Cizinka

Cizinka https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258953/bmid_cizinka-1SM-258953.jpg 4 2345 2345

Cizinka / Outlander série

Zde je příběh, kterým to všechno začalo. Seznámíme se v něm se dvěma pozoruhodnými postavami, Claire Randallovou a Jamie Fraserem. Román je plný vášně a historických zajímavostí a snoubí se v něm dech beroucí dobrodružství s milostným příběhem, vedoucím napříč epochami. Píše se rok 1945 a Claire Randallová, bývalá armádní zdravotní sestra, se právě vrátila z války, aby se znovu setkala se svým manželem a vydala se na druhé líbánky. Při prohlídce jedné ze starověkých kamenných ruin, které jsou rozesety po celých britských ostrovech, se však dotkne jednoho z menhirů. Náhle je z ní Sassenach – cizinka – ve Skotsku zmítaném válkou a nájezdy klanů v pohraničí, to vše léta Páně… 1743. Claire je katapultována zpět v čase silami, kterým nerozumí. Ocitá se uprostřed intrik zemanů a špehů. Někteří z nich možná usilují o její život a jiní o její srdce. Právě zde se totiž setká s Jamesem Fraserem, galantním skotským bojovníkem, který ji zahrne láskou tak bezbřehou, že se Claire bude muset rozhodnout mezi věrností a touhou ; mezi dvěma naprosto odlišnými muži ; mezi dvěma životy, které nelze vzájemně skloubit. Dotisk v roce 2017.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Omega

Outlander , 1991

Majulenkaa
20.10.2014 5 z 5

Nejprve se musím přiznat, že jsem knihu četla v angličtině...tudíž mi pár detailů určitě uniklo (aneb ztraceno v překladu). Navzdory tomuto faktu jsem si knihu užila ať už cestování v čase, historické detaily, romantickou linku i prostředí kde se děj odehrává.

Yorika
19.10.2014 1 z 5

No...co říci o této knize ? Naivní červená knihovna, děj postrádající logiku.Boj Skotů o nezávislost je zde popsán jen velmi okrajově což chápu, neboť autorce nezbylo zřejmě kvůli popisu neustálého ,,šmajchlování" hlavních hrdinů již místo na nějaký zajímavý děj.Pro mě byla četba této knihy ztrátou času.

dubakm
26.09.2014 5 z 5

,, Když překročíte pomyslnou hranici vašich fyzických možností, necítite ani strach, ani bolest. Život se stáva velmi jednoduchým a vy děláte to, co musíte dělat, nebo zemřete ."
Úžasná kniha, kterou jsem nechtěla pustit z rúk a nejraději bych jí přečetla najednou. Psaná byla tak poutavě, že se mi před očima vynořovala celá skotská vysočina, horská údolí i jezera, rodinné klany i nepříjemné a dechberoucí historické skutečnosti. Tuhle knihu budu mít v hlavě dost dlouho a určitě ji všem doporučuji :-)

Sing me a song of a lass that is gone...
Say, could that lass be I?
Merry of soul, she sailed on a day
Over the sea to Skye.

Billow and breeze, islands and seas,
Mountains of rain and sun...
All that was good, all that was fair,
All that was me is gone.

Sing me a song of a lass that is gone...
Say, could that lass be I?
Merry of soul, she sailed on a day
Over the sea to Skye.

Eryl
23.09.2014 5 z 5

Kniha na první pohled může odradit svou tloušťkou, neboť čtenář očekává zbytečné natahování děje. To u tohoto díla nepřipadá naštěstí v úvahu. Ani jedna jediná věta v knize na mne tak nezapůsobila. Velice jsem si oblíbila autorčin nápad cestování do minulosti. Ale čím jsem byla naprosto unešena, byl dokonalý popis (doby, místa, lidí, prostě čehokoliv), při kterém jste neměli šanci ani důvod se nudit, jak to bohužel někdy bývá u popisů zvykem. Co se děje týče, malinko mne mrzelo, že nebylo trochu více řešeno právě ono zmiňované cestování časem. Naštěstí vás příběhy postav natolik pohltí, že se to stává nepodstatným detailem. Knihu vřele doporučuji :)

