Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy

Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/170934/bmid_bobby-conroy-vstava-z-mrtvych-a-jin-Hb6-170934.jpg 4 283 65

Stephen King může být na svého syna právem hrdý! Moderní horory zřídkakdy sází na rafinovanost. Většina autorů, kteří nás skrze své stránky rádi děsí, se nám příliš často vrhají přímo po krku a zapomínají na to, že nejlepší dravci útočí ze zálohy. Na skákání po krku není samo sebou nic špatného, ovšem skutečně talentovaní spisovatelé mají v rukávu víc než jen jeden trumf. Ony vlastně ani ne všechny povídky v této knize jsou hororové. Některé jsou posmutněle nadpřirozené, jiné působí jako mainstreamový temný thriller a v jedné není ani náznak odpornosti a je vlastně docela roztomilá. Ale jsou rafinované, tváří se jako kamarádi. Autor Joe Hill je totiž pěkně zákeřný parchant.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , XYZ (ČR)

20th Century Ghosts , 2005

Lenka.Vílka
19.07.2022 5 z 5

A mám za sebou další skvělou sbírku, která pracuje s prvkem "čtenáři domysli si sám". A já to žeru!!! Ano, asi jsem divná, jelikož si to chybně nezaměňuju s "nenapsal pointu" nebo "nechtěla se mu vymýšlet pointa?", protože...no, to je ta pointa. A já chápu, že to nemusí každému sednout v románu (mě taky pokaždé ne), ale tohle jsou povídky. Povídky, které stojí na představosti čtenáře úplně stejně jako na představosti jejich autora. A Hill si rád hraje a má spoustu fantazie.

Hrdiny povídek spojuje to, čím se vyznačují a jací jsou. Takové ty ztracené duše naší společnosti, kteří jsou zmatení, často nedocenění. Takže je snadné je pochopit, sžít se s nimi. Přeci jen, co si budeme, kdyby vás to nebralo, tak nečtete Joe Hilla, že...
(Nebo ho čtěte, protože máte pocit, že musíte kvůli jeho taťkovi, a vadí vám, že není jako on. To je ale šok, že není jako on!)
Žánrově je kniha strašně moc rozmanitá, to může někoho odradit, ale já nejsem žádnej srab. Ne, ne! Ale i tak mě překvapilo, že v tom lze udržet tu červenou nit a dovést mě svými příběhy až na konec knihy.

Autora jsem začala číst později, takže jsem se k téhle knize dostala též trochu později. Až když byl Bobby rozebraný a já si tedy počkala na Telefon. Povídky mám ráda a od Hilla taky moc. Sice mi tady pár věcí úplně nesedlo, ale já mu to odpustím! Z lásky. Nebo z nějakého jiného směšného citu, který ve mě jako vetřelec přebývá...

Nejvíc se mi libily, nebo spíš se hodí slovo zasáhly, povídky: Pop Art, Abrahamovi synové a Poslední dech. Ale zbytek byl též dokonalý. Což je vidět z mého hodnocení povídek  :)

Jo, a ta tisková chyba, která je v knize? Úplná maličkost, které by si podle mě normální čtenář nevšiml (nebo jo, ale ignoroval jí). Ale přišlo mi od vydavatele milé, že se za to omluvil  :)

MamaKnihomolka
08.07.2022 3 z 5

Joe Hill. Trošku se stydím, že jsem o tomto autorovi neslyšela už mnohem dřív, když tak miluju tvorbu jeho taťky. Ano. Joe Hill je syn Stephena Kinga a tato kniha je má premiéra v jeho tvorbě.
Řeknu vám, že je rozhodně skvělý nápad začít číst hororovou knihu povídek, když u vás zrovna řadí bouřka a vy jste doma sami jen s dítětem...
•••
Kniha obsahuje povídky různého druhu. O mrtvých, nemrtvých, proměnách, žárlivosti nebo zoufalství i vytrvalosti. Nad některými se člověk zamyslí, z některých má podivný pocit v zádech a některé jsou tak zvláštní, že si je div nepřečte znovu. Většina má okolo 20 stran, bez zbytečných popisů a omáček, což je velké plus.
•••
Po přečtení první povídky – Nejlepší nový horor, jsem si řekla s přísným pokývnutím hlavy, že jestli budou všechny alespoň podobného rázu, tak se mám na co těšit a mé nadšené hororové já se bude tetelit blahem.
Povídka Černý telefon, podle které byl natočený stejnojmenný film, se mi líbila. Jen mě mrzelo, že je tak krátká. Klidně mohla být rozsáhlejší a obsáhlejší. Bylo to takový všechno šup šup. Čekala jsem nějakou bombu, když podle ní byl natočený film. Jinak myšlenka skvělá, ale za mě málo propracovaná.
Další povídka, kterou musím zmínit, protože byla tak divně děsivá byla Otcova maska. V povídce je tolik zvláštních věcí, všichni se chovají divně, že z toho člověka mrazí.
Abrahamovi synové. Další povídka, která se mi svou atmosférou zaryla do paměti a byla jsem ráda za to, jak skončila.

