Padesát odstínů šedi

Padesát odstínů šedi https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134069/bmid_padesat-odstinu-sedi-5ZJ-134069.jpg 3 7927 1698

Erotický román o temných touhách v každém z nás... Když se dvaadvacetiletá studentka literatury Anastasia vydává na pohovor s mladým podnikatelem Christianem Greyem, netuší, že potká muže, který jí změní život i hodnoty. Christian je pohledný, chytrý a ... tajemný. Naivní a nevinná Anastasia si začíná uvědomovat, že přes jeho skrývaná tajemství jím začíná být úplně posedlá. Ale ani Christian není vůči její kráse, šarmu a charakteru imunní a připouští, že on po ní také touží - ovšem za vlastních, specifických podmínek...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , XYZ (ČR)

Fifty Shades of Grey , 2011

Perhonen
16.01.2013 2 z 5

Možná za to může můj věčný skepticismus, možná zdravý rozum, těžko posoudit, která z nabízených možností mě držela nohama pevně na zemi a našeptávala mi, abych od knihy neočekávala zázraky. Mnohé napoví i fakt, že knihu napsala žena. Nechci působit prudérně, ale představa BDSM praktik převedená na papír ženskou rukou - to nemohlo fungovat. Čímž samozřejmě narážím na jednu podstatnou věc: kniha odkrývající podle anotace ty nejtemnější odstíny pana Záhadného, by měla přeci obsahovat něco víc. Něco, co by z valné většiny nezahrnovalo zcela "nudný" vanilkový sex, vybásněný do zcela naivní podoby.

Neurazí, nenadchne, nepřinese nic nového. Na druhé straně se jedná o knihu psanou velmi jednoduše, po jazykové stránce až příliš primitivně. Cílem bylo oslovit masu nenáročných čtenářů a to se, myslím, povedlo. Zlaté pravidlo zaručující knize punc "bestseller" - splněno.

Edit (25.2. 2013): Podobnost s postavou paní Robinsonové ve filmu "Absolvent" je čistě náhodná, stejně jako postava podivného Greye ve filmu "Sekretářka"? Zajímavé, když se někdo rozhodne sestavit podle svých oblíbených filmových postav příběh, neobtěžuje se ani změnit jména a vytříská na svém lupičském umění majlant.

Lenka
16.01.2013 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Přesto že děj v podstatě o ničem , sexu plno, je to čtení pohodové. Už se těším na druhý díl.

koolsavage
14.01.2013 2 z 5

Četla jsem v anglickém originále a nedokážu si představit, jak legračně musejí některé pasáže vyznívat v češtině. Prostě nedokážu.
Na druhou stranu, nebylo to nejhorší, prostě oddychovka a ve svém žánru průměr:-)

ewisek22
14.01.2013 odpad!

Šmankote jak já jsem se na tuto knihu těšila...po přečtení bych to vystihla asi tak...ODPAD VHODNÝ NA PODPAL!!! Vždyť ta holka je naprosto tupá nána!! Souhlasím s Verrrunkou...která mladá holka by si v dnešní době před sexem i mimo neholila nohy??!!! A ten chlapík pro změnu na své okolí působí jako nějaký novodobý upír, kterému nikdo neodolá...jeden velký trapas!!! S velkým sebezapřením jsem knihu dočetla do konce a lituju dne, kdy jsem si ji zakoupila!!

klarka05
14.01.2013 3 z 5

Přemýšlela jsem, jak ohodnotit knihu co nejstručněji a nezabředávat do zdlouhavých monologů co všechno je v ní špatně v rozporu s její čtivostí. Je to prostě a jasně JEDNODUCHOST a to ve všech možných směrech. Někdy je ta jednoduchost a dalo by se říct i jednotvárnost dost nudná. Pravda ze začátku jsem se u "milostných" scén červenala, ovšem ke konci už jich bylo tak nějak příliš. Ani se nedivím, že se hlavní hrdinka na konci rozhodla tak, jak se rozhodla... Každopádně jsem knihu přečetla za tři dny, což už se mi velmi dlouho nestalo. Proto hodnotím tak nějak neutrálně - ani vinikající, ani propadák, ale zlatá střední cesta.

Miss Utahraptor
13.01.2013 odpad!

Anastasia Steel: „Potkala jsem ho dvakrát. Je sexy, má krásný oči a děsí mě. Ví, kde bydlím a napíchnul mi telefon... Áááááách! Co si mám ještě nechat líbit, abych se Vám dostala do kalhot, pane Greyi?!“
Darcy Lewis: „Potkala jsem ho dvakrát. Je sexy, má krásný oči, ale děsil mě. Tak jsem ho ochromila taserem.“ :D

Hloupé, slohově primitivní, neskutečně nudné. Vykrádačka Twilight ságy, filmové Sekretářky a bohovévědí čeho ještě. U téhle knihy konečně začínám chápat propagaci e-booků. Masakry lesů za účelem získání papíru na tohle JE odporné mrhání přírodními zdroji.

