Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá

Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303983/bmid_harry-potter-a-proklete-dite-y3o-303983.jpg 3 6717 6717

Harry Potter série

< 8. díl

Speciální vydání pracovního scénáře. Harry Potter to nikdy neměl snadné a teď, jako přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří školáků, to má ještě těžší. Potýká se s minulostí, která nechce zůstat tam, kam patří, a jeho nejmladší syn Albus se mezitím musí prát s tíhou rodinného dědictví, o které nikdy nestál. Minulost a současnost se čím dál hrozivěji prolínají a otec i syn zjišťují nepříjemnou pravdu: temnota někdy vyvěrá z nečekaných míst. Divadelní hru Harry Potter a prokleté dítě na námět J.K. Rowlingové, Johna Tiffanyho a Jacka Thornea napsal Jack Thorne. Je osmým příběhem ze série o Harrym Potterovi a zároveň prvním, který se oficiálně dočkal divadelního zpracování.... celý text

Divadelní hry Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Cursed Child , 2016

Martiiiik
27.09.2016 2 z 5

Při čtení knihy jsem občas nevěděla, jestli se smát nebo brečet... Celý příběh mi přišel absurdní a myslím, že Harry Potter měl zůstat dokončený tak, jak byl.. Ale jinak smekám nad obrovskou fantazií.. A kdyby to byl jednou scénář pro film, vůbec bych se nezlobila :-)

Kaculman

1) Harry je Harry....
2) Po dlouhé době, je to zase kniha, která mě nutí zavírat ji preventivně jen proto, abych ji neměla tak rychle přečtenou.
3) Návrat do Bradavic, návrat do minulosti, Harry na facku.... Takový je nový Harry.
4) Každý kdo milujete kniha a filmy, do něj běžte, možná to není příběh, který dokáže plnohodnotně zaplnit místo 8 dílu ságy Harryho Pottera - což vám - nám mimochodem ani nikdo neslíbil - spíše naopak, ale dost jistě je to dokonalý příběh, který Vás dokáže plnohodnotně vrátit do Bradavic, nastíní vám životy vaši dětských - pubertálních i dospělých hrdinů a pohltí vás takovou mírou, že ho máte za 3 hodinky z krku. Já teda asi za 6 protože jsem ho nuceně odkládala.

Pepa0216
27.09.2016 1 z 5

Po těch letech jsem se moc tešil a ikdyž je to jen přepis divadelní hry a ne plnohodnotný 8. dil tak jsem obrovsky zklamán. Na Harrym Potterovi jsem vyrůstal, znám je nazpaměť a ani po letech mě nepřestanou bavit. Tohle je ale mimo. Hlavním viníkem je pro mě Thorne, nechápu jak tohle mohla Rowlingová schválit. Chaotický děj, kdy na začátku přeskáčeme prvni čtyři Albusovy školní roky. Podivné přátelství se Skorpiusem. Charakteristika těchto postav nulová to nevím co si myslet. Spousta nesmyslů jako s tou čarodějkou rozvážející občerstvení ve vlaku, nebo Amose Diggoryho a splašené cesty za Cedrikem. Autor se občas snaží zkopírovat některé hlavni rozhovory ze starých knih, ale jako by je sám nečetl či nevím. I v těch přepisech je dost omylů. Harry jako špatný otec který synovi řekne že by bylo lepší kdyby jeho synem nebyl a líný pracovník ministerstva neschopný si přečíst uřední papíry? Hrozné. Kazí to dojem z celé série. Proč někteří autoři či autorky vydali na netu lepší pokračování než je originál? Nechápu. Joanne buď vyhoďte mistra Thorneho a chopte se díla sama, nebo to definitivně ukončete.
Jsem pro druhou variantu.

