Mluví k vám kapitán

Mluví k vám kapitán https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482125/bmid_mluvi-k-vam-kapitan-fRn-482125.jpg 5 755 755

Dámy a pánové, připoutejte se, protože vás čeká opravdový zážitek. Je to už víc než třicet let, co David Hecl poprvé usedl do kokpitu. Tehdy ho trochu vylekal rámus motoru a těžko si pomyslel, že jednou to bude právě on, kdo do Prahy přiveze největší dopravní letadlo světa. Jako první Čech se stal kapitánem na Airbusu A380 ve dvou světových společnostech, v Emirates a v Korean Air. Navštívil desítky zemí, posbíral spoustu zážitků a v poutavém knižním rozhovoru se teď pokouší odpovědět na všechno, co vás kdy o létání napadlo. A možná i na to, co vás nikdy nenapadlo. Proč hladké přistání není úplně dobré? Mají piloti rádi potlesk? K čemu jsou na palubě pouta a k čemu sekyrka? Kdy se cestujícím neříká úplná pravda? Jací pasažéři byli princ Harry či Karel Gott? Jak se převážejí zvířata, orgány, zlato nebo lidské ostatky? Kde piloti při dlouhém letu spí a co jedí? Co všechno je na palubě trestné a proč se na toaletách nesmí provozovat sex? Čekají vás témata vážná i nevážná. Odborná i laická. Dojde na turbulence, nouzová přistání, únosy i zdravotní problémy na palubě. Na své si přijdou letečtí znalci i ti, které létání jen baví. A vlastně i ti, kteří se ho zatím bojí. Otázky kladl novinář Martin Moravec, jehož předchozí knižní rozhovor s neurochirurgem Vladimírem Benešem byl oceněn v anketě Kniha roku.... celý text

items
01.11.2023 5 z 5

Veľmi zaujímavé čítanie.
Chýbala mi tam však jedna otázka - dokázal by s (takým) lietadlom pristáť nepilot na základe pokynov zo zeme? :)

Angie.D
01.11.2023 5 z 5

Super čítanie/počúvanie pre každého, koho aspoň trochu zaujíma nielen letectvo, ale aj lietanie ako také. Dozvedela som sa poučné a technické informácie o lietadlách, ale aj zaujímavosti z prostredia leteckých spoločností, letísk, zábavné príhody, či osobnejšie zážitky pána kapitána a aké je to spojiť osobný život so životom profesionálneho pilota veľkého dopravného lietadla.
Ako sa hovorí, nie je všetko zlato, čo sa blyští, a to platí aj v prípade kariéry pilota.
Nakoľko mne osobne je téma lietania veľmi blízka, tak som sa na knihu veľmi tešila. Myslela som si, že veľa vecí ma už neprekvapí, ale opak je pravdou. Bolo tam kopec informácií, ktoré som nevedela, zaujali ma a odteraz budem na dovolenky sadať do lietadla s myšlienkami z tejto knihy.

Pán kapitán Hecl mi je veľmi sympatický, je naozaj cítiť, že lietanie je jeho splnený sen a vášeň, a že lietanie s Airbusom A380 proste miloval. Zároveň si zachoval istú dávku pokory a skromnosti, i napriek svojim úspechom.

Osobne mi akurát nesadol v audioknihe čítač otázok. Chýbala tomu intonácia, všetky otázky sa pýtal tým istým tónom, znelo mi to silene. Neskôr som sa dozvedela, že to nahovoril priamo autor knihy. O to viac ma mrzí, že to musím skritizovať. Autor si dal s tým určite veľa námahy a kniha a celý rozhovor ako taký, je super a veľmi som si to užila. Možno by ale bolo lepšie použiť hlasového herca aj na otázky, nielen odpovede.

Ako celok hodnotím skvelo a kľudne by som počúvala/čítala rozhovor s pánom kapitánom ešte aspoň ďalšie dve knihy :)
Určite odporúčam, stojí to za to! (Aj v prípade ak sa bojíte lietať alebo ste ešte nikdy neleteli.)