SalvatoreEl
19.09.2014 5 z 5

Knihu jsem nejprve četla v angličtině a natolik mě uchvátila, že jsem ji musela přečíst znovu v češtině. Krásná knížka, skvělý děj a postavy. Tu knížku prostě musíte milovat. Opravdu příběh, která Vás vezme za srdce. K tomu připočtěte dobře zpracované dějové linky , krásu Skotska, sílu rituálů a kulturu. Nářez...jsem ráda, že vznikl i stejnojmenný seriál, který( k mému velkému překvapení) není vůbec špatný ;) Ale kniha je kniha =D

NicaCola
10.09.2014 5 z 5

Jsou knihy, které Vás nadchnou, které Vám vezmou dech a potom knihy, které si prostě musíte zamilovat! Cizinka mě nadchla, vzala mi dech a zamilovala jsem si ji. Příběh Claire a Jaimeiho byl nádherně napsaný, čtivý a vášnivý...

jirinax16
10.09.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek jaké jsem četla :-) i když je tam docela dost chyb, tak mě to při čtení nijak zvlášt' nevadilo :) už se těším na další díl :)

LadyElisa
19.08.2014 5 z 5

Nádherný a barvitý příběh Skotska za dob dávno minulých a také velké lásky mezi Jamesem a Claire :) Doufám, že vydají sérii znovu, ráda bych ji měla kompletní :)

rottwy
25.07.2014 5 z 5

Jsou knížky, které se vám líbí, které vás nějakým způsobem zaujmou, knížky ke kterým se rádi vracíte.. a pak jsou tu knížky, které doslova milujete! A tak je to s Cizinkou.. miluju jí! Miluju ten příběh, miluju Jamieho, miluju Skotsko! Hned po jejím vydání jsem ji dostala k Vánocům, neznala jsem autorku a neměla jsem tušení co mě může čekat.. Jenže já se zamilovala! A tehdy započala moje váseň a já stále netrpělivě čekám na vydání dálších dílů, abych vždy mohla během pár dní knížku zhltnout a dál čekat..
Cizinka u nás není moc známá a tak není nic divného, že na ní občas narazím i v Levných knihách, je mi pak trochu smutno, že se takový poklad ukrývá a zároveň jsem tak nějak i ráda.. znáte ten pocit, kdy něco tolik milujete, že doslova žárlíte, když to má rád i někdo jiný? S blížící se premiérou seriálu se trošku obávám, předem je mi totiž jasné, že nemůže splnit mé očekávání a také mám asi strach z vlny nových fanoušků. Je totiž sakra těžké dělit se o Jamieho Frasera! :D

Lenka.Vílka
20.07.2014 5 z 5

Dala jsem si za úkol přečíst do začátku srpna (kvůli seriálu) a podle počtu stran jsem nevěřila, že to stihnu (a taky jsem si vlastně nebyla jistá, jestli se mi kniha bude líbit)…nakonec jsem se ponořila do děje tak, že mi zbyly ještě rezervní dny…ano, těch chyb s uvozovkami-neuvozovkami bylo vážně hodně, ale to mi nevadilo (v textu jsem se kvůli tomu neztratila, takže je mi to jedno a jelikož jsou všechny formátově stejné, asi si fakt mysleli, že je to správně…)…abych se přiznala, nejdřív jsem se trochu vyděsila, co jsem si to zase půjčila…další z těch dobových romancí, co se tváří jako něco víc, ale jsou jenom další nudná červená knihovna?...naštěstí se ukázalo, že jsem se mýlila a děj je podstatně hlubší, takže jsem byla nadšená…rozhodně si půjčím další díl…Claire je skvělá ženská, žádná ufňukaná trapka a vážně mi přirostla k srdci (a posledních 200 stran? WOW!...to byl emoční výcuc a kdybych řekla, že padla jenom jedna slzička, lhala bych…bylo jich trochu víc…)…Jamie je sympaťák hned od okamžiku, kdy si poprvé sundá košili a každému čtenáři je jasné, vedle koho si lehne…ale nepůsobí to lacině, takže OK…vedlejší postavy zastupují snad všechny typy lidí, aby mohl být příběh uvěřitelný (a že jich tam je dost)…po dlouhé době jsem narazila na záporáka záporného až do morku kostí…současní záporáci jsou podávaní tak, aby čtenář měl rád i je (tady ne!)...takže spokojenost…záporák splnil svůj účel (i přes ty špatný věci)…celkově hodnotím první knihu hodně pozitivně…takový rozsah mi rozhodně nevadí…přestože má kniha 660 stran, je nejhubenější z dílů a upřímně, až tak do 400 strany mi přišlo, že čtu hodně, hodně, hodně roztáhlý (ale bravurně napsaný) úvod do příběhu, který se rozjede během dalších knih, protože v téhle se to už naštěstí nestihne (mé ruce padají pod tou tíhou, ale nejenom pro krásu je třeba trpět…)…naštěstí se můžu pustit do dalšího dílu bez velké přestávky…dík!

