Cujo

Cujo https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29680/bmid_cujo-ouH-29680.jpg 4 2242 321

Přichází to velice nevinně, jako vždycky. Veliký přátelský pes pronásleduje divokého králíka, který spadne do skryté podzemní jeskyně, a rozvíří spící zlo krutější než smrt sama. Zděšený čtyřletý kluk vidí, jak se samovolně otvírají dveře jeho šatníku, a vykřikuje při pohledu do démonických krhavých očí, které svítí ze tmy. Maineské městečko Castle Rock je v zajetí děsivé hrozby...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Cujo , 1981

berry1009
28.09.2022 5 z 5

Po přečtení novějších Kingovo děl jsem se díky výzvě dostal k jeho starším knihám. Cujo je jedna z nich. A tedy, atmosféru opravdu dokáže tento mistr nastínit perfektně. Po spíše nehororovém úvodu přichází to správné drama, které k osmdesátkám (době bez mobilů) sedí jako Cujo na silnici.

bookcase
22.09.2022 5 z 5

Cujo není jen hororem, ale taky skvělým psychologickým románem, drží vás v šachu od začátku do konce, přestože je King opět trochu víc vykecávací, hlavně v první třetině. :)

SamMarešová
22.09.2022 5 z 5

Uff... Tak tohle byl nářez.
Nechápu, jak zrovna mě, holce od psů a velké fanynce SK. mohlo trvat tak dlouho se k téhle knize dostat.

Míru a lidumilovný bernardýn Cujo se změní v zabijáckou bestii po tom co se nakazí vzteklinou... Nádech nadpřirozena, různé lidské osudy (které do sebe začnou zapadat jako správné dílky puzzle), trochu kriminality a nebyl by to můj milovaný Stephen kdyby nepřidal i nějaký ten erotický výkres, tomu dodávají tu správnou atmosféru.
Jak je u mistra hororů zvykem, začátek je pomalejší ovšem potom... Potom co se to kolo pomalu roztočí, už nemáte šanci z něj vyskočit ven.
V jedné scéně, kde se barvitě popisuje Cujovo útok jsem byla napnutá jak kšandy a když mi v ten moment přišla zpráva na telefon, málem jsem vyletěla z kůže - ono představte si pomalu metrákového psa co vás chce zabít...

V průběhu jsou i části popisující co se Cujovi honí hlavou jak jím nemoc prostupuje. Jeho myšlenkové pochody jsou hodně silné a závěr dost překvapující.
Tohle dílo bude jednoznačně v mém "top ten"

⭐⭐⭐⭐⭐

lapagerie
31.08.2022 3 z 5

Kingovky mám ráda, ale radši mám ty mysteriózní horrory s nadpřirozenem. Tohle byl příběh, který klidně mohl být reálný. A to, že se to mohlo klidně přihodit, mě nedělá dobře. Cuja mi bylo líto, pasáže, které popisují jeho myšlenky, jsou vlastně smutné. A konec tedy drsný, brrr

Blaufik
30.08.2022 5 z 5

Cujo je na poměry Stephena Kinga poměrně útlá knížečka, kterou si ovšem zamilujete stejně jako jeho předchozí díla. Nejedná se pouze o šíleného psa, jenž se vyklubal z mazla, který by za svého pána položil život. Jedná se také o skvělé zpracování postav a jejich charakterů.

Pitbullka
16.08.2022 4 z 5

Cujo je klasika a jedna z Kingových kratších knih. Námět knihy byl skvělý, ale ten konec, ten bych brala mnohem temnější.

101evca
03.08.2022 3 z 5

Upřímně jsem po přečtení vyjímečné Misery čekala od Kinga daleko víc. Neříkám, že se jedná o vyloženě špatné dílo, ale obsahuje celou řadu nudných pasáží, kde se autor přehnaně podrobně zabývá životy postavy a podobně. A přestože závěr knihy je opravdu dobrý a napínavý, hodnotím tuto knihu jako průměrnou.

mazlak
30.07.2022 5 z 5

Až do dnešního dne jsem bernardýny miloval a v žádném případě jsem je neměl za nebezpečné psi jako například bulteriéry a jim podobné. Prostě kulatý, rozvážný dobrák do morku kosti. Ale když se dostaví nemoc je z něho drak.
Z počátku mi trochu vadilo, když byl popis pozadí děje příliš detailně popisovaný. Postavy byli neurčité a zdánlivě nepodstatné. Ale potom úžasný. Vše do sebe zapadlo a vše co oči zachytili jen vtahovalo přímo do příběhu a jeho prostoru.

jordys
20.07.2022 5 z 5

Psům jsem se vždycky vyhýbal. Já vím, nikdy vám nic neudělají, jen si chtějí hrát, ale já si jen chci v klidu zaběhat a nepotřebuju, aby na mě něco slintalo.
Po přečtení se moje obava z hravých psů přirozeně zvýšila a jen se bojím, že za mnou jednou bude utíkat další Cujo.

