru, tam byla zbytečně moc zmiňována jediná chyba Maegan, která sice musela několik lidí naštvat, ale nemyslím si, že by se kvůli tomu z ní stal vyvrhel v celé škole.
Konec byl zbytečně uspěchaný! Příběh se táhl a najednou se něco stalo a konec. Závěr to byl zajímavý, ale rozhodně bych přidala pár stran.

orson
22.04.2022 5 z 5

Další skvělá kniha od Brigid Kemmerer, která se čte jedním dechem. Jakmile se začtete, jste ztraceni a knížku můžete odložit až po dočtení poslední stránky.

Knihožroutka23
19.04.2022 4 z 5

Za mě strašně skvělá kniha kterou byste si určitě měli přečíst.

Kekik
13.04.2022 5 z 5

Nádherný příběh, který mě k sobě přikoval, a pustil až na konci. Ani jsem nic jiného nečekala. Dopisy ztraceným a Na co slova nestačí jsem též přečetla za mžik. Ono to jinak ani nejde. Autorka píše neskutečně čtivým stylem.
Úžasný, nádherný, čtivý příběh o životě lidí, kteří mně přirostli k srdci. Těžko se mi loučilo.
Čtení doporučuji!

__Vev__
11.04.2022 5 z 5

Snad nikoho nepřekvapí, že se jedná o další skvost od téhle autorky. Perfektní knížka s parádním dějem a super postavami. Rob byl úžasný gentleman se srdcem na pravém místě. Owena bych nejraději objala, to byl úplnej boban. Maegan je skvělá a chytrá holka.
Rob zjistí, že není všechno tak, jak se zdá být. Maegan pochopí, že nemusí tíhu chyb nést sama.
Jedná se o poměrně realistický příběh bez nějaké fantasmagorie. Příběh, který dokáže chytit za srdce.

Pět hvězdiček a velké doporučení. Na Dopisy ztraceným to ale nemá. Ty jsem četla několikrát a stále jsou pro mě TOP.

Jediným mínusem je barva obálky. Mně to barevně neladí s Dopisy a Slovy. A chybí mi tam ta kytička na hřbetu knihy. Úplně mě to drásá do očí. Jestli to barevně nemělo ladit a ta kytička tam chybí schválně, tak fajn, ale sakra mě to štve .

janka2000
23.03.2022 5 z 5

Další příběh od úžasné Brigid. Tentokrát je sice kniha na podobné motivy, ale opět skvěle zpracovaná. Robův otec okradl všechny a pokusil se o sebevraždu, teď vše ale visí na Robovi, který je ale ještě na střední. Maegan se definuje podle své jedné chyby. Nachystali jí, jak podvádí u státního testu... Deal with it. Ne vše musíme nést sami a naopak nesmíme toho nakládat na mládež tolik.

PetraBery
20.03.2022 4 z 5

Další čtivá kniha této autorky nás přenese na střední školu, kde oba hlavní hrdinové - Rob a Maegan, mají vypracovat společně matematický projekt. Každý z nich nás střídavě provází svým osudem, ukazuje odlišné rodinné zázemí, i sílu přátelství a morálních hodnot.