Mluví k vám kapitán

Mluví k vám kapitán https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482125/bmid_mluvi-k-vam-kapitan-fRn-482125.jpg 5 754 754

Dámy a pánové, připoutejte se, protože vás čeká opravdový zážitek. Je to už víc než třicet let, co David Hecl poprvé usedl do kokpitu. Tehdy ho trochu vylekal rámus motoru a těžko si pomyslel, že jednou to bude právě on, kdo do Prahy přiveze největší dopravní letadlo světa. Jako první Čech se stal kapitánem na Airbusu A380 ve dvou světových společnostech, v Emirates a v Korean Air. Navštívil desítky zemí, posbíral spoustu zážitků a v poutavém knižním rozhovoru se teď pokouší odpovědět na všechno, co vás kdy o létání napadlo. A možná i na to, co vás nikdy nenapadlo. Proč hladké přistání není úplně dobré? Mají piloti rádi potlesk? K čemu jsou na palubě pouta a k čemu sekyrka? Kdy se cestujícím neříká úplná pravda? Jací pasažéři byli princ Harry či Karel Gott? Jak se převážejí zvířata, orgány, zlato nebo lidské ostatky? Kde piloti při dlouhém letu spí a co jedí? Co všechno je na palubě trestné a proč se na toaletách nesmí provozovat sex? Čekají vás témata vážná i nevážná. Odborná i laická. Dojde na turbulence, nouzová přistání, únosy i zdravotní problémy na palubě. Na své si přijdou letečtí znalci i ti, které létání jen baví. A vlastně i ti, kteří se ho zatím bojí. Otázky kladl novinář Martin Moravec, jehož předchozí knižní rozhovor s neurochirurgem Vladimírem Benešem byl oceněn v anketě Kniha roku.... celý text

Etule
08.04.2023 5 z 5

Velice zajímavá knížka i pro člověka, který v životě neletěl letadlem. Poslouchala jsem jako audioknihu a dost jsem se bavila. Jen by bylo super, kdyby i v audioknize odpovídal pan Hecl. :-) Byť samozřejmě p. Šťastný je skvělý vypravěč.
Dozvěděla jsem se vcelku zajímavé informace a možná jsem o trošku méně nervózní před svým prvním letem. Pan Hecl je sympaťák se zajímavým životopisem a realistickým náhledem na své povolání, což se mi opravdu líbilo. Nehrál si na supr čupr macho pilota (samozřejmě netvrdím, že takový jsou všichni, ale pár se jich jistě najde, což ostatně potvrdil i sám p. Hecl) a to bylo extrémně sympatické.

LaCoccinelle
29.03.2023 5 z 5

Z té knížky prostě čiší, jaký je pan Hecl sympaťák, přesto, že ho vůbec neznám. Je to poutavé vyprávění se spoustou příběhů ze života a poučných informací o letadlech a letectví, podané srozumitelnou formou i laikovi. Knížku předávám dalším členům rodiny k přečtení.

dRaco
15.03.2023 5 z 5

Nejsem nadšenec do aviatiky a upřímně jsem před čtením této knihy ani ne(po)znal rozdíl mezi Boeingem a Airbusem, nicméně jako pasažéra mě samotné létání fascinovalo a stále fascinuje, byť s přibývajícími lety začíná iracionálně lehce převládat strach nad vzrušením. Od knihy jsem proto neměl velká očekávání, ale sympatický pan kapitán mě svým nadšením pro věc a uměním poutavě vyprávět doslova strhnul a já si užil i ty více technicky zaměřené části. Líbí se mi velmi jeho poctivý a zodpovědný přístup k práci. Toho si obecně cením bez ohledu na to, zda se jedná o pilota, prodavače nebo řidiče autobusu. Rozhovor je umně veden a dotýká se různých témat, která s letectvím souvisí a jsou pro nezasvěcené zajímavá.

