Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá

Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303983/bmid_harry-potter-a-proklete-dite-y3o-303983.jpg 3 6717 6717

Harry Potter série

< 8. díl

Speciální vydání pracovního scénáře. Harry Potter to nikdy neměl snadné a teď, jako přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří školáků, to má ještě těžší. Potýká se s minulostí, která nechce zůstat tam, kam patří, a jeho nejmladší syn Albus se mezitím musí prát s tíhou rodinného dědictví, o které nikdy nestál. Minulost a současnost se čím dál hrozivěji prolínají a otec i syn zjišťují nepříjemnou pravdu: temnota někdy vyvěrá z nečekaných míst. Divadelní hru Harry Potter a prokleté dítě na námět J.K. Rowlingové, Johna Tiffanyho a Jacka Thornea napsal Jack Thorne. Je osmým příběhem ze série o Harrym Potterovi a zároveň prvním, který se oficiálně dočkal divadelního zpracování.... celý text

Divadelní hry Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Cursed Child , 2016

Moi.Caterine
29.09.2016 4 z 5

Na knihu jsem se těšila, ta radost, když jsem přišla ráno do práce a ona mi ležela na stole. Pak jsem se začetla a začala srovnávat. Je jiná než předchozí díly. Není vůbec špatná, ale už to není ten původní Potter. Delphi a její původ mě překvapily, nápad s cestováním časem a pozměňování budoucnosti je super. Formát scénáře mi nevadil. Summa sumárum - nezatracovala bych ji, v mé knihovně najde své místo.

Zuza3336
29.09.2016 5 z 5

Knížku jsem si fakt užila, bylo hezké se po letech vrátit do Bradavic. :)

HermionaKnihom
29.09.2016 5 z 5

Hodně lidem se 8. díl Harryho nelíbil, ale mě jo. Líbilo se mi znovu vrátit do toho úžasného světa s Bradavicemi, Ministerstvem, obraceči atd. Formát jako scénář mi nevadil, postupem času jsem si zvykla. Bála jsem se, že to bude celou dobu jen o Albusovi, takže překvapilo, když se to tak nestalo.
Příběh mi přišel zajímavý, a vztah mezi Harrym + Ginny a Hermionou + Ronem strašně potěšil. Haha, Rowlingová (ikdyž vím, že to úplně nenapsala) vyvrací teorii, že Hermiona a Ron, spolu neměli skončit.

SPOILERY!!!
Upřímně mi nesedl Albus, přišel mi jako fracek, který se na rozdíl od Harryho ani nesnažil zlepšit jejich vztah. Naštěstí se to vyvážilo Scorpiem, který je podle mě naprosto úžasný. Jinak hodně jsem si oblíbila Draca, chápu, že to měl těžké.
Zápletka s obracečem času a Voldemortovou dcerou se mi líbila, obraceč tomu dodal takový svižný ráz. Hermiona samozřejmě nezklamala ani v jedné realitě a Ron taky ne.
Takže za mě super, knížka určitě nezklamala.
Nechápete náhodou, jak se všichni na konci dostali v Godrikova dolu zpátky do reality?
Jestli Vás něco napadá, prosím napište, protože mě nenapadá nic. :-)
Díky.

wercayk
29.09.2016 odpad!

Tímhle pro mě Jack Thorne svět Harryho Pottera neskutečně zabil. Nejen, že mi tahle kniha přišla strašná, ale navíc mi otřásla celým dětstvím. Nikdy víc.

vendy6619
29.09.2016 5 z 5

Padla na mě po dobu co jsem četla šílená nostalgie z toho kolik postav se tam objevilo. Knížka ač to bylo vedeno jako divadelní hra.. mě dostala. Myslím, že tohle stálo rozhodně za to čekání :)
Několikrát se mi chtělo i brečet z těch okamžiků, když vidíte představitele postav před sebou. Smekám výkonu. Nemusí to být jenom kniha, která ve vás probudí emoce jako málokterá kniha.

Nikki.Jukki
29.09.2016 2 z 5

Jako velký fanoušek HP jsem se bála několika věcí - odlišného stylu psaní od ostatních dílů, že to bude taková lepší fanfiction, jak někteří psali, a že mi to zkazí celkový dojem, který jsem doposud měla z HP od dob, kdy jsem ho četla v dětství.

Způsob psaní jakožto divadelní hra nakonec vůbec nevadil, nerušil, člověk si na něj nemusel zvykat, takže tahle obava odpadla okamžitě. Dala jsem tomu šanci, ale brzy mě to zklamalo. Začátek byl pěkný, poté už to bylo trochu přitažené za vlasy. Ze zapeklitých situací se jindy věční loseři dostávali nezvykle a až moc snadno. Opravdu to připomínalo dobrou fanfiction, ale na dobrou knížku, na knížku, která by se měla postavit do řady HP to podle mě určitě nebylo dostačující. Jako velké mínus musim říct také, že chování některých postav vůbec neodpovídá jejich charakteru a to mě mrzelo.

