Osvícení

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

http://www.databazeknih.cz/images_books/26_/264/osviceni.jpg 4.62180

Osvícení (1.)

The Shining (1977)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Laser-books (dříve Laser)

Michaleus

Moja prvá Kingovka. Atmosféra bola slušná, kladné postavy sympatické a hlavne som celý dej cítil to, čo hlavné postavy. Bolo to, akoby som bol v ich hlavách. Ale strach som nepocítil ani raz a to je pre mňa malý mínus. Teším sa na ďalšie knihy od S. Kinga a vrelo odporúčam.

Týnidlo

Neuvěřitelný zážitek. Smekám před autorem a dopuručuji.

Vincenzoci

Pozor, spojler - Geniální! Místy až zamrazilo, ale dokonce jsem se i zasmál (dochází tam k opakovanému pokusu o nejednu brutální vraždu a najednou ze dveří vykoukne chlap v masce upíra a pochválí večírek). Knihu vřele doporučuji!

Schary

Pěkná kingovka, kniha je klasický horor s jasným zlem, které umí mistr, tak pěkně vylíčit. Hlavním hrdinou je malý předškolák se svými rodiče. Charaktery a postavy jsou pěkně vylíčeny.

Dolik13

Bohužel, knihu jsem dočíst nedokázal. Nedokázal jsem se aklimatizovat na styl vyprávění autora. Nevěděl jsem, zda postavy něco skutečně říkají, nebo si to jen myslí.Často jsem se v tom ztrácel
Nemluvě o tom, že první třetina knihy je opravdu nudná a nic zajímavého se tam neděje. V polovině knihy jsem se vyloženě nutil ke čtení, ale strach jsem nepocítil ani jednou. Musel jsem to vzdát, nevím zda mi "Kingovky" přirostou k srdci.

ji7967

Já se tak nerada bojím! :-) I tak jsem šla do Kinga... Moje první kniha od něho. A myslím, že i na delší dobu poslední. Píše úžasně, až tak, že je člověku úzko jen při popisu hasičské hadice... Některé dlouhé pasáže mě přímo otravovaly a nebavily - a nakonec se ukázalo, že ne vždy jsou i pro děj v knize nutné. Asi mě fanoušci Kinga utlučou, ale mezi mé oblíbené se rozhodně nedostal, i přesto, že píše bravurně a vykresluje dokonale... Pro fandy hororu určitě vynikající četba. Pro mě nic, co potřebuji k životu ;)

Foxie

Tak tohle bylo prostě kurevsky skvělé dílo. Kingova nepřekonatelná schopnost líčit postavy a jejich postupný vývoj, nemluvě o bravurním popisu odehrávajícího se děje a míst. Dá se o něm mluvit jen v superlativech a Osvícení je jeho zdařilým dítětem, které vás vtáhne a jen nerado pouští.
Vždycky jsem si v hotelech představoval, jakou mají minulost, kdo tam byl ubytovaný, jestli tam třeba někdo zemřel. Lákalo mě se hrabat v historii. Jenže když se čas sleje do jednoho večera, asi to nebude tak úplně fajn. Zvlášť, když se vás to pak snaží zabít roqueovou palicí. Zkrátka? Bravo, mistře.

Ivan Kučera

Ako dieťa som frčal na kingovkách, no musela mi ich pašovať staršia sestra z dospeláckeho oddelenia našej knižnice. Lenže zásoby sa rýchlo tenčili a nakoniec mi nezostalo nič. Niektoré kingovky, vrátane najslávnejších, sa ku mne nedostali. Musel som si počkať až na doby, keď som začal zarábať. A s prvými peniazmi som si začal dopĺňať kingovské vzdelanie. Vrátanie Osvietenia a To. A dodnes si spomínam na to, ako som sa na obe knižky neskutočne tešil, očakávajúc hororové excelentné veľdiela... a nakoniec som dostal niečo, čo ma nie príliš zaujalo. Už TO ma príliš nebavilo, ale malo aspoň skvelé flashbacky, klauna a pár drsných erotických pasáží. Osvietenie nemá nič. Atmosféra je dobrá len spočiatku, potom sa to rozpadne a začne to byť nezaujímavé. Kubrickovo fenomenálne filmové spracovanie ma vždy bavilo sto krát viac. Paradoxne King ten film vždy neznášal a pravdepodobne ho neznáša dodnes a tak v 90-tych rokoch inicioval s Mickom Garrisom vznik mohutnej (a dosť blbej) televíznej mini-série, ktorá sa Kubrickovi nemala šancu vyrovnať. Takže 1:0 pre Kubricka. Veľmi voľný sequel Osvietenia, Doktor Spánok, ma bavil viac, čo je asi dosť zvláštne.

