Mluví k vám kapitán

Mluví k vám kapitán https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482125/bmid_mluvi-k-vam-kapitan-fRn-482125.jpg 5 754 754

Dámy a pánové, připoutejte se, protože vás čeká opravdový zážitek. Je to už víc než třicet let, co David Hecl poprvé usedl do kokpitu. Tehdy ho trochu vylekal rámus motoru a těžko si pomyslel, že jednou to bude právě on, kdo do Prahy přiveze největší dopravní letadlo světa. Jako první Čech se stal kapitánem na Airbusu A380 ve dvou světových společnostech, v Emirates a v Korean Air. Navštívil desítky zemí, posbíral spoustu zážitků a v poutavém knižním rozhovoru se teď pokouší odpovědět na všechno, co vás kdy o létání napadlo. A možná i na to, co vás nikdy nenapadlo. Proč hladké přistání není úplně dobré? Mají piloti rádi potlesk? K čemu jsou na palubě pouta a k čemu sekyrka? Kdy se cestujícím neříká úplná pravda? Jací pasažéři byli princ Harry či Karel Gott? Jak se převážejí zvířata, orgány, zlato nebo lidské ostatky? Kde piloti při dlouhém letu spí a co jedí? Co všechno je na palubě trestné a proč se na toaletách nesmí provozovat sex? Čekají vás témata vážná i nevážná. Odborná i laická. Dojde na turbulence, nouzová přistání, únosy i zdravotní problémy na palubě. Na své si přijdou letečtí znalci i ti, které létání jen baví. A vlastně i ti, kteří se ho zatím bojí. Otázky kladl novinář Martin Moravec, jehož předchozí knižní rozhovor s neurochirurgem Vladimírem Benešem byl oceněn v anketě Kniha roku.... celý text

Kopta
09.07.2023 4 z 5

Pokud by se zdálo, že kniha bude nezáživná a o ničem, tak chyba lávky. Na konec i já jsem si to dokázal užít. I když nějaké otázky jsem s láskou přeskočil. Tohle je přeci jen docela vděčný žánr, jelikož udělat rozhovor není určitě lehké, ale když nějaký vznikne, je málo těch, co by byly špatné.

tlllk
07.07.2023 5 z 5

Ku audioknihe som sa dostal náhodou, počúval ju s rodinou na 1 400 km ceste autom. Fakt dobre spracované, zaujímavé historky nielen pre ortodoxných fanúšikov, jediná škoda že mi nevydržala až do konca cesty a neviem čo budeme počúvať cestou naspäť.

xxtom
29.06.2023 5 z 5

Parádní kniha. Opět zajímavé otázky se zajímavým člověkem. Určitě doporučuji nejen jako fanda letectví. Už teď se těším na další knihu od pana Moravce.

cenichajda
22.06.2023 5 z 5

Tak tohle byla pecka.
Jako clovek, ktery citi turbulence, jeste nez se letadlo odlepilo od ranveje, byla tahle kniha proste super.
Strachu me to sice nezbavilo, ale dozvite se spustu zajimavosti. A pro cloveka, ktery se neboji letat a dokaze si let uzit, verim, ze tahle kniha musi byt uzasny relax.

cukrovka
18.06.2023 5 z 5

Posloucháno jako audio kniha. Hodně zajímavé a poučné. Pan Hecl dokáže opravdu zaníceně hovořit o letadlech, létání, ale i lidech kolem letectví.

betička
14.06.2023 5 z 5

Opravdu krásný rozhovor se zajímavým člověkem.
Pan Martin Moravec má dar klást zajímavé a chytré otázky a pan David Hecl zase dokáže úžasně zajímavě vyprávět o létání.
Hodně jsem se dozvěděla a úplně bezbolestným způsobem :-)

Lady.Lucrezia
14.06.2023 5 z 5

Miluji létání, s tátou jsem chodila v devadesátkách na pozorovací terasu letiště Ruzyně a z toho, jak cestoval jsem měla dokonce atlas společností podle ocasu letadla. Bohužel s Emirates a Velrybou jsem zatím neměla tu čest. K tomu pravidelně sleduji Letecký Podcast s Rosťou a jeho hosty a tak jsem o kapitánu Heclovi a jeho zážitcích slyšela dříve než vyšla kniha. Navíc tři z mých současných kolegů, kapitána Hecla znají z ČSA, kdy s ním sloužili, ať už jako první důstojník nebo vedoucí kabiny, takže vím ještě o spoustě dalších věcí z té doby.