Grohlinka
22.10.2023 4 z 5

Líbilo se mi to ještě o něco víc než Mareš, přeci jen jsem se dozveděla víc nových a důležitějších věcí. Ano, pořád považuji létání za krajně nepříjemný zážitek, ale rozhodně k němu mám nyní větší respekt.

perlas.ps
16.10.2023 5 z 5

Úžasné! Letectví je moje srdcovka, i vzhledem k tomu,že jsem 5 let pracovala pro konkurenční společnost než pan kapitán. Většinu věcí už jsem tedy znala,ale to mi rozhodně neubralo na nadšení ze čtení. Přečteno jedním dechem! :-)

85098211
03.10.2023 5 z 5

Jedním slovem prostě WOW! Pan kapitán Hecl má můj naprostý obdiv a respekt! Poslouchala jsem audioknihu a musím upřímně přiznat, že part, načtený Martinem Moravcem, tj. tazatelem, se mi nelíbil vůbec. Neumí totiž ani trochu intonovat a také jeho podivný dialekt mi vadil. Tohle ovšem ve finále hodnotit nebudu, protože chápu, že na tom (pravděpodobně) nenese žádnou vinu ;-). Kniha jako taková je ovšem doslova peckoidní! Sama hodně a často létám, proto jsem si myslela, že už mě snad ani nic nedokáže překvapit. Ale to byl opravdu obrovský omyl! ;-) David Hecl o letadlech, lidech kolem nich a také o svém soukromém životě mluví s lehkostí a zároveň velkou pokorou. Možná i proto je jeho příběh tak neskutečně poutavý a zajímavý. Kniha mne zaujala tak, jako už dlouho žádná jiná, proto ji doporučuji a samozřejmě ode mne dostává nejvyšší možné hodnocení. A je velká škoda, že nemohu dát třeba i deset hvězdiček... Pan kapitán by si je definitivně zasloužil!!!

m_martina
01.10.2023 5 z 5

Rozhovory s kapitánem Davidem Heclem mne zaujaly a hezky se mi četly. Ani jsem netušila, že by mohla být literatura faktu tak dobrá. Knihu mi doporučila moje starší sestra, proto jí tímto děkuji.

blackoutzuzi
22.09.2023 5 z 5

Tohle bylo tak skvělý! Zajímavá profese a osobnost + zajímavé otázky = skvělý čtenářský zážitek :)

Četlo se to výborně a nasála jsem zase kupu nových informací, např. o tom jak se stát pilotem, co všechno se převáží v letadle, o zásadách bezpečnosti spojených (nejen) s únosy letadel, o turbulencích a mnoho, opravdu velmi mnoho dalšího. Vlastně se díky knize bojím létat zase o něco méně, i když pořád z toho mám velký respekt a obdivuju všechny, kteří svůj život zasvětili právě létání a jsou ve vzduchu xkrát za měsíc a doma minimálně! Rozhodně jedna z nejlepších knih roku!

Ctenaricek4
01.09.2023 5 z 5

Skvělá kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem. Pan Hecl ví o čem mluví, jeho profesionalita je obrovská, stejně jako pokora k tomuto povolání. Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí, na které jsem se už opravdu dlouhou dobu chtěla zeptat, ale neměla jsem koho. Knihu jsem si zařadila mezi své nejoblíbenější a myslím, že určitě právem.

Dandy1
29.08.2023 5 z 5

Zaujaly mě případy 1. oddělení, tak jsem si donesla i Mluví k vám kapitán. A byla snad ještě lepší. Lítám ráda. Nahlédnout trochu do zákulisí, bylo moc zajímavé. Pan Hecl je sympaťák.

Lienilda
20.08.2023 5 z 5

Tyhle knihy rozhovorů od Martina Moravce můžu. Jsou perfektně připravené a zajímavé. Kniha se mnou letěla na dovolenou k moři, hned druhý den mi ji teda spláchla i s taškou jedna nečekaná vlna, ale knize se naštěstí moc nestalo :)
Pan Hecl se krásně rozpovídal, možná toho i řekl víc než bylo třeba, ale tím spíš to bylo zajímavé a mělo to vyprávění šťávu. Jedna z věcí, která mě zaujala, že prý Češi jako národ mají létání v oblibě.

baterka.gs
20.08.2023 5 z 5

Pane kapitáne, rozhovor s Vámi mne pohltil naprosto maximálně. Za čtyři dny mám přečteno, nešlo se od příjemného povídání odtrhnout. Děkuji za nasdílení zajímavostí.