Eleanor-ka

Geniální.

Stephen prostě umí skvěle psát, takže žádné překvapení, že mě kniha děsila a uklidňovala zároveň. Malý Danny byl prostě podle jeho stylu popisování rozkošný a já si strašně přála happyend, kterého jsem se naštěstí dočkala.

Skvělý děj, parádní děsivý scény... prostředí luxusního hotelu, krutá zima, duchové... velmi povedené.

MinaHawke

Super kniha i film byl skvělý.

Deepwonder

První kniha, kterou jsem před pár lety od mistra hororu Stephena Kinga četl a musím říct, že je opravdu parádní. King skvěle pracuje s postavami, nechá je pozvolna vyvíjet a správnou měrou postupně přidává na napětí a strachu. První horor, po jehož přečtení jsem cítil opravdu fyzický strach, skvělá četba, vřele doporučuji :)

Michalkotea

Veľmi dobre sa mi to čítalo, môj prvý horor v živote.

susu

Mam stísněný pocit z klaunů od chvíle, kdy jsem četla To, a stejně tak po přečtení Osvícení nemám rada vytvarované keře, zvlášť ty, které maji tvar zvířátek...

reader14

Trochu mě mrzí, že jsem před tím viděla film a popis postav neseděl na postavy ve filmu. Bylo pár věcí které mi na knize vadily kvůli tomu, že jsem dříve koukla na film a teprve potom se pustila do knížky. Každopádně doporučuji, skvělá Kingovka.

makemake

Jedna z prvních "Kingovek", co se mi kdy dostala do rukou! Pamatuju si velmi dobře na to, jak jsem si nadával do blbečků - číst něco takovýho v zimě, sám, na opuštěným zámku, ale - nedalo se odejít. Zlo se tady plazí dostatečně pozvolna a pomalu, ale jistě vás omotá, sváže, a vy budete ječet strachy z věcí, co se skrývají v prázdných chodbách a hotelových pokojích, kde vám pomalu, ale jistě ztrácí zdravou mysl taťka údržbář, kterej se víc, než v realitě, zabydluje mezi duchy a přízraky tak zlýho místa, že vás pod šourkem (dámy nevim kde) bude šimrat ještě dalších deset let poté, co si na knížku jen vzpomenete! Za mě plnej stav bodů, plus fiktivní šestá za to, že díky týhle knížce se pro mě King stal navždycky drogou, na kterou si vždycky najdu peníze i čas!

boxas

Napínavá tahle knížka opravdu je! A jestli máte trochu pocuchané nervy, tak raději nejezděte do vzdálených horských hotelů, i kdyby vám nakrásně slibovali All inclusive či cokoliv jiného... Člověk nikdy neví, kdo spal na tom pokoji před vámi a proč vlastně nepřišel na snídani a odjel z hotelu předčasně... :-)
Ještě poznámka ke knize - vše OK, jen moc nerozumím tomu, kde se v tak vzdáleném hotelu, kam je nemožný přístup po většinu roku, vzalo to výkonné plynové vytápění. Ale v Americe je možná možné vše.

martina.culik

Opravdu jsem o toho malého chlapce bála. A nejen o něj.

Giný

Kdyby bylo možné udělit vyšší hodnocení, hned bych ho knize dal.
Nechci se tu rozepisovat, protože nemůžu najít správná slova a výstižný popis.
Tahle kniha je prostě mistrovský kousek a kdo by si myslel, že její námět je ohraný, mohu vás ujistit, že zpracování je na pozoruhodné úrovni.
Kniha vás ovládne tak, jako byste byli vtaženi do samotného hotelu Overlook.

evin84

Tak nevim mam z teto knihy smiseny pocit,asi nejsem zvykla na styl psani od Kinga. Kazdopadne si jeste od nej beco prectu.

Lanisa1966

Ke knize není co dodávat...Jedním slovem super.

jirka0283

Osvícení mám rád. Je to velmi ohmataná kniha v mé knihovničce. Doporučuji číst v noci a o samotě, zády k otevřeným dveřím, he he.