Samotná kniha je opět skvěle čtivá, stejně jako u Vladimíra Beneše a jeho cest do hlubin mozku. Zodpoví Vám spoustu otázek, třeba i tu, co s mrtvolou na palubě... Samozřejmě je tam i nejedna zmínka o boji a nevraživostech mezi fandy Airbusu a Boeingu. Dojde i na vztahy na pracovišti, kapitán a letušky, jak je to s letenkami pro personál atd.

Kniha otevírá opravdu velké množství různých zajímavých témat. Fandové létání si rozhodně přijdou na své a hluchá místa zde zkrátka a jednoduše nejsou.

Doporučuji všemi deseti!
P.s.: Čte se rychle a je návyková!

Ulrika
12.06.2023 5 z 5

Vyprávění o létání ústy kapitána Hecla bylo prostě fascinující a taky mě hrozně mrzelo, že kniha nemá vic stránek A musím se také přiznat, že než jsem na knihu narazila neměla jsem o existenci Davida Hecla ani tušení. Teď budu muset rozbít prasátko a nasetrit na let do Dubaje s Emirates

katerina3633
09.06.2023 5 z 5

Na letní čtení ideální volba, už se netěším ani tak k moři jako na letadlo. Let teď bude úplně jiný zážitek. Nečekala jsem, že mě to tak vtáhne. No nedokázala jsem přestat, a když jsem musela, myslela jsem jen na to kdy budu pokračovat (to už se mi dlouho nestalo). Tolik zajímavostí a navíc velmi příjemné čtení.

iceVS
22.05.2023 5 z 5

Komu by se tohle nelíbilo? :-)

Výhradu bych měla k "pixle" a několika dalším výrazům, ale to není o Heclovi, ale o Moravcovi...

davidcyril
18.05.2023 5 z 5

Vynikající, škoda že nemá 1000 stran. Velmi poutavé!

Andulino
14.05.2023 5 z 5

Naprosto úžasná kniha, kterou jsem měla přečtenou rychlostí letu Airbusu A380! :) Pan kapitán je velmi sympatický, zkušený, a přesto skromný člověk, který čtenáře provede jeho milovaným světem dopravního letectví od A až do Z. Martin Moravec v této řadě rozhovorů opravdu exceluje, pokládá přesně ty otázky, které bych ráda položila sama. David Hecl musel pro dosažení svého snu vynaložit opravdu hodně sil, během života mu letectví tolik dalo, ale i vzalo, a jeho životní příběh je velkou inspirací. Velmi doporučuji každému, kdo se zajímá o letadla, ať už prakticky, či teoreticky. Dozvíte se takové zajímavosti, že se na váš příští let budete těšit ještě o trošičku víc!

Micandy
06.05.2023 5 z 5

Ani nevím, kde mám začít...kniha byla nad má očekávání. Dobrá volba pro autora, že si zvolil velmi zajímavou osobu. Přiznám se , že o Davidu Heclovi jsem dříve neslyšela, za což se docela stydím. Takže po přečtení jsem to napravila. Stát se pilotem velkých letadel vyžaduje opravdu velkou píli a chuť učit se neustále nové věci, zvládat jazyky , rozmanitou kulturu, být spolehlivý, zodpovědný...Ty požadavky snad nekončí, na co všechno se ptají u pohovoru, to je fakt mazec.
Pan Hecl má můj obdiv, letěla jsem jen jednou (snad ne naposled) a vůbec mě nenapadlo, co všechno takový let obnáší. Nebudu spoilerovat , knihu doporučuji, nebudete se nudit, dozvíte se opravdu úsměvné a překvapující informace. Jsem z knihy nadšená.

ladyka
03.05.2023 5 z 5

Ač jsem všem třem knihám pana Moravce dala plný počet hvězd (a každá rozhodně stojí za přečtení), tato je z onoho trojlístku můj favorit. Zřejmě díky vděčnému tématu létání, které mi přišlo nejbližší. Knížka je vyvážená - zajímavá, s akurátní dávkou humoru i odlehčení, a přitom rovněž poučná. Bezva čtení!

