Holčička, která měla ráda Toma Gordona

Holčička, která měla ráda Toma Gordona https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1135/bmid_holcicka-ktera-mela-rada-toma-gordo-nCz-1135.png 4 2311 363

Svět měl zuby a mohl vás jimi kdykoli pokousat. Trisha McFarlandová to zjistila, když jí bylo devět let. V deset hodin dopoledne začátkem června seděla vzadu v autě své matky, na sobě měla modrý nadhazovačský dres Red Sox (s číslem 36 Gordon na zádech) a hrála si s panenkou Monou. V půl jedenácté zabloudila v lese. V jedenáct se snažila nepodléhat panice, snažila se neříkat si "Tohle je vážné, tohle je moc vážné". Snažila se nemyslet na to, že když se lidé ztratí v lese, někdy se jim může něco stát...... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Girl Who Loved Tom Gordon , 1999

janina66
15.06.2022 1 z 5

Audiokniha. Nelíbilo se mi to. Něco jsem přeskakovala. Jen musím vyzdvihnout, jak byla Trisha odvážná.

RadimWiniarski
30.04.2022 3 z 5

King je prostě mistrem vyprávění. Je schopen rozvézt příběh prakticky o čemkoliv. Ať už jde o věc sebevíc zbytečnou a věc, o které by většina lidí ani netušila, že může být vůbec stvořena. Bohužel tentokrát ani skvělý vypravěčský um nestačil k tomu, aby se povedlo stvořit něco lepšího, než velké navoněné nic.
Samotný příběh o dívce ztracené v lese a jejím boji s více, či méně viditelnými strachy tentokrát působí strašně neúplně. Chybí mu nějaký větší zvrat, případně větší rozvedení děje, nejen kolem naší hlavní hrdinky, ale i kolem jejich nejbližších. Dovedu si představit, že kniha by mohla být daleko více dramatická právě při větším zapojení prožitků a traumat kolem její rodiny. Nic takového tu však není, a tak čtenář vlastně po celou dobu sleduje pouze boj samotné hlavní hrdinky, která byť je sympatická, tak prostě není schopna udržet příběhovou linku natolik zajímavou, aby čtenáře více upoutala.
Se samotnou hlavní postavou Trishy to mám trochu složité. Na jednu stranu je dívenka neskutečně bojovná, odhodlaná a chytrá. Ví, co může sníst, jakým směrem by se mohla vydat, případně jak se v některých situacích správně zachovat. Je to prostě charakter, který King stvořil vyloženě k tomu, aby mu každý fandil. Na stranu druhou je tu ale začátek příběhu okolo samotného ztracení, který z Trishy dělá regulérní trdlo. O tom, že Trisha se místy opět nechová úplně úměrně svému věku, už jsem psal několikrát i u jiných knížek od Kinga. Jeho postaršování dětských charakterů tak už beru jako samozřejmost.
Knížečka samotná se zaměřuje dost na téma okolo baseballu. Určitě není nutností se v tomto sportu nějak perfektně orientovat, každopádně pokud budete znát alespoň základní terminologii, rozhodně se do příběhu více začtete a pochopíte některé autorovy myšlenkové pochody. Pro někoho může být určitě plusem i příběh, který nelétá za hranicemi reálna, jako bývá u většiny jeho knížek zvykem, ale po celou dobu působí jako něco, co by se pro každého rodiče mohlo stát jednoho dne mrazivou skutečností.
Chápu, že od takhle útlé knížečky člověk nemůže očekávat žádný hlubokomyslný propracovaný příběh. Ano, pořád tu je ten Kingův um na perfektně vykreslené charaktery a budování jisté formy napětí z něčeho neznámého a tajemného. Že by tomu bylo jinak, jsem ani tentokrát neočekával. Nicméně abych si řekl při 180stránkové knížečce, že by se jí slušelo osekat minimálně o polovinu, případně se zamyslet nad tím, zdali je vůbec potřeba něco takhle zbytečného psát, to se mi u Kinga asi ještě nestalo. 55%

Palorizek85
27.03.2022 4 z 5

Čtivé, svižné a zábavné. Není to sice klasická "kingovka", ale na zábavný víkend to stačí.

