Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá

Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303983/bmid_harry-potter-a-proklete-dite-y3o-303983.jpg 3 6717 6717

Harry Potter série

< 8. díl

Speciální vydání pracovního scénáře. Harry Potter to nikdy neměl snadné a teď, jako přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří školáků, to má ještě těžší. Potýká se s minulostí, která nechce zůstat tam, kam patří, a jeho nejmladší syn Albus se mezitím musí prát s tíhou rodinného dědictví, o které nikdy nestál. Minulost a současnost se čím dál hrozivěji prolínají a otec i syn zjišťují nepříjemnou pravdu: temnota někdy vyvěrá z nečekaných míst. Divadelní hru Harry Potter a prokleté dítě na námět J.K. Rowlingové, Johna Tiffanyho a Jacka Thornea napsal Jack Thorne. Je osmým příběhem ze série o Harrym Potterovi a zároveň prvním, který se oficiálně dočkal divadelního zpracování.... celý text

Divadelní hry Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Cursed Child , 2016

Moymeer
02.10.2016 4 z 5

Omlouvám se, ale jak jde o Harryho, nedokážu být objektivní. Už jen za ten třes rukou, když jsem tuhle knížku vzal poprvé do ruky, by si zasloužila plný počet... Na jednu stranu jsem se strašně těšil, na druhou jsem se bál, jak může takové pokračování po letech dopadnout. Možná i díky tomu, že jde spíš o scénář než klasickou knihu, se člověk tak úplně nepouští do srovnávání s předchozími díly. Každopádně se knížka čte lehce, snadno a harrypotterovské kouzlu tam prostě pořád je! Ať je příběh více či méně nevyvážený, ať jsou postavy více či méně nevykreslené, pořád je to můj milovaný Harry Potter! Jednu hvězdu ubírám jen za to, že k Harrymu neodmyslitelně patřily dlouhé hodiny a noci strávené s mými nejoblíbenějšími hrdiny na celém světě a tuhle knížku dočtete dřív, než stačíte říct "Nebelvír"! :)

Dija
02.10.2016 4 z 5

Musím říct, že mě kniha příjemně překvapila. Vzhledem ke komentářům jsem od ní nic moc nečekala a nakonec se mi docela líbila. Ocenila jsem, že byla psána formou divadelní hry, četla se lehce a byla to příjemná změna. Příběh sice neměl takové to "harrypotterovské kouzlo", ale i přesto jsem za toto pokračování ráda. Jen konec a celkové rozuzlení příběhu mi přišlo značně uspěchané.

HYPNOS88
02.10.2016 3 z 5

Co k tomu říct. Každá kniha přečtená 7x, každá audiokniha už asi 10x (jede mi to pořád dokola, prokládané jiným mluveným slovem) no a tak jsem se přirozeně těšil jako blázen. Takže ... jednoduše ... nevím. Prostě nevím. Zatím asi jen 3*. Ale rozhodně si to za pár měsíců přečtu znovu a uvidím.

Šlahy
02.10.2016 3 z 5

Po velkém očekávání spíše zklamání. Je to podivný spletenec, jakoby spíchnutý velmi horkou jehlou. Úvod mě rychle vtáhl do příběhu, postava Harryho syna Albuse, který se potýká se stínem slavného otce, nerozumí si s ním a všem navzdory se spřátelí s Drakovým synem, vše je skvěle rozehrané, ale pak to začne těžce skřípat a člověk musí hodně přivírat oči, aby se přes některé momenty přenesl dál.

Často nelogické, nedomyšlené zápletky, (alespoň pro mě) nesrozumitelné motivace některých postav, přílišná touha neustále překvapovat, postavy, které se chovají v rozporu se svým charakterem, tak jak je známé z předchozích knih... Fajn, dokázal jsem se přenést přes to cestování časem, ale to velké odhalení na konci, odhalení identity té dívky, tak to mi přišlo až nesmyslné. Chvílemi se příběh pohybuje na hranici melodramatického kýče, a to je velká škoda.

Mnozí tvrdí, že forma scénáře celému příběhu napomohla, já si naopak myslím, že mu spíš uškodila, i když s jeho čtením jsem problém neměl a scénář jsem přečetl během dvou dnů. Rowlingová se sice podílela na námětu, ale příběh napsal někdo jiný, to je poznat. I když se docela divím, že s tím Rowlingová souhlasila. Takže bylo příjemné se na chvíli vrátit do tohoto světa, ale bude asi lepší si uvědomit, že ten nádherný kouzelný potterovský svět, ve kterém jsme vyrůstali, se už asi nikdy nevrátí.

spilina
02.10.2016 3 z 5

Návrat do světa čar a kouzel, ale nějak se to kouzlo ztratilo. Sice nebudu mít mezeru v knihovně, ale vím, že tento díl už nikdy znovu neotevřu.
Hodně věcí jsem přecházela v úděsu s myšlenkou, jak to mohla Rowlingová dopustit. Vlak, návraty časem, ono prokleté dítě.... to i ty FF se čtou líp a mají víc napadu než toto.

lushi
02.10.2016 3 z 5

Opravdu nevím, jak napsat k této knize komentář, aby nebyl plný spoilerů. Omlouvám se tedy těm, kteří knihu ještě nečetli, můj komentář prosím přeskočte. Ignorujte ho.

