Padesát odstínů šedi

Padesát odstínů šedi https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134069/bmid_padesat-odstinu-sedi-5ZJ-134069.jpg 3 7935 7935

Erotický román o temných touhách v každém z nás... Když se dvaadvacetiletá studentka literatury Anastasia vydává na pohovor s mladým podnikatelem Christianem Greyem, netuší, že potká muže, který jí změní život i hodnoty. Christian je pohledný, chytrý a ... tajemný. Naivní a nevinná Anastasia si začíná uvědomovat, že přes jeho skrývaná tajemství jím začíná být úplně posedlá. Ale ani Christian není vůči její kráse, šarmu a charakteru imunní a připouští, že on po ní také touží - ovšem za vlastních, specifických podmínek...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , XYZ (ČR)

Fifty Shades of Grey , 2011

Clea6P
11.02.2013 odpad!

Podle mě patří do kategorie ODPAD. Zklamání z výsledku ankety, přitom na 2. a 3. místě jsou kvalitní knihy. No asi do ankety Kniha roku hlasovali ti, kterým se kniha líbí.

Taja2013
11.02.2013 odpad!

Kniha roku 2012? Hmm....no u mě nejhorší kniha za poslední roky. Velmi slabý příběh. SM to vůbec dočíst. Komplikovaný Christian a věčně rudá Ana mě fakt nebavili. A další díly? Never more.

Sněhulka99
10.02.2013 4 z 5

Přestože tato kniha není kdovíjaký skvost literatury, ale mě se líbila. Je to docela oddychová kniha, kterou jsem měla za dva dny přečtenou, i když má 600 stran.
Samozřejmě našly by se na ní chyby, které se více a více projevovaly ke konci, ale přesto se těším, až si přečtu druhý díl.

elliss
10.02.2013

Knížka se velmi dobře čte,ale jinak je to tustá harlequinka s trochou erotiky a sexu..každopádně nechápu,jak se zrovna tahle knížka mohla stát knihou roku...

Evelína275
10.02.2013 1 z 5

Zrovna jsem přečetla tuto knížku ( dostala jsem ji k vánocům - nevím proč , když já raději čtu detektivky ) a měla jsem z ní smíšené pocity.Nevěděla jsem co si myslet o erotické románu na 600 stranách....erotiku si představuji jinak ! toto bylo něco mezi nezdařeným romantickým románem a porno popisem sexuálních radovánek.Jediná výhoda tohoto románu je ,že se dá rychle přečíst a nemusela jsem se u toho dlouho mučit.Každopádně dobrá zkušenost , na co si dát při výběru knih pozor.
Ale nejvíce jsem se pobavila u přečtení komentáře Messiáše..... bylo to tak výstižné !!! a stejně dlouhé... Z té knihy jsem měla obdobné pocity a tak jsem měla radost ,že v tom nejsem sama. Ale i přesto znám lidi ,kteří jsou uchváceni touto knihou a já začínám přemýšlet o tom co jim vlastně v životě chybí? romantika , sex , mučení ? tak snad příští vánoce dostanu nějakou zajimavější knížku.......

MessiáŠ
09.02.2013 odpad!

Z čistě akademického zájmu jsem sáhl po tomto díle, které momentálně boří všechny žebříčky prodejnosti a údajně i tabu. A navrhoval bych drobnou změnu názvu – Fifty Shits of Grey. Zároveň bych se nebránil (ne, nejsem submisivní) tomu, kdyby knihkupectví vydávala ke knize něco na způsob smlouvy, která je uzavírána v díle. Vypadala by zhruba následně; čtení titulu Fifty Shades of Grey aka Padesát odstínů šedi může vyvolat následující reakce: (i) omezení mozkové aktivity, (ii) nevěřícné zírání, (iii) koulení očima (potrestat?), (iv) celkovou otupělost, (v) ztrátu iluzí o literárním vkusu, (vi) další neurčité reakce, které se mohou individuálně lišit, jako jsou chytání se za hlavu, rvaní si vlasů, sebepoškozování etc.

Pokud bych měl toto „dílo“ zhodnotit, bude nejspíš nejlepší hned v úvodu zmínit, že nic horšího jsem (zatím) nečetl. Kdyby se jednalo o absurdní román, bylo by co hodnotit, ale nějak mi nejde na mysl, že tohle mohl někdo myslet vážně. Kombinace slov mindfuck, wtf, weird(o/s) poměrně přesně vystihuje tuto Šeď. Vlastně se vůbec doteď divim, jak jsem to nakonec mohl přetrpět (doslova) a dočíst to do konce – tohle je totiž mučení v přímym přenosu.