Monni
15.03.2022 4 z 5

Super jednohubka. Holčička nesmírně odvážná a já v její situaci bych už byla po... strachy. Hodně jsem u knihy myslela na to, že dnešní děti, které vyrůstají na mobilech a internetu by určitě nic takového nedokázaly. Částečně to vidím i na svých dětech a to je třeba prarodiče berou do lesa na procházky a učí je stejně jako mě i sourozence, ale je prostě jiná doba a je to hodně smutné.

mareksevc
06.03.2022 5 z 5

dezert od majstra Kinga

mimi55
26.02.2022 5 z 5

Tuhle jsem si fakt užila.

Tereza137
17.02.2022 5 z 5

Za mě další úžasná Kingovka. Fakt nemám co vytknout. Kniha přesně vyobrazuje psychologii malé holčičky, která se ztratila v lese a snaží se zde přežít a najít cestu ven.

Děj odsýpa a je napínavý, žádné zbytečné detaily, všechno je plynulé a 192 stran jsem přečetla hned. Příběh je strašidelný a děsivý v tom smyslu, když se vžijete do devítileté holčičky, která sama musí přežít v lese, ale to pro ni zas tak velký problém není, jelikož je hodně inteligentní a některé pasáže mě vážně dostaly.

Co se týče konce, tak ten byl opravdu nádherný a lehce dojemný, takže za mě krásných 5*/5*.

alekis
16.02.2022 5 z 5

Krále Kinga jsem potkala zatím jen 3x. Jako první kdysi dávno to byla povídka Sestřičky z Elurie. Vím už jen, že to byl takový menší horor a poněvadž se hororům vyhýbám, tak jsem s autorem měla hodně dlouho utrum. Pak jsem na doporučení přítele z DK přečetla Dolores Claiborneovou, což horor není, no a teď... No prostě, zamilovala jsem se do Holčičky a taky do Toma Gordona, i když jim pět čtenářů dalo dokonce hodnocení odpad... Asi to pro ně byla slátanina :-).
Každý podle svého gusta. Každý ať čte co chce. Čtou spousty lidí, ale jenom pár jich píše. Kdybych dokázala aspoň z poloviny psát jako King, tak potom budu Queen :-).
Králi, asi jsem tě definitivně objevila. Horory rozhodně vynechám, ale ve fondu máš ještě spoustu příběhů... Jdeme na to, chlape! Seš borec! :-)

preciousek
26.01.2022 5 z 5

Za mě jedna z top knih Kinga... Je až neuvěřitelný, jak si Trisha dokázala poradit... Precetla jsem ji za den, fakt bomba... Doporučuji...

Lenka.Vílka
24.01.2022 5 z 5

Tak tohle byla nádhera!

Thisha mi byla strašně sympatická. Žádná ubrečená princezna. A to se ještě ani neztratila! Hned jsem si vzpomněla, jaká jsem byla v devíti. Já taky nebyla žádná ubrečená princezna, ale ani tak nevím, zda bych to dala jako ona...

Každý pozorný (a možná i ten nepozorný) čtenář hodně rychle pochopí, proč se kniha jmenuje, jak se jmenuje. A že je to do děje poměrně důležité. A celý se mi to líbilo. Každý má něco, na co se upne, aby byl silnější. Trisha má Toma Gordona. Byť musím uznat, že dost dětí by nezachránila od pádu láska celého světa.

Líbilo se mi, jak si Trisha poradila. Ano, někdo by mohl říct "Proč šla tak daleko?" nebo "Proč jim to nedala hlasitěji znát, že si odskočí?". No, obojí naprosto chápu. Hned jsem si vzpomněla, že já jsem dělala to stejný. Z cesty na mě rodiče volali: "Za první keřík. Tady tě nikdo neuvidí." Stejně jsem šla minimálně třicet metrů za pátej keřík :D Jenže já se nikdy neztratila, narozdíl od Trish.