Zmitko.m
09.07.2022 5 z 5

Parádní kniha. Byl to můj první King a nezklamal mě. Hodně se mi líbily ty části, kdy jsme viděli Cujovým pohledem. Bylo to super. Během čtení příběhu jsem získal značný respekt k velkým štěkajícím psům, No, respekt. Spíše značnou ostražitost. Parádní příběh.

MamaKnihomolka
29.06.2022 5 z 5

Kingovo oblíbené městečko Castle Rock a v hlavní roli dvě rodiny. Vic, Donna a čtyřletý Tad Trentonovi. Joe, Charity a desetiletý Brett Camberovi a jejich pes – bernardýn Cujo – hodný pes, který byl prostě ve špatný čas na špatném místě a stal se z něj... No... Nehodný pes.
Kdo nezná, říká si: pes se vzteklinou? Kdekoho to odradí a řekne si, co to může být za fádní nápad a jaké může být jeho zpracování. V Kingově podání? FENOMENÁLNÍ! To vám zaručuju. I já totiž tuto knihu podceňovala. Byla jsem nadšená a nevím, jestli když ještě někdy uvidím bernardýna, tak nepůjdu velikou oklikou nebo nezačnu trošku vnitřně vyšilovat.
•••
Kniha mě opravdu děsila, asi možná proto, že člověk narazí na nějakého psa na každém rohu. V akčních scénách ( a že jich nebylo málo) je kniha nesmírně čtivá a já to vážně hltala. Byla jsem do příběhu tak zažraná a často mi přes den vytanula myšlenka co bude v příběhu dál.
•••
Svým způsobem mi Cuja bylo líto, když King popisoval jak mu je a co vše prožíval, ale sama mám čtyřletého syna a mnohokrát mě napadlo co bych dělala já, kdyby nás ohrožoval obrovský pes v rozbitém autě.

Dejnau
07.06.2022 4 z 5

Cujo.. milý a hodný pejsek, který byl ve špatnou chvíli na špatném místě.
Čtení mi rušila nudná práce Vika a Rogera. Každopádně jsem nečekala až tak smutný konec.

Iamblichos
16.05.2022 3 z 5

Aj lepsie knihy Majster napisal

poloborec
14.03.2022 5 z 5

Napínavé od začátku až do konce a společně s Dlouhým pochodem zatím můj nejoblíbenější King. (Stále si ale myslím, že je to trošku peďák.)

mareksevc
12.03.2022 5 z 5

prelínanie napätia a vyvoja postáv zvladnuté majstrovsky

heavy66
09.03.2022 5 z 5

Nenávist, láska, rodinná hádka, sex, a pes! Ještě před pár dny dobrosrdečný mazlík, z kterého autor udělal bestii, kterou byste nechtěli potkat ani za vysokým plotem. Přečtěte si tenhle příšerný horor, zadívejte se do věrných očí svého psího miláčka, a přemýšlejte, zda jste si neměli místo rotvajlera pořídit raději andulky!

Lenyaa
09.03.2022 5 z 5

Tato kniha je prostě klasika, nevím proč jsem se jí tak dlouho vyhýbala... Jako snad ve všech Kingových knihách, které jsem zatím přečetla, i zde jsou skvěle vykreslené postavy i jejich vztahy a osudy. King zkrátka umí bravurně popisovat lidi, prostředí i atmosféru. Chvílemi jsem si připadala, jako kdybych postavy osobně znala, některým jsem fandila, některým jsem přála rozsápání vzteklým Cujem už od začátku.. Jen ten konec... Doufala jsem že to dopadne malinko...lépe..
Každopádně dávám 5*, prostě nemůžu jinak.

Lisa_Flames
07.03.2022 4 z 5

Čekala jsem, že King bude čtivě napsaný, knihu jsem louskala dlouho a ztratilo se mi tak napětí. Jinak zajímavý příběh a hlavně konec knihu docela zachránil, až na to, jak chudák pes tolik trpěl. Vyobrazení postav bylo skvělé - žádní hrdinové, jen obyčejný lidi s osobními problémy a chybami, přesto mi nebylo líto ani jednoho.

killy
26.02.2022 5 z 5

Dlouho jsem po přečtení knihy neměla tak špatné pocity. Doma máme úplně stejně srovnaná synova autíčka, úplně stejně vyháníme příšery ze skříně .... Tohle je opravdu úžasná kniha, o spoustě blbých náhod, o tom jak málo stačí na to aby se lidi nepotkali, o tom jak moc si lidi nerozumí, o tom jak může každý zešilet... Mimo jiné výborná psychologie manželského páru. Nechávala jsem posledních 30 stran dlouho čekat až budu připravena ...
Nebyla jsem.

DomYell
08.02.2022 4 z 5

Ctive psany pribeh s trochou syrovosti a osklivosti o velkem dobrem psu, ktery se dostal na spatne misto a stejne tak i par lidi..