Abych se dostal k něčemu konstruktivnímu kromě bezduchýho hejtování, tak teda asi zhruba nějak následovně; autorka, patrně stará panna odkojená Twilightem, si řekla, že si taky napíše svůj (s)hit, a tak to taky vypadá. Je vidět, že původně to blogískovala, protože ze stylistického hlediska to je ten největší škvár široko daleko. Triviální, přehledné vyprávění, samozřejmě v ich-formě hlavní hrdinky, naprostá absence vypravěčských schopností, která je maskována deskripcí nepodstatných detailů; všudypřítomné dialogy (mimochodem mučící) se také snaží zakrýt zoufalé, ba přímo diletantské schopnosti vyprávět. To proto (jak je to primitivní) to je čtivé, ne snad proboha proto, že by se to dalo číst. Ještě-se-to-snaží-něco-jako-vtipkovat-haha.

Příběh vycucaný z prstu, nerozvedený, absolutně nepromyšlený, postavy otřesné – Christian Grey inspirovaný konkurenčním upírkem, jenž navíc vyžaduje sado-masochistické praktiky, ovšem používá stejné balicí taktiky (máš kůži jako z alabastru; krásně voníš). Až se začínám obávat, že se tyto typy stávají součástí literárního kánonu. Hlavní postava Ana(stasie) trpí také mj. vážnými psychickými obtížemi, konkrétně dost těžkou schízou, když k ní promlouvá vlastní podvědomí a sem tam jí dá nějakou sexuálně zvrhlou radu její vnitřní bohyně. Prostě oba charaktery jsou úplný pošahanci, ale komu by to vadilo, že.

Dějová kostra 600 stran by se dala shrnout zhruba takto (obsahuje případné spoilery, v případě zachování duševního zdraví doporučuji přečíst toto, nikoliv knihu): Ana se zamiluje, je strašně nezkušená, neví, co si o tom tajemném, záhadném, ale strašně krásném a sexy pánovi myslet, což doprovází zhruba následovným orálním projevem: Ó, jak on je krásný, já ho miluju, ale on je tak neproniknutelný, ach, už vlhnu (200 stran); Ana s ním začne mít sex, je to strašně fajn, ale něco na něm nesedí – on má zvrhlé choutky a nutí ji podepsat s ním jistou delikátní smlouvičku, střídavě usedavě pláče, protože neví, co si o tom má myslet (400 stran); vesele si sexujou dál, Ana řeší hamletovskou otázku, zda nechat se bít, či nenechat se bít, má z toho velmi ambivalentní pocity, nakonec se podvolí, nechá si naplácat (abych zachoval původní znění), když v tom si uvědomí, že se jí to nelíbí, i když se jí to vlastně líbí, ona takhle dál totiž nemůže, opět začne plakat, protože touží po opravdové, nefalšované a ryzí lásce, opustí Greye, na poslední straně však začne zpytovat svědomí – to přece neměla dělat, ona ho miluje! To be continued... kupte si další díl, prosím! (konec spoileru)

Vše navíc probíhá jako ve smyčce, tytéž situace se opakují stále, stále, stále, stále a stále dokola. Snaha nahnat co největší počet stran je tu vůbec vyhnána tak ad absurdum, že se tu spamuje i maily, nad kterými se ženská hrdinka euforicky raduje, protože jí pan Grey poslal smajlíka, přičemž si v mailech původně vykaj, aby si pak jako tykali – tomu já řikám romantika!

Já vim, nejsem cílovka, ostatní si (možná) přijdou na své. Hned v úvodu je naznačeno, že hlavní hrdina je obyčejná žena jako každá jiná, také musí řešit problémy se svými vlasy, nedokonalostí atp. Prostě jasnej signál, že je jednou z nás, holky! Neztrácejte tedy víru, dámy, ten hrdina typu Greye tam na vás určitě někde čeká, stačí bejt pořádně nemotorná, pořád zakopávat, kousat se do rtu a on si k vám ten bičík cestu najde.