Oukej. Objevený (+ vyrobený, wtf) obraceč času? Hovadina, ale dokážu se přes ni přenést. Co mě ale vytáčelo nejvíc, bylo cestování hluboko do minulosti. Opakované. A v závěru zcela nelogické. Ne, opravdu. To, jak manipulovali s časem, absolutně nedávalo smysl. Hrát si v knihách / filmech / hrách s časem je hrozivě riskantní. V Prokletém dítěti jakoby se nad tím ani nezamysleli.

Každopádně. Příšernost s cestováním v čase jsem dokázala překousnout. Při četbě jsem se pořád bavila a příběh mě zajímal. Ale ke konci se to zhroutilo. D. že je dcera V. a B.? WTF?! Fanfiction hadra. Levný kýč, ze kterého se mi chce blít. Rowlingovou obdivuji a respektuji, ale nedokážu pochopit, že tohle schválila nebo dokonce vymyslela. Prostě ne. Takové věci se nedělají.

V závěru se rozhoduji mezi 3 a 4 hvězdičkami. Kniha mě totiž opravdu bavila a mám chuť si ji hned přečíst znovu, ale to, že kniha zase navazuje na V., mě hodně zklamalo. Byla bych spokojenější, kdyby D. byla prostě obdivovatelka černé magie, nový zloduch. Nemyslím si, že geny V. a B. byly k jejímu stvoření nezbytné... Takže 3 hvězdy.

Hoshi
01.10.2016 5 z 5

Nejprve jsem si nebyla jistá, jestli se mi příběh bude líbit, vždyť ho psal někdo jiný, ale teď po dočtení... Není z pera Rowlingové, ale i tak je to zajímavé pokračování.

Myslím, že pro nás.. Nás, kteří si zamilovali svět, který se zrodil z pera J. K. Rowling, nikdy neskočí .... :)

Jelen51
01.10.2016 3 z 5

Njn uz nic nebude jako cela serie s Harrym, ale slo to.

Bkate6
01.10.2016 5 z 5

Menší nedostatky to možná mělo, jako třeba, že postavy mi přišly chováním hodně jiné než dříve, ale stejně.. Je to Harry. A Harryho se nedá nemilovat. A já jsem zase stejně nadšená jako dříve.

Scharks
01.10.2016 3 z 5

Jako skalní fanoušek, jsem si knihu prostě nemohla nechat ujít a ve finále ani nelituji, že jsem si jí přečetla... Sice to Harry Potter není ani smykem a zápletka mi přišla trošku jako nastavovaná kaše a lehce nedotažená, konec byl na můj vkus až moc rychle ukončen (stále jsem čekala nějakou epickou bitvu či něco podobného s šokujícím wow efektem), ale i tak to byla zajímavá zkušenost a moc ráda jsem se vrátila ke svým oblíbeným hrdinům a kouzelnému světu :)

Gabux
01.10.2016

Knihu jsem ještě nečetla a asi ani číst nebudu. Lepší fanfikce jsou všude na netu. Mě by jen zajímalo, jestli všem dochází to, že tohle JKR nepsala. Jen schválila.

kate333
01.10.2016 5 z 5

Já jsem nadšená z nového příběhu, hrozně ráda jsem s vrátila do mých pubertálních let, kdy jsem tuto sérii milovala. I když to bylo kraťounký, moc se i to líbilo a hrozně ráda bych viděla divadelní hru :)...(Ron je stejně nejlepší!)

alwaysbelieve
01.10.2016 5 z 5

Nečekala jsem od toho nic velkého a proto nejsem vůbec zklamaná, ale potěšená a klidně si to přečtu hned znova. Forma scénáře je taky super a hrozné ráda bych viděla divadelní představení.

Bar16
30.09.2016 4 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem často četla nepříznivá slova k této knížce, otevírala jsem ji trochu s těžkým srdcem. Nevěděla jsem, co můžu čekat a bála jsem se, že mi zkazí celý pohled na život Harryho (i přes to jsem se na ni neskutečně těšila). Naopak co jsem věděla jistě bylo to, že to bude něco úplně jiného, než na co jsem byla zvyklá - byl to scénář. Díky tomu se to četlo hodně lehce a rychle. Ale co je pro mě hlavní - příběh mě nezklamal, líbil se mi promyšlený děj a celkově kniha byla velmi pěkně propracovaná. Jen z Rona udělali většího ťuldu, než byl, což mě docela štvalo :-D Ale za mě - pozitivní hodnocení, nebojte se toho :-)

andulka1406
30.09.2016 5 z 5

Docela jsem se bála toho, že je kniha napsána formou scénáře, ale velmi mě to bavilo. Je pravda, že je to jiné než předchozí díly a to taky proto, že Harry už tady není hlavní postava. Každopádně mě se to moc líbilo, návrat do světa kouzel byl po tolika letech moc fajn. Klidně bych brala, aby měla knížka více stran :-)

TheMajkee
30.09.2016 3 z 5

Osmý Harry Potter hodně ztratil na tom, že se jedná o pouhý scénář. Mám pocit, že Rowlingové se tahle fungující značka už lehce omrzela. Kdyby to bylo opačně, určitě by nechtěla pouštět ven takový polotovar.

