Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4185 649

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

egan
18.12.2012 2 z 5

Som sklamaný. Asi som už na Kinga starý :) Je to bez pochýb výborný rozprávač, ale neviem prečo, ale mňa jednoducho "zvieratká zo živého plotu" nevystrašia. Oveľa viac funguje, keď popisuje atmosféru než akciu. "Výťah" sa mu podaril bravúrne! Ale inak musím priznať, že Stanley Kubrick a jeho film (ktorý sám King tak odsúdil) dodali tomuto románu v jeho filmovom spracovaní presne to, čo mu pre mňa chýba. A vyslovím teraz to, čo by som si nikdy nepomyslel, že sa stane: Ak by bola kniha taká, ako Kubrickov film, tak je výborná!

Jajulle
17.12.2012 5 z 5

Výborná kniha od mistra Kinga, nejdříve se děj trohu vleče, ale v poslední třetině se to rozjede pěkně děsivě. Dávám 5 hvězdiček hlavně za tu poslední třetinu, kterou jsem přečetla jedním dechem.

Bača
21.11.2012 3 z 5

Musím souhlasit s názory jiných, Osvícení ´´něco´´ chybělo.. Scény nebyly popisovány špatně, ale opět jsem čekal více. Za mě průměr, tudíž za tři...

Gerret
13.11.2012 5 z 5

Výborná kniha, určitě jedna z nejlepších od Kinga. Námět je ve své podstatě velice jednoduchý, ale je z něj vytěženo naprosté maximum. Postupná proměna hlavní postavy je naprosto perfektně popsaná, to King prostě zvládá vždy na výbornou. Škoda jen, že jsem knihu nečetl dříve než viděl film, ale i tak to nemá chybu. Hodnocení 95%.

Jindra.Vosecky
07.11.2012 5 z 5

Kubrickův film je jedním z mých nejoblíbenějších, televizní adaptace je docela dobrá (až na obsazení Dannyho) a rád se k ní vracím. Po té delší době, co jsem už filmy znal, jsem v antikvariátu narazil na knihu a ani chvíli jsem neváhal a řekl si, že si jí prostě musím koupit, přečíst a mít ve své knihovně. Od Stephena Kinga jsem přečetl dohromady 26 knih a musím uznat, že Osvícení je jedno z vůbec nejpůsobivějších děl, co jsem od něj četl. Zcela intenzivní zážitek, který nemá jediné slabé místo. Pohlcujícně gradovaný děj a do nejmenších podrobností rozebrané postavy a historie hotelu. Přejete si, aby kniha neskončila, přejete si být ještě déle součástí toho všeho. Vidiny, atmosféra Overlooku, pokoj 217, Lloyd, Grady, masky, barvy, keřová zvířata, DROM (REDRUM) a další a další neskutečně nápadité skvosti, které vás dost možná budou děsit a čím více vás budou děsit, tím více vás budou fascinovat. Stephen King stvořil jedno z nejgeniálnějších hororových děl vůbec a Jack Torrance je jednou z nejsilnějších literárních postav, pro mě určitě!

Mishka_a7
07.11.2012 5 z 5

Další srdcovka, tato kniha je jedna z nejlepších jaké kdy Stephen King napsal. Film z roku 1980, skvělý!

tygrilady
28.10.2012 5 z 5

Super kniha.doporučuji!

Lenka Žofka
26.10.2012 5 z 5

Rozhodně jedna z nejlepších Kingovek...která měla výjimečně i použitelné filmové zpracování....ačkoliv film byl jen takový "výcuc" a kdo nezná knihu, pointu si najde jinou....

MM_Master
26.10.2012 5 z 5

"Spánek rozumu rodí monstra." /Goya/ REDRUM

St. Jimmy
21.10.2012 5 z 5

(SPOILER) Jeden z nejlepších psychologických románů. Naprosto neuvěřitelně je popsána Jackova proměna; ze zotavujícího se alkoholika, naplněného vnitřní silou a odhodláním začít znovu nový život, se postupně stává lidská troska ovládaná silou hotelu, stín s podobou noční můry a vrah. Tohle se skutečně povedlo, stejně jako propracovaná psychologie postav, celková zápletka a její mistrné zpracování, hraničící s genialitou autora. Samotné osvícení se mi zdá jako velmi zajímavý koncept, nehledě na to, že věřím, že mezi námi skutečně takoví „osvícení“ lidé existují. Problém nastává, když se osvícený člověk dostane do míst s tak negativní energií, jakou vládl Overlook. A ještě když je mu teprve pět let.

