Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4185 649

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

Renava
03.05.2012 3 z 5

Rozprávočka, napísaná Kingovi vlastným spôsobom. Postavy a ich psychika vykreslené plasticky,ako je jeho zvykom a to je asi tak jediné plus celého Osvícení. Čo mi v knihe vadilo najviac, bola predvídateľnosť deja - od prvých strán som mala tušenie,ako to celé dopadne a tak aj bolo..Túžila som sa chvíľu báť, ale skôr ako strach ma ovládli iné pocity, hlavne rozčarovanie.. Možno je to celé tým, že z Kingových hororov začínam pomaly vyrastať,v poslednej dobe mám problém naladiť sa na jeho frekvenciu...

katka101
24.04.2012 5 z 5

Tak tato kniha mě v žádném případě nezklamala,měla jsem jí za dva dny přečtenou a je to zatím první knížka od Kinga,kdy jsem měla husí kůži a chvílemi jsem měla opravdu divný pocit. Super horor...nečíst v noci sama doma!!!!!

evickakyticka
14.04.2012 3 z 5

Osvícení něco chybělo. Prostředí příběhu i strašidelné scény byly dobré, ale nemohla jsem přijít na chuť hlavním postavám. Wendy nudná a nezajímavá, Jack jako záporná postava "nabyl krásy" až ke konci knihy. To už strašidla byla sympatičtější. Hlavně paní ve vaně. Nu což, každému se nelze zavdečit. Pro mě průměr.

Topolina
16.03.2012 5 z 5

Moje první knížka od Kinga, tenkrát jsem ji přečetla hodně rychle, nešlo se od ní odpoutat, tajemný, napínavý a místy i děsivý příběh.... od té doby je Stephen King můj nejoblíbenější autor...

Calwen306
14.03.2012 5 z 5

Wow wow wow! Na opísanie tejto knihy sa len ťažko hľadajú tie správne slová. Pre mňa jeden z najlepších Kingových príbeh a jedna z najlepších kníh aké som kedy čítala. Pri jej čítaní som sa naozaj bála. Nezabudnuteľná kniha!

HonzaF
13.03.2012 2 z 5

Celkově nic moc. Byla to první kniha od Kinga, kterou jsem četl a o proti ostatním jeho knihám je to pro mě spíš slabší průměr. Atmosféra mi nic neříkala, děj mě taky nezaujal, postavy, hlavně co se Danna a jeho matky týče nesympatické, takže sem nakonec ''fandil'' Jackovi. Na to, že jeto horor, jsem se ani jednou nebál, nebo neměl nepříjemný pocit, což je u Kinga nezvyk.

zahadum
11.03.2012 5 z 5

jednoznačne najlepšia kniha od Kinga !!! kniha sa v podstate číta sama… kniha bola 2× sfilmovaná..prvý krát ju sfilmoval Stanley Kubrick ktorý ale zmenil niektoré prvky deja a preto si King napísal svoj vlastný scénar a vznikla 3 dielna pomerne verná adaptácia knižky

Kapik
22.02.2012 5 z 5

Moje první seznámení s Mistrem. A doteď moje nejoblíbenější Kingova kniha.

houston
22.02.2012 3 z 5

Tuto Kingovu knihu hodnotím spíš jako slabší. Některé nápady a myšlenky jsou fajn, ale jako celek mě to čtenářsky neuspokojilo.

raisen
13.02.2012

Parádní atmosféra - rodinka je sama v hotelu, v zimě, občas nějaký ten prapodivný skřípot, hlasy, na zdi napsané drom, čtenář jen a čte a čte a naprosto se nechává pohltit příběhem. Co víc si od knihy přát..

kilometr
27.01.2012 5 z 5

Vynikající kniha a zatím to nejlepší od Mistra,co jsem do dneška četl.
Jsem zvědavý,jestli se takhle vydařil i film....
P.S......film se mi nelíbil!

ewisek22
17.01.2012 5 z 5

Při čtení této knížky (vždy zásadně až večer) jsem se bála jít i sama na WC:)) Má všechno, co od horové knihy a od Kinga očekávám...taaakže nemůžu než DOPORUČIT!!!

