Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá

Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303983/bmid_harry-potter-a-proklete-dite-y3o-303983.jpg 3 6717 6717

Harry Potter série

< 8. díl

Speciální vydání pracovního scénáře. Harry Potter to nikdy neměl snadné a teď, jako přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří školáků, to má ještě těžší. Potýká se s minulostí, která nechce zůstat tam, kam patří, a jeho nejmladší syn Albus se mezitím musí prát s tíhou rodinného dědictví, o které nikdy nestál. Minulost a současnost se čím dál hrozivěji prolínají a otec i syn zjišťují nepříjemnou pravdu: temnota někdy vyvěrá z nečekaných míst. Divadelní hru Harry Potter a prokleté dítě na námět J.K. Rowlingové, Johna Tiffanyho a Jacka Thornea napsal Jack Thorne. Je osmým příběhem ze série o Harrym Potterovi a zároveň prvním, který se oficiálně dočkal divadelního zpracování.... celý text

Divadelní hry Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Cursed Child , 2016

Percabethka
05.10.2016 4 z 5

Nechápu, jak mohli jeden rok shrnout do 4 stránek... Celkově to mělo spoustu chyb, ale jsem ráda, že jsem se zase mohla vrátit do světa HP ❤❤ proto ty 4*

David_Vesely
05.10.2016 5 z 5

Z nového Harryho Pottera jsem byl opravdu nadšen, jako skoro každý. Těšil jsem se na něj, jako malé dítě. Všechny předchozí díly se mi líbily a doufám, že si brzy přečtu všechny znovu... Kniha je takový milý dáreček od skvělé autorky celé série! Kniha se mi moc líbila, byla psaná hezkou formou, i když je celá psaná ve scénáři divadelní inscenace, což mi malinko vadilo, ale přesto jsem si čtení maximálně užíval. Děj je opravdu nabytý a to doslova, stále se něco děje, jsou tam nečekané zvraty, napětí, legrace a hlavně se zde setkáváme s postavami, které mělo asi každé dítě rádo... :-) Cestování v čase je knihou doslova přehlcené a průběžně se setkáváme s minulostí a krutou přítomností, prostě s časem si není radno hrát. Začátek mi přišel trochu zmatený, jak v průběhu čtyřiceti stran uběhly dva roky, ale to je takový detail a rozhodně bych si chtěl celé představení v divadelní podobě shlédnout. Kniha je opravdu skvělá, najdete v ní napětí, akci, humor, dobré postavy – prostě Harry Potter.

Princezna22
05.10.2016 3 z 5

To cestování časem bylo opravdu příšerné, ale jinak jsem to přečetla poměrně rychle. Což se divím. Taková jednohubka.. Příběh neměl ale hlavu ani patu takže nevím co si o knize mám myslet.

Tynyton
04.10.2016 3 z 5

Příběh se mi sám o sobě velmi líbil. Hlavně jsem při čtení měla opravdu nostalgickou náladu. Ale mám k tomu celému výtku. Opravdu si to nedokážu představit, jak ta hra bude vypadat, když se tam tak mění scény. No, co si budeme povídat, ráda bych se podívala, jak se s tím v divadle poperou.

cathyblack
04.10.2016 2 z 5

S Harrym jsem skončila sedmou knihou, Relikviemi smrti. Pokračování této úžasné série knih, která mi zamotala hlavu, byla ještě zamotanější než moje hlava na střední škole, když jsem si s Harrym začla. Bradavice by mohly být domov nejen můj, ale každého z nás. To, co nabídlo Prokleté dítě by však nestálo ani za exkurzi. Exkurzi zadarmo. Originalita a genialita předchozích příběhů byly touto knihou ještě navýšeny a zbožňovaná Rowlingová je ještě víc boží. Divadelní scénář nepromyšleného příběhu zklamal. Proč když se nachystá něčeho pokračování, musí tam být cestování v čase. A ještě tak zamotané, že se to nedá ani na popáté pochopit. A proč se musí objevit spousta nových postav, které těm starým ubere na síle a tu svou bohužel nemá prostor rozvinout?

