Dvůr trnů a růží

Dvůr trnů a růží https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286248/bmid_dvur-trnu-a-ruzi-5Mh-286248.jpg 4 4337 4337

Když devatenáctiletá lovkyně Feyre zabije v lese vlka, odvleče ji podivný tvor do svého doupěte, které se ukáže být jiným světem. Tam zjišťuje, že únosce není zvíře, ale Tamlin – jedna z nesmrtelných bytostí, které kdysi vládly světu. Nenávist se postupně mění v lásku a Feyre musí přijít na způsob, jak zachránit tajuplný svět i svého únosce. ! Jak upozorňuje i sama autorka, tato série obsahuje velmi explicitní erotický obsah. Řeší se zde znásilnění, násilí na ženách, psychické problémy, promiskuita, diskriminace, problémy s alkoholem, potrat a traumatický porod, smrt blízké osoby, válka, traumata z dětství a spousty dalších věcí.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , CooBoo

A Court of Thorns and Roses , 2015

Hojuska
27.12.2016 4 z 5

Není to klasická teen odrhovačka s vílím princem a jeho nádhernou přítelkyní.
Hodnocení: 82%

Pozvolný úvod, který ale netrval věčně (spisovatelce jej nevyčítám, udělala bych to tak taky).
Nádherný střed, který jsem si zamilovala.
Zajímavý konec, který mě nechtěl pustit.

Byla jsem marná a nemohla jsem si najít pořádnou knížku (můj styl je hlavně sci-fi - Bludiště odrázů, Ready Player One,...). Kdosi mi pověděl, že je tato knížka na motiv Krásky a zvířete (četla jsem Cress, tam to bylo hodně poznat, ale v této knize je to tak šikovně skryto, že si to všechno uvědomíte až na konci) a tak jsem si řekla, že si na volno přečtu nějakou teen oddychovku. Moc mě upíři a různé fantasy bytosti v teen knihách nelákají (i když miluji Tolkiena, ale to není stejná kategorie), ale vzala jsem si ji a začala číst.
Začátek SPOILERŮ:
Prvních pár stránek mě nezaujal, zvíře v lese tu nudu oživilo, ale dál to byla jen změť "Máme se tu špatně, o všechny se tu musím starat já, chudinka". Příchod Zvířete nastartoval děj a příchod do Jarního království ještě víc. Tamlina si zamilujete ihned, to mi věřte. Není klasickým dokonalým princem na bílém koni, i když dokonalý je (aspoň pro mě). Feyre bych ale někdy jednu vlepila za její rozhodnutí, ale i tak jsem si ji také oblíbila. Není vůbec špatným tahounem příběhu. Její postava má duši.
Konec byl nepředvídatelný, takové úkoly jsem ani náhodou nečekala, ale ta hádanka byla strašně jednoduchá (jeden z momentů, kdy jsem nad Feyre vrtěla hlavou). Rhys se mi ale zapsal do srdce, vryl se hluboko vedle Tamlina. Další dokonale nedokonalý vladař a možná i Feyre trošku závidím týden v měsíci, kdy musí za ním.

Četla jsem to celou noc. Nic mě nemohlo odtrhnout. Velmi dobře napsané (což u tohohle typu knížek není zvykem), zpracované, velmi originální náměť, propracované postavy, svět ve kterém žijí. Jednoduše chuťovka a já se přemlouvám, abych si přečetla druhý díl v angličtině, protože až do května určitě nevydržím.

terkavelcova
18.12.2016 4 z 5

Sarah J. Mass je prostě výborná vypravěčka :) moc se mi to líbilo :) těším se na druhý díl který vyjde na jaře