A musím říct, že mě její putovaní bavilo. Vážně jsem jí fandila. A konec jsem vážně nečekala. Ten přidaný žánrový prvek. Ale zase bylo fajn, že je to na čtenáři. Kdo četl, ví, jak to myslím. Ale úplný konec mi taky seděl. Četla jsem zde, že škoda nezmínění "co bylo dál". Já jsem ráda, že to tam nebylo. Nebylo to v knize podstatné...

Karoley
06.01.2022 5 z 5

Jedna z prvních knih, kterou jsem od Kinga četla. Mám ráda příběhy, kde hlavní hrdina bojuje o přežití a Holčička mě okouzlila. Napínavé, místy až děsivé čtení.

"Svět měl zuby a mohl vás jimi kdykoli pokousat."

TinaBookBlog
24.12.2021 4 z 5

Jak málo stačí, aby vznikl příběh. Navíc příběh, který je skvělý. King dokáže z maličkostí udělat něco! I přesto, že se vše točí kolem malé holky, točí se to zajímavě!
Jednoduché, zajímavé, čtivé.

Leona333
19.12.2021 5 z 5

Tahle kniha, byla zkrátka sázkou na jistotu. Krátká, leč úderná. Napínavá, reálná a naprosto skvělá.

AmyLee992
07.12.2021 5 z 5

Perfektní!

Patrik02
08.11.2021 5 z 5

Genialita této knihy spočívá v její jednoduchosti. Na necelých dvou stech stranách se King vžívá do role devítileté fanynky basebalového týmu Red sox, holčičky Trishy ztracené v lese. Tečka. Tak snadné to je. Mistr opět potvrzuje, že dokáže napsat téměř vše, a i když má příběh takhle jednoduchou zápletku, udržuje si napětí až do posledních stran. Opět smekám.

Agatha84
15.10.2021 4 z 5

Les, ztracená holčička, baseball a King na 180ti stránkách opět rozehrává něco nezapomenutelně jedinečného. Jsem nadmíru spokojená. Už se nemůžu dočkat, až se dostanu ke knihám v červených číslech :-)

Damato
26.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Podle mě naprosto geniální ...Kingovo.. neztratila se malá , devítiletá holčička, ztratila jsem se já. Naprosto sama s její fantazijní jsem bloudila, bála se,nadávala celému světu a smála se ironický sama sobě...v prostoru 3xxx km jsem zažívala s duší malé holky cestu bažinou, padala jsem do roklí, jedla bobule, za zády něco, co jsem nedokázala pojmenovat...prostě skvělé čtení bez umělých barviv neživých-nemrtvých upírů . Jen jsem Trišu , když spala ,držela v náručí místo matky a přála si, aby už byla v teple, v suchu, s hrnkem čaje a léků u mámy...

DomYell
05.08.2021 5 z 5

Kniha je jako snidanovy dezert. Rano zacnete, dve kafe stihnete a uz jste na konci a zacatku obeda.

Pribeh si uzasne hraje s fantazii. Na jedne strane mala holcicka a na druhe... No kdo cetl, vi.

Skoda, ze neni delsi... Ale to jsem si povzdechl i u TO... Tak jeste stesti, ze SK ma tolik napsano a knihy se daji cist i vicetkrat bez omrzeni.

JonasII
03.07.2021

Tahle knížka je jednou z prvních, které jsem "přečetl" jako audio knihu. I při práci na počítači jsem zvyklý poslouchat rádio nebo četbu - a právě tahle knížka mi zpestřila čas strávený na home office. Knížka pojednává o holčičce, která se ztratila v lesích v Apalačském pohoří. Chápu, že děj je jistou fikcí, ale velice mě překvapilo, co všechno devítiletá hrdinka knížky zvládla. Velký podíl na kvalitě audio knížky má přednes paní Renáty Honzovičové - Volfové.

Sharrymt
17.06.2021 5 z 5

Tohle mě jednoduše vtáhlo a pustilo až nakonci. A stejně tak to měli i další lidé kolem, kteří to četli. Napětí je prostě neustálé a vy si nedáte pokoj, dokud nedojdete až na konec knihy. Za mě je to skvělá kniha, kterou jsem si moc užila.

děti boj o přežití lesy strach bažiny, mokřady, močály baseball

Stephen King
americká, 1947