Lemonie
07.07.2014 3 z 5

Když jsem se dozvěděla, že chystaný seriál je podle knižní předlohy, okamžitě jsem si ji musela sehnat. Kniha je neuvěřitelně čtivá, takže jsem ji zdolala během pár dní. Líbilo se mi hlavně, že se to rozjelo celkem brzy, což u takhle rozsáhlých děl nebývá pravidlem. I když nejsem zrovna fanoušek ich formy, tady mi to kupodivu nevadilo a hlavní postava Claire mi docela přirostla k srdci. Myslím ale, že mírné osekání milostných scén na úkor těch akčnějších by vůbec neškodilo.

Největší zápor téhle knihy je ale jednoznačně překlad, respektive asi jeho (neexistující) korekce. Tolik chyb a překlepů jsem v knize snad v životě neviděla. Uvozovky sem, uvozovky tam - přímá řeč přece musí začít i SKONČIT. Mít knihu koupenou a ne z knihovny, tak snad chci vrátit peníze. Je mi líto, že strhávám hvězdičku za něco, za co autorka vůbec nemůže, ale prostě mi to strašně pokazilo dojem. Pokud máte možnost číst knihu v jiné verzi, rozhodně ji využijte.

bookcase
12.05.2014 5 z 5

Na knížku jsem se neskutečně moc těšila, každý, kdo ji četl, chválil. Byla jsem sice upozorněna na otřesný překlad, ale to, co se mi dostalo do rukou, to byl mazec. Co stránka, to chyba. Příběh jako takový skvělý, jsem zvědavá i na film.

Venezia
09.05.2014 5 z 5

Televízia Starz pripravuje na leto 2014 premiéru. Zatiaľ je na youtube Outlander First Look Trailer a milé lekcie výslovností mien s lektorom a hercami Speak Outlander Lesson. Výber hercov, sa podľa mňa vydaril. Už sa teším.

Cizinka je kniha, ktorú som čítala najviackrát. Je to napínavý historicko-dobrodružný román s milostnou zápletkou. Na diskusných fórach vyčítajú autorke, že Jamie je veľmi zidealizovaný. Bohužiaľ je asi doba, keď nájdeme chlapa, čo ovláda viac ako jeden cudzí jazyk a poskytne žene svoje meno a ochranu, už len v historických románoch a v románoch pre ženy. Úsmevná je ale Jamieho nezničiteľnosť, ten chlap by snáď prežil aj útok mimozemšťanov. :-) V tejto knihe som čítala asi najkrajšie ľúbostné vyznanie vôbec: Neboj se, teď už jsme dva.

Čo ma sklamalo, bol odfláknutý český preklad. Najprv som knihu čítala v nemčine a pri českej verzii som sa nestačila diviť. Napríklad nerozumiem prekladu Sasenachová - veď v knihe je jasne uvedené, že Sasenach znamená Cudzinec, Angličan, nie je to meno.
SPOILER: V nemeckej verzii bola jedna dôležitá veta preložená inak. Česká verzia str. 469: Chceš mi říci, že sis mě nevzal z lásky? Nemecká verzia: Du willst behaupten, du hättest mich aus Liebe geheiratet? (Chceš tvrdiť, že si si ma vzal z lásky?) Logickejšia je tá nemecká verzia, nie?

V českej verzii chýba úvod knihy. Tu je môj amatérsky preklad z nemčiny:
Ľudia miznú stále. Opýtajte sa polície. Alebo ešte lepšie, opýtajte sa novinára. Že sú ľudia nezvestní, je pre novinárov niečo ako každodenný chlieb. Mladé dievčatá ujdú z domu. Malé deti odbehnú od svojich rodičov a už ich nikto viac neuvidí. Ženy v domácnosti sú zrazu na konci so svojou trpezlivosťou, vezmú peniaze na domácnosť a taxík na stanicu. Medzinárodní finančníci zmenia svoje meno a vyparia sa v dyme cigary. Veľa nezvestných sa napokon nájde – živí alebo mŕtvi. Pre ich zmiznutie je vo všeobecnosti vysvetlenie. Každopádne väčšinou.