Efeméra
16.12.2016 3 z 5

Podle hodnocení by si jeden myslel, že se jedná o opravdovou bombu. Na začátku jsem tak taky o knížce uvažovala - hned na prvních stránkách mě zaujal popis nelítostné zimy a Feyřiny nuzné situace. A to dokonce tak, že jsem kvůli čtení málem zapomněla vystoupit z tramvaje. Pak už to však bohužel šlo z kopce. Prvních sto stran jsem se asi na každém možném místě dozvěděla, jak moc chce Feyre z Prythianu zpátky domů. Lezlo mi to už na nervy. Asi dvě stě stran, kdy byla hlavní hrdinka na Jarním dvoře, se pak vlastně vůbec nic nedělo. Stejně tak mi vadily toužebné myšlenky, na které v knize čtenář narazí co chvíli, a to i v situacích, v nichž to podle mě není vlastně vůbec na místě. Láska, v jejímž jménu hlavní hrdinka ke konci vytrpěla hrozné věci, mi jako láska nepřipadala. Byl to spíš jen chtíč. Zápletka nebyla vůbec složitá, na druhou stranu však musím ocenit hezky vymyšlený svět. Představa lidí jako jen jakéhosi poddruhu byla zajímavá. Za mě přesto jen 2,5 hvězdičky.

lapej
15.12.2016 5 z 5

Přečteno jedním dechem, moc se mi líbila.

láskyplnáTerez
14.12.2016 1 z 5

Asi do stránky 130 jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Pak už se to pouze vleklo. Nedoporučuji.

Akemi4
12.12.2016 2 z 5

Jsou knížky, od kterých se nemůžete odtrhnout a hltáte je tak dlouho, dokud je nedočtete.
Tak tahle to není.
Nápad zajímavý, ale tak špatně podaný, že mě to prostě nechytlo a nezačetla jsem se. Mimo posledních 100 stránek jsem se k dalšímu čtení musela vyloženě přemlouvat a i ta lepší část byla hrozně předvídatelná.
Za mě velké zklamání, přitom takový Skleněný trůn byl super.

Janičta
11.12.2016 2 z 5

2,5* ve své kategorii je to takový průměr, ale celkově vzato oceňuji docela dobrý nápad.
Autorce ovšem pár věcí trochu drhne. Možná je to tím, že jsem zvyklá na promakanější fae od L. K. Hamilton nebo P. Briggs, ale tyto víly a jejich Dvory na mě nepůsobily tak mocně a záhadně jak by asi měli. V jednu chvíli je kladen důraz na naprostou doslovnost a jindy přes ní přefrčí jako by nic.
Já na hádanky moc nejsem, ale tohle se snad ani za hádanku vydávat nemohlo. V celkovém kontextu příběhu a životních příhodách aktérů byla odpověď naprosto jasná. A pak už mi zbylo jen úpět nad tím, jak je Freye nedůvtipná.
Škoda, že autorka lépe nepracovala s tajemnem. Kdyby ho dávkovala s větším citem, napětí v knize by gradovalo lépe...
Mám půjčený Skleněný trůn, tak jsem zvědavá, jestli na mě udělá lepší dojem...

Denisa153
09.12.2016 3 z 5

Knížka mě ze začátku vůbec nebavila havní hrdinka mi hrozně lezla na nervy, ale tak zhruba v půlce knihy přišel zvrat a nakonec musím říct že celkový dojem je celkem dobrý.

Ditules
04.12.2016 5 z 5

Autorka opět nezklamala. Krásný příběh - miluju Krásku a zvíře, překrásná obálka.

alabra
29.11.2016 5 z 5

Autorka i žánr byly pro mě novinkou. Přestože tento druh literatury nevyhledávám, příběh Krásky a Zvířete, pohádka pro dospělé, mě nadchl. Dobře postavený příběh, správná dávka dobrodružství, romantiky až poeticky naladěné, napínavý souboj dobra a zla nutil číst dál a dál až do hluboké noci. Sotva třicetiletá autorka je jistě nadějí do budoucna.

