Ulehni v temnotách

Ulehni v temnotách

Psychologický román z jihu USA, jehož hlavním tématem je marné hledání nesobecké a odpouštějící lásky. Příčinou rozvratu rodiny advokáta je matka, vychovaná v puritánských tradicích amerického jihu, která všem dává neustále najevo svou morální nadřazenost a nedokáže se vymanit z okruhu vlastních upjatých představ o životě.

http://www.databazeknih.cz/images_books/17_/17458/ulehni-v-temnotach-17458.jpg 4.233

Lie Down in Darkness (1951)

Vydáno:, Odeon

intelektuálka

W. Styron má těžká temata. Ale určitě stojí za přečtení.

Skawin
19.09.2016

Velmi podmanivá kniha, která je ale pro mě hodně depresivní. Nikde žádné světlo na konci tunelu, žádné východisko...

knedlik
26.12.2014

"Jaké bláznivé vichřice přinášející trosky hříšných představ, zatrpklých domněnek, zmařených nadějí, se jí honí hlavou? Koho to jen nenávidí, koho miluje?"

Destrukce. Jedna velká destrukce mnoha životů zmítajících se v nenaplněných představách, zborcených ideálech, přehnaných předsudcích, patologických vztazích, neskonalé pýše a morálních dogmatech. Spoutáni, svázáni, s osekanými křídly... řítící se každý do své propasti, kde setrvají v temnotách.

"(...) Šumot bezkřídlých per, křídel, která nemohou létat. (...)"

Ulehni v temnotách je výjimečná kniha. A já nedokážu dost dobře popsat, čím přesně. Snad tím, jak na lidi dokáže působit, snad tím, jak velká je obsahem, svou nezměrností.

"Je kruté nemilovat a necítit to, co se od vás očekává."

Atuin
26.03.2014

Knihu jsem četla již před značnou dobou,al stále si pamatuji tu sílu s jakou na mě autor zaútočil na prvních dvaceti, možná třiceti stranách. Zatímco jsem to prožívala dovolilo si to uplynout a pamatuji si že jsem byla tou poslední tečku maličko " naštvaná", jelikož v knize není žádná vata a to se čte jedna báseň.
je to vydatný román, který mohu doporučit, je to svízelné a strastiplné, v podstatě je to možná i kromobyčejné, ale zároveň je to jedinečné.

sesen
30.10.2011

Po přečtení této knihy se asi nevyhnete depresi. Ale já jsem tu znovu byla uchvácená tím jak geniálně Styron dokázal vykreslit charaktery svých postav. A závěrečná pasáž,kde se hlavní hrdinka chystá na sebevraždu.Její deprese,pomatenost,bolest a zoufalství patří k tomu nejsilnějšímu co jsem četla.Pravda ale je,že podruhé si to už nepřečtu.

Zzanka
13.01.2011

Ačkoliv je kniha napsaná již před mnoha lety, zobrazuje rozklad mezilidských vztahů v rodině a mezi partnery. Velmi aktuální čtení.

William Styron

William Styron