Nicméně, abych nebyla tolik negativní, kniha dokáže navodit atmosféru kouzelnického světa, setkáte se s místy a postavami, které vám chyběly, na chvilku vás to vrátí do dětství a určitě to upoutá vaši pozornost po celou dobu. Jen bych to asi oddělila od série jako takovou oddechovku a nebrala ji moc vážně.

DomenicaRisa
29.09.2016 3 z 5

Nenadchlo, neurazilo. Koncept divadelního scénáře neumožnil plně využít potenciál děje. Některé věci se mi zdály prvoplánové, nedotažené a zápletka se mi zdála poněkud uměle vykonstruovaná. Jediná věrohodná věc - vztah slavný otec a syn žijící ve stínu slavného jména. Nicméně i toto bylo poněkud nelogické - vžyť právě Harry by měl mít pro toto pochopení. Přišlo mi, že dělá vše do protivky, jen aby se Albusovi ještě víc odcizil.
A oproti anglickému originálu - verze Al - jako přezdívka a zkratka jména Albus, užívaná v angličtině x Albí - přezdívka užívaná v českém překladu. Česká verze lépe poukazuje na to, že jej berou jako malé dítě, ale zase nehorázně tahá za uši a zdá se mi notně infantilní.

Denisa153
29.09.2016 4 z 5

Na základě komentářú níže jsem očekávala to nejhorší možné. Když jsem začala číst až tak špatný dojem jsem z knihy neměla. Můj názor na knihu je takový, že knihám od J.K.R. se rovnat nemůže, ale zase takový průšvih jak píše většina lidí to není. Takže jedině doporučuji přečíst :-)

Belatris
28.09.2016 2 z 5

Nezklamalo, protože očekávání byla v mínusových položkách. Je to slušně napsaná fanfikce. Klasický vztah slavného otce a "nedostatečného" syna zabalený do spousty magických časoprostorových patálií. Jen tu prvoplánovou komiku si mohli odpustit. Ron nikdy nebyl nijak zvlášť vymazlená postava, ale tady je to parodie jeho samého. Nedá se to posuzovat jako předchozí díly, proto jsem shovívavá a vlastně se k tomu ani nemusím nutit. Byl to příjemný odpočinek na jeden volný den.

pavlina.kre
28.09.2016 5 z 5

Není to TEN Harry Potter jako předtím, to je pravda. I přes to jsem se ráda znovu ponořila do kouzelnického světa. Harry je pro mě srdcovkou a vždycky bude. Na tuhle knihu jsem se moc těšila a musím říct, že se mi i přes negativní recenze velice líbila. Jak říkám,.. není to ono. Ale taky co se dá od toho čekat. Na divadelní hru je to akorát :)

tatruszka
28.09.2016 4 z 5

Dávám 4**** protože je to prostě Harry Potter :-D Samozřejmě jsem si ji hned pořídila ke své sbírce ostatních knih :-) Docela jsem se bála scénáře, hlavně toho, že knihu přečtu dřív, než bych chtěla, což se také stalo :-) Že by mě děj nějak prvotřídně nadchl, to se říct nedá. Dokonce mám pocit, že jsem něco na podobný způsob četla někde na fanfiction :-) Ale jak jsem řekla, Harry Potter je Harry Potter

bronulka
28.09.2016 5 z 5

Pokračovaní příběhů Harryho mě nadchlo. I když jsem zpočátku měla strach, jak se bude číst forma scénáře. Příběh je napsán dobře, okamžitě člověka vtáhne do děje a knihu jsem přečetla jedním dechem.

pobijecmuch
28.09.2016 odpad!

Poslední dobou se zde na DK dostalo do módy komentovat a hodnotit knihu podle ukázky, takže i já jsem dnes měl možnost nahlédnout do tohoto veledíla. Je to jasné, peníze dělají svoje a je potřeba ze všeho pořádně vydojit peníze a toto je toho přesný příklad. Jen se divím, že není madam Rowlingové hanba a může se pod něco takového i podepsat. Ukázka byla hrozná, přímo zoufalá a proto dávám to nejhorší hodnocení. Vždyť i ve světě tato kniha se pohybuje na průměrném až podprůměrném hodnocení.
Doplňuji komentář: knihu jsem četl v originále, poslouchal jako audio a viděl záznam z divadla. Pokud jsem na něco zapomněl, tak se omlouvám. Lístky na představení jsem ještě nesehnal, ale famfrpál každý týden trénuji.

kklepkaa
28.09.2016 5 z 5

Dostavilo se dojetí, zatlačila jsem pár slziček a chvílemi jsem ani nedýchala Původně jsem se toho trochu bála, přece jenom je to divadelní hra a ne klasický Harryho příběh jak jsme zvyklí. Nejdřív mi trvalo si na ten styl zvyknout, ale za chvíli jsem se do toho dostala a najednou koukám, půlka knížky fuč a hups... jsem na konci. Bohužel všechny postavy nedostaly tolik prostoru jako by jindy dostaly v normálním příběhu, ale mně se to prostě líbilo. Ta hra musí být úžasná...