Radzha
04.10.2016 4 z 5

Není to čistá Rowlingová. A s tímhle pocitem a věděním by měl každý čtenář ke knize přistupovat.
Jelikož je kniha psána jako scénář, tak se čte neskutečně rychle a za pár hodin by člověk neměl co číst, kdyby si ji nešetřil.
Když to shrnu, tak nápad dobrý, charakteristické rysy hlavních postav většinou nezměněny a člověk se vrátil aspoň na chvíli do svých dětských let, kdy chtěl být kouzelníkem, nebo čarodějkou.
Za mě knížka, která nezamrzí, ale spíše nadchne věrné fanoušky, kteří ale vidí více chyb. A rozhodně by mě zajímalo, jak vypadala divadelní hra se všemi těmi efekty.

cisa
04.10.2016 2 z 5

Vlastně to má všechno, co tak můžete od Harryho Pottera chtít, ale přesto to působí jako hodně průměrná fanfikce. Děj je předvídatelný, většinu postav vůbec nepoznávám, nechápu, jak to mohla Rowlingová posvětit. Tohle se prostě nepovedlo. Nehodnotím zpracování, protože je to přece jen scénář, takže věřím tomu, že v divadle to vypadá o dost lépe.

Lenny33
04.10.2016 3 z 5

Kniha se četla rychle a moc dobře. Ovšem kvalita knihy je opravdu ještě horší než kdejaká fanfikce na internetu - děj je místy hloupoučký, rozhovory hodně úsečné až odfláklé. Rozuzlení na konci knihy se mi líbilo. Scorpius je úžasná postava a občas měl vtipné hlášky u kterých jsem se nasmála. A jeho přátelství s Albusem se mi také moc líbilo.
Rozhodně to není HP jak ho známe od Rowling, ale za přečtení to stojí. :) 3*

Nika3693
04.10.2016 2 z 5

Tak já Vám nevím... Tak natěšená jsem byla a nakonec celkem zklamaná.
Knize podle mě nejvíce ublížilo to, že nebyla napsaná jako normální kniha, ale jako scénář. Některé nápady a zápletky se mi totiž moc líbily, ale bohužel nemohly být pořádně popsány a řádně rozvinuty, protože na to nebyl časový prostor. Také některé dialogy byly jak stáhnuté z internetu z nějaké fanfikce.
I přesto, že bylo nutností si knihu koupit a jsem ráda, že jsem ji četla, tak to byla jedna z nejzbytečnějších knih v mém životě.

paja0903
04.10.2016 1 z 5

Je mi líto, že musím napsat, že tahle kniha nebo-li scénář mě vůbec nezaujal. Říkala jsem si, jestli jsem v pořádku jestli mě nezasáhla nějaká kletba, protože je to sakra JKR, která mě naučila číst knihy - díky ní mám doma stovky knížek a když se mě někdo zeptá jaká je tvá oblíbená knížní série či v jaké knížce bych chtěla žít - odpovím vždycky HARRY POTTER - proč taky ne, vždyť je to tak nádherný příběh a vždycky když se začtu do "KAMENE MUDRCŮ" nechce se mi z té série vůbec pryč do reality, jenže tenhle scénář je něco jako kdyby JKR dala pánům volnou ruku a řekla napište si co chcete ale podmínka musí být taková, že musí být ze světa HP, ano ono to je ze světa HP ale je to blábol nechápu jak Voldemor**************** myslela jsem si, že to nejde nebo nás to JKR takhle učila nebo jsem to já špatně pochopila? Nemyslela jsem si, že HP bude tak špatný otec (na mě v povídce, kterou napsala JKR na Pottermore) působil jako dokonalý otec. Co to bylo s Ronem a co jeho dcera? Proč byla tak**********. A mohla bych mluvit o dalších věcech - asi si zahraji na Hazel z knihy "Hvězdy nám nepřály" a pojedu za JKR aby mi to vysvětlila jelikož já tomu nerozumím. Raději budu číst všechny novinky o HP, které jsou a snad přibudou na Pottermore a těšit se na film "Fantastická zvířata a kde je najít" ale tento blábol nehodí do mé sbírky o HP, ano je mi s toho do breku ale je to tak. Dávám jen jednu hvězdičku a to za Albuse a Scorpiuse a za to, že mi vykouzlili úsměv na rtech.
Možná tahle kniha vznikla záhadným kouzlem protože všichni záhadným kouzlem museli vědět co se dělo o 19 let poději, místo toho aby nechali plout fantazii

NeradovaKatka
04.10.2016 4 z 5

Těšila jsem se na pokračování příběhu o Harry Potterovi, nebyla jsem zklamaná, kniha měla zajímavý děj, bylo skvělé sledovat staré známé postavy a jejich životní cesty po tak dlouhé době. Nové postavy zase děj oživily a kniha vydaná ve formě scénáře byla také přijemným oživením.

