Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4185 649

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

Alix
13.05.2013 5 z 5

Jsem sice už celkem ostřílený kingomol, ale u této knihy se mi poprvé v životě stalo, že jsem ji musela na pár dní odložit a vzít si něco lehkého na čtení. To, že jsem měla noční můry, nic nebylo. Já jsem se tak děsila, co přijde, že jsem ji prostě odložit musela, abych si odpočinula a vzpamatovala se. Komentovat nebudu, není třeba, všechno už tady napsali čtenáři přede mnou.

exitus
18.04.2013 5 z 5

Mnohem lepší a strašidelnější než film, ten je jen divný. Opravdu jsem se u ní bála.

Jančislava
15.04.2013 5 z 5

Tehdá to byla moje první knížka od něj a blbec jsem si jí vzala na noční! Mimochodem to byla jeho první a poslední kniha, co jsem vzala do práce :-) Moc se mi líbila, moc jsem se bála. Četla jsem jí pak ještě dvakrát ( přes den ) a asi si jí časem dám i po třetí. 5 hvězd samozřejmě

mythragon
10.04.2013 5 z 5

Je asi půl třetí v noci, kolem je tma, ticho a klid, všichni spí a venku pomalu začíná sněžit. Já ležím v posteli, v ruce baterku místo lampičky, pořád se rozhlížím kolem sebe, jestli tady neprochází "paní z dvěstěsedumnáctky" a říkám si, že už bych konečně mohl přestat číst a jít spát taky. A tak to bylo každý den. Prostě tahle knížka chytne a nepustí, stejně jako ten krásný hotel Overlook, ovšem není tak zákeřná a zabijácká, hehe. Aspoň doufám, ehm.
Každopádně jasných 5*. Ono by to jinak ani nešlo.
A já teď jdu povolit ventilem na kotli, jelikož člověk nikdy neví...

makulka22
08.04.2013 5 z 5

Když jsem knihu jako malá, asi 9-letá holčička začala číst, nedočetla jsem. Bála jsem se. Po pár letech jsem se k ní vrátila a upřímně se divím, že některé části na mně nezanechaly trvalé následky. Hrůzyplné popisy okolí Overlooku i hotelu samotného jsou naprosto působivé a propracované do detailů. Vskutku mistrně zpracovaný horor.

annihilation
04.04.2013 5 z 5

Jsem si jistá, že jde o jednu z nejlepších Kingových knih vůbec. Stejně jako jeho velký vzor H. P. Lovecraft si pohrává se strachem z neznáma, ale předvádí ho naprosto jinak. Jeho neznámo zde vyvstává z nebezpečí ukrytých v člověku, z probouzení šílenství. Přiznávám se, že jsem se u žádné knihy nebála nikdy víc. Vyvolávala ve mně totiž představy o tom, jak málo stačí k překročení pomyslné čáry k pomatenosti mysli.
Opět jsem nucena obdivovat autorův nesmírný talent přirozeně mluvit o nadpřirozeném. Ač jsou jeho výmysly ryze fantaskní, podává je s takovou nenuceností, že jimi čtenáře pohltí natolik, až mu uvěří každé slovo. Tímto každého chtě nechtě mistrně začlení do příběhu a nechá ho prožít ho spolu s ubohou hlavní postavou.

Kodetka
26.03.2013 5 z 5

Zatím nejvíc hororová knížka, jakou jsem kdy četla... Fakt nářez.

terkabaterkam
23.03.2013

Zajímavé, jako vždy...

Zany2318
19.03.2013 5 z 5

První kniha, kterou jsem od tohoto spisovatele přečetla.

avel
14.03.2013 4 z 5

Vynikající klasická kingovka :)

Anet2012
12.03.2013 3 z 5

Četla jsem ji před roky, moje první kniha od Kinga, výborné vykreslení atmosféry, dobrý byl i Kubrickův film... kniha je ale lepší, dává víc prostoru fantazii...

jprst
12.03.2013 5 z 5

Řekl bych, že tento příběh není ta nejlepší cesta ke Kingovým knihám. Ta vede přes Zelenou míli, nebo možná přes Svědectví.

