Dámy z Grand Avenue

Dámy z Grand Avenue https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/1884/bmid_damy-z-grand-avenue-DrU-1884.jpg 4 435 72

Vzrušující konfrontace životních příběhů čtveřice obyvatelek Grand Avenue v Cicinnati. Redaktorka Susan, advokátka Vicki a ženy v domácnosti Barbara a Chris, mladé maminky téměř stejného věku, se seznámí na dětském hřišti, kam chodí se svými dětmi. Z náhodného střetnutí se vyvine přátelství, které je v následujících dvaceti letech vystavené těžkým zkouškám. Přítelkyně sdílejí radostná očekávání, vášnivá vzplanutí i bolestná zklamání. Jejich nejednoduché a vzájemné provázané osudy vyvolají řadu otázek: Lze žít pouze vzpomínkami na někdejší dívčí půvab Miss Cicinnati? Předpokládá hvězdná kariéra špičkové advokátky sobectví a bezohledný vztah k nejbližším? Lze uniknout z manželství, které se vinou surového psychopata proměnilo v peklo? Oplácejí děti rodičům lásku? Problémy hrdinek postupně překročí hranice jejich nejužšího soukromí. V přátelství dam z Grand Avenue se začínají objevovat trhliny.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Grand Avenue , 2001

hankapimi
19.03.2024 4 z 5

Čtyři mladé maminy, ze kterých se stanou kamarádky na celý život. Prožívají spolu vzestupy i pády, různé osudy, starosti i radosti se svými dětmi a partnery. Perou se odhodlaně se svými životy, někdy úspěšně, někdy méně. Líbilo se mi, že každá z hlavních postav má svá přirozená negativa i pozitiva, nechyběl ani odporný záporák...Při čtení jsem si vzpomněla na podobné kamarádství na celý život mezi holkama - Město dívek, Město žen a Město života, také se mi líbilo. Román Dámy z Grand Avenue byl čtivý, uvěřitelný, doporučuji jako oddechovku pro deštivé dny s dobrou kávičkou.

bigben
11.02.2024 3 z 5

Téma různého počtu spolčených žen, ať v místě bydliště nebo ve škole nebo v kosmetickém salonu je vždy téma, které táhne...drby, nevěra a ideálně smrt jedn z nich. Ani tato kniha nebyla výjimkou. Nepopírám, že se dobře četla, někdy trochu děj stál, ale poslední třetina vše rozhýbala a zachránila.

Lenča727
07.08.2023 5 z 5

K téhle knížce se ráda vracím, vlastně jsem ji četla s velkým časovým odstupem potřetí a vždycky žasnu, jak mě nepřestává překvapovat a fascinovat. Zvláštní je způsob vyprávění, jedna ze čtveřice na začátku nakousne, že z kroužku nerozlučných přítelkyň jsou dvě mrtvé (aniž by řekla jak nebo proč) a třetí vlastně žádná kamarádka nebyla, a tak z původní čtveřice zůstala jen ona. Ovšem která? To, kdo vedle vypravěčky stojí za celým příběhem, se dovídáme až na konci. Skvělé je pozorovat proměny žen v průběhu mnoha let, změny v jejich manželstvích, strach ze stárnutí, obavy z nevěr, měnící se vztahy k dětem, kariérní postupy, v jednom případě týrání ze strany manžela. Tohle je neskutečná knížka,navíc neskutečně napsaná, pořád se tu něco děje a jedna z mála, u které jsem měla slzy na krajíčku a to opravdu nejsem žádná citlivka. Rozhodně to není žádná červená knihovna,za mě patří mezi TOP od Fieldingové.

Starmoon
15.04.2023 5 z 5

"Kto hovorí, že život musí dávať zmysel? Že nám dlhuje vysvetlenia? Možno taká vec ako spravodlivosť nejestvuje. Možno nikdy nenastane pokoj. Ani nenájdeme riešenie.
Ale je tu nádej."

Skvelý ženský triler, pri a po ktorom čitateľ(ka) bude akiste uvažovať nad tým, "ako často sú veci také, ako sa zdajú", podobne ako v epilógu jedna z hrdiniek.

Už rozbeh bol veľmi sľubný; štyri mladé mamičky, kamarátky, naoko idylka, "priateľky na celý život. Ukázalo sa, pravdaže, že jedna z nás vôbec nebola našou priateľkou, ale to sme vtedy nevedeli. Rovnako sme nemohli tušiť, že o dvadsaťtri rokov budú dve z nás mŕtve, jedna zavraždená veľmi krutým spôsobom."

Autorka v románe nakumulovala kopec tém a peripetií, celý čas sa jej však podarilo udržať slušné tempo aj moju pozornosť, nevraviac o tom, že každá z postáv mi (odpusťte to klišé) naozaj pripadala ako zo života. No a posledných približne sto strán by som najradšej čítala bez prerušenia, tak ma zmohla zvedavosť, ako sa to nakoniec celé vyvrbí.

Joy Fielding sa pre mňa skrátka stáva favoritkou na jednu z najčítanejších autoriek tohto roka a naozaj sa teším na ďalšie jej pre mňa ešte neobjavené romány, ktorých je v miestnej knižnici, našťastie, celá polica :).