Verrrunka
13.01.2013 3 z 5

Neřekla bych, že je to tak skvělé a dokonalé, jak se tu píše v některých komentářích, ale na druhou stranu bych ani neřekla, že je to takové peklo a hrůza. Asi záleží jak k tomu člověk přistupuje, pokud čekáte jen brak a oddech, tak nemůžete být tolik zklamaní.

Teď k samotnému ději. Dost by mě zajímalo, co dělali všichni ti lidé, co knihu uvedli jako svou novou inspiraci k zlepšení manželství, doteď v posteli... Protože pokud vynechám sem tam nějaký ten bičík a pásku, tak to až tak překvapivé nebylo. I když, pokud se zaměřím jen na samotnou kvantitu a kvalitu, tak jsem asi taky dost překvapená. Celou dobu jsem si říkala- a kde je do p*dele ta moje vnitřní bohyně, co by jí ke štěstí stačilo 3x zmáčknout bradavku... :-D No Ana je opravdu velmi šťastná žena... :-D Bohužel tenhle klasický model- on polobůh/ ona myška, co chuděrka ani neví, že by si nohy mohla oholit, když se chystá na věc, funguje jen na určitou skupinu lidí, kterou radši nebudu nijak definovat, abych neupadla ve veřejné zatracení.

A protože jsem pitomá a koupila jsem si v angličtině rovnou třetí díl místo prvního, přečtu tedy i ten druhý, a třeba to vygraduje a obohatí to i můj sexuální život. :-D

JarcaBobes
11.01.2013 4 z 5

... kniha se mi celkem libila ... další díl si určitě přečtu ...

kroftik
10.01.2013 3 z 5

Recenzní označení jako porno mi přijde skutečně úsměvné, obzvlášť když 90 % zmiňovaných recenzí psali muži, kteří zřejmě z důvodu vyléčení svých komplexů nazývají čtenářky slepicemi bez mozku. Kamarádka mi předávala knížku se slovy "Je to romantický" a mně nezbývá než souhlasit. Upřímně jsem právě díky emocím, které kniha všeobecně vyvolala, čekala něco daleko ostřejšího... Každopádně, abych nějak shrnula dojmy... Hlavní hrdina mi byl mnohem sympatičtější zpočátku, kdy působil jako arogantní hulvát, než v závěru, kdy se z něho stal, ani nevím jak, chudáček... A co se týče Anastasie, no... naivnější byla snad jen Bella Swanová. Jako plus bych viděla, že se knížka čte vážně, ale vážně moc dobře a že přečíst 600 stran nebylo rozhodně žádné utrpení. Jak to tak mívám u knížek, jež dělí čtenáře na zaryté milovníky či odpůrce, jsem na pomyslném alibistickém středu.

Marbulka
10.01.2013 3 z 5

Nenáročné, laciné čtení, opakující se fráze a slova. Hodně lehké odpočinkové čtení. Dá se to, ale podle velké propagace jsem od toho čekala mnohem mnohem víc.

Thamilka
09.01.2013

Knihu jsem si půjčila v pátek a v neděli ji dočetla. Musím přiznat, že některé stránky jsem přeskakovala, protože se to neskutečně opakovalo a nebavilo mě to. Kniha se mi bohužel moc nelíbila, autorka nezná moc synonym a tudíž se vše neustále opakuje, slova, děj apod... Postava Anastazie je dost divná, dokonce si v tomto století neholí podpaží ani nohy? Nebo jsem to blbě pochopila, internet tařka nezná, i když studuje... naivní a blbá (až moc bohužel)... Christian o něm ani nemluvím... nebyl mi sympatický. Poslední stránky jsem prakticky přelítla.
Těm, kteří nejsou nároční a chtějí si jen odpočinout, doporučuji, ale kdo hledá opravdu něco normální, tak raději ne...

Sarka14
08.01.2013 4 z 5

Ještě pořád nevím, co si o téhle knize doopravdy myslet. Pravdou je, že jsem jí zhltala za 2 dny. Že mě neskutečně chytila a zaujala. Na druhou stranu jsem se často nemohla zbavit dojmu, že autorka svou inspiraci sbírala u jiného románu a charakteristiku postav z části vybrakovala jinde. Nemyšleno nějak zle. Ale malá šedá myška s nízkým sebevědomím. Dokonce čte britskou klasiku. On bohatý a mocný, který nerandí. Adoptovaný milujícími rodiči. Její potřeštěná matka žijící v prostředí toho vlhkého vedra. Rozvedená. Její nemluvný a věcný otec. Opravdu mi tohle všechno přijde nějak moc povědomé. Samozřejmě děj je zasazený úplně někam jinam a o něčem úplně jiném. A přesto, že literárně to možná není takové terno jaké z toho publicita udělala, je to chytlavé čtení, které prostě není pro každého. A já osobně si další díly přečtu ráda a s chutí. Ano, není to knížka u které se musí příliš přemýšlet. Je to prostě jenom o tom jednom. Ale pokud budu chtít u nějaké knížky opravdu myslet, vezmu si prostě jinou knížku. A asi je nutno celou trilogii takhle brát.