Chesterton
12.03.2023 5 z 5

[audiokniha]
Nakažlivá láska k letectví, obrovská profesionalita, znalosti a zkušenosti. Pokora v rovnováze s hrdostí, galantnost i empatie, vše kořeněné uměním se o mnohé podělit.
Poslechnuto málem na jeden zátah. Konečně mě i Výzva bavila a obohatila o facinující svět.
Hned bych sedla na letadlo - nejlépe Boeing :o)
Zůstala i kapka hořkosti z nezdarů v osobním životě a dopadů na zdraví z formy jakou se pilotování v konzumním světě provozuje. Ale i o hořkosti je dobře vědět a mluvit! Díky za otevřenost.
6/6

bararich8
28.02.2023 5 z 5

Knížka, do které se mi vůbec nechtělo, ale byla mi opakovaně doporučována. Tak jsem si ji teda otevřela (abych jako už měla pokoj) a hle, ono to bylo vážně dobré čtení! Nikdy bych neřekla, že mě rozhovor s pilotem tam chytne a dozvím se tolik zajímavosti ze sféry letectví. Navíc Martina Moravce mám jako autora moc ráda a rozhovor vedl opravdu skvěle.

Hanjimka
25.02.2023 5 z 5

Prostě skvělé. Parádní rozhovor se zajímavým člověkem. V mém případě ještě načtený Honzou Šťastným.

JancaMia
25.02.2023 5 z 5

Stejně jako byl zajímavý pan Mareš , tak neméně zajímavý je i pan Hecl . Pan Moravec se opět nevtíravě a zajímavě ptá na důležité aspekty okolo létání. Nyní už na přečtení zbývá pan Beneš a věřím tomu že i ten se bude číst jedním dechem.

ZuzanaZ83
24.02.2023 4 z 5

Opět moc zajímavý rozhovor, tentokrát s pilotem.
Mám ráda způsob vedení rozhovorů pana Moravce, kniha tak opět kromě faktů obsahuje i humor a nadhled.

Kubikuli
24.02.2023 5 z 5

Tak tady bych místo pěti hvězdiček chtěla dát alespoň deset. Pro milovníka létání a letadel prostě úžasné čtení. Lituju, že knížka nemá ještě jednou tolik stránek, nepochuju o tom, že by pořád bylo o čem číst. Stejně jako se p.Hecl skvěle poslouchá v podcastech, tak se i dobře čte. Za mě super povedená knížka :)

hlenicka
21.02.2023 5 z 5

Ještě aby to nebylo dokonale vtipné a zajímavé povídání, když to je Kyjovak :-) Tam sem chodila do školy.. ale ke knize : pokud milujete lítání letadlem, chtěli byste se dozvědět,jestli mají piloti rádi po přistání tleskání a kde je nejlepší sedět, když by došlo na nejhorší, přečtete si ji. Okořeněná životem,jak se studuje na pilota vůbec a kolik to tak stojí... Mně se líbila už jako vyprávění s Marešem!

LPG
08.02.2023 5 z 5

Hmatatelně cítím jak mi tahle kniha mění život. Děkuji

lindaaa
05.02.2023 5 z 5

Vynikajuci rozhovor

SilviiM
28.01.2023 5 z 5

Bezva kniha ve které se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Pan Hecl je sympaťák, který svým poutavým vyprávěním dokáže strhnout kohokoliv.
A přečetl ji i můj manžel, který knihy nečte, takže to znamená jediné: Přečtěte si ji!

Ignis
22.01.2023 5 z 5

Naprosto super. Moc jsem od toho nečekala, ale fakt mě to bavilo, člověk se dozví spoustu věcí a ještě se u toho pobaví.
A vzbudilo to ve mě touhu aspoň jednou letět A380, jak mě byly letadla celkem ukradený, tak nadšení pana kapitána je nakažlivé.

Kackac77
18.01.2023 4 z 5

To bylo fajn čtení. Lítám ráda a pár věcí z letectví mě tady i překvapilo. Pan Hecl je sympaťák. Z toho rozhovoru byla zároveň cítit velká pokora ale i takové zvláštní frajerství.