nikaxxx
05.01.2012

Po přečteních zdejších komentářů, jsem se do čtení vrhla s nadšením, které ale postupně vyprchávalo. Nechci napsat, že se mi kniha nelíbila, to zase ne. Četla jsem od Kinga už spoustu věcí, ale do Osvícení mi dělalo problém se začíst. A tím začíst myslím dobrou polovinu knížky. Nevím proč, ale tenhle příběh mě ne a ne strhnout. Knihu jsem neodložila jen díky tomu, že ji napsal pan S. King. A na konci jsem byla moc ráda. V druhé polovině se věci začaly dávat víc do pohybu a mě kniha konečně pohltila. Já beru první polovinu spíš jako nutnou předehru vedoucí k úžasnému konci :-).

Yorika
22.12.2011 4 z 5

Kniha mě tak vtáhla do děje,že jsem se bála každého šramotu a zvuku výtahu na chodbě.:-) Jen málokterá kniha mě dokázala takto upoutat.Bravo pane Kingu!

pistalka
19.11.2011 5 z 5

Osvícení je kniha, kterou provází pověst jednoho z nejznámějších a nejlepších románů Stephena Kinga.
Nápad uzavřít rodinku do strašidelného hotelu nikterak originální není, román však tlačí do nadprůměru Kingova dost originální stylistika
( kdo četl tak ví )
i práce s psychologií postav. Vytvořit tísnivý pocit hrůzy a strachu, který pomalu graduje a obmotává Overlook, to jde Kingovi skvěle. Je to v podstatě jeden z jeho nejsyrovějších románů (pod pojmem „syrový román“ si představte, co chcete).

Časté diskuze vyvolává srovnávání románu se stejnojmennou filmovou adaptací Stanleyho Kubricka. Většina z těch, kteří jsou obeznámení s obojím, považují za lepší román. Sám King označil Kubrickův film za svou nejhůře zfilmovanou knížku.
Pravda je ovšem taková, že se jedná o jeden z nejlepších filmů na motivy díla Mistra hrůzy a náš pohled na něj se bude lišit v závislosti na tom, jak velkou věrnost předloze u filmu vyžadujeme. King psal od srdce, Kubrick točil mozkem. Kniha i film mají jen málo společného. Stanley byl výjimečný filmař a většinu předloh si přizpůsobil obrazu svému (ani Burgess nebyl spokojený, když uviděl Mechanický pomeranč, ač se jedná o geniální film). Z knihy o alkoholismu zbylo na plátně jen torzo, které si však nezaslouží být jakkoliv haněno. Myslím, že každý, kdo bude film brát jako samostatné dílo a ne jako adaptaci něčeho, musí uznat, že své nesporné kvality má. Kniha je sice působivější, ale obojímu bych dal tak 95% a rád se budu k oběma dílům v budoucnu vracet.

(19. října 2011 - 24. října 2011)

Enolain
16.09.2011 5 z 5

Moje druha kniha od Kinga.. prvni byla Hrbitov zviratek... ktera me sice trochu nadchla, ale tahle knizka...paaani ... naprosto perfektni.. vazne se trosku budete bat a cist a cist a cist , tesit se az knizku doctete a budete vedet jak to dopadne... a kdyz uz nastane posledni stranka, tak jste naopak nastvani, nebo je opravdu konec. Urcite 100% doporucuji. A ted kdyz mam konecne docneno se muzu podivat na film .... snad me nezklame... nebot knizka nasadila ladku dost vysoko...

DeDe
15.09.2011 5 z 5

Parádní kniha. U čtení jsem zapomínala i dýchat:-) Děj mě naprosto pohltil. Je to skvělá strašidlárna k čaji a sušenkám:-) Knížku vřele doporučuji. Od přečetní mám ale celkem respekt z živých plotů:-D

audrey
19.07.2011 5 z 5

paráda pro všechny, co se rádi bojí,...

andrejs
30.05.2011 5 z 5

Zatím moje nejoblíbenější kniha od Kinga, která v mém osobním hodnocení dokonce předčila i TO, údajně nejlepší knihu tohoto spisovatele.

Peťanka
30.05.2011 5 z 5

Ano, úchvatná Kingovka! Můžu jedině doporučit!