MíšaS.
12.06.2022 2 z 5

2* je spočítaný aritmetický průměr ze všech ohodnocených povídek a bohužel na víc tato sbírka dle mě nemá.
V předmluvě jsme naváděni k tomu, abychom si povídky domýšleli, bohužel nám autor nedal možnost, neboť většina povídek je nudných a raději na ně ani myslet nechci.
Asi od půlky jsem se do čtení musela nutit a naštěstí na mě čekaly, dle mého, ty lepší části. Ale i tak je to dost slabé. Vždy tomu něco chybí, nějaký nápad, maličkost, kvůli které budete mít otevřenou pusu.
Asi jsem od syna SK měla větší očekávání.

heavy66
01.05.2022 3 z 5

Titulní povídka je skvělá, pár dalších dobrých, ale celkově mi přijde sbírka spíše průměrná. Povídky Kinga seniora se mi líbí víc!

Charley
04.07.2021 3 z 5

Joe Hill píše velmi čtivě a rozhodně čtenáře nenudí. Nicméně na to, že by to měla být sbírka strašidelných příběhů, tak mi jich přišlo strašidelných jen několik - mezi nejoblíbenější za mě asi vyberu "Dobrovolná internace"..
Bohužel jsem ale asi od povídek očekávala větší napětí. Nicméně, jak už jsem psala - J.Hill píše čtivě a i tak doporučuji k přečtení :)

666Jitka
18.09.2020 5 z 5

Kniha se mi moc líbila a dobře se mi četla. Každá povídka je z jiného soudku, některé jsou strašidelné, některé jsou k zamyšlení, některé jsou téměř ze života ... Za mě opravdu dobrý výběr.

kilometr
02.07.2020 4 z 5

Tak hororové mi tedy právě přečtené povídky nepřipadaly,ale většina se mi líbila a u některých jsem až tajil dech.Povedené!75%.

Stanas513
01.07.2020 5 z 5

Tuhle knížku jsem četla už dávno, ale moc povídek jsem si nepamatovala, tak proč si ji znovu nepřipomenout? Pár povídek s otevřeným koncem, to si může čtenář domyslet, jak by to vlastně mělo skončit. Jo, to se mi líbí.

trudoš
17.06.2020 5 z 5

Joe Hill má úžasnou schopnost pracovat s hrůzou z nevyřčeného, kterou umně kombinuje s hrůzou doslovně vysloveného. Brutalita se tak střídá s fantazií a to je přesně to, co mi na hororech vyhovuje nejvíc. A třebaže jeho historky nejsou pokaždé děsivé, prakticky vždy zanechají ve čtenáři pocit jemného mrazení v zádech. Zároveň se autor projevuje jako dokonalý znalec lidských povah, kdy pozvolna přechází z dětských hrdinů k dospělým a vy nejenže vnímáte rozdílné charaktery, ale nemáte ani sebemenší problém uvěřit jejich často prapodivnému chování.
Tematicky se povídky rozcházejí; něco je šmrncnuté dobovou nostalgií, jindy se pracuje s takřka schizofrenním vnímáním reality. Občas se i stane, že příběh nemá s hororem nic společného, ovšem nedá se říct, že by to bylo nějak na škodu. Všechny do jednoho jsou stylisticky perfektně rozehrané, podmanivé v nápadech a jiskřící nespoutanou imaginací, přitom pro kohokoliv snadno uchopitelnou. Tohle je zkrátka nádherná ukázka spisovatelského umění.

n.ezn.amy
20.12.2019 4 z 5

Celkem překvapivě dobré povídky, je vidět, že jablko nespadlo daleko od stromu. Joe Hill mě příjemně překvapil. Za mě výborná Snídaně u vdovy či Otcova maska.

Anushka1
08.05.2019 3 z 5

Jelikož miluju dílo Stephena Kinga, tak jsem si řekla, že zkusím něco od jeho syna. Sáhla jsme tedy po této sbírce. Musím ji ale ohodnotit tak 50/50. Některé povídky byly geniální, některé mě teda vůbec nebavily.
Top povídky: Pop Art, Nejlepší nový horor, Plášť, Uslyšíš zpívat cvrčka, Poslední dech a Dobrovolná internace. A jelikož mám ráda upíří tématiku, tak i Abrahamovi synové.

