Padesát odstínů šedi

Padesát odstínů šedi https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134069/bmid_padesat-odstinu-sedi-5ZJ-134069.jpg 3 7927 1698

Erotický román o temných touhách v každém z nás... Když se dvaadvacetiletá studentka literatury Anastasia vydává na pohovor s mladým podnikatelem Christianem Greyem, netuší, že potká muže, který jí změní život i hodnoty. Christian je pohledný, chytrý a ... tajemný. Naivní a nevinná Anastasia si začíná uvědomovat, že přes jeho skrývaná tajemství jím začíná být úplně posedlá. Ale ani Christian není vůči její kráse, šarmu a charakteru imunní a připouští, že on po ní také touží - ovšem za vlastních, specifických podmínek...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , XYZ (ČR)

Fifty Shades of Grey , 2011

SonaH
29.01.2013 3 z 5

Adept na nejhorší knihu to určitě není (něco mezi 2-3*). Vzhledem k jednoduchému stylu a námětu je to čtivé a odpočinkové, ikdyž výhradně pro dámy (spíše mladší). Vadilo mi opakování, zejm. části "smlouvy" 3x a některé pasáže byly nudnější, vyloženě jsem měla někdy tendenci k rychločtení nebo přeskakování, což samo o sobě je trochu hodnocením. Mělo to ale hlavu a patu, takže dám dalším dvěma dílům šanci, tentokrát v originále.

mysterygirl
28.01.2013 5 z 5

Musím říct, že jsem ji měla přečtenou za 1,5 dne..protože jsem chtěla vědět, jak to dopadne a vzhledem k tomu, že vím, že vyšlo pokračování, těším se, že si ho koupím a přečtu,

AndreaSch
28.01.2013 odpad!

Přidávám se k ostatním zklamaným čtenářům. A nejen že mě kniha zklamala, ale taky mě pořádně dopálila, protože popisuje SM dom/sub vztahy jako něco nenormálního a lidem, kteří je dokonce považují za styl života (do něhož partneři vstupují dobrovolně za účelem uspokojení svých sexuálních, fyzických a psychických potřeb, mají stanovené limity a žádné třetí osobě tím nezpůsobují újmu), radí prostřednictvím hlavní postavy Any, aby vyhledali odbornou pomoc, a k tomu všemu jsou hodni lítosti?!
Celý děj se točí kolem dvou postav: Any a Christiana
Christian - dominantní sexy milionář. Klasický vážný vztah, jaký nám autorka předhazuje jako ten jediný, co za něco stojí, a jakých známe miliony, Christian nikdy nepoznal a ani po něm netouží. A najednou se objeví Ana a on s ní zažije spoustu svých poprvé - poprvé představí ženu své rodině, poprvé s ženou stráví noc ve své posteli, poprvé ženu vezme na let svou helikoptérou atd. ,a když se ho Ana ptá, proč zrovna ji si vybral ke svým zvrhlým hrátkám a proč po ní tak touží, dostaneme v knize jen prázdnou několikrát se opakující větu "prostě na tobě něco je", avšak žádné bdsm se nekoná. Ana pořád brečí, prosí o opravdový vztah, vzdoruje, nechce být trestána ani ponižována, chce být milována a chce zachránit svého milovaného. Prostě klasická červená knihovna, která vám o skutečném vztahu dvou S/M vůbec nic neodkryje. Jako sorry, ale přitažlivý boháč, pokud má opravdu zájem pouze o tento druh vztahu, by tuhle ufňukanou a nerozhodnou krávu, která na jeho podmínky přistoupit nechce, dávno vyměnil za jinou, místo toho se s ní oddává úplně obyčejnému sexu, jaký už snad zažil každý z nás, jen v knize je z něj udělané velké nemravné haló. A pokud v koutu duše s ní chce opravdu navázat ten běžný vážný vztah třeba občas okořeněný malým výpraskem, protože na víc se slečna nezmůže, tak jsem nikde v textu nezaznamenala žádný vývoj k němu, co ho k tomu vedlo, proč se ze dne na den z arogantního a mocného muže stal takový poskok, který přiběhne, kdykoli mu slečna chce dát košem a prosí jí znovu a znovu a znovu a kupuje jí drahé dárky...
A to nemluvím o chabé slovní zásobě autorky, taky mi dost vadilo neustálé oslovování jmen za téměř každou větou v dialogu. Ano, pane Grey; Ne, slečno Steele atd. Poněkud nereálný mi přijde i vývoj Aniny postavy, kdy se ve svých 21 letech mění během krátkých pár týdnů ze zdrženlivé panny, jejíž jedinou sexuální zkušeností je líbání, v nadrženou nymfomanku dychtící po co největším počtu orgasmů. Christian má za životní cíl "nakrmit hladovějící na celém světě"? Na jedné straně člověk, který s lidmi jedná povýšeně, pohrdavě a dopřává si ten nejvyšší možný luxus a na druhé bláhový snílek, co chce zachránit svět a pomoct lidem.... jak hloupě to zní.. Překvapilo vás, že americká filmová produkce odkoupila práva k natočení téhle hrůzy? Já jsem tedy spíš očekávala, že příběh skončí kdesi ve venezuelském televizním studiu. A kdo by chtěl knihu, dám mu ji za velmi rozumnou cenu, protože se dost stydím za to, že mi leží v knihovně.