Pokud se však zaměříme na příběh samotný, lze si všimnout, jak strašně je nedotažený. V podstatě vysává esenci předešlých sedmi knih a hlavní zápletka jde zcela nelogicky proti celému nastolenému univerzu a vyvolává řadu zbytečných otázek. Těží především z nostalgie, příběh nikterak neposouvá. Postavy jsou vyhaslé, rezignované a sám Harry Potter odevzdaný. Logicky, na divadle to může působit jinak, ale i s postavami z kvalitního scénáře jde soucítit nebo se nějak ztotožnit. U Prokletého dítěte spíš čtenáři nad postavami, které z předešlých knih tak milovali, zapláčou kvůli jejich plochému vykreslení.

Kouzlo Harryho Pottera pro mne vždy spočívalo především ve větvení magického světa, v popisech bradavického života, všech čarodějnických libůstek a vymožeností. Prokleté dítě je pouhopouhá sentimentální ždímačka, která má čtenáře uspokojit tím, že ho vrátí do světa, který si v mladším věku zamiloval snad každý z nás. Jenže to je na knížku strašně málo. A i když je dojemné být opět na tom úžasném místě, kde jsme toho skrze postavy tolik prožili, je to návrat spíš pochmurný než plný štěstí.

Prokleté dítě zachraňuje jediné - divadlo. Podle zahraničních recenzí to je něco neskutečného a myslím, že ten veselý a dětsky naivní návrat může člověk prožít jen skrze představení. Tak snad zbývá jen doufat, že se třeba Rowlingová jednou tohoto dílu ujme sama a přepíše ho do klasické beletrie. Se vším, co jí je vlastní. S láskou ke světu, který stvořila. S láskou ke čtenářům. S láskou k Harrymu.

frantisek8285
30.09.2016 5 z 5

Jestli mě nějaká knížka naučila číst jako dítě, tak právě Harry Potter. Proto po letech opět číst příběh napsaný touto úžasnou autorkou je prostě něco, co nikdy neomrzí! To že je kniha psaná jako divadelní hra vůbec nevadí. Za mě TOP! Díky

krži
30.09.2016 4 z 5

Na nového Harryho jsem se moc moc těšil a to i přesto, že jsem moc dobře věděl, že to bude scénář k divadelní hře a ne klasické knižní vyprávění o kouzelnickém světě. Upřímně mě scénář bavil - člověk u scénáře musí více zapojit svojí fantazii a to mě paradoxně bavilo. Byl jsem moc rád za návraty do starých dílů v některých vzpomínkách, či snech - kdo nečetl starší díly a viděl jen filmy, kde tyto věci buď vůbec nebyly, nebo byly jinak, chápu, že si to asi neužil tak, jako já.

Asi bych dal spíše tři hvězdy, ale jako fanoušek nakonec dávám čtyři. Každopádně ta cena za knížku na jeden večer je opravdu nepoměrná, ale když to funguje, tak proč to nezkusit že - všichni jsme si jí stejně koupili.....

ps: nepřipadá některým opravdovým fanouškům Harryho Pottera, co četli různá fanouškovská pokračování, že je to takový mix těch nejlepších z nich - Albus/Scorpius; cestování časem; rozmluvy a rady od zesnulých postav z obrazu;....

bara7893
30.09.2016 2 z 5

Harry Potter je od vydání 1.dílu moje nejoblíbenějí knižní série, proto jsem se těšila na další díl, ale byla jsem zklamaná. Sice jsem se dozvěděla, co dělají Harry, Ron, Hermina a další po skončení školy, ale jnak to je jedna velká slátanina. Za 499,- jsem si představovala něco víc- kdyby byla kniha psaná normálně a ne jako scénář, měla by max 120 stran a to se mi zdá sakra drahé...

Tynule
30.09.2016 5 z 5

Přečtena jedním dechem za pár dnů. Bála jsem se jak se mi bude číst ale musím uznat, že se mi četla velice dobře. Byl to můj první díl Harryho, kterého jsem přečetla. Kniha byla zajímavá, napínavá. Je dobře napsaná a promyšlená. Za mě super

přátelství kouzla magie Harry Potter divadelní hry rodina tajemství puberťáci

Autorovy knížky