aronoele
27.09.2016 4 z 5

Není to další díl HP série, člověk to tak prostě nesmí brát. Příběh je kratší jak se dalo čekat od scénáře. Mě se četla rychle, v pohodě se to dá přečíst během jednoho dne, což je pro mě mínus. Bohužel cena jaksi neodpovídá obsahu. Děj je zajímavý, potěší staré známe postavy, které jsou teď zase v jiných rolích. Harry je tam na zabití, Draco kupodivu milý... Albus se Scorpiem super kamarádská dvojka a k tomu perfektně využité téma cestování v čase... To je asi tak vše. Boj se zlem ve staré známé podobě nesmí na konci chybět...
Dávám 4 hvězdičky, i když řekněme si na rovinu, místy je to celkem předvídatelný příběh vhodný opravdu spíš jen na divadelní scénu. Ocenila bych plnohodnotnou knihu 19 let poté.

Veru1992
27.09.2016 2 z 5

Upřímně...za mě nic moc....neříkám, že jsem na knihu nedočkavě čekala a těšila se jako kdysi na všechny díly HP, ale i přes mé nevelké očekávání se podařilo autorům mě trochu zklamat. V momentě kdy se začne půlka postav div ne objímat láskou a dojetím, tak mi dochází slov. Sice jsem se chvílemi vrátila do dětství a vrátili se mi i pocity nadšení, které jsem mívala při čtení HP, ale velmi rychle to i vyprchalo. Snažila jsem se knize dát šanci až do konce, ale nic se nestalo. Škoda :-(

Košišta
27.09.2016 5 z 5

Přidávám se k těm nadšencům a jsem moc ráda, že mě neodradily negativní ohlasy a recenze. Počítala jsem s variantou, že se mi nebude líbit forma divadelního scénáře, ale po přečtení prvních pár stránek jsem byla nečekaně vtažena do děje, jako bych seděla ve vlaku do Bradavic, proháněla se po hradu nebo seděla u Potterových doma. Jsem nekritický milovník HP, takže za mě plný počet hvězdiček, abych si to obhájila nechci spoilerovat, ale ten příběh je skvělý, četla jsem s nostalgií, dojetím i napětím a přála bych si ho někdy spatřit na prknech, která znamenají svět...

VČJKR
27.09.2016 5 z 5

Říkejte si, co chcete, já Harryho miluju, vyrostla jsem na něm a i když jsem se pracovního scénáře vydaného tak po tisíci letech od té správné "Pottermanie" trochu bála, bože - je to Harry Potter! Tak úžasnej, nostalgickej, zapletenej a hlavně překvapující! Jiný autor ani překladatel tomu prakticky neublížili. Hlavní postavu (pokud do čtení půjdete stejně nepolíbeni žádnými spoilery jako já) čekat nebudete, ale já si ji zamilovala. Knihu jsem doslova prolítla za pár hodin (a to jsem se musela ovládat) a těším se, až se k ní zase za čas vrátím. A hlavně - POTŘEBUJU TU HRU VIDĚT NA VLASTNÍ OČI!

Didi15
27.09.2016 4 z 5

Takže musím uznat, že se to četlo stejně rychle a stejně skvěle jako ostatní Pottrovky. Člověk musí vzít v úvahu, že to je psáno prostě jako scénář. Ale opravdové fanoušky a fanynky je to srdeční záležitost, takže překousnou i to:) Příběh je fajn a umím si to dokonale představit i na filmových plátnech, moc dobře si pamatuju na pocit, kdy jsem si řekla, že to je poslední kniha a následně poslední film a pak už nebude nic a jak jsem byla smutná. Je to naprostá nostalgie, kdo by nechtěl chodit do školy v Bradavicích, že?:)
Je to ochuzené o popis prostředí a všelijakých takovýchto momentů, což zase může být fajn né úplně knihomoly:)..Zcela jistě si to umím představit i jako osmou knihu. Když to berete, tak jak to je, rozhodně Vás kniha nezklame, mě nezklamala.