Mišulenka
28.01.2013 3 z 5

Dávám tři hvězdičky za čtivost a příjemně naivní pohled na život. Příjemně proto, že jsem knihu začala číst v době, kdy se to tu hemžilo negativními komentáři o nicotné hloubce, nijakému stylu, chudé slovní zásobě překladatelů a upřímně jsem nic moc nečekala. A nebyla jsem zklamaná. Kdo někdy četl knihy Lenky Lanczové (pro hnidopichy - knihy pro dospívající dívky, k nimž se mnoho dnes již dospělých žen rádo vrací jako ke vzpomínce z puberty), tak je něco takového snad ani nemohlo překvapit, ne?!

První polovina áchání nad panem božským mi vyvolala na tváři jen úsměv, ale s přibývajícím počtem přečtených stránek mě začalo štvát, že se Anastasie všemu tak pitomě diví (anální sex ženy a muže je fakt strašně zvláštní věc a nikdo ji neprovozuje :) ), ale nakonec mě ta druhá půlka semlela v jednom nedělním odpoledni, takže jsem nakonec odešla spát s názorem, že si druhý díl koupím a podpořím tuhle brakovou mašinérii na bestsellery. Mám v záloze spoustu hodnotných knih, ale v čase, kdy mám v hlavičce samá ouvej z mých vlastních problémů, je celkem uklidňující číst o problémech Anastasie Steelové, která tak nutně potřebuje souložit...

Co se týče stylu, tak Má vnitřní bohyně byla už celkem solidně nas*aná, že se o té její psalo na každé stránce :D Někde jsem tu četla o zvolání "Božíčku!" , které mi proti vnitřní bohyni přišlo trapně občasné :))
Nevím, jak autorka knihu psala, ale kniha ve mně vyvolává pocit nevyzrálosti. Dva týdny aktivní společnosti Christiana Greye změnilo Anastasii ze slušně mluvící premiantky na bezkalhotkovou rebelku, která si o svém vyvoleném myslí, že je doje*aný zkur*ysyn? No já nevím :D
Nicméně věřím, že i kdyby došlo k nějakým škrtům, neztratila by kniha na své původní hodnotě. Opravdu mi přijde až trošku na hlavu popsat víkend na 200 stran :)) To je jen můj dojem a na můj vkus se kniha hemžila zbytečně moc detaily... Což vlastně dělají mladí (nebo klidně i starší), ale ve své podstatě nezkušení autoři...

A také souhlasím s názorem, že tato kniha donutí číst i některé nečtenáře, což se zkrátka hodnotit kladně musí. :)

MelanieSt
28.01.2013 5 z 5

Ať si knihu každý kritizuje, jak chce, mě se líbila!! Je to strhující příběh, protože vlastně pořád čekáte, co se bude dít a jak to dopadne. Už jenom to, že jsem knížku přečetla během dvou nocí, mě docela překvapilo, protože na mě je to hodně rychlé tempo. Nejen to podle mě vypovídá, že kniha je povedená. I když možná nejde o literární skvost, rozhodně jí nikdo nemůže upřít vtip, napětí a jakési kouzlo, které vás nutí číst dál.