V nemčine vyšlo aj 700 stranové kompendium z tejto Highland-Ságe. Obsahuje obsahy (prvých štyroch dielov), charaktery postáv + horoskopy Claire a Jamieho (Claire je váhy a Jamie je býk), rodokmene, slovník a poznámky ku galštine (je tu aj uvedená CHYBA autorky: "mo duinne" nie je správne - spávne je "mo nighean donn" = moja hnedovláska), webové stránky ku knihám, rešerše, teóriu cestovania v čase podľa autorky, texty o Lallybrochu, najviac položené otázky autorke + odpovede, kontroverzné témy (komunikácia, sex, nadávky a kliatby, homosexualita, potrat, násilie v manželstve ai.), výťahy z budúcich kníh, bibliografia, opravy chýb, autorkine tipy na dobré knihy.

Svojho času sa viedli na nemeckých diskusných fórach debaty, či je lepší Jamie z Cizinky alebo Alexander z Medeného jazdca.

helenkan
03.03.2014 5 z 5

Moje první knížka od téhle autorky.Líbíla se mi hned od začátku.Nechybělo napětí,dobrodružství ani romantika a výborně se četla.

mi.sa
01.03.2014 5 z 5

Krásná kniha. Už od samého začátku si dokázala získat mou pozornost a většinu mého volného času. Vtáhla mě do děje okamžitě. A seriál zatím vypadá moc dobře. Knižní předlohy se drží zuby nehty, což se vidí už málokdy Na této stránce se dozvíte nejnovější informace o seriálu, ale také i zajímavosti o knize https://www.facebook.com/Outlander.Cizinka

hankapimi
10.12.2013 4 z 5

Po válce se zdravotní sestra Claire Randallová ocitne v čase o 200 let nazpět do doby, kdy kapitán Randall krutě bojoval za anglickou korunu se skotskými klany. Claire je moderní racionální žena a zprvu nechápe, co se vlastně stalo. Je zajata skupinou skotských mužů, odvezena na nedobytnou tvrz a konfrontována se životem a primitivními způsoby tamějších obyvatel.. Pro své lékařské znalosti je náčelníkem klanu MacKenziů jmenována místní léčitelkou a získává si určitý respekt u zdejších obyvatel i mladého skotského bojovníka Jamieho Frasera. Je otřesena a dojata jeho výjimečným osudem a okouzlena hrdou a upřímnou povahou. Náklonnost záhy přeroste v silný milostný vztah, jenž jim oběma pomáhá čelit protivenství, intrikám a zvůli, které panovaly ve válkou zmítaném Skotsku v 18. století. Tento objemný historicko-současný milostný román je napsán velmi čtivým, svižným tempem, stejně jako pokračování Vážka v jantaru a Mořeplavec.

Petronille
02.12.2013 5 z 5

Velice krásná kniha. Je jednou z mých oblíbených knížek, jediné její mínus je její počet stran a pokračování které má ještě více stran, což některé lidi odradí. Autorka mě velice překvapila, že každá z jejích knih je velice dobře napsaná. Knihu doporučuji k přečtení, úplně vás vtáhne do děje.

Neobee
29.10.2013 5 z 5

Výborná kniha s napínavým dějem. Ani jsem nečekala, že se mi bude takhle objemná kniha dobře číst. Určitě doporučuji k přečtení... Těším se na další díl a doufám, že mě nezklame...

Moncza
24.10.2013 4 z 5

velmi pěkná napínavá kniha. Už se těším až se dostanu k dalšímu dílu =)

LenaDonan
12.10.2013 4 z 5

Kniha má vážny nedostatok - nie prílišnú krátkosť, ale tú chybu má každá kniha od Gabaldonovej, takže ju za chybu hádam ani nemožno považovať. No, vskutku mi to aj tak rýchlo ušlo. Autorka vytvorila celkom sľubných protagonistov, zasadila ich do krásnych miest Škótska, pridala prísadu dobrej dejovosti a všetko to orámovala krásnym ľúbostným príbehom, tak už sa len treba tešiť na pokračovania...