Tyara
28.11.2016 4 z 5

Po sérii Skleněný trůn zajímavá změna od autorky. Nicméně musím říct, že i přesto že v nějakých chvílích bych hlavní hrdinku nejradši propleskla, byla jsem knihou nadšená. Za dva dny jsem ji měla přečtenou. Moc se mi líbila.

hlina
26.11.2016 5 z 5

Mistrně napsaná kniha.

Veve739
25.11.2016 5 z 5

Úžasná kniha! Je plná emocí a napětí. Doporučuji přečíst:D

klarinka9974
22.11.2016 5 z 5

Krásný, napínavý příběh, který vás od začátku ponoří do děje a po celou dobu vás nepustí. Tato úžasná kniha stojí vážně za přečtení!! Já jsem se do této knihy zamilovala a hodlám dál pokračovat ve čtení dalších knih, které napíše a vydá tato jedinečná autorka!! :) Prostě BOŽÍÍÍÍ!!!

AnnieMarie
16.11.2016 3 z 5

Jelikož jsem slyšela, že kniha čtenáře většinou zklamala, moc jsem od ní neočekávala. I tak patřím mezi ty zklamané. Je to opravdu škoda, že Sarah ji protkala jedním klišé za druhým. Navíc jsem se do hlavní hrdinky vážně nevžila. Opravdu mi její trable s láskou nervalo srdce. Víc, než ona a Tamlin mě zajímaly vedlejší postavy. Například Rhysand. S ním si troufám očekávat v dalším díle milostný trojúhelník. Přišel mi jako osobnost mnohem zajímavější, než Feyre.
Knihu si klidně přečtěte, je to zase jiné zpracování krásky a zvířete, ale dalo se určitě spracovat lépe. Ještě ke všemu od Sarah J. Maas.

Aivinka
15.11.2016 5 z 5

Úžasná kniha, dovolím si říct ze jedna z nejlepších od této autorky. Jsem příjemně překvapena a těším se na další díl. Doufám že mě autorka potěší i tentokrát.

Arya26
14.11.2016 3 z 5

No, i když bych měla patřit mezi cílovku, tak postupně zjišťuju, že z YA odrůstám. Většina knihy bylo jen vleklé lovestory, musím ale vyzvednout ten konec. Jelikož mi knížka přišla na oddech vhod dávám ji 3 hvězdy, ale nečekejte nějaké mistrovské dílo, prostě jen fantasy pro náctileté holky. Nejde vůbec o žádné epické fantasy jako od Tolkiena a nebo Martina.... Nehluboký děj, ale 100% lásky

luciesara
10.11.2016

Tahle kniha me fakt dostala...je nadherna..prvnich asi 40 stran byly narocne,ale pak uz to byla laska na prvni pohled...uz se tesim na druhy dil

Dani3
10.11.2016 5 z 5

Dvůr trnů a růží je nádherná kniha. Její čtení jsem si moc užívala a určitě se k ní ještě vrátím, abych si ji znovu vychutnala. Ke konci, když už mi chybělo jen několik desítek stran, jsem si přála, aby jich zůstávalo mnohem víc - magický svět víl se mi nechtělo vůbec opouštět.

Bee
10.11.2016 5 z 5

Četla jsem autorčinu předchozí sérii a naprosto jsem si jí zamilovala, takže jsem sáhla i po téhle knize. Trochu jsem se bála, že to bude jako přes kopírák, ale byla jsem příjemně překvapená, když jsem se setkala s poměrně odlišným typem hrdinky. Je tam jistá podobnost v lehce pohnutém osudu, ale tím to končí. Je pravda, že tato postava mi sice úplně nesedla, ale děj mi to vynahradil. Líbí se mi, že Feyre není přehnaná silačka a odvaha sama. Ve světě, ve kterém se ocitá, je jenom slabý člověk a na základě toho se vše odvíjí, což je příjemná změna, i když radši čtu z pohledu nakopávače zadků. Co se týče světa, do kterého autorka postavy umístila, nemám co vytknout a bavilo to. Další díly určitě číst budu. Několikrát :)