Jack93
27.09.2016 5 z 5

Chápu námitky čtenářů, ale já osobně jsem se včera večer přeměnil z 23letého kluka zase na toho náctiletého klučinu, který chodí na ZŠ Švehlova v Praze 10 a napjatě čeká na vydání tu pátého, tu šestého a nakonec sedmého dílu Harryho.

Na Prokleté dítě jsem se moc těšil a jakmile jsem si ho včera konečně pořídil, zalezl jsem s ním v 9 večer do postele a nezavřel ho až do 0:30, kdy jsem hlásil "Dočteno!!!". Taková skvělá jízda to byla!!! Vážně jsem se vrátil zpátky o nějakých 10-15 let a hltal svět Harryho, který je prostě geniální. Nemohl jsem se od díla odtrhnout. To, že jsem četl scénář, mi vůbec nevadilo, pokud je výborný, čte se ještě líp než klasická kniha.

Jako nápad na divadelní hru je to super, ale myslím si, že z toho klidně mohla vzniknout regulérní kniha. Taky jsem moc rád, že Albatros zvolil takové vydání, které přesně pasuje k sedmi předchozím, takže se v knihovně hezky vyjímá.

Úplně upřímně - Prokleté dítě jsem četl jedním dechem, ale narovinu přiznávám, že děj mi v některých částích scénáře přišel jako blbost, na mě tam bylo až moc zvratů, bylo to dost překombinované. Návrat téměř všech postav tohoto nádherného kouzelnického světa se mi ale moc líbil. A postava Scorpiuse se mi moc zamlouvala.

Už v průběhu čtení jsem si připadal, jako když se dívám na posledního Terminátora, který nese podtitul Genisys. I v něm se děj vrací na samý začátek, do prvních dílů, a totálně se snaží přepsat veškerou minulost. To je to, co mi na scénáři nejvíc vadilo, až příliš velký návrat do minulosti, což by nebylo špatné, ale ne za cenu toho, že se ji někdo snaží celou přizpůsobit k obrazu svému. Měl jsem za to, že děj s Voldemortem je jednou provždy uzavřený...

Nesmím zapomenout ještě na jednu věc. Dost jsem se nasmál, některé repliky postav mě rozsekaly. Ten vtip a odlehčenost dodali knize na větším kouzle.

Shrnuto a podtrženo, rozumím výtkám a sem tam poměrně velké kritice, sám nepovažuju tohle dílo za dokonalé. Je to ale natolik důstojný návrat, že dávám bez váhání pět hvězdiček. Díky Harrymu jsem zase omládl. A i když se mi současnost moc líbí a nic bych neměnil, návrat do minulosti a obrovská vlna nostalgie čas od času neuškodí. Díky moc, Harry!

P. S. Asi si z řada z vás bude ťukat na čelo, ale nepřišlo vám, že tím Prokletým dítětem je spíš Cedric, a nikoli Albus či Scorpius? Vždyť Cedricovi je souzeno buď zemřít, anebo se stát smrtijedem. V tomhle případě (pro někoho bohužel) je pro Harryho kouzelnický svět lepší první varianta (jeho smrt)...

Atuin
27.09.2016

Já mám z této knihy velice rozporuplné pocity. Niko!iv proto, že to nepsala JKR, ale je pod tím víceméně uvedena jen jako dohlížitel, nikoliv proto že je to přepis divadelní hry, ale z toho že mi to přijde jako hra na jevišti nefunkční, ledaže by herci opravdu byli schopni ovládat nějakou tu magii. Jednotlivé prvky se o sebe doslova rozbíjí. Nejde o to, že se v tom člověk nenajde, i když je nucen se odpoutat od toho a od onoho a připoutat se k něčemu trochu odlišnému, ale zůstávájí po tom zbytečné rozpaky, což se u kánonu knih nestane ani když se člověk vrátí k prvním dílům. Je v tom určitá snaha předvést se...no a v tom to právě vězí. Není to svět HP, jen se jím snaží být....