Knižní střípky

Poslech audioknihy

David Hecl se jako první Čech stal kapitánem na Airbusu A380 ve dvou světových společnostech. Rozhovor s ním vám dokonale přiblíží profesi pilota ze všech stran. Podívat se pod pokličku života elitního pilota byl velmi zajímavý zážitek. Dozvíte se spoustu zajímavostí nejen o fungování letadla, pilotování samotném, ale také o soukromém životě pilotů a letušek, jejich kočovný život určitě není pro každého.

Opět skvělé.

Elsinor024
04.08.2023 3 z 5

Rozhovor novináře s elitním pilotem, ve kterém se dozvíte spoustu informací o létání. Já jsem teprve díky panu kapitánovi pochopila, jakou chybu jsem loni udělala při letu a proč mě bolelo břicho. Jak to, že to nikde nepíšou? :-)
Kteří pasažéři jsou nejčistotnější a naopak, kteří se s čistotou moc nekamarádí? Je to asi tak, jak byste odhadli.

Služebně navštívit 86 zemí je skvělé, ale na druhou stranu máte permanentní život kočovníka, který se asi moc neslučuje s rodinným životem.

Svěží, upřímné, jen na konci už jsem trošku přeskakovala odstavce. Ale celkově dost dobré.
"Kolik vzletů, tolik přistání," jak prý se říká mezi piloty, přeji sympatickému kapitánu Heclovi.

Pengi
31.07.2023 5 z 5

Biografie me většinou nenadchnou, poslouchala jsem jako audio a bylo to naprosto bozi a těšila jsem se na každé další vyřčené slovo. Tolik zajímavosti, tolik informaci, tolik příjemného poslechu.

Ira13
27.07.2023 4 z 5

Biografie a dokumenty mám většinou na chvíle, kdy se mi třeba nechce rozečítat večer nová kniha, nebo když se na ni nepotřebuji tolik soustředit a klidně přečtu několik jiných knih. Tuhle jsem dala naráz za 2 odpoledne.
Rozhovory Martina Moravce jsou velmi zajímavé, čtivé, mají hlavu a patu. Sice jsem si myslela, že tam bude víc zábavných historek, ale je jisté , že jak kapitán Hecl, tak Dr. Beneš jsou profesionálové a bez své píle by se takhle daleko nedostali. Těším se ještě na knihu o panu Marešovi.

Ladislav73
26.07.2023 5 z 5

Vyprávění pilota, který jako jediný český pilot usedl do kokpitu největšího dopravního letadla A380 u dvou světových leteckých společností Emirates a Korean Air.

Stát se pilotem ale není úplně snadné. Musíte projít těžkými zkouškami a navíc obětovat část svého soukromého života. David Hecl tomu obětoval všechno a dostal se tam, kam ještě žádný Čech před ním.

Posloucháno jako audiokniha, ve výborném podání Jana Šťastného.

rumova_kulicka
24.07.2023 5 z 5

Tak tohle mě chytlo a nepustilo až do konce! Hltala jsem každou stránku. Nebylo zde žádné hluché místo. Letadla mám ráda, ráda lítám a několikrát jsem měla příležitost letět A380, byl to fakt zážitek. Dozvěděla jsem se plno zajímavých a užitečných informací, které mi kolikrát vrtaly hlavou. Takže díky :-)

Clairka
19.07.2023 4 z 5

Nikdy by mě asi nenapadlo, že budu číst něco o letadlech. A ono to bylo fakt zajímavé čtení! :)

jeany23
12.07.2023 5 z 5

Skvělé povídání, které dokáže vtáhnout tak, že se nejde od knihy odtrhnout. A to jsem člověk, který se k letadlu nikdy ani nepřiblížil.

Michaela91
12.07.2023 5 z 5

Asi se po přečtení přestanu i bát létat a risknu to. A to jsem ženská a ne moc technicky zdatná jak by řekl můj muž. Ale prý jestli sednu do letadla tak si to přečte taky :D. Skvělý rozhovor už netrpělivě vyhlížím další knížku.