sima176
03.10.2016 4 z 5

Zjištění, že vyjde další příběh o Harrym a spol. bylo úžasné. Moc jsem se těšila. Knihu jsem dostala jako dárek k narozeninám, ale i kdyby ne, určitě bych si ji koupila. Vždycky mě zajímalo, jak příběh pokračuje i po těch 19 letech. Tady se to aspoň trochu ukázalo. Postavy se změnily, k lepšímu i horšímu, ale asi je to dáno dospělostí. Trochu mě zamrzela Hermiona, které podle mě hodně stouplo ego a přišla mi povýšená, stejně tak i její dcera. Ron se moc neprojevoval což mi přišlo celkem líto, protože je to má oblíbená postava, ale vztah mezi nimi je pořád hezký, jsem fanda :D Draco celkem mile překvapil, ale nemohla jsem si na jeho chování zvyknout. Harry a Ginny mi nevadili a samozřejmě přátelství mezi kluky bylo fajn, na to, že se tatíci neměli rádi :) Celkově příběh a zápletka byla fajn, nakonec jsem byla spokojená, i když jsem si ze začátku nemohla zvyknout na styl psaní. Teď mám chuť si celou sérii zase přečíst i s tímto dílem :) Doporučuji

Channach
03.10.2016 2 z 5

Strašný. Kterak moje hrdinka J. K. Rowlingová nechala zprznit Harryho příběh a duši, aby ještě trochu vydělala. Více v mé recenzi v záložkách.

bosorka
03.10.2016 4 z 5

Hned na počátek upozorňuji, že jsem vcelku nekritickým fanouškem Harryho Pottera. Svého času jsem těmi knihami žila a moc ráda vzpomínám na dobu, kdy jsem je četla poprvé (pak ještě několikrát a několikrát ještě rozhodně budu). A to i přesto, že jsem viděla i chyby, které byly JKR vytýkány. Mě prostě ty příběhy nadmíru pojaly a bavily a ani ty extra dlouhé díly bych nekrátila a nechala je naprosto stejné. A nikdo mi nevymluví, že JKR má vypravěčský talent a hlavně, že umí parádně charaktery, což dokázala i ve všech nepotterovských knihách (a to jsem z nich neskákala nadšením metr do vzduchu). Což je tady vlastně malinko problém, protože HP and the Cursed Child je divadelní hra a jako k takové se k ní musí přistupovat. Těžko hodnotit zcela, když člověk představení nevidí (a že bych fakt moc ráda). To, co v knize autor popíše dopodrobna, ve scénáři divadelní hry neudělá, v tom mu musí pomoci režisér a herci samotní. Číst text divadelní hry vyžaduje větší představivost, nehledě k tomu, že musí být expresivnější, což i tady bylo znát (emoce s představiteli doslova házely na všechny strany). Příběh je tu vlastně jen naznačen a dořečen může být až na představení samotném. Emoce musí být logicky silnější, jinak to na jevišti velkého divadla prostě nevyzní. A i proto kolikrát působí při čtení přepáleně.
Když někdy čtu divadelní hry a připadají mi už "moc", vzpomenu na mámu-švadlenu, která občas šije i divadelní kostýmy. Říká, že i k nim se musí přistupovat naprosto jinak, vše se šije daleko větší a daleko výraznější. A to je znát i na osmém Harry Potterovi, jak je hra přezdívána, ač vlastně nemusí. Je to návrat do jeho světa, ale je dobře, že prostor získávají i ti mladší a dalším plusem je, co jim oproti očekávání JKR vložila do povah. I v této hře si občas děj ohne tak, aby jí pasoval, ale tady bych to tolerovala možná ještě o malinko víc než v tradičních knížkách. Nakonec dávám 4 za těch pár překvápek a hlavně za to, že do tohoto světa znovu nakoukla. Mně se totiž zatím neokoukal. Ale já jsem nekritická.
PS: Na to divadlo bych byla fakt hodně zvědavá. Tohle je vlastně jen lákadlo.