Hakuka00
27.09.2016 odpad!

Možná by bylo hezké, kdyby si autoři řekli, co z toho vlastně chtějí mít. Můžou totiž stokrát tvrdit, že to vlastně není osmý díl a blah blah... ale pak se podíváte na plakáty, na obálku, na tu nastavovanou hrůzu na začátku, co je tam evidentně jen pro to, aby se navázalo, kde JKR skončila, a je to v kýblu vážení. Když už z toho chci ždímat, má to za něco stát. A když už se rozhodnu dělat z toho divadlo, má za něco stát to divadlo. (Ano, mám jich nakoukaných dost. A velkou představivost. Nepomohla mi.)
Možná by bylo hezké, aby si pořádně přečetli knihy, ze kterých mají vycházet. Z těch děr v loru mi krvácí srdce a zavařuje se mozek. Nemusím je vyjmenovávat? Vidíme je všichni, kdo to četl? (Jak funguje Fideliovo zaklínadlo? Proč se s ním obtěžovali?)
Možná by bylo hezké, kdyby u vymýšlení toho šíleného tobogánu zapnuli mozek a neuvařili to jak pejsek s kočičkou dort. Z té patlaniny opadává modelína a šustí to papírem. Celá zápletka jím šustí. Celá zápletka je blbost. Existuje nepřeberné množství bílých míst, kam by šlo nacpat cokoliv, ale ono ne. Z nich vypadne tahle pitomost hodná dvanáctky snažící se o fanfikci, která nemá páru o tom, jak to ve světě dospělých chodí (motýlci, fyzická omezení a tak dále). A i když pomineme Voldemortovo libido a Belatrixiny rychlé nožky, ministryně, co si dá do kanceláře zaheslovanou knihovnu, co při dotyku požírá hosty, patří do svěrací kazajky.
Možná by bylo hezké, kdyby napsali situační komedii, kde se blbne s nosy, kníry a mnoholičným lektvarem. Nebo skutečné rodinné drama s hloubkou postav, která nevyskočí,jen když autora napadl hezký dialog. A nebo dobrodružství dvou kamarádů, co chtějí poznat tatínky. Jenže ono ne, ono je z toho tohle.
Upřímně bych ten odpad nedávala, kdyby nad tou dojnou krávou všichni tak sentimentálně neslintali. Doporučím vám nějaké fanfikce, jestli vás chytá nostalgie. Každá průměrná bude lepší. Je to tak na hvězdičku za pár povedených dialogů a dobře umístěných vtipů.
Že je to divadelní hra, je ubohá výmluva. Blbá zápletka v divadelní hře je blbá zápletka kdekoliv. Nekupujte si to, fakt to za to nestojí.

Gabush3nka
26.09.2016 4 z 5

Když jsem zjistila, že má vyjít tato kniha, byl to pro mě okamžitý návrat do dětství. Vzpomínky na to, jak nekonečné bylo čekání na nový díl, když jsem týdny básnila rodičům o tom, jak musíme ihned první den, co výjde nový díl zajet do knihkupectví a pořídit nového Pottera - rodiče se samozřejmě nechali vždy nadšením strhnout a kniha byla opravdu první den doma. I když už je to nějaký pátek a i nám stejně jako Harrymu přibyly nějaká ta léta a vrásky navíc stejně jsem veděla, že tuto knihu si nenechám uniknout ani za nic. V pátek mi přišla sms, že má předobjednávka byla vyexpedována a v pondělí bude "nový" Harry k vyzvednutí, těšila jsem se celý víkend opravdu jako malé dítě až si pro ni zajdu.....Knihu jsem dnes vyzvedla a přečetla ji během několika hodin, nebudu komentovat děj ani jakým stylem je kniha napsaná apod.,pro mě splnila svůj účel, za jakým byla kniha kupována - byl to opravdový návrat do světa Harryho Pottera, už ne dítěte, ale dospělého Harryho, stejně jako jsme my všichni, co s Harrym vyrůstali. Bylo velmi příjemné opět zavzpomínat, znovu se podívat do Bradavic. Pro mě jako opravdového fanouška budou tyto knihy vždy naprostou srdcovkou a vzpomínkou na pěkné období..a tak za sebe říkám - díky za to, že jsem se ještě jednou..naposled..mohla začíst do tohoto skvělého kouzelného světa Harryho Pottera.