Babo
01.03.2023 4 z 5

Před mnoha lety jsem od Fieldingové četla nějakou knihu a vím,že se mi líbila. Proto jsem sáhla po další a vybrala si Dámy z Grand Avanue.Ze začátku jsem si říkala,klasický román řešící problémy žen střední třídy. Jedna týraná psychopatickým manželem,druhá ambiciózní právnička,třetí bývala miss,trápící se přibývajícím věkem a čtvrtá řešící problém se svojí pubertální dcerou. Viděla jsem to tak na 3*,ale najednou jsem zjistila,že jsem odhodila tento lehce pohrdavý pohled a prosvištěla jsem až k poslední stránce.A najednou je to za 4*.
Je pravda,že ten závěr byl docela překombinovaný,ale určitě si zase něco od autorky přečtu.A snad to ani nebude tak dlouho trvat.

katpas76
12.02.2023 5 z 5

Starší kniha od Joy Fieldingové, která mi dosud unikla… ač mám od ní přečteno téměř vše.
Hodnotím plným počtem, protože nejen že byla čtivá a brilantně napsaná, ale měla i poselství, důvod se zamyslet …doslova jsem se sama sebe ptala, kdo byl v této knize vlastně zápornou a kdo kladnou postavou?! Autorka totiž v každé postavě vykreslila všechno, od negativ po pozitiva a na čtenáři nechává, ať si vybere.
Je to skvělý psychologický thriller, po jehož přečtení jsem smutná, že neměl víc stránek. Nebyla to kniha kterou bych zhltla za dva večery. Potřebovala jsem na ni čas na přemýšlení, úvahy a dohady, “kdo je kdo”, které mi autorka celou knihu bravurně a neustále měnila.
Velmi doporučuji všem, kteří rádi čtou ženské romány.

kadgam
20.08.2022 4 z 5

Život píše najlepšie príbehy, aj keď je to román, jeho dej je uveriteľný.
Dobre napísaný pohľad do života štyroch súčasných žien, matiek počas viac ako dvadsatich rokov ich života. Čo z nás ostáva a čo sa mení v priebehu rokov?

Noisette73
06.07.2022 4 z 5

Poutavé, ale čekala jsem rozhodně víc a možná i něco trošku jiného. Kniha dobře ukazuje , že vlastně každý má v sobě kus psychopata.

Janík61
13.12.2021 4 z 5

Hezky a poutavě napsaná kniha, doporučuji.

Evaho73
07.10.2021 4 z 5

Dámy z Grand Avenue sú malou sociologickou štúdiou každodenného života žien -  matiek, manželiek, dcér, priateliek...
Veľmi oceňujem psychológiu postáv, kde každá jedna zo štyroch hlavných postáv vyznieva autentický aj vzhľadom na prostredie, do ktorého boli umiestnené.
Príbeh má všetky prvky, o ktorých sa domnievam, že sú v knihách skutočne dobré - priateľstvo, jedinečné postavy s bežnými životnými problémami, trochu romantiky, nevery, ale i vraždu, či domáce násilie, a to všetko umne poprepájané do jednotlivých dejových línii s prekvapivým rozúzlením.

zdenaR
11.02.2021 3 z 5

Z mého pohledu asi nejslabší kniha autorky (mám ji doma kompletní).
Hlavní hrdinky mi nebyly sympatické, připadalo mi, že se jedná o příběh matek, které se sice tváří jako přítelkyně, ale ani se vlastně pořádně neznají a neumí si poradit se svými problémy.

MartinaP1984
19.01.2021 4 z 5

Druhá půlka knihy je skvělá. Přála bych si lepší konec a zasloužený trest pro jednu z postav.

Tereyciiik
03.10.2020 5 z 5

Výborná!!
Že začátku jsem si říkala, zda vůbec čtu Fielding, ale pak jsem zjistila že ano, a že je to pecka. Osudy žen, které nemělo nic rozdělit. Konec jsme už jen hltala. Je poznat, že kniha patří mezi první díla, ale určitě stojí za přečtení. Mám všechny její knihy a nelituji.

Ráčkajda
30.09.2020 5 z 5

Přesně takovéto romány mám ráda, osudy několika žen, rodin, které se prolínají. Knížka mě chytla od samého začátku.

Pauvka
21.08.2020 4 z 5

Tahle kniha se mi do rukou dostala jen diky CV a jsem za to neskutecne rada! Ja moc na takoveto romany nejsem, ale tento pribeh me pohltil od sameho zacatku. Vubec jsem necekala, ze se neco stane Barbare, typovala jsem to na Chris skrz Tonyho (toho bych jebla po hlave panvickou, zmetka jednoho tfuj) , ale toto jako?! Doporuciji si precist!

lenny_prague
24.05.2020 4 z 5

Joy Fieldingová mě nikdy nezklame. Moc zajímavý příběh, který se čte sám. Chris mi bylo líto, ale taky mě “štvala” tím, že si tak dlouho nechala ubližovat. Zvrat s Barbarou jsem vůbec nečekala. Určitě stojí za přečtení.

IvaKo
23.05.2020 3 z 5

Moje první setkání s touto autorkou, protože ženské a vztahové romány moc nečtu. Příběh je napsán svižně, čtivě, zejména problematika domácího násilí je vylíčena tak věrohodně, až mě mrazilo. Ostatní zápletky a motivace osob na mě už tak přesvědčivě nepůsobily možná proto, že se autorka snažila obsáhnout až příliš širokou škálu problémů.

sonkovaj
07.05.2020 5 z 5

Za tuto knihu plný počet hvězd. Podle mého je to to nejlepší co autorka napsala. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a dlouho, dlouho jsem o ní pak přemýšlela. Není nic, co bych knize vytkla. Napínavá, poučná, čtivá, a..... nezapomenutelná.

JancaKube
21.04.2020 4 z 5

Knížka se mi líbila. Byla zajímavá a čtivá. Nebylo to však žádné strhující dílo. Ale určitě budu číst další knížky. Trochu jsem se neorientovala v časové ose.

Alienn
09.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha! Podle názvu a obálky jsem mylně usoudila, že půjde o něco romantického, ale opak je pravdou. Líbila se mi moc.