Doznání Nata Turnera

Doznání Nata Turnera

V pozdním létě roku 1831 se v zapadlé končině jihovýchodní Virgínie vzbouřili černí otroci. Byla to jediná organizovaná vzpoura, třebas krátkodobá, v dějinách amerického černého otroctví. Vedl ji pozoruhodný mladý, jedenatřicetiletý černoch jménem Nat Turner, vzdělaný otrok, který se cítí Prozřetelností předurčen osvobodit svůj lid a vyhubit všechny bílé v kraji. Ve světle útlaku, vykořisťování a beznaděje hledá spravedlnost pro své černé bratry a jako kazatel-samouk nachází oporu a opodstatnění pro svůj boj v jediné knize, kterou zná, v bibli. Poslání, jež mu ukládá jeho smysl pro spravedlnost a rovnost všech lidí, pokládá za příkaz boží a inspiruje se starozákonnými proroky.

Tyto události a stejnojmenné písemné doznání Nata Turnera z roku 1831 se staly podkladem románu předního romanopisce Williama Styrona. „Styronův román je úžasným dotvořením primitivního dokumentu," píše o něm Zdeněk Vančura ve své studii „Věk gigantů. Několik pohledů na současný americký román." „Nad vnějšími fakty buduje autor obraz duševního vývoje, toužebných snů a vidin prvního jižního otroka, který se naučil číst tak, že mohl přečíst celou bibli a vyložit ji soukmenovcům podle jejich nazírání a jejich cílů."

Styronův román vyšel v USA v roce 1967 a vyvolal jím zároveň veliký ohlas i rozruch. V roce 1968 byla Styronovi za tento román udělena Pullitzerova cena.

Kapitoly:

Díl první: Soudný den
Díl druhý: Staré zašlé časy - Hlasy, sny, vzpomínky
Díl třetí: Chystej válku
Díl čtvrtý: Dokonáno jest

méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/17_/17491/doznani-nata-turnera-17491.jpg 3.914

The Confessions of Nat Turner (1967)

Vydáno:, Svoboda
Více informací...

WEIL
03.09.2011

Tahle kniha mě moc nechytla, nedokázal jsem jí projít.

William Styron

William Styron