anatalies
26.01.2013 5 z 5

Knihu jsem přečetla celkem dvakrát, moc se mi líbila a už se těším na druhý díl v češtině (v angličtině jsem to sice už přečetla, ale znáte to...:)) Podle mě taková (docela) romantická novodobá pohádka pro „dospělé“... Sice autorka opravdu nemá nějak extra velkou slovní zásobu, ale nemyslím si, že by to nějak moc snižovalo kvalitu knihy. Teď čtu třetí díl v angličtině a jsem zvědavá jak tenhle úžasný příběh dopadne :) Za mě rozhodně 1*

Snow-White
26.01.2013 2 z 5

Zpočátku kniha byla velmi čtivá - napsána jednoduše, žádné složitosti, stránky ubíhaly. Když jsem ale záhy zjistila, že autorčina slovní zásoba je dost omezená, začala jsem záměrně přeskakovat, leckdy i celé kapitoly. A když jsem zjistila, že mě nudí i erotické pasáže (!), řekla jsem si - tady vážně něco nehraje. I milostné scény totiž po několika stranách začnou působit monotónně. Snad kdyby byla knížka kratší a udržela si po celou dobu správné erotické napětí, moje hodnocení by bylo bývalo lepší. Takhle dávám jednu hvězdičku právě za jistou nekomplikovanost, která asi k takovému dílu patří a díky které se do ní čtenářky (asi spíš výjimečně čtenáři) mohou dobře začíst a druhou dávám za nápad, se kterým se však dalo pracovat mnohem lépe a napínavěji.

AdaVinculin
24.01.2013 2 z 5

Stále jsem čekala na nějakou zápletku, ale bohužel jsem se vůbec nedočkala! Knihu bych zredukovala na polovinu a i tak si myslím, že by mi nic neuniklo! Duchaplnost opravdu nulová. Ale zase musím uznat, že je to čtivé a to je asi to jediné...za to také aspoň ty 2 * :-) Vůbec se nemusíte soustředit na to co čtete a ani tak Vám nic neunikne! Ne jako když čtu jiné knihy a musím u toho mít naprostý klid! Knihu jsem přečetla za 3 dny, nevím jestli to bylo čtivostí, nebo tím, že na jedné stránce je vždy jen pár slov, a nebo, že už se těším až začnu číst něco JINÉHO! :-)

Jaru
23.01.2013 4 z 5

Dobrá kniha. Vhodná, když máte chuť na něco "lehčího". V průběhu čtení, jsem si říkala, že si další díl nekoupím, ale skončila tak, že si ji nelze nekoupit :-). Už se těším, až vyjde druhý díl.

kasulka
22.01.2013 5 z 5

Tak a mám dočteno... a fakt nechápu, jak můžou někteří dát této knize "odpad!". Mě se to teda rozhodně líbilo a to moc :) Čekala jsem nějakou tvrďárnu, ale je to docela romantický - takové romantické porno na papíře :D A navíc si myslím, že Christian je do Any taky zamilovaný, proto ty ústupky... jo a moc se těším na druhý díl. Knihu si klidně přečtu znovu, protože se mi opravdu líbila - ať si říká, kdo chce, co chce :)

Hella
21.01.2013 odpad!

50 odstínů šedi? Přes 600 stran, z čehož 500 těžký nudy. Zkrátka příliš mnoho povyku pro nic za nic. Brzy vycházející druhý díl bych pojala jako trest pro nepřítele.... :-)

sarka-destiny
20.01.2013

Chystám se knihu přečíst jen proto, že ženy v mém okolí ji vychvalují do nebe. Po masáži na internetu mi kniha utkvěla v paměti a proto jsem se zaradovala, že jsem v časopise pro ženy měla možnost přečíst si ukázku z knihy. I ten úryvek byla pro mě katastrofa a absolutně jsme nepochopila, čím by mě to měla zaujmout.
Ovšem po Vánocích mě juchání kolegyně, že je to super a že to přečetla za 2 dny přesvědčilo, že se na to musím podívat též. Kniha se mi tu válí více, než týden a nejsem schopná se do ní začíst (už jsem na 15 stránce). Jak už tady řekla jedna slečna - literární kvalita je na bodu mrazu a vzhledem k tomu, že teď čtu Vladimíra Neffa s jeho nádhernou květnatou češtinou, tak mi při tomhle braku vstávají vlasy na hlavě.
Moje doporučení je: škoda peněz, než tohle, tak raději 10 knih z antikvariátu. Kdo to chce číst, ať si to půjčí. A kdo se chlubí, že to přečetl za dva dny, tak tomu musím říct, že v tomhle případě to opravdu nesvědčí o kvalitě knihy. (Viz. na jedné diskuzi ke knize 13. komnata milenek "přečtla jsem to za 2 hodiny"). A co s tím potom? Kdo má krbová kamna asi už tuší...