Mishak
26.09.2016 4 z 5

Nemůžu si pomoct - obrovský závan nostalgie!!!! A ať si říká kdo chce, co chce, tu hru bych chtěla vidět!! Určitě by stála za to =)
A co na tom, že děj skáče a je zmatečný a je krátký a je já nevím, co všechno... Má to fanoušky Harryho vrátit do jeho světa aspoň na chvilku zpátky, připomenout jim, co všechno tenhle úžasný svět nabízí a jak rádi jsme byli dříve jeho součástí!!!!!!!! A já jsem jí byla ráda a budu jí pořád!!

Celé mé hodnocení k nahlédnutí zde:

KateCullen
26.09.2016 4 z 5

Prostě nostalgie. Návrat ke starým hrdinům a dokonce i k těm, které bychom už správně neměli potkat. A jsem ráda, že něco takového vyšlo, protože pravého fanouška to znovu vtáhne, ať je příběh jakýkoliv.

Jandýs
26.09.2016 4 z 5

Souhlasím s komentářem SlamLenky, líp bych asi nikomu nevysvětlila co ne/očekávat od této knihy . Čtenář se prostě musí odprostit od sedmi příběhů a brát toto dílo jako něco úplně odlišného, sice ze světa vytvořeného J.K.R , ale v absolutně jiné podobě a žádné návaznosti. Tímto jsem četla svoji první divadelní hru, takže to nemohu v tomhle směru hodnotit..
Každý "Pottermaniak" četl sem tam nějakou tu povídku - fanFiction, tohle je prostě další nápad :-)

zuzik2301
26.09.2016 odpad!

Po patnácti stránkách jsem nevěděla jestli si ze mě někdo dělá ... ehm legraci a mám v pokoji skrytou kameru nebo je tahle ohavnost myšlena zcela vážně.

Pár knížek psaných jako divadelní hra už jsem přečetla, ale nevzpomínám si, že by některá z nich byla tak příšerná a zmatená jako tohle. Děj prostě skáče v naprosto nesmyslných vlnách od jedné scény ke druhé a budí dojem, že ani autoři nevěděli, co vlastně chtějí.

Jsem fanoušek světa Harryho Pottera, na těch knížkách jsem prakticky vyrůstala, a momentálně bych si přála mít jeden z obracečů času, abych se mohla vrátit a pořádně nakopnout všechny, kdo se podíleli na téhle příšernosti.

ModráLaboratoř
26.09.2016 5 z 5

Nemohu být objektivní. Ne, ne, ne. Žádné soudy, žádné zhodnocení. Moc krátké, moc dlouhé, moc chlupaté? Ne. Prudce mě zasáhl závan dětství, zahoukání bradavického expresu, vrásčitý Moudrý klobouk, dav studentů na hodině lektvarů, přísný hlas McGonagallové. Nemohu ani za nic knihu hodit pod kopyta testrálů. Stále si vzpomínám na to, jak jsem koukala na filmy znovu a znovu. A taky na čtení v jakoukoliv denní/noční hodinu, roky čekání na další díl, dopis z Bradavic, máslový ležák, Wingardium leviosááá, kouzelnickou hůlku, Hedviku, čmárání relikvie smrti ....Tu nezaměnitelnou, krásnou, fantaskní, kouzelnou část mého života.
Je to srdcovka. Je to dokonalé.

