Mluví k vám kapitán

Mluví k vám kapitán https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482125/bmid_mluvi-k-vam-kapitan-fRn-482125.jpg 5 767 767

Dámy a pánové, připoutejte se, protože vás čeká opravdový zážitek. Je to už víc než třicet let, co David Hecl poprvé usedl do kokpitu. Tehdy ho trochu vylekal rámus motoru a těžko si pomyslel, že jednou to bude právě on, kdo do Prahy přiveze největší dopravní letadlo světa. Jako první Čech se stal kapitánem na Airbusu A380 ve dvou světových společnostech, v Emirates a v Korean Air. Navštívil desítky zemí, posbíral spoustu zážitků a v poutavém knižním rozhovoru se teď pokouší odpovědět na všechno, co vás kdy o létání napadlo. A možná i na to, co vás nikdy nenapadlo. Proč hladké přistání není úplně dobré? Mají piloti rádi potlesk? K čemu jsou na palubě pouta a k čemu sekyrka? Kdy se cestujícím neříká úplná pravda? Jací pasažéři byli princ Harry či Karel Gott? Jak se převážejí zvířata, orgány, zlato nebo lidské ostatky? Kde piloti při dlouhém letu spí a co jedí? Co všechno je na palubě trestné a proč se na toaletách nesmí provozovat sex? Čekají vás témata vážná i nevážná. Odborná i laická. Dojde na turbulence, nouzová přistání, únosy i zdravotní problémy na palubě. Na své si přijdou letečtí znalci i ti, které létání jen baví. A vlastně i ti, kteří se ho zatím bojí. Otázky kladl novinář Martin Moravec, jehož předchozí knižní rozhovor s neurochirurgem Vladimírem Benešem byl oceněn v anketě Kniha roku.... celý text

Irsaf
06.07.2022 5 z 5

Já jsem z knihy teda nadšená…
Je vidět, že pan Hecl ma letadla a létání opravdu rad…
Člověk se dověděl jak něco technického, tak i trochu ze společností, u kterých pracoval…
Doporucuju

DennisMoore
27.06.2022 3 z 5

Jestli měli Martin Moravec a David Hecl nějaké jiné ambice než napsat opravdu rozsáhlý rozhovor pro přílohu Mladé fronty, tak jsem si jich nevšiml. Je to pěkné čtení, plné zajímavostí, opravdu taková ta ideální kniha třeba na léto, k vodě, kterou můžete jednou za čas otevřít, počíst si a zase ji s klidným svědomím položit. Letectví mě zajímá, a to byla moje hlavní výhoda, protože David Hecl jako osobnost mě nijak zvlášť neoslovil - rozhodně by pro mě byl zajímavější Vladimír Beneš, se kterým dělal autor knižní rozhovor dříve - a kapitola o tom, jak se dostal k létání, ta byla děsně zdlouhavá. Chápu ale, že muselo být fajn ten rozhovor dělat, neb David Hecl bude z těch lidí, kteří mluví rádi a dlouho, hodně toho vědí a jsou rádi, když je někdo poslouchá, což nemyslím jako nějakou výtku. Možná bych dal i o hvězdičku více, ale to bych se musel chtít ke knize vrátit, což teď nechci.

Limonadovyjoe
26.06.2022 5 z 5

Jsou povolání a povolání. Za mě ke špici bude vždycky patřit pilot. Kapitán David Hecl nám v knize prozrazuje o neuvěřitelné píli, vzdělávání ale i finančních a časových nákladech důležitých pro splnění snu. A dostat se přes ČSA k Emirates a řízení A380 je splněním snu každého pilota.
Díky knize vedené formou rozhovoru se dozvíme úplně vše nejen o pilotovaní, o životě pilota, o technických parametrech letadel ale i o celebritách na palubě, Emirates jako zaměstnavateli, uniformách a životě v Dubaji. Kniha je tak obsáhlá, že odpoví na všechny otázky, které vás během letu napadnou. A zároveň tak čtivá, že bych ji přelouskala na trase Vídeň - New York :)

