Harry Potter a princ dvojí krve

Harry Potter a princ dvojí krve https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368/bmid_harry-potter-a-princ-dvoji-krve-bso-368.jpg 5 12171 594

Harry Potter série

Moc Lorda Voldemorta stále roste a smrtijedi působí spoušť ve světě mudlů i kouzelníků. Když Harry Potter objeví starou učebnici lektvarů patřící tajemnému princi dvojí krve, spoléhá na její kouzla i přes varování svých kamarádů. Profesor Brumbál poodhaluje Voldemortovu minulost a s Harryho pomocí se snaží odkrýt tajemství jeho nesmrtelnosti. Jenže zlo se dere k moci stále silněji, neštěstí se blíží a Bradavice už nikdy nebudou jako dřív.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Half-Blood Prince , 2005

Metuje
29.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Po super pátém dílu mě tento bavil míň. Je v něm hodně popisu při výletech do minulosti Voldemorta, neobsahuje tolik dialogů, což mám radši. Že by byl díl nějak extrémně hororový mi nepřišlo, konec byl na rozdíl od předchozích dílů zfouknutý rychle, což mi vyhovovalo. Co mě teda trochu vykolejilo, byl "rozchod" Ginny a Harryho, jakože cože? Doufám, že to byla jen nějaký zkrat a v sedmé díle budou zase spolu.

JanaValinka
27.10.2022 5 z 5

Společně se třetím dílem moje nejoblíbenější a čtené s časovými odstupy stále dokola už tolik let :-D

pazdy15
21.10.2022 5 z 5

Temné, vážné a fascinující... Brumbál, Gonagallová a ještě plno dalších jsou mými oblíbenými charaktery a celkově je ten příběh neskutečně promyšlený. Uronil jsem i pár slz a knížka je perfektní. Odhaluje totiž mnohem více zákoutí, jenž nám zůstaly ve filmech skryty.

HadleysHope
16.10.2022 5 z 5

Další dramatické dobrodružství z Bradavic. Je přímo fascinující, jak všichni aktéři stárnou a tím se z pohádky stává horor. Perfektní.

Hakate
28.08.2022 5 z 5

Spolu s 3. Dílem je to nejlepší díl z celé série.

jadunka
19.08.2022 5 z 5

I po těch sedmnácti letech od vydání tu knihu pořád zbožňuji stejně.

adela.hol
16.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Znovu jsem si potvrdila, že když si u filmové verze člověk řekne, že je tam všechno jasné, tak knižní verze ho vyvede z omylu. Zase tu byla spousta přesněji vysvětlených věcí a hlavně se mi tento díl asi nejlépe četl. Samozřejmě všechny díly se čtou skvěle, ale tady u toho mi to nějak nejlépe plynulo.

Asi co mě zaujalo úplně nejvíc, byl důkladný pohled do Voldemortova života. Zatímco film nám ukázal pouze jeho pobyt v sirotčinci a jeho dotaz na viteály, v knížce se dozvíme, kdo byli jeho rodiče a jak skončili. Také se odkrývá jak odmala trápil a mučil ostatní, že už ve studentských letech dokázal dát dokupy budoucí partu smrtijedů a jak byl posedlý rozpoltit svou duši a podle čeho vybíral předměty pro viteály. Vlastně pak i člověk snadněji pochopí, kde se v něm to zlo bralo. Matka to příliš nezachránila, ale mít geny dědečka, strýce a přehnaně sebevědomého otce se projevily.

Dále je tu vztah Harryho a Ginny. Ve filmu se to prostě tak nějak stalo, nějaká ta vzájemná náklonnost, ale nebylo to příliš uvěřitelné. V knížce to v Harrym hlodalo od začátku, žárlil na Deana a Ginny vlastně byla jen sama sebou, jak jí radila Hermiona a měla pravdu, že se nakonec dočkala. Taky měla Ginny super hlášky jako s tím trnoocasým drakem na hrudi nebo co má Harry za přeušlechtilý důvod k rozchodu. Celkově je mi Ginny v knižní verzi mnohem sympatičtější.

Taky tu byly už náznaky budoucího vztahu Rona a Hermiony, který tady jako ve filmu komplikovala Levandule/Lavender (nechápu, proč některá jména a příjmení překládali a jiná ne, ale tady zrovna mohli nechat ten originál, protože to zní hrozně). Každopádně je zase v porovnání zajímavé, že tato postava je v knihách rovnou od prvního dílu, zatímco ve filmu se objevila až v tomto díle, vlastně jen kvůli té zápletce s Ronem.

No a teď k té hlavní zápletce ohledně Malfoye, Snapa a následné smrti Brumbála. Základ byl stejný jako ve filmu, Harry podezíral Draca od začátku. Jen v knížce byl takový až otravný, jak to všem cpal a někdy až příliš netaktně, když o tom například mluvil s Brumbálem. Měl sice pravdu, ale jeho zbrklost byla spíš na škodu. Taky bylo v knížce lépe vysvětleno, jak to bylo s rozplývavou skříní a hlavně závěrečný boj ve škole tam vůbec nebyl a vlastně i Brumbálův pohřeb mi tam teď chyběl. No a ohledně Snapa už taky aspoň vím, proč ta přezdívka princ dvojí krve.