Mayaotzin
15.01.2023 5 z 5

Tohle bylo úžasné čtení. Pan Hecl je fakt sympaťák a čtení je to opravdu zajímavé a to i pro člověka, který se o létání nikdy nezajímal. Mohu doporučit všema deseti. Je to fakt neuvěřitelně čtivá knížka. Těším se na další rozhovory (s panem Benešem a panem Marešem)

LenkaMacak
14.01.2023 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha, ke které jsem se dostala úplnou náhodou díky čtenářské výzvě. Pan Hecl je velmi sympatický a je vidět, že letectví je jeho vášní. Jsem ráda, že jsem se něco dozvěděla o letectví, informace podával srozumitelně i pro laika, jako jsem já. 5/5⭐️

Adris
12.01.2023 5 z 5

Kniha se mi líbila ještě více, než předchozí. Bylo to ovlivněno hlavně tématem, které je mi bližší a umem pana Hecla vyprávět i pro laiky jednoduše a poutavě. Dozvěděla jsem se hodně nového o fungování letadel a o životě pilotů. Určitě nemusí mít z knihy obavy "fobici" z létání - informace v ní jsou právě dost optimistické, je zde vysvětleno, co všechno by se muselo "podělat", aby došlo ke katastrofě. Naopak to může být svým způsobem terapeutická četba:).

soukroma
09.01.2023 5 z 5

Úžasné, když o své práci hovoří někdo, kdo je odborník a miluje ji. (A když jde navíc o povolání, které působí zajímavě i pro okolí.) Nevěřila jsem, že mne obsažná kniha složená výhradně z otázek a odpovědí bude bavit - a nakonec víc než to, byla jsem nadšená a přečetla ji se zájmem i napětím prakticky na jediný zátah (akorát velrybu, jako trochu techničtější poslední část, jsem raději odložila na druhý den).
Dozvěděla jsem se spoustu věcí, nejvíc mne asi překvapilo, kolik vlastně výcvik a licence stojí a že si to dneska každý musí zaplatit sám, nikoli aerolinky (to bývávalo).
Povídání bylo ucelené, podrobné, přitom nezabíhalo do žádných neuchopitelných vod pro laiky, civilní, příjemné, zábavné, autentické, bez bulvárních historek, i když sám pan kapitán o sobě prozradil leccos, i ze soukromí (jinak by čtenář nezískal potřebnou perspektivu). Povolání kapitána dopravního letadla (zejména bumbrlíčka A380) bylo dříve opravdu na piedestalu, ale jak se měnil způsob přepravy osob a přístup k cestování (zlidověl), už je to (neprávem) povolání "jako každé jiné" - s kapitány zaměstnavatel šíbuje podle svých potřeb a cestující už nikterak nehýčkaní jakýmkoli komfortem v letadle je berou skoro jako řidiče. Přitom zodpovědnost je stále stejná - bezpečně přepravit vzduchem stovky osob z místa na místo, pokud možno dle plánu a v případě mimořádných událostí se rozhodovat rychle a správně. Práce odpovědná a technicky náročná na přípravu, i psychicky náročná při jejím vykonávání v případě nečekaných událostí. Jak to hodnotí sám kapitán: "luxusní dřina".
A nic není do budoucna jisté, nikdo není prorokem - desítky let konstrukce špičkového A380 slibujícího průlom v přepravě osob je dnes prakticky zapomenuta, o letadla už není zájem a budoucně se vše bude řešit jinak (velká spotřeba je holt velká spotřeba a menší letadla i za cenu jejich násobků v provozu budou asi přijatelnější). A stejně tak nikdo netušil, že se najednou přestane létat, a to nadlouho, a že zaměstnání kapitán letadla ztratí jako jeden z prvních z celé plejády profesí...
Výborné počtení.

Doplnění s mírným odstupem:
Přestože rozhovor byl tak obsažný, pořád mne napadají další dotazy. Např. jak často se stalo, že se posádka sešla ve stejném složení u vícero letů? A zda pan kapitán ovládá, či by chtěl ovládat třeba vrtulník či vírník?

ElikaS
05.01.2023 5 z 5

K téhle knížce jsem se dostala jen díky čtenářské výzvě a tématu literatura faktu. Nebýt toho určitě bych se k ní nedostala a byla by to škoda. Knížka pro mě byla velkým překvapením. Dozvěděla jsem se spustu zajímavých informací.
Knížky se velmi dobře četla. Jeji zpracování formou rozhovoru bylo originální a dodalo knížce zajímavý nádech.