LadyCharlene
03.10.2016 4 z 5

Od knihy jsem moc neočekávala, ale již první stránka mě velmi potěšila. Kniha byla velmi vtipná, rychle se četla, byla i srozumitelná. Nechápu, jak se někdo mohl v ději ztrácet. Tím, že byla kniha psaná jako drama, se dala velmi snadno vnímat jako film, Hru bych vidět nechtěla, podle mě je podoba hlavních postav jasně daná a změnu rasy jedné z hlavních hrdinek bych asi nedávala, ale určitě pevně doufám, že natočí film. Velmi mě potěšil návrat k Ohnivému poháru, ten díl miluji. Co se týče chování postav, na které si mnozí stěžují, já vám na to říkám : ,,A co byste dělali na jejich místě vy?". Uvědomte si, že Harry nikdy nepoznal rodinnou harmonii, jediným příkladem byli Weasleyovi. Jinak žil ve velmi nefungujícím rodinném zázemí, poté, co se po dobu celého svého studia na čarodějnické škole musel potýkat s mocným černokněžníkem, který jej chtěl zabít a se stálým "bojem" proti Dracu a Snapeovi, se mu divíte, že se choval tak, jak se choval? Postavy vyrostly, dospěly a vy chcete, aby se chovaly stejně jako ve svých nácti? Harry je unavený ustaraný manžel a otec, který chce pro svou rodinu to nejlepší a Albík je prostě teenager potýkající se slávou svého otce, která ho pronásleduje na každém kroku. Vždyť je to psané hned na počátku knihy, je to Potter studující ve Zmijozelu a na koštěti se sotva udrží, pořád ho srovnávají se svým bratrem, otcem, dědečkem. Vás by to jako naštvané teenagery opravdu neštvalo? Ale dost už o psychologii a rodinných vztazích, každý si musíte sám uvědomit a domyslet si... Rozuzlení příběhu bylo úžasné, jasně, nikdo z nás si asi nedokáže představit Voldemorta a Bellu, ale když si to tak vezmu, mohlo to být jako Harley Quinn a Joker, takže já bych tomu i věřila. Takže na závěr, když už chcete analyzovat chování postav, tak se vším všudy a myslete na okolnosti ;)

Fafyna
03.10.2016 2 z 5

Kde začít... Přiznám se, že jsem knihu ještě nedočetla, jsem uprostřed druhé části. Ale jsem tak plná zážitků, že se o ně musím podělit už teď. Nevím, jak moc máte rádi divadlo, ale já docela dost. A proto jsem byla dvojnásobně zvědavá, jak se s tím Rowlingová (a Tiffany a Thorne) poperou. Protože napsat dobrou divadelní hru neni prča. No taky se jim to moc nepovedlo... Neustálé přeskakování o X let, případně do snu nebo do minulosti z divadelní hry činí jakousi mzaiku, roztříštěný obraz, který je (podle mého názoru to jinak nelze) přerušován neustálými přestavbami scény, což samotný divadelní zážitek prodlouží hned o několik minut (až hodin) nebetyčné nudy ve tmě. Nevím, jak se s realizací scnáře popasovali autoři přímo na scéně, ale pochybuji, že by vymysleli nějaký inovativní způsob, jak přejít během jedné scény o rok dál.

Dalším paradoxem je samotné cestování v čase. Nebudu prozrazovat víc, pokud si tento komentář čte někdo, kdo ještě knihu nedočetl, ale vzpomeňme, prosím, jak se Rowlingová výborně poprala s obracečem času ve Vězni z Azkabanu. Přítomnost přeci nelze změnit!!! Přítomnost již počítá s tím, co se stalo v minulosti, ať už jsme se tam vrátili s obracečem času, či nikoliv.

A nakonec jedna chvála, za kterou si Prokleté dítě vysloužilo alespoň ty dvě hvězdičky - odvaha Rowlingové, že se do toho znovu pustila. Protože navázat na uzavřený příběh, který milují statisíce, miliony lidí po celém světě, to fakt chce koule.

Moncula90
03.10.2016 2 z 5

Očekávání od knihy velké - pád na zem obrovský ... no a Albí mě úplně dostal.

saez
03.10.2016 5 z 5

No...přečetla jsem knihu za dva dny. Tak to asi vypovídá za vše. Bylo milé potkat se zase se starými přáteli :-)

Verča91
02.10.2016 5 z 5

Hned jak to tu vyšlo v češtině jsem věděla, že si tuto knihu musím koupit. Všechny předchozí díly mám už přečtené a od téhle knihy jsem ani nic moc neočekávala. A musím říct, že mě velice překvapilo, jak dobře se mě to četlo, i když se jedná o přepis divadelního scénaře. Velice napínavý příběh, který vás neustále nutí číst dále a dále a knihu neodložit, dokud ji nepřečtete celou :)

Padawán
02.10.2016 4 z 5

Jak jsem měla tu možnost, hned jsem si musela koupit další díl Harryho. Těšila jsem se jako malá, všechny díly jsem četla několikrát a byla jsem zvědavá, co přinese "prokleté dítě". Nečekala jsem, že nový Harry bude stejný jako všech 7 dílů, a proto jsem nebyla zklamaná. V některých částech se hlavní postavy chovaly trochu jinak, než bych podle předešlých dílů očekávala, ale tento scénář k divadelní hře splnil má očekávání - krátký a napínavý příběh z kouzelnického světa :)

přátelství kouzla magie Harry Potter divadelní hry rodina tajemství puberťáci

Autorovy knížky