A na závěr ještě krátce musím shrnout to, že jsem akorát nepochopila, proč se Molly a Ginny nezamlouvala Fleur. Jestli to bylo proto, že jim připadala až moc krásná a nevěřili, že Billa opravdu miluje, tak museli názor změnit na konci po tom, co Billa pokousal a znetvořil Šedohřbet. Jak u toho Fleur zareagovala, bylo krásně dojemné.

Takže mi zbývá už jen poslední díl a i na ten jsem samozřejmě zvědavá. Jelikož děj byl rozdělen do dvou filmů, tak se víc drželi knižní předlohy jako u prvních dvou dílů? No nechám se překvapit.

OlafSveinsson
16.08.2022 5 z 5

Můj nejoblíbenější díl. Mám rád to objevování Voldemortovy minulosti, tu tíživou atmosféru odlehčovanou vztahovými problémy pubertální mládeže. No a konec... Tenkrát při prvním čtení neskutečné překvapení.

zirafinec
21.07.2022 5 z 5

Nyní jsem (znovu) poslouchala jako audioknihu a musím říci, že je to zase o něco jiný zážitek. Skvěle načteno panem Hyhlíkem.

Sauron
09.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Zase jako vždycky, čtivá kniha která má smysl. Ale ať si Rowlingová říká jaký je Harry chudáček jak chce, ale přehnala to ! Aby jste rozuměli co tím myslím, tak prostě nemůžete nechat hlavní postavu použít vrcholné kouzla černé magie a ani nenapsat že toho pořádně lituje(a tím nemyslím to sectumsempra na Malfoye). Vím, měl těžké dětství a tak, ale stejně tak byste mohli obhajovat Voldemorta. Ale musím zase uznat že to je propracované, čtivé, a hlavně to spisovatelka neodflákla. Takže 4/5.

Astridka
06.06.2022 5 z 5

Další super díl o Harry Potterovi (který nikdy nezklame) byl zase BOŽÍ. Kniha se mi moc líbila. :D :) :D

Hanncha
23.05.2022 5 z 5

Obdobně povedené jako sedmý díl.

AlexandraBane
14.05.2022 5 z 5

Opět skvělý díl.

Čmeláček
14.05.2022 5 z 5

Výborná kniha, i když už dost temná. A Harry se setkává s princem dvojí krve. Zase skvělý!

Vlci.Sestra
08.05.2022 5 z 5

J. K. Rowlingová je opravdová kouzelnice! Tento díl byl opravdu napínavý a odkryla se další tajemství. Na konci mi dokonce kvůli Brumbálovi ukáplo pár slz...

Anastazie0810
04.05.2022 5 z 5

Můj další oblíbený díl. Svět kouzelníků je nepředvídatelný a naši hrdinové v tomto dílu zažijí spoustu překvapení ale i spoustu ztrát. Ukáplo mi spoustu slz při čtení, pořád ale tento svět miluju a už pomalu se blíží i poslední díl. Pořád je to čtivé, napínavé k prasknutí a miluju to stejně.

Winster
06.04.2022 5 z 5

Trochu škoda, že na ovce z lektvarů se dohrabala jen naše trojka a z nebelvíru jinak nikdo. Jinak je to opět moc hezké, věřím, že je na světě spousta fandu harryho co knihu nečetli a připravili se o ty dojmy...

Áža707
03.04.2022 5 z 5

Harry Potter po šesté a já přemýšlím, jak napsat nějak originálně recenzi, která by vás mohla zaujmout a přitom jsem neopakovala, co jsem napsala v těch předchozích.

Opět musím říct, že mě kniha nezklamala (až tohle někdy řeknu o Harry Potterovi, prosím zabijte mě! Děkuji!). Kniha je velmi vtipná a já si opět trhala vlasy z hlavy, že jsem tento příběh tak dlouho nečetla a zapomněla některé věci.

Vždy když mi někdo řekne, že Harry a Ginny nejsou dokonalý pár, tak jen nechápavě valím oči. I když jsem dlouho knihy nečetla, ten pocit při čtení o jejich vztahu přetrvává navěky. Těžko nesrovnávat s filmem... Ale to, co nám filmový tvůrci naservírovali působí doopravdy značně uměle a nereálně. V knize se mi líbí právě vývoj jejich vztahu, Harryho uvědomění a na konci i přiznání od Ginny. Prostě tyhle dva jsou pro sebe určeni a jejich vztah se tvořil celých 5 let.

Druhá věc, kterou bych si dovolila vyzdvihnout, tak jsou vzpomínky na Voldemorta. Ano, chápu do filmu se nevejde vše, jinak by film měl 3 hodiny. A teď se musím zeptat: "Komu by to vadilo?" Ale opět nás tvůrci ochudili o tolik skvělých informací, bez kterých další části nedávají smysl. Proto jsou pak filmový fanoušci zmatení a zklamání. Takže přečíst si šestý díl, je naprosto úchvatné nahlédnutí do minulosti Lorda Voldemorta. Věděli jste, že se hlásil na pozici učitele v Bradavicích a to dokonce dvakrát?

Nevím, co víc bych vám tu měla vykládát, prostě si to přečtěte! (Prosím!) Vážně to stojí za to.

⭐ 5/5

Mistři
28.03.2022

Další skvělá knížka o Harry Pottrovi. Harry nikdy neomrzí!

veveropysk
22.03.2022 5 z 5