Mluví k vám kapitán

Mluví k vám kapitán https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482125/bmid_mluvi-k-vam-kapitan-fRn-482125.jpg 5 764 764

Dámy a pánové, připoutejte se, protože vás čeká opravdový zážitek. Je to už víc než třicet let, co David Hecl poprvé usedl do kokpitu. Tehdy ho trochu vylekal rámus motoru a těžko si pomyslel, že jednou to bude právě on, kdo do Prahy přiveze největší dopravní letadlo světa. Jako první Čech se stal kapitánem na Airbusu A380 ve dvou světových společnostech, v Emirates a v Korean Air. Navštívil desítky zemí, posbíral spoustu zážitků a v poutavém knižním rozhovoru se teď pokouší odpovědět na všechno, co vás kdy o létání napadlo. A možná i na to, co vás nikdy nenapadlo. Proč hladké přistání není úplně dobré? Mají piloti rádi potlesk? K čemu jsou na palubě pouta a k čemu sekyrka? Kdy se cestujícím neříká úplná pravda? Jací pasažéři byli princ Harry či Karel Gott? Jak se převážejí zvířata, orgány, zlato nebo lidské ostatky? Kde piloti při dlouhém letu spí a co jedí? Co všechno je na palubě trestné a proč se na toaletách nesmí provozovat sex? Čekají vás témata vážná i nevážná. Odborná i laická. Dojde na turbulence, nouzová přistání, únosy i zdravotní problémy na palubě. Na své si přijdou letečtí znalci i ti, které létání jen baví. A vlastně i ti, kteří se ho zatím bojí. Otázky kladl novinář Martin Moravec, jehož předchozí knižní rozhovor s neurochirurgem Vladimírem Benešem byl oceněn v anketě Kniha roku.... celý text

ElikaS
05.01.2023 5 z 5

K téhle knížce jsem se dostala jen díky čtenářské výzvě a tématu literatura faktu. Nebýt toho určitě bych se k ní nedostala a byla by to škoda. Knížka pro mě byla velkým překvapením. Dozvěděla jsem se spustu zajímavých informací.
Knížky se velmi dobře četla. Jeji zpracování formou rozhovoru bylo originální a dodalo knížce zajímavý nádech.

lilibca
03.01.2023 5 z 5

Díky tomu, že jsem měla možnost pana Hecla poslouchat osobně a mluvit sním, jsem knihu začala číst.(původně se mi do ní moc nechtělo). A byla jsem velice mile překvapená, jak mě kniha bavila a kolik zajímavých informací jsem se dozvěděl. Vůbec jsem se nenudila.

Dámaskloboukem
02.01.2023 5 z 5

Díky teto knize jsem opět začala věřit v několik věcí.
1. Ve fronty.
Myslela jsem si, ze fronty patří do minulého režimu, ale kdepak! Na tuto knihu jsem trpělivě stala ve frontě od května. Knihovna má na svých pobočkách 3 výtisky. Všechny jsou permanentně pujcene. V prosinci, více než půl roku čekání ve frontě čtenářů, mi došla trpělivost a knihu jsem si koupila.
O letectví se čtenář dozví spoustu zajímavých informací. Díky otázkám autora, které jsou kladeny čtivým způsobem a uprimnym, lidským a erudovanym odpovědím tazaného pilota.
Vůbec nevadí, že před otevřením knihy nevíte, jako já, ze Airbus není Boeing.
Mezi spoustou technických údajů, které zaujmou i čtenářky, se autor dotkne též osobních témat. Úspěšná profesní kariéra si většinou vybere daň na soukromém životě. Pokud nemáte luxus pravidelného spánku ve vlastní posteli a v noci musíte pracovat, podepíše se to dříve nebo později na zdraví.
Pod oboje se mohu směle podepsat.

Opět jsem začala věřit v našince!
Jakmile poctivě a odpovědně pracujeme, máme i my sanci uspět v mezinárodní konkurenci, jak dokládá profesní postup kapitána Hecla.

Kez by bylo mezi námi více takových, kteří když se chtějí mít dobře, snaží se toho dosáhnout tvrdou odpovědnou prací a jen nesedí, nenadavaji na všechno kolem sebe a nečekají, až jim nějaký spasitel hodí koblihu.

Už ale nevěřím v červenou knihovnu.
Opakovaně se v ní píše o vasnivem sexu za letu na WC. Je tam dost málo místa, všechno slyšet a když si představite tu frontu, co stojí přede dveřmi… aktéry by zabili pohledem, při odchodu po akci.
Tato místnost spis slouží, dle vlastních zkušeností kapitána, k zakládání požárů na palubě, k padum prstenu či zubních protez do WC. Lepší společnosti prý mají letištní zaměstnance, kteří se ponoří do odpadních nádob a ztracené věci vrací cestujícím.

Spoustu podobnych neuvěřitelných leteckých historek, obrázky porovnávající rozměry žirafy nebo rozhledny s Airbusem, fotky a výhledy z kokpitu obsahuje tato povedená knížka, které se jen těžko dočkáte v knihovně.

