Speciálové

Speciální případy – z těchto dvou slov běhá Tally mráz po zádech ještě dnes, kdy už není vzpurnou ošklivou. Speciálové byli vždy jen tajemnou a zlověstnou šeptandou. Krásní, silní a závratně rychlí. Mohli jste prožít celý život, aniž byste je potkali. A teď je Tally jednou z nich: bojovníkem, stvořeným k udržování pořádku v dokonalé a krásné budoucnosti. Síla, rychlost a jasná ostrost vědomí jsou tím nejlepším, co Tally dosud zažila. Kdesi hluboko v nitru však stále doutná vzpomínka na něco jiného. Je snadné ji potlačovat dokud Tally nedostane šanci zlikvidovat vzbouřence z Nového Kouře jednou provždy. Ocitne se před poslední, rozhodující volbou: má naslouchat nejasné vzpomínce, nebo splnit úkol, pro který byla naprogramována? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/89_/89040/specialove-89040.jpg 3.667

Oškliví (3.)

Specials (2006)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Triton
Více informací...

vandalka

Nemůžu si pomoct, ale celé mi to přijde nesmírně odfláknuté. Sérii jsem našla na jednom seznamu dvaceti nejlepších dystopií, hned vedle Orwella a Zamjatina, takže jsem se ji navzdory všem zjevným varovným znakům rozhodla přečíst. A třebaže se mnoha čtenářům zjevně líbila, mě od začátku nesmírně štvalo, jak absolutně autor kašle na svět, který zalidnil svými postavami. Všechno to nějak funguje, ale JAK, to se nedozvíme. Víme, že v tomto městě se mladí lidé v šestnácti letech podrobí tělesné operaci, která je promění v "krásné", časem, že se z nich stanou "středně krásní" a že staří lidé zjevně staře nevypadají. V některé fázi života si lidé zjevně pořizují potomky, ale o jejich životním cyklu, zrození, smrti, rodinných vztazích, nevíme prakticky nic. Stejně tak o fungování společnosti. A že se mezi tím vším na létajícím prkně prohání Tally a pomocí školáckých žertíků působí revoluci, za což jí celou dobu hrozí, že jí přeoperují na "krásnou", mi náladu moc nezvedlo. Ale i kdybych se přes to všechno nějak přenesla, zásadním kamenem úrazu je fakt, že celá série nemá vůbec žádnou atmosféru. Prostě se nekoná. Lidé skáčou z budov, prchají, bojují, pořád něco tropí, aby odpoutali pozornost od toho prázdného a nesmyslného ble, které se skrývá pod povrchem.

vedana
15.09.2015

Kniha nebyla úplně to, co bych očekávala, ale i přesto byla zajímavá. Konec byl příjemný.

Teraslík
15.08.2015

Spoiler!
Je to skvělá knížka. Neměla jsem Zana ráda, ale v téhle knize mi nějak přirostl k srdci a když umřel byl to pro mě šok. Už dlouho jsem u knihy nebrečela, ale když umřel, tak jsem si pobrečela. Bylo to smutný. Skvělá kniha.

SalomeH
31.07.2015

Jedna hvězda za celkový námět, druhá za doktorku Cableovou, která byla podle mě suverénně nejlíp napsanou postavou, a poslední za to, že si s Tally může každý zahrávat jako kočka s myší a nikdo, kdo má aspoň trochu bramborové kaše v hlavě, z ní nepadá na zadek.
Žádná hvězda za napínavost děje nebo tak něco, nad čímž by se dobrodružná knížka mohla trochu stydět.

alexvera
30.04.2015

Kniha sem mi líbila snad ještě více než předchozí dva díly. Od začátku do konce jsem hltala každé slovo, žasla nad Novým Kouřem a bála se o Tally .. byla smutná nad Zaneho osudem a nakonec št´astná, že to s Davidem dopadlo tak, jak to dopadlo.

xeroxy
29.12.2014

Díl mě opět bavil. Množství akce, špetka love story, trocha utopie. Jen jsem doufala, že se toho vyjasní a odhalí trochu více, ale i tak nakonec sérii hodnotím kladně a doporučuji k přečtení.