daja51
23.06.2022 5 z 5

Další z řady příběhů - potvrzujících, že když si jdeš tvrdě za svým snem, tak jej můžeš dosáhnou. O tomto muži, který pochází z jihomoravského Kyjova, jsem se poprve dověděla z pořadu u Xavera. Styl, kterým je kniha napsána mně moc vyhovoval - je plná zajímavostí jak technického rázu, tak i zákulisních hstorek. Se všemi komentáři, uvedenými níže, se plně ztotožňuji - lépe bych to nevyjádřila - obrovské doporučení.

KajkaMicinka
08.06.2022 5 z 5

Knížka se četla jedním dechem. Autor kladl zajímavé otázky a pan Hecl moc hezky zodpovídal jeho dotazy. :)

goergina
03.06.2022 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, která otevírá bránu do světa pilotů, stevardů a letectví obecně. Hodně informací, které jsou podány zábavným způsobem. Za mě pecka.

Ren95
02.06.2022 5 z 5

Kniha je naprosto skvělá! Čte se naprosto sama, je plná velkého množství zajímavých informací, které vás opravdu překvapí!

Popko
31.05.2022 5 z 5

Po dlouhé době opravdu super kniha. Kapitán je krásný chlap :-) z vyprávění jde cítit pokora, ví o čem mluví a hlavně žije svou práci, díky které utrpěly partnerské vztahy, ale tak to bývá...

andulka1406
26.05.2022 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. To byla dobrá volba, jelikož kniha je formou rozhovoru. Dozvíte se snad úplně vše, co Vás o létání zajímá. Já se létat celkem bojím, ale tahle kniha mě v některých věcech podstatně uklidnila. Doporučuji.

mia.com
22.05.2022 5 z 5

Knihu jsem si vybrala do ctenarske vyzvy a nelituji toho. Koho zajima letani s letadly, urcite mu ji doporucuji. Pan Hecl je opravdu zajimava osobnost. Tak poutave popisuje vse ze zivota kapitana letadla a samotne stroje, ze ani technicke pasaze nejsou nudne (a to rikam jako totalni ignorant vseho, co ma neco spolecneho s fyzikou). Jsem rada, ze jsem se dozvedela spoustu zajimavych veci o zivote pilota, protoze jsem zatim cetla jen o letuskach. Ja bych jen trochu prehazela kapitoly a zacla zivotem kapitana, abych prvni zjistila, kdo je a az pak, cim lita a jake ma historky a jak to v leteckych spolecnostech funguje. Ale to je vec nazoru, nakonec jsem se dovedela vse. Jen doufam, ze nejaky unosce nevyuzije informaci o tajnych dverich v kabine :O.

Chytuš
19.05.2022 5 z 5

UCHOKNIHA
Tak tady smekám svůj pomyslný klobouček i s parukou! Parádní čtení jak pro fanoušky létání (jednoho doma mám), tak pro ty, kteří sednou do letadla, podívají se po křídle na krásy naší české země (v mém případě na Křivoklát) a pak musí let rozchodit (a jestli jsem z letiště bez úhony dojela domů se raději neptejte). Tohle vyprávění ale není o žádném maličkém ultralight letatadle, tohle je vyprávění od kapitána naopak toho největšího letadla, co kdy brázdilo nekonečnou modř nad našimi hlavami. Naprosto skvělá literatura faktu - zábavná, poučná, plná zajímavostí, se kterými se můžete ve společnosti blýsknout, pokud dojde na téma létání (snažila jsem se a dostala jsem i toho svého domácího fanouška létání, přece jen nevěděl všechno :-) Tohle jsem si opravdu nečekaně užila a určitě se k poslechu někdy znovu vrátím. Jediná maliličkatá výtka panu Moravcovi - asi ve dvou případech byla další otázka odvedená úplně jiným směrem, ačkoli se vzhledem k odpovědi Davida Hecla nabízela otázka úplně jiná! Ale i tak, skvělé, díky, pro mě parádní zážitek!