Caine

Celkem dobré, ale King psal i lepší :-) Viděl jsem i film, to však byla katastrofa.

Romčuška

Byla fajn, ale podle těch varování jsem čekala něco víc strašidelného... Osobně pro mě je víc strašidelný Salem Lot ale i tak to nebylo špatné ale výborné a Kingovské (i když na začátku opakování se stejného příběhu pořád a pořád dokola což mě hodně nudilo ale konec byl taková skvělá tečka).. Osobně nejvíc se mi stejně líbila scénka s dámou ze dvěstěsedmnáctky (ta byla nejstrašidelnější)

Janek

Až dosud mě při četbě Kinga fascinovaly především dech beroucí začátky. V případě Osvícení jsem byla v tomto směru tentokrát docela zklamaná, ale postavy byly tak skvěle propracované a děj tak úžasně gradoval, že jsem se zase nechala unést. Svůj zážitek z četby i důvod, proč Osvícení stojí za pozornost, mohu nejlépe popsat slovy samotného autora: "Sen a skutečnost splynuly v jedno."

Pajan28

Wow... SKVĚLÉ!!! Po přečtení této knihy se budu bát hotelových a jiných podobných pokojů (jsem posera s velkou fantazií

myšíkrálovna

Spoustu věcí čtenáři dojde, když si přečte zároveň autorovy memoáry "O psaní". Zrovna o Osvícení se v nich píše spousta zajímavých věcí týkajících se okolostí vzniku. O spoustě kapitol autor ani nevěděl, že je napsal, v podstatě měl v sobě takového malého Torrance. Jinak ke knize samotné: strašně se mi líbil kontrast vztahu Torrancových před hotelem a po něm. Rodina si prošla určitou formou pekla a hotel je měl usmířit, zahladit rány. Namísto toho dochází ke katastrofě. Rodinná soudržnost na křehkých základech se rozpadá. Místy mě King dohnal k slzám. Osobně jsem byla z knihy nadšená a mohu ji jedině doporučit.

Padfoot
30.12.2016

Sice klasický horor ve strašidelném domě, ale zároveň mnohem víc. Psychické souboje sám se sebou, se svými traumaty z dětství nebo se závislostmi. Hledání síly a odvahy, poznávání, co je pravda a co klam a nakolik se tyhle dvě věci můžou slít…

MartinSt
26.12.2016

Knížku bych zařadil do TOP 3 co jsem od Kinga četl. Bohužel po přečtení Osvícení, To, Řbitov zviřátek, Noční směny, které jsou jedny z nejlepších a nejstrašidelnějších, co King napsal, mě stále nevyděsil jako 90% lidí, co komentují jeho knihy. Tudíž už vzdávám jakékoliv naděje, že bych se po přečtení Kinga něčeho bál :(

Nicméně se v Osvícení vyskytovala asi největší koncentrace napínavějších scén ze všeho, co jsem zatím přečetl. Akorát jsem byl překvapený dějem, jelikož jsem si celou dobu myslel, že Osvícení je trochu o ničem jiném.

Když tedy pominu, že ani tahle knížka mě nedokázala pořádně vyděsit a už to ani u dalších knížek nebudu vyhledávat, dávám 5 :)

12sipetr
20.12.2016

Toto je můj první horor! A bylo to poprvé co jsem si v knihovně řekl, že šáhnu po Kingovi! Nevím jestli jsem udělal chybu - knížka rozhodně stojí spíše za koupi a nejspíš tak v dohledné době učiním. Kniha ze začátku působí dojmem, jako by se nic nedělo, jako by všechno bylo v naprostém pořádku - jenže není! Příběh postupně graduje a přidává na drsnosti. U některých části jsem měl dokonce husinu a pokud jsem tuto knihu četl večer, tak po dočtení jsem si musel po bytě rozsvěcovat světlo. Jinak se četla velmi skvěle! Kniha byla pro mě nesmírným zážitkem, že už mám koupené pokračování. Každopádně nikdy jsem nevěřil, že mě chytne z knížek právě hororový King. Jsem za to nesmírně rád. A samozřejmě jsem také rád za to, že to vlastně byla jediná knížka ze Čtenářské výzvy 2016, kterou jsem dočetl. Příští rok se musím napravit a tím pádem asi ve čtení hororů od Kinga budu pokračovat.

whiolet
01.12.2016

Výborná kniha plná napětí.