Papírová města

Papírová města https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230528/bmid_papirova-mesta-230528.jpg 4 3701 721

Po úspěchu románů Hvězdy nám nepřály a Hledání Aljašky vychází nyní v českém překladu další dílo veleúspěšného autora Johna Greena, který si i u nás bleskurychle získal početný fanklub. Hrdinou je Quentin Jacobsen, normální, tak trochu bojácný kluk, který má od dětství rád nespoutanou Margo. Ta mu pak jednoho dne nečekaně zaklepe na okno a vtáhne ho do podivuhodného dobrodružství. Když dívka další dny ve škole chybí, Quentin začne pátrat a brzy si uvědomí, že pro něj zanechala určité stopy. Znal vlastně Margo? A co jsou papírová města, s nimiž se nyní stále setkává? Oblíbený autor přináší brilantní příběh nabitý upřímnými emocemi, který nenechá čtenáře chladným.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Paper Towns , 2008

vilzuss
24.01.2015 5 z 5

Docela mne překvapilo, když si tu k této knize čtu komentáře, že je kniha bez nějaké velké zápletky apod... Nemyslím si, že ta zápletka byla nějak zvlášť propracovaná a kniha měla nějaký hlubší smysl, ale příběh mě velmi bavil, bavilo mě polemizovat o tom, proč Margo udělala zrovna to co udělala, chvílemi jsem na ni byla naštvaná, protože mi přišlo, že to dělá jen z rozmaru, aby si jí všichni všímali. Ale i přesto jsem byla pořád zvědavá, jak kniha bude pokračovat dál. Trochu mne zklamal konec, myslela jsem si, že se stane něco víc, než že se najdou, řeknou si, že jsou rádi že se vidí a že Margo nakonec půjde dál. Ale i tak hodnotím knihu velmi pozitivně, zajímavý a poutavý příběh :)

Ami Arnerllová
24.01.2015 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se těšila. Ale byla jsem zklamaná.
John Green je sice skvělý autor, ale jeho zásadní problém je, že v jeho knihách vázne děj.
Tato kniha mi přišla docela nudná. Námět je to dobrý, ale v knize se nic neděje.
Nechci nijak knihu oduzovat, ale Papírová města se Greenovi nepovedla...

Denčaa
23.01.2015 5 z 5

Třetí kniha od Greena přečtena a opět nezklamala. Příběh jsem četla jak jen mi to čas dovolil. Na knihách od Greena se mi líbí, že vybočují ze zajetých kolejí a člověk nikdy neví kterým směrem se příběh dá a jestli si zvolí cestu (obrazně i doslova) tu či onu. To jsem našla i v Papírových městech. Hrozně ráda sleduju u těchto knížek vývoj hrdiny, ty psychologické proměny a srovnávání hodnot v životě. Margo, jakožto člověk, který ví co od života chce a nechce a vzepře se nalinkovanému životu...Quentin, co překonává jednu překážku za druhou a obětuje vše pro někoho koho miluje a udělá osudovou věc, i když Margo miluje...Krása!

Radka_p
23.01.2015 4 z 5

Papierové mestá boli fajn, viac fajn ako Hľadanie Aljašky aj keď s pomerne podobným motívom. Charaktery ktoré John Green v tejto knihe vytvoril boli pre mňa zaujímavé a Quentin ako emocionálne vyrovnané dieťa dvoch psychológov ma počas celej knihy veľmi bavil. Tento spisovateľ pre mňa dokáže prekvapivo v každej svojej knihe vytvoriť postavy, ktoré ma dokážu vtiahnuť do príbehu, ktorý ani nemusí byť zaujímavý, originálny mne stačia tie postavy.
Príbeh Quentina a jeho kamarátov bol napísaný veľmi čitateľným spôsobom aj keď v slovenskom preklade ma zarazili dve slová resp. slovné spojenia, ktoré boli v texte ako päsť na oko...presnejšie povedané keď sa Qventin s kamarátmi "šinul" po ceste alebo keď ho na lýtkach "studenila"rosa..