kensovak
20.01.2013 5 z 5

Je sice pravda, že kniha nemá žádný hlubší děj, ale ne vždy se to od knihy vyžaduje. Ten "děj" zastínilo téma a čtivost této knihy. Knihu jsem přečetla na jeden nádech a myslím si, že každému, kdo tuto knihu kritizuje, se v hloubi duše líbila. Alespoň určité části ;)

Tyrkys47
20.01.2013 5 z 5

Největší plus u této knihy vidím v tom, že nastartuje i NEčtenáře ke čtení. Je to kniha, nad kterou nemusíte přemýšlet, čte se velmi lehce.

pajuu
20.01.2013 3 z 5

knihu jsem přečetla během jedné noci, prostě jedním dechem. Jako odpočinková četba skvělé, až na některé věci, u kterých jsem si opravdu říkala - Cože? - se mi kniha líbila a nenechám si ujít pokračování.

VendyM
20.01.2013 4 z 5

Podle předchozích komentářů jsem očekávala něco úplně jiného..abych pravdu řekla, kniha mne příjemně překvapila, přečetla jsem ji jedním dechem a přála si, aby neskončila.. někdo tu píse, že to jsou nesplněné touhy autorky- ruku na srdce, kdo alespoň na chvíli nechtěl být v Aniné kůži?? Hvězdičku strhávám za detaily- která studentka v 21.století nepotřebuje počítač, internet, mobil nebo se snad dokonce neholí?? Ale jak říkám, jsou to detaily.. naopak mne velice bavily pasáže "vnitřní bohyně" versus "podvědomí" :)

Baarbucha
20.01.2013 1 z 5

Na knihu jsem se poměrně těšila, ale hodně mě zklamala. Kniha je bez děje, pořád čtete to samé dokola. Christian je v knize popsán jako Bůh a Anastasie jako malá, pitomá nána. Očekávala jsem, že sex bude aspoň trochu krutější, když už má tu svou mučírnu, ale vše je stavěné na tom, aby jí neublížil. Bičík a pouta nejsou v dnešním světě přeci nic neobvyklého. Knihu bych určitě nikomu nedoporučila!

meinita
19.01.2013 4 z 5

nevěděla jsem, zda jí mám začím číst nebo ne. ohromná kritika knihy versus masivní čtenářská základna. začla jsem tedy v půlce, a docela mě začaly bavit ty dialogy mezi hlavníma hrdinama.avšak po pár desítkách stránek mě to omrzelo, přijde mi že to je pořád stejné (skoro to připomíná harlequin). každopádně nový díl si také alespoň kus přečtu, neboť recenze ze států, kde už vyšla, tvrdí, že má být lepší. jinak tedy průměr.

natyne
18.01.2013 3 z 5

Upřímně jsem knihu koupila ze zvědavosti...dobře se četla a připadala mi v některých momentech strašně zdlouhavá. Na druhou stranu je to příjemně odpočinková kniha a po dočtení jsem zhodnotila, že si přečtu i další díl.

kasulka
18.01.2013 5 z 5

Začala jsem ji číst včera a jsem asi na 120. stránce (Chris zavedl Anu do svého "ráje"). Ale musím říct, že se mi to zatím líbí a dokonce se u toho i zasměju :) Nejvíc asi: "Takže teď se semnou pomiluješ?" - "Ne Ano já se nemiluju. Jen šukám... a tvrdě." Tak to bylo fakt dobrý :D Až budu mít dočteno přidám hodnocení a další komentář :)

sex sexuální úchylky pro ženy zfilmováno erotika sexualita BDSM sexuální deviace

E. L. James (p)
anglická, 1963