LuckaH2
02.05.2023 5 z 5

Pokud jste někdy letěli, nebo se chystáte letět, dopravním letadlem, povinná četba:-) tolik zajímavostí ze světa letišť, letadel, stevardů, pilotů. Třeba spotřeba letadla, to mě dost šokovalo. Jakými testy letadla prochází, co se stane když poletí kufr bez vás. Ale třeba kolik si připraví zájemce o výcvik peněz, a kolik (směšně málo) je nástupní plat u nízkonákladovek.
Moje druhá kniha od Martina Moravce (po p. Marešovi) a opět jsem se nenudila, skvělý rozhovor!

Magdalenkačte
30.04.2023 4 z 5

Mluví k vám kapitán je knižní rozhovor mezi Davidem Heclem a novinářem Martinem Moravcem.
David jako první Čech pilotoval největší dopravní letadlo na světě Airbus A380.
Z celé knihy jsem cítila, jak obrovskou vášeň David k létání má a měl.
Čtenář se dozví, jak probíhají pohovory do společnosti typu Emirates a jak se tato společnost o své kapitány následně stará.
Co všechno musí takový kapitán umět a znát, ale také to, že vás neustále přesuny a tento životní styl mohou vlastně zničit (v osobním životě, ale například také zdravotně).
Já osobně létání miluju a bavilo mě se o tomto tématu dozvědět další podrobnosti od člověka nejpovolenějšího.
Měla jsem při čtení pocit, že si panem kapitánem povídám sama. A už jen představa, že v tom letadle je víc jak 600 lidi mi naháněla husí kůži.
Doporučuji všem milovníkům létání a nebo i těm, kdo jen chtějí vědět víc. Těším se na další rozhovor

Arsi
27.04.2023 5 z 5

Moc pěkná kniha, čtení jsem si užila a ještě jsem se dozvěděla hodně zajímavých věcí. Byl to skvěle vedený rozhovor. A podle odpovědí si myslím, že pan Hecl je velký sympaťák a profesionál.

Breberuše
14.04.2023 4 z 5

Jestliže vás letadla nebaví, tak... si to stejně přečtěte. Kapitán Hecl je velmi cílevědomý, skromný a pracovitý člověk :) všechno je skvělé vysvětlené i pro laika. Knížka je naditá zajímavými informacemi. Jak už z kokpitu, letiště, soukromého života pilotů, tak z nebeských výšin. Jak ohromě je ta příroda silná oproti nám lidem. Nemáme proti ní šanci, ale statečně bojujeme :). Pan kapitán Hecl mě oprostil od strachu z létání. Co ta technika všechno dokáže a kam se posunula? Koukala jsem na to, jak Děda Mráz na ananas. Stránky ubíhaly jedna po druhé, až jsem se dostala k detailnímu popisu Airbusu A380. Naštěstí se jednalo jen o posledních pár stran, jelikož se už jednalo o popisy spíše pro fajnšmekry.

Timkim
12.04.2023 5 z 5

Jméno David Hecl jsem poprvé zaregistroval někdy před dvěma lety, takže tato audiokniha byla jasná volba. A správná. Někomu, kdo nikdy v letadle neseděl mi přišla naprosto fantastická. Jak to tam vypadá, jak se řídí, jak probíhá výcvik pilotů....vtipné historky i ty se šťastným "drcnutim" , prostě super. Kdo má rád letadla, nebo rád cestuje, tomu vřele doporučuji. Někdo namítne, že je to jen novinařina...přečtěte, poslechněte, hodnoťte. I když mě v letadle neuvidí a ani ten doporučovaný panák nepomůže. Klasa pilot, osobnost a hlavně skromný a pracovitý člověk. Plný počet.

Vladísek
08.04.2023 5 z 5

O letadlech jsem doposud věděla asi tolik jako např. o kvantové fyzice, brala jsem je jako něco, co mě přepraví z bodu A do bodu B. Ovšem po přečtení této knihy jsem zase o kus vzdělanější. Povídání pana kapitána Hecla je moc zajímavé. Vzpomínám si, jak jsem se před 6 lety bála přistání na Madeiře, navíc nám kapitán letu oznámil, že si ostrov ještě párkrát obletíme, paliva máme dost. Přistání jsem ani nezaregistrovala, tak pěkné bylo. Při tleskání jsem si málem zlomila ruce o sebe. Piloti jsou pro mě borci a tohle povídání mě v tom jedině utvrdilo!