--nora--
22.01.2015

knihu mi doporučila kamarádka, která říkala že tato kniha je lepší než hvězdy nám nepřály(které jsem mimochodem nečetla)
popravdě mě nijak nebavilo.námět je určitě fajn a je to dalších x-moc věcí ale mě jeho styl zkrátka nenadchnul.četla jsem to spíš kvůli kamarádce a mému pravidlu že každou knihu co začnu číst tak i dočtu než kvůli sobě

ráda bych poprosila jeho fanoušky aby si nevyhledali moji adresu a nechtěli mi ublížit(jako moje kamarádka kvůli negativnímu komentáři na její oblíbenou postavu) a aby čtenáře co se rozhodují jestli si ne/přečíst tuto knihu nebrali ohledy na můj komentář,protože já nejsem vy a vy nejste já a každému se líbí něco jiného:)

Tripedalia
22.01.2015 3 z 5

Opravdu jsem se těšila, až si přečtu některou z knih tohoto v poslední době opěvovaného autora.. Bohužel mě Papírová města vůbec nenadchla, naopak mi to přišlo jako kniha o ničem.. Pár kanadských žertíků, útěk a zamilované pátrání.. Ale v zásadě mám pocit, že kniha nemá, co říct.. Takže jako hodně oddechové čtení ano, ale pokud od knihy člověk něco očekává, tak za mě ne..

Frakira
22.01.2015 3 z 5

zatím jsem od Greena přečetla všechno, co u nás vyšlo, ale Hvězdy už asi nic nepřekoná...Tohle je opět čtivé, ale už tak nezaujme a nepřekvapí, jak tu již bylo napsáno, už se to trochu opakuje a podobá Aljašce...Nicméně pořád je to dobrá pohodová četba :)

kachnch
21.01.2015 3 z 5

Papírová města jsou taková pohodová četba...
Co se mi moc nelíbilo, byly charakteristiky hlavních postav a to proto, že se dle mého názoru hrozně podobaly hrdinům v Hledání Aljašky. Po prvních pár stránkách jsem měla skoro pocit, že čtu další příběh Válečka a Aljašky. Celkem mě mrzelo, že autor nepřišel s nikým jiným, než s dalším obyčejným klukem, který je zamilovaný do odvázané a neposlušné holky, kterou všichni obdivují (já osobně si Margo neoblíbila, vždycky bych ji přes stránky dala nejraději facku :D). Dále jsem čekala asi o něco zajímavější konec.. Žádné překvápko se zkrátka nekonalo, i tak nějak v průběhu příběhu jsem tušila, co se stane.
Líbilo se mi téma (papírová města a opuštěné oblasti mě zaujaly), kniha je celkem vtipná a mile psaná. Ocenila jsem i takový ten detektivní nádech. :)

tynkaiscrazy
20.01.2015

Dočetno, hurá na Databázi knih!

Můj vztah k Johnovi Greenovi: jeho knihy mám ráda, jen je mi líto, že jakmile vydal Hvězdy, naprosto všichno ho slepě milují. I kdyby vydal knihu o tom, jak správně ustlat postel, byl by to trhák roku s nálepkou "knižní bestseller".

Můj vztah k Papírovým městům: co na knize opravdu oceňuji, je humor. Někomu to možná vtipné nepřijde, ale já měla velké potíže se zadušením smíchu, když jsem v půl druhé ráno četla v posteli "na tajňačku." Také se mi líbí příběh a vůbec, že nikdo neumírá. U téhle knihy jsem se nenudila a strašně mě bavila ta část, kdy Q, Lacey, Radar a Ben jeli v minivanu za Margo. Celkově bych asi řekla, že kniha předčila má očekávání a že trumfla i samotné Hvězdy.

Co se mi nelíbilo: naprosto nechápu, proč John Green celou knihu píše v minulém čase, ale pak třeba čtyři odstavce v přítomném. A pak zas třeba 5 kapitol v minulém. A pak se objeví VIP odstavec, který si zaslouži být napsaný v přítomném čase. Nechápu.

Doporučení: doporučení je rozhodně na místě. Kniha je opět plná myšlenek, zajímavých odkazů a i autorovo slovo na konci knihy mě zaujalo. Vcelku je to zdařilá kniha, takže ano, doporučuji.

terrih.dreamer
20.01.2015 5 z 5

Na knihách Johna Greena začínám být pomalu závislá. Musím říct, že koupě této knihy rozhodně nelituju a líbí se mi dokonce více než Hvězdy nám nepřály.