Mishka_a7
08.01.2013 5 z 5

Mně se knížka moc líbila a přečetla jsem ji za dva dny. Která 600 stránková kniha tohle dokáže u tolika lidí? Je to něco jiného než je obvyklé a hezky jsem si u ní odpočinula, na další díly se těším.
Nedávám takové hodnocení kvůli tomu, že by tohle bylo nějaké veledílo, protože to všichni víme, že není. Ale po dlouhé době to byla knížka, která mě doslova nepustila. :)

pihinka
05.01.2013

Žádné nadšení z této knihy, ba naopak, na můj vkus spousta vulgarismu, opakované fráze pořád dokola, už od začátku je děj víc než jasný

jollie
03.01.2013 5 z 5

Knížku jsem přečetla za dvě odpoledne.
Velice odpočinkové a čtivé dílo. Hodnotím 5ti hvězdičkami, kniha se mi líbila a na další díly se těším.

andulka1406
02.01.2013 5 z 5

Krásná kniha. Dlouho mě takhle žádná nezaujala. Nemám ráda tlusté knihy, ale těchto 600 stránek se četlo jedním dechem. Jak jsem začala číst jen těžko jsem se odtrhávala od čtení. Příběh mi přijde zajímavý. Hlavně postava Christiana je komplikovaná a nutí člověka k zamýšlení. Prostě krásná knížka. Těším se na další dva díly :-)

barcc85
02.01.2013 2 z 5

Knihu jsem přečetla , ale rozhodně nepovažuji za trhák. Doporučuji u knihy příliš nepřemýšlet.

Yalka
01.01.2013 2 z 5

Přečetla jsem naráz všechny díly (originál v angličtině), užila jsem si to, ale upřímně, obrovský humbuk kolem tohoto dílka nyní po přečtení vůbec nechápu. Kvůli určité frustraci, ze které jsem se rozhodla vypsat, je můj komentář dlouhý, tak jak je dlouhý :-)

Pár slovy by se to dalo charakterizovat jako prostinká klišovitá a rozvláčná erotická harlekýnka, která nějakou neuvěřitelnou náhodou získala celosvětovou popularitu.
(Nicméně nemyslete si, že se tak stalo vlivem drahé mediální kampaně, zde šlo v první fázi o čistý virální marketing a to je na celé věci opravdu zajímavé.)

I přes explicitní sexuální scény jde celkově o dost konzervativní příběh primárně o sbližování dvou zamilovaných lidí, kteří budují svůj vztah a vzájemně si vymezují hranice. Co jsem nečekala: ty údajně strašlivě skandální erotické Fifty Shades propagují rodinné hodnoty (dalo by se poukázat na řadu pasáží), věřili byste tomu? Označení "mummy porn" je skutečně výstižné až geniální.
Aspekt, na kterém autorka ulpívala a působil vyloženě směšně: veškerý ten miliardářský humbuk. Jachty, auta, oblečení… Děsný.
Při čtení jsem často myslela na tento citát ze Saturnina (o chudých dívkách a milionářích): „Nakonec se trapná situace rozuzlí. Zjistí se, že ten mladý muž dělal průvodčího jen ze sportu a ve skutečnosti je majitelem státních drah. No proto, řeknou si čtenářky a jsou spokojeny. Jinak by jim nesouhlasila ta čirá blaženost, která se rozlije na posledních stránkách románu, protože: já mám také železničáře a řeknu vám, že to není žádná slast.“
Jo a ještě mě štvalo: proč se Christian tak ohání ekologií, když za sebou zanechává uhlíkovou stopu jako hrom?