ČV 2023 - 1. Autor nosí brýle - tady je to úplně jasné

Birlibán
30.12.2022 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, dává nahlédnout do zákulisí práce pilota dopravního letadla. Napsáno ve formě rozhovoru, odpočinková četba.

brabofka
28.12.2022 5 z 5

I do třetice všechno dobré, ba dokonce výborné! I tento rozhovor má spád, je zajímavý a čtivý. Je to jakoby jste seděli v kokpitu spolu s nimi a jen se vezli. Po rozhovoru s p. Benešem a pak i p. Marešem mě zajímalo, o čem všem se může autor bavit s pilotem. A že toho je! Místy jsem to tak hltala, až mě trošku mrzelo, že někdy dané téma opustili a přešli na jiné. Všechny 3 knihy jsou skvělé vedené a nelze říct, která z nich je nejlepší. A těším se na případnou další!

INCOGNITOREADER
22.12.2022 5 z 5

Pana Hecla znám už z leteckého podcastu. Kniha má oproti podcastu jednu nevýhodu a to tu, že přijdete o jeho projev a humor, který v textu tak nevyzní. Z toho důvodu jsem nesáhl po audioknize, protože jsem jeho projev už viděl a nechtěl jsem si to nechat ještě více zkrestil.
Kniha je vlastně série otázek na všemožná témata spojená s letectvím a Davidových zkušeností jako pilota a kapitána u ČSA, Emirates a Korean Air.
I když se v podstatě jedná o rozhovor kniha je neuvěřitelně čtivá a moc jsem si ji užil.
Hodně informací se překrývá s již zmíněným podcastem.
Pokud se rozhodujete a chcete zkusit audioknihu tak zkuste raději ten podcast. Protože budete mít lepší možnost poznat i přímo Davida. Ne jen jeho vyprávění.

Pedro69
16.12.2022 5 z 5

Zajímavé a poučné. Ti borci v tom kokpitu to fakt někdy nemají jednoduché. Hlavně jak se při nějakých potížích v pár sekundách rozhodnout ano nebo ne. Piloti jsou u mě frajeři.

jes09
15.12.2022 5 z 5

Perfektní! Kniha plná zajímavostí, která zaujme od samotného začátku..

Fčelička
15.12.2022 5 z 5

Naprosto unikátní pohled do kokpitu. Kniha plná zajímavosti i humoru... ocení ji hlavně všichni co létají!!...

lazenskaveverka
04.12.2022 4 z 5

Pohled do zákulisí, tedy vlastně do kokpitu, létání.

xmilek
01.12.2022 5 z 5

Úžasný průlet kariérou kapitána, pana Davida Hecla. Jaké to je řídit největší dopravní letadlo světa? Co vše musí pilot obětovat ve svém životě, aby se dostal na vrchol profesní dráhy? Kniha, která vám dá křídla...

Aracely
26.11.2022 5 z 5

Nádherná kniha! Musím se přiznat, že jsem jí koupila tátovi k narozeninám a jen jsem chtěla nahlédnout, no dopadlo to tak, že jsem jí musela prostě celou přečíst :-D. Nejsem žádný fanda do letadel, ani do letectví, takže nevím co mě na ní tak přitáhlo. Naopak se bojím létání, jako čert kříže, ale s tímhle kapitánem, panem Heclem bych do letadla možná i nastoupila.

Doporučuji knihu k přečtení a navíc se hodí i do letošní Výzvy 2022...

Pavouček2
18.11.2022 5 z 5

I za mě super, čekala jsem, že si přečtu pár otázek a odpovědí a nakonec jsem to zhltla až na poslední kapitolu celý! (jsem žena, tudíž mě popis Airbasu nebere :-D) Akorát o turbulencích jsem se nic nedozvěděla a strach z lítání asi budu mít pořád, ale je to fakt zajímavý čtení, doporučuju :-)

marekB78
16.11.2022 5 z 5

Za mě rozhodně 5 hvězd. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavostí a kniha byla velice čtivá.

tess.de.veles
13.11.2022 5 z 5

Skvela kniha....tolik zajimavosti....parkrat me dojala tak, ze i slza ukapla ... Pro me kniha roku :-)

Kara28
21.10.2022 5 z 5

Úžasná kniha s velmi zajímavými informacemi, příběhy i otázkami, které mě vždycky zajímaly. Moc ráda se k ní někdy příště vrátím.

Ekos
05.10.2022 5 z 5

Skvělá kniha, nabitá zajímavostmi, na které jsem se vždy chtěla zeptat.

Tess.96
05.10.2022 4 z 5

Letadlem jsem letěla už několikrát, takže téma létání mě docela zajímá. A tahle kniha vám řekne všechny tajnosti, všechno co o létání nevíte ani jste netušili že existuje. Je tam spousta momentů, kdy jsem si říkala, že tohle přece nemůže být pravda, tohle to se neděje, ale ano děje. Nicméně David Hencel o práci pilota mluví s takovou pokorou, s takovou úctou, že bylo jasně vidět jak tu práci doslova miluje.

Mě osobně nejvíce bavily historky, které se mu staly při létání. Nebo například různé vysvětlivky, co znamená když cestujícím říkají tohle nebo támhleto a ve skutečnosti to znamená něco strašně vážného, ale snaží se cestující moc nevylekat. Pak tam ale byly kapitoly, které se týkaly jeho osobního života a techničtější kapitola, která se týkala samotného Airbusu a jeho technických detailech, což mě osobně moc nebavilo.

Každopádně knihu bych doporučila každému, kterého alespoň trošku lítání baví, protože vám to otevře tu “pomyslnou” Pandořinu skříňku.

gordon13
04.10.2022 5 z 5

Moc pěkná a zajímavá kniha. A mimochodem pan Hecl je fešák :-) a velký sympaťák:-):-)

kraslicanka
30.09.2022 5 z 5

Velice zajímavá a naučná kniha.