Nelíbí se to někomu? ... avada kedavra, stupid muggle!

SlamLenka

Tato kniha prostě:
- není další klasickou knihou o Harry Potterovi,
- není dílem jen J. K. Rowlingové,
- není románem, ale scénářem k divadelní hře,
- nemá ambice vrátit Vám něco, co už JKR ukončila.
Je opravdu naivní pustit se do četby tohoto titulu a nepřipustit si nic z výše uvedených bodů, ale naopak předpokládat, že s touto knihou dostanete 8. pokračování známého HP. Kdyby JKR chtěla svým čtenářům dát dalšího starého dobrého HP, udělala by to pravděpodobně už někdy v roce 2008 nebo 2009. Ale ona to neudělala, takže se s tím, milí čtenáři, smiřte. =)
Pokud se ale od toho, co bylo, oprostíte a budete knihu číst skutečně jako divadelní hru, docela vás to potěší.

ZanZara1
26.09.2016 1 z 5

Tak k tomuto nemám prakticky co říci...Miluji svět Harryho Pottera, a tato VĚC, co se mi dostala do rukou, je patos. Splácanina všeho možného dohromady. Nastavení něčeho, co mělo svůj perfektní konec, a někdo si řekl ,,pojďme z toho příběhu vytřískat co nejvíce. Však nám to přinese opět nějaké peníze." Jinak to nevidím a ani jinak vidět nemohu..

kristyna5541
26.09.2016

Patřím k věrným fanouškům světa Harryho Pottera již od doby kdy vyšly první díly v knížním vydání a s natočenými filmy mé nadšení vždy jen stoupalo. Většinou co rok, to přečtu všech 7 dílů s ráda hledám v knihách nové a nové věci, které jsem přehlédla nebo zapomněla. Nostalgie, která se vždy dostaví je dílem geniální spisovatelky, která dokazála přimět číst i lidi/děti, kteří by za jiných okolností knihu do ruky nevzali.

Byla jsem ráda za závěr knihy Relikvie smrti. Vážila jsem si Joanne i kvůli tomu, že se zařekla o napsání pouze 7 knih a nikdy ani jednu navíc. Proto když se objevila zpráva o novém dílu, zprvu jsem to brala jako fámu. Nedlouho poté jsem navštívila Londýn a viděla jsem velké bilboardy upozorňující na Hru Harry Potter a Prokleté dítě. Když vyšlo najevo, že sdělení o vydání nové knihy, která bude pokračujicím dílem ze série o HP byla jsem od začátku proti. Nevadí. I přes "naštvanost" a tušení, že knížka bude stát za houby, jsem si šla stoupnout na půlnoční prodej knihy. Přišla jsem domu, otevřela a začala číst. Druhý den jsem již knihu měla dočtenou, ale to ne kvůli poutavému příběhu, ale proto, že jsem knihu chtěla co nejdříve přečíst a dát ji někam hodně daleko.

Utvrdila jsem se ve svém přesvědčení, že kniha bude stát za pendrek. Začátek knihy je neuvěřitelně chaotický, přeskakují se roky kdy mladý Albus chodí do prvního ročníku, a najednou hle čtvrtý ročník. Podivné přátelství se synem Draca Malfoye jsem taky moc dobře nepochopila. A charaktery hlavních hrdinů jsem v knize hledala marně. Rychlý sled událostí mi nedovolil, abych se do příběhu řádně začetla. Možná kdyby se jednalo o klasickou prózu ve stylu psaní na který jsme všichni zvyklí, četlo by se to lépe. Pořád to ale nemění nic na tom, že mi kniha přijde nezajímavá, přetažená za vlasy, a úplně daleko od světa Harryho Pottera. Za mě je kniha určitě zklamáním, teď už jen doufat, že JKRowlingová nenapíše další "pokračování nové série".

přátelství kouzla magie Harry Potter divadelní hry rodina tajemství puberťáci

Autorovy knížky