Pazďa
28.09.2016 4 z 5

Předtím, než se všichni začneme vztekat uvědomme si, že nejde o knihu jako takovou, nýbrž o scénář k divadelní hře. nejsem zrovna divadelní znalec ale hádám že jde o dost dlouhou divadelní hru když má 4 části. Děj nám začíná ve chvíli kdy nám skončila poslední kniha, Harry stojí na nástupišti 9 3/4 s malým Albusem Severusem, který se bojí toho že jej Moudrý Klobouk pošle do Zmijozelu. Tak se i stane a studia nejdou mladšímu synovi slavného Harryho Pottera zrovna nejlépe, není oblíbený a jeho jediný kamarád je Scorpius Malfoy. Zaděláno na slušnou zápletku, že ? Samozřejmě! Víc vám neprozradím ale zápletka opravdu není špatná a děj utíká příjemně.

Mezi zápory knihy bych řadil fakt, že postavy se tady opravdu v některých chvílích nechovají jako postavy které znáte z knih a filmů a každý se nad tím občas musí pozastavit. Mě osobně taky trošku štvalo že 95% knihy nikoho nezajímalo že harry má taky 2 další děti a všechno se točilo jen kolem Albuse ale to je jen drobná výtka.

Celkově si myslím že další výlet do kouzelnického světa dopadl hodně dobře a já jsem si užil každou stránku. Pokud jste fanoušci původní ságy tak Prokleté dítě vás zaručeně nezklame a pořádně zamává s vašimi emocemi.

klara5086
28.09.2016 4 z 5

Začátek mě vůbec nebavil.. pak jsem se začetla a děj byl dost zajímavý, ale přišlo mi jako by Jack Thorne snad nikdy nečetl Harryho Pottera.. Postavy se chovaly tak jak bych nikdy nečekala..

Samira
28.09.2016 5 z 5

Harry Potter...už jsem skoro nedoufala, že se mi to znovu poštěstí a budu držet tvůj další příběh. A když se mi to skutečně stalo chvíli jsem váhala, budeš to ty nebo už jen dokonale obalená a vypropagovaná obálka. Produkt, který už žije vlastním životem. Nemusela jsem však mít obavy, nezklamal si v mém dospívání a stále mne máš.
Chvíli jsem si zvykala na formu, přece jen je to opravdu scénáristický podklad pro divadelní hru. Ale po dvou stranách jsem byla stručným, výstižným a trefným způsobem úchvacena. Ano je díky tomu vhodná jen pro ty, kdo více než dobře znají dílo původní. Zbytek by poměrně tápal.
Začíná tam kde původní končí a má dvě paralely, dospělé a děti. Mým největším oblíbence je jednoznačně Scorpius, ten si mne opravdu získal. Stejně jako promyšlený, napínavý a celkově skvělý příběh.
Ano byla tam někdy až přemíra emocí, ale kdo by ji neměl, i já byla dojatá.
Jiné, stejné, vtipné a jako vždy výborné. Celkově však podobné skvělé novele, než klasickému plnohodnotnému románu.
Doporučuji!

1825
28.09.2016 5 z 5

Precteno za 4 hodiny a zavidim tem, kteri se teprve zactou :-( :)). Zavzpominala jsem si na celou serii..opet mi bylo lito, jak dopadl Brumbal :)) a nejvic mi bylo lito, ze jsem uz docetla a zas je konec..

KateEm
28.09.2016 3 z 5

Za přečtení určitě stojí. Je to příjemná kniha, kterou máte zhltlou za den - což je pro mě velké mínus. Chápu, že jde pouze o pracovní scénář, ale když dám za knížku 450 korun, očekávám, že mi vydrží na dýl :-D. Tak trochu továrna na prachy. Knížku jsem přečetla, bavila mě, ale po jejím přečtení jsem zjistila, že jsem si neodnesla vlastně vůbec nic. Hodnocení mezi 3/4 hvězdami, přece jen byla psána opravdu čtivě a vyplnila mi čas mezi předměty na škole.

Spratek
28.09.2016 5 z 5

Tato kniha se nesmí brát jako pokračování Harryho Pottera, jakého známe a jakého zbozňujeme. Pro mě ale určitě plná palba hvězdiček! Přečetla jsem ji jedním dechem,strašně mě bavil způsob napsání. Vtáhne vás to krásně do děje, přijdete si, jako kdybyste se seděli v divadle a celou dobu tento krásný příběh sledovali. Určitě všem moc a moc doporučuji, opravdu krása! :)

přátelství kouzla magie Harry Potter divadelní hry rodina tajemství puberťáci

Autorovy knížky