Issis
04.03.2013 3 z 5

Co říct...další typická Kingovka, žádný zázrak, žádná hrůza...filmové zpracování s Jackem Nicholsonem je podstatně zajímavější, ale i tak bych příběhu nedala plný počet bodů. Slabší průměr.

doktorking
22.02.2013 5 z 5

nebudeme tu rozebírat film i když to Kubrick natočil celkem dobře no ono to spíš dobře zahrál Nicholson tak absolutně nevystihl co tím King myslel..taky když jsem film poprvé viděl,nevěřil jsem už od začátku že Nicholson není psychopat..což nevystihuje tuhle knihu,je celá o alkoholismu a pocitu zodpovědnosti za rodinu a neschopnosti jako rodič tuhle zodpovědnost unést..Jack Torrance je dohnán až na pokraji šílenství at už je to temným strašidelným hotelem nebo temnou stránkou kterou v sobě ukrývá,kniha graduje až do samého finále a je jednou z nejlepších Kingových děl..

haWranka
15.02.2013 4 z 5

Od Kinga jsem četla víc knížek, ale tahle mě z těch hororových dostala nejvíc. Možná je to tím, že to bylo moje seznámení s autorem. Četla jsem ji vůbec první den na koleji, když jsem ještě neměla zapojený internet, spolubydlící ještě nedorazili a já ležela v posteli v nezařízeném pokoji. Přečetla jsem ji na jeden zátah a moc jsem toho opravdu nenaspala. Pořád si vybavuju ten ne zrovna příjemný pocit, když mi oči zabloudily ke dveřím s tím vetchým zámkem, navíc jsem byla v přízemí... King je prostě mistrem vykreslování atmosféry.

miasa01
14.02.2013 5 z 5

Než jsem dostala do rukou tuto knížku, už jsem, co se týče Stephena Kinga, urazila dlouhou cestu. V té době jsem si nemyslela, že by mě mohl ještě takovým způsobem zasáhnout. A ono terno!
Příběh možná není tolik originální jako u některých jeho jiných knížek, ale živý popis postav a tíživá atmosféra, která se na vás nalepí a nepustí, dokud ji celou nepřečtete, vše vynahrazují.
A opravdu jsem se u ní bála. Pamatuji si, že ke konci knížky mi skočil na gauč pes, a já jak byla "zažraná", tak jsem se tak strašně lekla, že jsem zařvala, knihu pustila a psa vyděsila :) Perfektní :)

Meess
11.02.2013 5 z 5

Není to úplně dlouho co jsem narazila na Kinga, ale byla to láska na první přečtení :-) první knížka co jsem četla byla Zhubni...ještě dlouho po dočtení se mi různé scény vracely, každá knížka od něj je jedinečná, jiná, hodně čtivá, napínavá...úžasná!!! Osvícení jsem dočítala v metru a chvílemi jsem měla co dělat abych ji vůbec dočetla...stálo to za to. Je to Pan spisovatel!

kindlic
29.01.2013 4 z 5

Jedna z najatmosferickejších (ach.. to je slovo) kníh, ktoré som kedy čítal.
Som zvedavý na Kubrickovu adaptáciu s Nicholsonom.

- "Ty svině. Tys mě zabila!"
- DROM (REDRUM)
-"Spánek rozumu rodí monstra" - Goya.

JarcaBobes
11.01.2013 5 z 5

Už je to nějaký pátek co jsem knihu četla a pěkně jsem se u ní bála ... :o))

suloco
31.12.2012 5 z 5

Pro mě nejlepší kniha od Kinga, možná z části proto, že byla moje první. Nicméně:
Atmosféra: *****
Postavy: *****
Příběh: ***
Strach: ***********************************************

..sice jsem byl na základní škole, ale po přečtení scény v pokoji č. 237 jsem se do koupelen bál vstoupit po tmě a když jsem se na chatě rozhodoval, jestli se radši počůrat nebo riskovat cestu tmou skrz dům na záchod (vtipně rozmístěné vypínače - vynikající) musel jsem provizorně využít možnosti ulevit si z okna :D. Tahle kniha mě dostala a nedala mi pokoj. Doporučuji!