Líbí se mi, že každá autorova kniha má svou vlastní myšlenku a záměr. Poukazuje na smýšlení každého z nás o druzích a mně se velmi líbilo, že se s knížkou můžu zosobnit. Děj ubíhal neskutečně hladce a plynuje - vyjma pár krátkých částí - až mě překvapilo, že jsem se u knihy nenudila, když je v ní jen jedna zápletka. Hlavního hrdinu Qa jeho odlišné kamarády jsem si hned zamilovala. :)

CraWer
18.01.2015 4 z 5

Inu, už konečně jsem si ujasnil, jak to s Greenem mám.
Měl by zapracovat na dějové lince, poté by kniha byla naprosto dokonalá. :)

68%

luc4006
17.01.2015 5 z 5

Co k tomu říct ? Další nádherná knížka os tohoto autora, těším se až si přečtu další:)

brambora2000
16.01.2015 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila :) Víc než Hledání Aljašky, jenom mě mrzelo, že ten konec byl takový utnutý, autor to mojl trochu rozvést, jak dopadlý Qentinovi kamarádi, Qentin i samotná Margo ;)

jaakubsykora
15.01.2015 3 z 5

Nevím, nemohu úplně říci že se mi líbila ani že se mi kniha nelíbila. Ke konci jsem se do čtení musel nutit. Skvělý byl vzájemný humor mezi Q, Radarem a Benem a indicie zezačátku ale jinak nic moc. Konec bych klidně o pár stran usekl. Autor podle mě zbytečně děj natahoval.

barbarael
14.01.2015 3 z 5

Přestože styl psaní Johna Greena je mi velmi sympatický, já jsem se nudila. Začátek byl dobrý, do knihy jsem neměla problém se začíst, pak ale přišla prostřední část, kde jsem se nudila a nutila do čtení. Věřím, že kdyby mi bylo o pár let méně a měla bych přečteno o několik knih méně, byl by to můj šálek kávy. Ale bohůžel, je mi tolik, kolik mi je a mám načteno to, co mám načteno. Vyšetřování zmizení Margo mi přišlo povrchní, vůbec nešlo do hloubky. Příběh se trošku vzchopil právě ve třetí části, ale z mého pohledu hlavně kvůli tomu, že jsem knihu už chtěla mít přečtenou.
Po Hvězdy nám nepřály pro mě tedy velké zklamání a jsem trochu na vážkách, zda přečíst další knihy od J.Greena.

patricka
13.01.2015 5 z 5

Krásný, krásný, krásný. Čekala jsem nějakej doják (ve špatném slova smyslu), ale bylo to celé tak krásně napsané. Ty citáty, pasáže k zamyšlení, jiné k zasmaní, dokonalý příběh. A já osobně si nemyslím, že by to mělo vysloveně špatný konec...každý to bere jinak. Spíš mi přišlo, že to nebyl uplně konec. Docela by se mi líbilo pokračování.

Mufírek
11.01.2015 4 z 5

Proč jsem vůbec čekala šťastný konec? Možná proto, že jsme byli vychováváni na pohádkách, a ty všechny končí dobře.. Ale příběhy nejsou pohádky. Jenže zase to nebyl konec příběhu. Byl to konec knihy. To, že kniha skončila, že nejsou žádná další slova, neznamená, že by to byl konec příběhu. Už chápu tvorbu Lois Lowryové při psaní- Dárce. Každý si vymyslí svůj vlastní "nekonečny" příběh. Podle toho, jaký mu vyhovuje. Kniha je opravdu jiná než Hvězdy. Možná proto mě natolik zaujala, nebylo zcela jasné, co se stane v následujících stránkách. Chvíli si myslíte, že je Margo mrtvá a žijete jenom v představě o ní a na další stránce je naděje najít ji živou.Líbilo se mi, že v průběhu knihy se vyvíjejí všechny charaktery, a tak se s nimi více sbližujete. Styl psaní Johna Greena je jedinečný a nápaditý. :)

natalie8531
10.01.2015 3 z 5

Líbila se mi myšlenka díla. Sem tam to bylo vtipné, Greenovu tvorbu mám ráda. Jeho knihy se čtou jedním dechem. Avšak tahle kniha se mi zatím líbila nejméně.

Adam Bartoš
10.01.2015 5 z 5

Tak já si myslím, že je to hodně lepší než Hvězdy. Víc vtipné a asi proto, že ten příběh je z pohledu kluka. Pojmenovat tu knihu na Hledání Margo bych zakázal, má to hodně společného s Papírovými městy. Takže, na film se už těším a až si přečtu další knihu od Greena, tak si myslím, že budu spokojen. :)

Dormar
09.01.2015 1 z 5

Osobně za mně se mi kniha moc nelíbila, přestože kniha má cca 300 stránek četla jsem ji dlouho. Když mně kniha baví přečtu ji třeba i za 3 dny ale tuhle jsem četla 3 měsíce. A to proto že mi třeba přišlo lepší dělat něco jiného než třeba číst zrovna 10. kapitolu této knihy. Podle mně si lidi knihu kupují jen proto, že ju napsal John Green a čekají od ní něco super. Konec se mi vůbec nelíbil. Čekala jsem celou dobu něco víc. Tahle kniha mně zklamala.