josska
02.05.2022 5 z 5

Váhala jsem mezi knihou a audioknihou a vyhrálo audio,,je to zajímavé,vtipné,poučné,hned bych s p,Heclem letěla,,to bych se asi vubec nebala,,Zákulisí létání,společností,zážitky,mě hodně bavily,,a já poslouchala a najednou byl konec,,a myslím,že by bylo o čem psát dál..Moc doporučuji,,

cérka
01.05.2022 5 z 5

Tak tady je to za plný počet bodů a potlesk k tomu. Takto má vypadat kniha o moderním letectví pro strašpytla :). Já totiž patřím k oné skupině pasažérů, kteří se téměř celý let modlí a po bezpečném dosednutí letadla by nejraději políbili i zemi ;).

Kniha je čtivá a plná zajímavostí. Z pána kapitána úplně srší radost, pokora, nadšení a hlavně ví o čem mluví. Hned bych někam letěla :)

Jamra
24.04.2022 5 z 5

Svět ledatel je pro běžného smrtelní trošku jiný, okozlující svět. Proto se tato kniha plná zajímavostí a zákulisních historek, pravidel i vtipů četla jedním dechem.

ivoiro
16.04.2022 5 z 5

Knihu jsem zvládnul v průběhu jednoho dne. Kdyby to šlo, dal bych hvězd i 10. Prostě, četlo se to skvěle.

martisko3
10.04.2022 5 z 5

Vynikající kniha, nabitá zajímavostmi, nedala se odložit a s chutí si ji přečtu znovu.

E_Lan
08.04.2022 4 z 5

Zajímavé čtení o letadlech, létání a letcích. Je to takový rozhovorový pel-mel informací, které jsou většinou velmi zajímavé a krásně dokreslují pocity z létání. Poslední kapitola o A380 je navíc prošpikovaná technickými detaily, které mě hodně bavily.

Maki21
06.04.2022 5 z 5

Ačkoliv s Davidem Heclem jsem slyšela spoustu rozhovorů, jelikož je to zajímavá osobnost, tato kniha je velmi unikátní. Člověk se zde nedozví pouze o kapitánově životě ale i o tom jaké je to vůbec být pilotem, jak je to psychicky a fyzicky náročná práce a že to není pouze o tom "řídit letadlo." Kniha je na závěr krásně doplněna fotkami a součástí knihy jsou i úsměvné příběhy s kokpitu.

Doubravka1975
05.04.2022 5 z 5

David Hecl pochází z Moravy, kousek od nás:):) a je první český kapitán největšího dopravního letadla světa Airbus A380
Skvěle a zajímavě, formou rozhovoru je sepsaný jeho životní příběh, který je rozdělen do pěti kapitol.
Jako kloubouk dolů před životem pilota a k tomu řídit takový kolos. Já a létání se moc nemusíme. K letadlům (a i k lodím) mám obrovský respekt a přiznám se i strach. I když vím, že jde o nejbezpečnější druh dopravy. V životě jsem letěla jen jednou do Anglie a i přes obrovský strach, to byl teda super zážitek, ale mám raději pevnou půdu pod nohama:):)
A jdu si sehnat od autora Vladimír Beneš - mé cesty do hlubin mozku

jaroiva
04.04.2022 5 z 5

Skvělý příběh, informace z kokpitu, ke kterým se běžný smrtelník ani nedostane, přestože třeba létám často jako pasažér.
Poslouchala jsem jako výbornou audioverzi, kterou mohu jen doporučit.
Ať už se jednalo o témata vtipná (sex na palubě a jiné historky) nebo vážnější (turbulence, možné nehody a problematická přistání), všechno mě beze zbytku bavilo.
EDIT: pro mě lepší než rozhovor s V. Benešem, kterého velmi uznávám, ale s jeho názory tak úplně nesouzním. Zato D. Hecl je víc "moje krevní skupina". Možná proto, že je z Moravy?