POZOR DÁLE SPOILERY K CELÉ TRILOGII
Oba hlavní hrdinové jsou (pro mě nečekaně) po celou dobu ultimátní slušňáci, vždy zodpovědní (žádná nevěra, žádné drogy, žádné nezodpovědnosti a to ani v sexu, on nakonec i seznam Christianových „hard limits“ je výmluvný). Jen ty jeho tendence ke kontrole svého okolí jsou děsivé (ne, nemyslím sex), jinak je to, dá se říct, miláček. Naprostá většina textu je o Anastázii a Christianovi a vývoji jejich vztahu, místy skoro minutu po minutě.
Je tam pár dobrých vedlejších postav (moji oblíbenci byli např. Taylor, Kate, Ray), ale bohužel se jim autorka takřka nevěnuje a většina z nich je dost plakátovitá. Pokud nepočítáme jednoho záporáka a jednu záporačku jsou tam všichni nereálně milí, vyrovnaní, sympatičtí, příjemní, přátelští a slouží zhusta jen jako křoví hlavním protagonistům.
Příběh je natahovaný, působí často dojmem telenovely (pomalost plynutí času je až neuvěřitelná), spousta věcí se opakuje. Sexuální scény budete ke konci jen přelétávat očima nebo úplně přeskakovat, to mi věřte. Opět: co je moc...
Forma je celkově příšerně slabá.
Přesto se to čte rychle, stránky mizí jedna za druhou.
Měla jsem ráda myšlenkové pochody Anastázie, její vnitřní bohyně vs. její svědomí.
Svižné jsou emailové výměny mezi hlavními hrdiny. Ty jsem milovala.
Je tam řada hezky a vtipně napsaných pasáží, které si užijete právě proto, že jste s hrdiny tak dlouho a jsou to takříkajíc vaši staří známí (např. na konci třetího dílu jsou bonusy, mezi kterými vyniká seznamovací scéna z dílu prvního, napsaná pro změnu z pohledu Christina).
Hodně lidí se v komentářích zmiňuje, že Anastázie jim lezla na nervy, chápu to, ale já ji mám docela ráda, protože je taková antihrdinka a taky kvůli její lásce ke knihám (tohle nezmiňuje snad nikdo, ale u mě za to měla velké plus).
Spousta věcí v chování postav mi přišla neamerických (např. neříkejte mi, že by Jack Hyde nebo taky např. ten „blonďatý obr“ (viz mejdan v Aspenu) nezažalovali Christiana, říká se že Američané jsou hodně religiózní, po tom není v knihách ani stopa, přišlo mi taky nepravděpodobné, že Anastázie umí vařit, no možná vnímám Američany moc stereotypně). Neamerická je prý i slovní zásoba, ale to píšu jen tak pro zajímavost, v českém překladu to nehraje roli. Toto všechno je dané snad tím, že příběh byl původně fanfiction k sérii Twilight a proto je zasazený do USA. Myslím, že autorka ho měla raději při přepisování přestěhovat k sobě domů do Británie, asi by ty reálie pak lépe ukočírovala.
Štvalo mě nadužívání klišovitých situací, milionkrát provařených.
Neorganické mi přišlo zařazení záporáka a labilní dívky od druhého dílu. Haha, říkala jsem si, ti tam jsou jen proto, aby se něco dělo. Když už je autorka nepotřebuje, až moc snadno se jich zbaví. No ale zase na druhou stranu, je sporné, jestli je to lepší než žádný děj v dílu prvním…
Štvala mě tendence autorky všechny možné dvojice na konci cpát do chomoutu.
Trpěla jsem tím, že z původně motoricky nešikovné hrdinky se později vyloupne: ostřílená hráčka biliáru, zkušená řidička, která ráda riskuje atd. To mi přišlo nelogické (vč. toho, že stříhala Raye, když nešikovná, tak nešikovná, ne?)
KONEC SPOILERŮ

Celkově: nepovažuju to za ztracený čas, jako relax můžu doporučit. Je to návykové čtení, cosi vás stále nutí otáčet na další a další stránku (nejsem v tom sama, ověřeno při čtení různých reakcí na internetu).
Moje celkové hodnocení celé trilogie: 35 %, jednotlivé díly: 40 %, 50 %, 20 %.

Nefer
01.01.2013 5 z 5

suprové čtení, kdybych mohla měla bych ji přečtenou za 2 dny... začala jsem ji číst od štědrého dne do pátečního rána.
Řeknu vám, lidi, že jsem se někdy opravdu červenala :D (to je můj první erotický román)..

Kulinova
30.12.2012 1 z 5

...tak jsem ji našla pod stromečkem...za dvě odpoledne jsem ji zhltla...ale nevím...čtení to není špatný, ale nesmí se u ní moc přemýšlet...to by fakt nešlo...Ana mě dost pěnila...matka jí to v knize říká dobře: ...máš tendenci se ve všem moc vrtat...Takže nejlépe se nevrtat ani v hodnocení kvality díla, ale užívat si toho, že se můžeme při nějaké knížce tak hezky odreagovat:)..na přemýšlení se najde spousta jiných knih. A ať už je tu další díl...unáhlené rozhodnutí na konci prvního dílu mě teda neuspokojilo:)

sex sexuální úchylky pro ženy zfilmováno erotika sexualita BDSM sexuální deviace

E. L. James (p)
anglická, 1963