Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4195 4195

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

mailo-s
08.08.2014 5 z 5

mapet85 lakystrajka je cigaretová značka Luckystrike dodnes se prodává

mapet85
07.08.2014 5 z 5

Žiarenie je kultový román Stephena Kinga. Nechýba mu napätie, akcia, dráma. Autor hrá s čitateľom psychologickú hru a pri niektorých pasážach vám po chrbte prebehnú poriadne zimomriavky.
Myslím, že v hoteli Pekná vyhliadka by ste nechceli stráviť ani jednu noc.
Čo sa týka prekladu do slovenčiny, nebol by som až taký kritický. Je síce pravda, že niektoré vety sa mi zdali trošku krkolomnejšie a niektoré výrazy trošku zastaralé, napr. slovo lakystrajka som v živote nepočul, ale na kvalite diela to neuberá a môžem ho len odporučiť. :)

bezprezdivky
30.07.2014 4 z 5

Filmy jsem viděl, Kinga mám jako spisovatele rád, ale k téhle knize jsem se nikdy nedostal, až teď při příležitosti vydání pokračování (Doktor Spánek). Pro milovníky žánru je to klasika, Overlook je matka všech strašidelných hotelů ....

kemlinka
15.07.2014 5 z 5

Super hororová kniha.

Amelie.
02.07.2014 3 z 5

Jaké jsou moje dojmy z knihy? Nejsem si jistá .. Na jednu stranu se mi strašně líbilo pomalé vykreslování charakteru postav i odhalení na začátku toho, co se na konci knížky nejspíš stane. Ale ty rychlé pasáže přerušované dlouhými popisnými odstavci?! Úplně se ze mě vytratilo napětí.. Nejvíc mě zklamal asi konec, přesněji zvrat v kůlně. Ten byl opravdu nečekaný, ve chvíli, kdy jsem si myslela, že už jsou zachránění. V té chvíli jsem se opravdu bála co se stane, ale King to bohužel zakončil happyendem.
Závěr? Nazvala bych to psychologickou knížku s temným příběhem, ale ne horror. Jako psychologickou knížku bych hodnotila na 5*, bohužel jsem se chtěla hlavně bát, takže 3*.

kaptn Jan
24.06.2014 3 z 5

Pomalu stupňující hrůza ničí alkoholem narušeného jedince, až se z něho stane vraždící monstrum. Odříznutí od civilizace, osamělost, starý ponurý hotel plný minulého nahromaděného zla a kruté přírodní podmínky, přivádějí čtenáře k zamyšlení, za příjemného mrazení v zádech v útulném obývacím pokoji, jak by se zachoval on sám v podobných situacích. Dokázal by odolat, nebo by podlehl tak jako Dannyho otec? Stephen King čtenáři předkládá situace na které platí: "Jak by si se zachoval, to se nedozvíš, dokud to nezkusíš". Odkládáme knihu s ulehčením, že my to zkoušet nemusíme. Báli jsme se příjemně.

Chipsonator
15.06.2014 5 z 5

Alapoh-eledpr, elhumot mákíř íšjěvisědjen ahink oc mesj ydk lteč. Ám ot uréfsomta ez éretk áhěb zárm op hcedáz, uoretk ětšej ejuňcomu ýlěvks vůrtsim sipop. An elhét ezink ínen éšjvěisědjen loteh Koolrevo, ina ohej elétavybo, okaj abeřt anež v ijokop 732, ela at ánláer aněmorp ohícíjulim ecto v ecnelíš. Mákems eřtsim! 59%

Filatov
04.06.2014 4 z 5

Tuhle Kingovku jsem četl docela hodně dlouho, protože mě furt odrazovalo ono zdržování v ději a dlouhé popisy události v hotelu a události v mozku zúčastněných. Čekal jsem něco víc, asi větší psycho a údernost děje, ale uznávám, že knížka je to perfektní a párkrát u ní zamrazilo. Některé okamžiky se opravdu povedly a kapitoly byly hodně silné. Plný počet ale zatím opravdu nedám.

Sheldon
29.05.2014 5 z 5

Vítáme vás v hotelu, kde se budete opravdu bát a nebudou to zdaleka jen výjevy mistra slova Stephena Kinga, ale zejména vaše vlastní představy. Geniální.

Oksalakka
27.05.2014 5 z 5

Po Tom asi nejoblíbenější kingovka. Parádní příběh o chlastu a vzteku.

Culinka
27.05.2014 5 z 5

Tak tahle knížka mě posadila do křesla a nemohla jsem se odtrhnout. Prostě úžasný!

Verrrunka
25.05.2014 5 z 5

Tak nějak jsem dlouho váhala mezi 4 a 5 hvězdičkami... ale pak jsem si uvědomila, že už jsem dlouho nečetla knihu, která by tak výborně gradovala. Musím uznat, že začátek byl poměrně nudnější, chvíli mi trvalo se začíst... Ale pak už to jen stoupalo a stoupalo a ke konci už ani nešlo se skoro od knížky odtrhnout, málem jsem se při tom čtení venku spálila :) Takže moje opálení je podle mě dobrá vizitka :)

Scathia
12.05.2014 5 z 5

Výborně čtivé, chvilkama jsem potřebovala pauzy ve čtení, abych rozdýchala děj! :-)

jindrich5708
08.05.2014 5 z 5

Skvělá kniha . Děsivá a velice dobře se čte . Zfilmovat romány S. Kinga je nadlický úkol , ale zrovna Osvícení se velice povedlo a Jack Nicholson byl fenomenální . Až bude možnost , tak se těším na knihu osvícení 2 - Doktor spánek .

Herby77
07.05.2014 5 z 5

Kniha se mi líbila konec byl hodně napínavý,určitě knihu doporučuji přečíst,když už jsem jí přečetla tak sem se tedy koukla na film,ten mě hodně zklamal je to jen slaboučký odvárek knihy,kniha je mnohem napínavější a drsnější a lepší než film.

Makoves
24.04.2014 5 z 5

Výborné čtení, klidně bych dal i o dvě hvězdy víc, kdyby to šlo. Zatím nejlepší , co jsem od Kinga přečetl.

Tyrael
21.04.2014 4 z 5

Jedna ze nejlepších psycho-horových knih všech dob. Skvěle propracovaná psychologie hlavních postav a především Jacka Torrance. SPOILER: Jen škoda konce, osobně bych si "přál", aby je Overlook dostal všechny, avšak kdyby to tak dopadlo, tak by King nemohl napsat "pokračování" Doktor Spánek.

panHnědý
18.04.2014 5 z 5

Přečteno s jedním nádechem.

Kosmik
12.04.2014 5 z 5

Děsivé, fantasticky napsané a naprosto dokonalé....King opět ukáza, jak dobrým vypravěčem je

Dousy
06.04.2014 4 z 5

Trochu se stydím,že jsem ještě před přečtením dala přednost filmu . Kniha je výborná ,naprosto mě dostal Lloyd,jediné co mě lehce zklamalo byl úplný závěr . Těším se na pokračování :-)