Metla
16.02.2019 4 z 5

Velmi vyrovnaná povídková sbírka, která mi (nepřekvapivě) potvrdila spisovatelské kvality Joe Hilla. Ten chlap má hlavu plnou zajímavých až absurdních nápadů a umí je zručně převést do vět. Akorát jsem chvílemi (ne příliš často) měla pocit, že překladatel není tak stoprocentně zdatný, mohl místy zvolit vhodnější výrazy či obraty. Redakce bohužel nebyla dostatečně pečlivá, zvláště v druhé polovině knihy se namnožily překlepy.
Každá povídka má ode mě svůj krátký komentář, zmíním tedy jen určitou podobnost hrdinů většiny těchto příběhů: bývají to mladí muži/chlapci, psychicky rozervaní, outsideři paběrkující na okraji společnosti. V tomto směru má slavnější tatík rozmanitější a psychicky vypiplanější portfolio charakterů. Na druhou stranu Joe Hill netrpí zbytečnou ukecaností, nebojí se zpracovávat i naprosto bláznivá témata a nenašla jsem v této sbírce vyloženě slabý kus. Nejvíce na mě zapůsobila "Dobrovolná internace" (95%), nejméně "20th Century Ghost" (60%) a název knihy bych označila jako zavádějící, protože zdaleka ne každý z těchto "strašidelných příběhů" se alespoň otřel o horor. Každopádně zvedám spokojeně celé čtyři palce; emotivně mám puzení vyčarovat i pátý - za zvláštní atmosféru, originalitu a odvahu jít si vlastní cestou, bourat zažitá klišé.

C.Skilark
15.12.2018 4 z 5

Skvělé povídky převládají nad těmi horšími ( které by ani nebyly tak špatné, ale nesvědčí jim otevřené konce) Nejvíce mě dostal Plášť, Otcova maska a Dobrovolná internace ( u které bych skoro řekla, že ji napsal tatínek). Super jsou i V autu a Poslední dech.

Augi
28.04.2018 5 z 5

Výborná kniha

kapitan9556
26.04.2018 3 z 5

Nechal jsem si odstup a komentář píši, až po druhém přečtení.
A právě proto, si nemyslím, že by to bylo něco mimořádného, že by to bylo něco, co by se mohlo označovat, za to, na co by měl být Stephen King hrdý. Není to prostě něco co by Vás totálně odrovnalo třeba jako "Full Dark, No Stars". Podle mého je to tuctovka zaštíťěná samotným Stephenem. (ale jo rodina) Netvrdím, že jsem se nebavil u povídek: "Nejlepší nový horor", "Černý telefon" a u geniálního(comicsovýho) Pláště. + u nejlepší povídky knihy "Dobrovolná Internace"(nepsal to King?)" JASNĚ!!!! BAVIL!!! Ale jen u týhle chabý hrsty, z těch všech!

Vlk.kh
23.01.2018 2 z 5

Tak předně se nejedná zdaleka o čistě hororovou sbírku povídek, jak už tu bylo napsáno přede mnou - což mě tedy, přiznám se, trochu otrávilo. Čekal jsem něco trochu jiného. Ale našlo by se tam pár kousků, co mě bavilo, konkrétně Nejlepší nový horor, 20th Century Ghost, Abrahamovy synové a Černý telefon - ten byl z celé sbírky dle mého názoru nejlepší. Ten zbytek, to bylo takové všelijaké. V některých povídkách mě autor alespoň na chvíli zaujal a rozezněl tu správnou strunu, kdy jsem se tetelil blahem, jak to bude dál, ale to záhy vyšumělo. A pak tu bylo pár takových, co jsem vyloženě protrpěl a místy i přeskakoval text - přiznávám bez mučení - ale byla to neskutečná nuda.

PeM
18.12.2017 odpad!

Tady se nám někdo potatil. Knížky Kinga jsou pro mě brak (ano, já jsem antikingista a i přes snahu to nebude nikdy jinak) a tohle byly taky pěkné slátaniny. Kingisté, nezlobte se na mě, každý jsme jiný a máme rádi něco jiného :-).

evickakyticka
01.10.2017 3 z 5

Tak jsem po nějaké době sáhla po povídkách, že se jako po setmění budu trochu bát... když už se nám ten den krátí a děcka jdou brzo spát... No, ale tady ty povídky byly vesměs všechny tak nanicovaté, že se se mnou kniha drobet protáhla.... Už si na ně ani nevzpomenu, kromě snad Mrtvého dřeva a Černého telefonu...

iLuciferie
14.05.2017 3 z 5

Hill má rozhodně velký potenciál, některé povídky mi hodně připomínají stylem jeho otce, většina se čte opravdu dobře. Co mi u Hilla trošku vadí je zbytečný nadbytek sprostých slov a v některých povídkách nedotažená (nebo nejasná) pointa.

Lískaran
29.11.2016 4 z 5

Řekl bych, že knize trochu škodí očekávání, že jde o horory (jak tvrdí i český název). V některých povídkách jde spíš o reflexi žánru (povídka Nejlepší nový horor se skvěle podaným koncem) a nejvíc asi o atmosféru dětství a dospívání, ke které snění, tajemství, hrůzy a traumata patří - zvlášť u některých autorů (Ahoj tati, říká Joe Hill).

Nejlepší povídky: Dobrovolná internace, Černý telefon a surrealistická Otcova maska.

povídky horory dark fantasy

2010  80%Rohy
2016  82%Ohnivý muž
2011  91%Vítejte v Lovecraftu
2007  78%Černá krabice

Kniha Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy je v