Lenka.Vílka
04.06.2014

Radost, protoze trojka byla o tolik lepsi nez dvojka, takze spokojenost...velka spokojenost...

deedulka
01.06.2014

Tally byla v této knize opět sympatická a Řezači příběh rozhodně okořenili. Všechny ty technické vymoženosti a ta vylepšení, díky kterým byli opravdu speciální... O překvapivé momenty nebyla nouze a příběh se dočkal i nějakých poodkrytí širších souvislostí s pohledem na okolní města.

honajz
04.09.2013

Kdepak je průzračná čistota první knihy, kde byly jasně rozděleny problémy, a kde se tedy dalo pracovat s podrazy, nepochopením a skutečnými emocemi? Tento díl po předchozích dílech dále vrství nové a nové vrstvy k již provařenému tématu, snaží se vařit z vody, ale prostě tohle schéma ve chvíli, kdy se autorovi zákonitosti jeho světa rozpadly pod rukou, nefunguje. Jen pitomce by napadlo dělat bugr v přísně střežené zbrojnici, a jen tahle jediná scéna, diskutabilní až na půdu, ukazuje marnost celé koncepce. Mimochodem, to zcela pomíjím perly typu "od této chvíle nesměly spolu mluvit" a o dva odstavce dále se už domlouvají, jako kdyby si nic neřekly. Celé je to chaotické, nedůvěryhodné a přitažené za vlasy. Přičemž zjistíme, že koncept operací snad vznikl jen v jediném městě a pak se rozšířil? A pořád netuším, jak tam funguje ekonomika, a kde se berou peníze na provoz těch měst a klinik. Tally má představovat poněkud egoistickou dívku, která ale má jinak dobré srdce, ale hlavně pevnou vůli. Jenže tady je tak vše postavené na hlavu, že člověk fakt netuší, co se nám autor snaží říct. Je dobré, nebo zlé, že se děly (a budou dále dít) operace z ošklivých na krásné? Je dobré, nebo zlé, mít prázdnou kebuli? Je dobré, nebo zlé, že si lidé mohou sami vybrat? Jako by neměl ani Westerfeld tyhle věci ujasněné, a tak se i Tally zmítá mezi rozporuplnými scénami, a čtenář s ní. Pořád je to psané čtivě, ale spousta scén je zbytečně zdlouhavých - jen se podívejte, kolik stran zabralo úvodní pronásledování lesem, a přitom ještě o nic nešlo.

rm
01.07.2013

Komentáře pod knihou trochu rozporuplné - ale mě se to líbilo :-) Celá série byla výborná ( tedy trilogie - Kompars k tomu moc nepatří). Mám rád tenhle druhu sci-fi, a ani mi tolik nevadili -náctiletí jako hlavní hrdinové. Závěr malounko klišovitý - ale jinak výborné vyvrcholení. Příznivci různých utopistických řádů si přijdou na své.

RoseDawson157
30.05.2013

Miluju tuhle sérii!Tally,David,Shay .... Z Tally se stal o dost jiný člověk než když byla nevinná ošklivá nebo slepá krásná.Ted je z ní speciálka.Byl tam jeden velký zvrat,který jsem vůbec nečekala,i když nebylo mi to tak moc líto,jak by zřejmě mělo.Byla tam i má oblíbená mužská postava David(kterého mám o moc radši než Zanea).Poslední Tallyin odvyprávěný příběh byl asi ze všech 3 dílů nejslabší,ale pořád byl pro mě nadprůměrný,ale konec ..... ten byl prostě epesný. :) Bude se mi po Tally,Shay i Davidovi stýskat.

Leusee
14.05.2013

Stejně jako předchozí díly mě i tento moc bavil.

Kate.S
05.04.2013

Jo, tak tento díl mě naprosto nebavil. Oni ani předchozí díly nebyly nic moc, ale tenhle byl podle mě nejhorší. Takhle jsem se u čtení nenudila už dávno. Má averze vůči Tally se ještě víc rozrostla. Takže bohužel, ale mě tahle série moc nenadchla a poračování již číst nehodlám.

Monisek.B
18.11.2012

No teda... Ze začátku jsem myslela, že knihu odložím! Pak se tam postupně začínalo něco dít a v půlce už to byli opět staří dobří Oškliví :-) Závěr mě hodně překvapil, žádné klišé se nekonalo, je naprosto precizní. Proto jsem se nakonec rozhodla pro 4*. I vy dejte knize šanci ;-)

Scott Westerfeld

Scott Westerfeld