Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4195 4195

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

Christo
03.04.2014 5 z 5

Přečetl jsem si ji po druhé, kvůli pokračování, které se chystá a také na druhé přečtení jsem si ji náležitě dopodrobna vychutnal. Pamatuji si, že před patnácti lety jsem Osvícení četl s napětím, co bude dál. Nyní jsem se spíš kochal detaily a přemýšlením, co King zamýšlí s postavami v Doktoru spánkovi...

sipkulka
24.02.2014 5 z 5

No j no to už je skorem klasika kdo nečetl osvícení jako by nežil :) Moc hezká knížka a moje první Kingovka :)

MaggieEvans
24.02.2014 5 z 5

Velmi dobré čtení, jen mě trochu zklamal konec, jinak úžasná atmosféra.

Mrazulka
22.02.2014 5 z 5

Musím souhlasit s názory, že se jedná o jednu z nejlepších knih od Kinga.
Četla jsem ji několikrát a zcela určitě ne naposled.

Irika
08.02.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších Kingovek, co jsem četla! Těžko se od toho odtrhává a člověk hltá každou stránku. Úžasná kombinace reálného světa s nadpřirozenem, takové osvícení může být pěkně danajský dar. Jedině mi tam chybělo vysvětlení pár detailů - proč se hýbala zvířata, co bylo na tom dětském hřišti a jak se na celou věc nakonec díval Ullman... Ale i tak dávám knize 100% a mohu jen doporučit.

inmax
06.02.2014 4 z 5

Moje první Kingovka, navíc čtená bez znalosti filmu a musím říct, že docela zklamání. Na to, jak je kniha chválená, tak jsem se při jejím čtení moc nebál, a to jsem vždy četl až někdy po půlnoci a následná cesta na wc byla v pohodě :) Jinak je to ale docela poutavé čtení.

Manyna
05.02.2014 5 z 5

DROM..co víc dodávat :)

Rawen616
03.02.2014 4 z 5

Horrorová klasika která asi nikoho vyloženě nezklame. Velmi pěkně popsané gradující šílenství otce, které vede až k tragickému závěru.

zpevSusannah
30.01.2014 5 z 5

Kdo se bojí, nesmí do lesa a číst tuto nejlepší hororovou knihu :-) Taaakže, kolik statečných tu je??? :-))

domi88
11.01.2014 3 z 5

na 250 stránce mě Wendy i Jack už pěkně štvali. A to upozornění na obálce?

namoki
26.12.2013 5 z 5

Musim rict, prvni jsem videla vyborny film s J.Nicholsenem a moc jsem uz nechtela cist. Ale sla jsem do toho a vubec nelituji, skvele napsano!

popomala
26.12.2013 5 z 5

Úžasná, dle mého téměř dokonalá kniha, která je dnes už klasika. Jedna z nejlepších knih od pro mě jednoho z nejlepších autorů. To je setsakramentsky zaručený úspěch.

Betty11
15.12.2013 5 z 5

Kubrick je dobrej a do filmu z knihy toho dostal fakt dost, ale kniha je kniha. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, vyhýbala jsem se jí, protože jsem viděla film, který mně jako by okradl o mou představivost. Ta už byla dopředu dána filmem - ale nakonec mi to nevadilo. Co ke knize říct - je to klasika od Kinga - prostě vřele doporučuji.

aannyy
15.12.2013 4 z 5

Musím říct, že mě teda mrazilo. Fakt jsem se i celkem bála. Četla jsem to až po shlédnutí filmu s Jackem Nicholsonem a musím říct, že z knihy jsem měla fakt strach. Četla jsem ji na praxi, byla jsem sama v maringotce na kraji lesa, takže jsem se pak bála každého šustnutí. Každopádně kniha jako taková opět skvělá.

Kula
07.12.2013 4 z 5

Na obálce psali, nečíst v noci a o samotě, musím přiznat, že Kubrickova ztvárnění jsem se bála víc, ale kniha povedená. Nicméně z Kingových knih u mě rozhodně nestojí na "bedně".

MorriconeTheGod
03.12.2013 3 z 5

Nesdílím všeobecné nadšení, byla to celkem dobrá kniha, ale nic, co by ve mě zanechalo nějakou nesmazatelnou stopu. Dobrou knihu poznám podle toho, že zraje a léta po prvním přečtením získává v mysli stále větší a větší místo a váhu. Tahle, alespoň u mě po létech jednoznačně vadne. Ale kdo má rád takové ty knižní jednohubky a čtení na jeden dech, tak jistě bude spokojen.

Beruskazelena
25.11.2013 5 z 5

Kniha je velmi poutavá, čtivá a děsivá. V jistých pasážích cítíte nepříjemné mrazení v zádech, obzvlášť pokud máte silnou představitost. Autorovi se podařilo nejen zkonstruovat skvělé děsivé scény, ale i velmi dobře vystihl vnitřní pocity a myšlenky jednotlivých postav. Knížku jsem přečetla až po shlédnutí filmu, takže jsem si za Jacka Torrance automaticky dosadila postavu J. Nicholsona, který se mimochodem pro tuto roli neskutečně hodí. Až s knihou jsem pochopila zásadní věc, co to je vlastně to osvícení apod. (ale nejspíš to bude jen mou "zabržděností"). Když jsem teď "osvícenější", hodlám opět shlédnout filmové zpracování...

fear
04.11.2013 5 z 5

Tak mě z toho teda mrazilo slušně. Když jsem se přistihla, že obracím stránky se značnou úzkostí, tak mě to překvapilo a mírně šokovalo, protože ač jsem neuvěřitelnej strašpytel, u Kinga se nebojim. Teď mě ale strýček King vyděsil. Určitě by měl radost. Možná to bude hodně souviset s tím, že zfilmovanou verzi jsem shlédla dávno předtím, než jsem ho začala číst a tudíž mi představivost fungovala mnohem lépe a jela na plný obrátky. Po scéně s milou, už zralejší :) dámou v pokoji 217, jsem myslela, že do svojí koupelny nevkročím.. je tam přece vana..a závěs..brrrrr!
Výborná kniha, ale jsem ráda, že ji mám už přečtenou. :D

renefer
24.10.2013 3 z 5

Kinga jsem četla coby teenager a líbil se mi. Teď jsem se k němu zkusila vrátit, ale nějak se už nechytám. Rozčilují mě psychotické vpisky do textu i absolutní neschopnost Wendy bránit se. Prostě typický horor, kdy lidi chodí do míst, kam by člověk se zdravým rozumem nevstoupil, dělají věci, které jsou postavené na hlavu a při útěku klopýtají na schodech...

wooloong
24.10.2013 4 z 5

Tuhle knížku jsem si půjčila v knihovně, abych si rozšířila své doposud poměrně chabé znalosti "klasické hororové literatury". Asi čtrnáct dní jsem ji obloukem obcházela a říkala si, jestli není na čtení už příliš velké šero nebo jestli se do ní mám pustit těsně před spaním. Nejsem zrovna hrdina, a jak nerada přiznávám, před pár lety jsem se po shlédnutí některých dílů Akt X choulila pod peřinu v liché naději, že co není vidět, to emzáci, divnolidi a duchové nechají na pokoji. Nakonec jsem odvahu přeci jen sebrala. A bylo to nakonec podstatně slabší než moje očekávání. Keřová zvířátka ani dáma z 217 mě nezahnaly pod peřinu ani náhodou, A moje nejstrašidelnější scéna? Ta s Dannym a hasícím přístrojem.