Akorát nechápu, proč bych měl něco podobného podstupovat. Je to obyčejné porno prosté jakékoliv literární hodnoty, tak proč jako... (to číst, když se na to dá dívat)? A radovat se nad popisem sexu, když od tý doby, co napsal Sade 120 dnů Sodomy, nějakej ten pátek už uplynul, no nevim. Ale zřejmě maji dotyčný hltači týhle snůšky jakejsi neodkladnej pocit, že čtou něco strašně perverzního, zvrácenýho, zakázanýho a k orgasmu jim stačí slovo šuk*t (tvrdě). Já jenom doufám, že pani E. L. Jamesovou / Eriku Mitchellovou odkliděj někam na Kavkaz, kde jí ani Hérakles nepomůže. Amen, bejby.

arkel
09.02.2013

Jsem chlap a přiznávám se, že zpočátku jsem byl zvědav hlavně na to, jak bude podána erotika a její prvky...S překvapením jsem zjistil, že je to příjemná knížka především o lásce a komplikovaném vztahu...Možná se tam některé obraty opakují, možná je to překladem...Každopádně téměř dočítám 2.díl a erotické scény přeskakuji, protože mě zajímá ten citový vztah...Netvrdím, že je to vysoká literatura, ale mě se to zkrátka líbí!
V.

PájaJája
09.02.2013

Mno, to jsem teda zvědává, jak na mě knížka zapůsobí :-) Když to tady tak pročítám :-)

Val
09.02.2013 3 z 5

Nemyslím si, že jsem jednoduchá... a rozhodně nejsem ovce.... a co nemám rozhodně, to je zoufalý život.Prosila bych trochu tolerance a méně nadutosti a sebestřednosti. Holt, někteří z nás si myslí, že jsou užasní, dokonalí a čtou jen dokonalé knihy. Spadni na zem inteligente.... Děkuji :-)

LisbethSalander
09.02.2013

Nechápu, jak knihu může někdo dočíst. Dlouho jsem tak stupidní knihu nezačala číst a přestože většinou knihy dočítám, v tomto případě se mi to nepodařilo.

rakytnik
08.02.2013 1 z 5

Ženský Charles Bukovski.

Sharah
08.02.2013 5 z 5

Velice čtivá kniha :-))))

dagi
06.02.2013 4 z 5

Před malou chvílí jsem dočetla.. Pro mě moc příjemná oddechovka, dobře se četla a těším se na další díl!

havrran
06.02.2013 odpad!

Nechápu proč je okolo této knihy takový humbuk, to i Ferda mravenec je lepší než tendle brak.

knedlik
06.02.2013 2 z 5

Do čtení jsem šla s tím, že je to brak. Jak smutné je, že se i přesto dostavilo zklamání. Ale pořád je to lepší než Viewegh :-D

knedlik
05.02.2013 2 z 5

Původně jsem plánovala rozsáhlý komentář, no ale nemá to cenu.

hass33
05.02.2013

Jednoduchí ľudia (ovce) potrebujú jednoduché (primitívne) knihy ako je táto, aby zabudli na svoj jednoduchý (zúfalý) život...

doktorking
04.02.2013 odpad!

Tahle kniha a vubec to že se stala knihou roku je bez komentáře....jinak další odpad ala stmívání..

Burnettka
04.02.2013 2 z 5

Na doporučení jsem si knihu přečetla a .... jsem hrozně zklamaná. Děj o ničem a předvídatelný. Sex, brečím a on přijede, sex, brečím a on nasedne do vrtulníku a přijede a takto stále dokola. Jediné proč bych si druhou knihu přečetla, tak kvůli postavě Christiana a jeho životnímu příběhu. Proč dávám tolik hvězd? Jenom kvůli čtivosti, když se začtete, tak čtete. A další zklamání? Najděte 10 rozdílů mezi Christianem a Edwardem Cullenem. Možná je ani nenajdete.. V mnoha ohledech strašně podobné stmívání.

Juliette
04.02.2013 3 z 5

Reklamní kampaň k tomuto dílu byla větší než samotné dílo, ale to se dalo u tohoto tématu očekávat.
Po dějové stránce je to romatický příběh, který je okořeněný torchu pikantnejším sexem. Ale na obyčejnou "romanťárnu" je to úžasně napsané. Velmi dobře se to čte. Už jen ten samotný styl napsání příběhu potěší. (Samozřejmě, že na tom má zásluhu i překladatelka). Už dlouho jsem neměla v ruce překladovou knihu, která by si tak umně vyhrála s jazykem.

sex sexuální úchylky pro ženy zfilmováno erotika sexualita BDSM sexuální deviace

E. L. James (p)
anglická, 1963