Nabízí se srovnání knihy s filmem, natočeným v roce 1980. Těžko říct, co je lepší, nebo spíše jestli je lze vůbec srovnávat. Kubrick se přece jen samotného děje příliš nedržel, přesto se mu povedlo stvořit geniální horor. Obě díla toho nemají, až na zápletku, mnoho společného a obě bych ohodnotil velmi vysoko.

veronique.ka
25.09.2012 2 z 5

Byla jsem celkem zklamaná, příběh byl předvídatelný, čekala jsem velké finále, které se nakonec nekonalo. Jedna z nejslabších knih, které jsem od Kinga četla.

Mufka
16.09.2012 5 z 5

Tak u téhle knihy jsem se opravdu bála, byl to masakr :-) Ale komukoliv ji s čistým svědomím doporučím.

h.mose
11.09.2012 5 z 5

Kultovní titul, který se vedle Rity Hayworthové a vykoupení z věznice Shawshank dočkal přijatelného filmového zpracování, které mu neudělalo ostudu. Myslím, že King musel zaplesat, když uviděl famózního Nicholsona zahrát Jacka Torranceho.

jiricek72
29.08.2012 5 z 5

Úžasné!!Kniha i film naprosto fascinující,fakt jsem se bál a to nejsem žádnej posera..

Toque
09.08.2012 5 z 5

Kingův mistrovský kousek...Osvícení má neopakovatelnou atmosféru. Obrovský, zcela prázdný hotel je možná děsivější než tlupa upírů nebo vraždících monster. Pokud váháte mezi filmem a knihou, volte jako první určitě knihu. Mám úctu ke Kubrickovi, jakož i k Nicholsonovi, ale kniha je podle mého názoru lepší. Ale prostředí hotelu se podařilo ve filmu zobrazit výtečně, naprosto přesně tak jsem si je u knihy představoval..

K.accka
23.07.2012 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších od Kinga. Byla to vůbec první kniha, kterou jsem od tohoto autora četla a jho tvorba mě zaujala natolik, že vyhledávám jeho knihy ke čtení již řadu let. Pokud máte rádi hororové knížky, určitě doporučuju k přečtení. Jediné co je trošku malé mínus, že se z průběhu děje dá dost dobře odhadnout jak příběh dopadne.

Lucretat
04.07.2012 3 z 5

Nějak nedokážu pochopit nadšení z této knihy... Četl jsem dvakrát a stále mi nepřijde tak úžasná. Mám oblíbené jiné kingovky.

Knišíl
30.06.2012 5 z 5

Výborný hororový dílo, pro někoho možná bude obtížnější trošku zdlouhavější začátek, ale každopádně knihu musím doporučit, pak doporučuju zkouknout i Kubrickovo filmové zpracování (i přesto, že je odlišné od knihy, někdy to není na škodu ale ku prospěchu, jeden z nejlepších hororů, které jsem viděl)

Miken008
27.06.2012 4 z 5

Děj byl od samého počátku předvídatelný... Už od první kapitoly jsem tušil, jak to celé zhruba skončí. Obdivuju styl psaní KInga, který dokáže zabavit... Moje první knížka od něj, rozhodně si v budoucnu plánuju přečíst víc. Nemůžu si ale pomoci, některé pasáže, které měli děsit mě spíše rozesmívaly (viz. muž v převleku za psa, honícího se za vlastním ocasem) :)

Horxus
16.05.2012 4 z 5

Poněkud zdlouhavé a místy i trošku nudné. Kinga mám ráda, ovšem vůbec ničemu by nevadilo kdyby všechna svá díla tak o čtvrtinu zkrátil. Taky nevím proč, ale skoro všechny překlady jeho knih se mi čtou hrozně špatně, některé věty jsou tak divně poskládané, že si je musím přečíst vícekrát, abych pochopila co je podmět a co přísudek. Taky se pokud možno ušetřete filmovému zpracování s Nicolsonem, prostřední poněkud nudná část a k tomu hlavné herečka z toho - alespoň pro mě - dělají nesnesitelný film.