Modlitba za matku

recenze

() / Morsie
Modlitba za matku
Modlitba za matkuod jihokorejské spisovatelky Kjung-suk
Šin ve mně vyvolala mnoho zvláštních pocitů. Najednou jsem si začala uvědomovat, jak moc je pro mě moje maminka důležitá a jak moc beru její lásku jako samozřejmost. Ta knížka mi otevřela oči a přiměla mě uvažovat nad tak základními věcmi, jako je samotný vztah s matkou.

A přitom příběh není nijak složitý. Rodiče vyrážejí na návštěvu za dětmi do Soulu. Nejde o nic náročného, cestu zvládnou sami. Omyl, nezvládnou. Cesta ani zdaleka neproběhne tak snadno. Naopak se stane, že se matka ztratí kdesi v davu.

V těchto místech začíná vyprávění nejstarší dcery. Od popisu beznaděje a šoku rodiny až po pátrání po ztracené matce. Jenže její úvahy a myšlenky nezůstávají jen tam, dovedou ji daleko dál. Začne nad svojí matkou uvažovat a snad si poprvé v životě uvědomí,
jak je to neskutečně obětavý člověk. Už nejde jen o pouhé hledání matky. Jde o hluboký příběh uvědomění si a pochopení, o najití sebe sama a vlastní růst.

Dál pak vypráví i další sourozenci, otce a nakonec i ztracená matka. Díky všem těmto rovinám a úhlům pohledu se odkrývají ty nejrůznější detaily rodinných vztahů. Každý má totiž na svou matku trochu jiný pohled, což nás nutí zamyslet se nad tím, jak se jeví naše matka nám a jak našemu bratrovi.

Tahle kniha mnou neskutečně hnula, překvapila mě a vryla se mi do srdce. Dlouhou dobu potom, co jsem ji přečetla, jsem uvažovala nad pravdou ukrytou v těch prozaických řádcích – byla jsem z toho tak nějak šťastně smutná. Modlitba za matku mé očekávání
mnohokrát překonala. Je to vlastně přesný popis obyčejných věcí, které by za obyčejné považovány být neměly.

I když je kniha napsaná trochu netradiční formou, čte se dobře. A i když je to čtivo pro náročné, nepustí vás, dokud ji nedočtete. Má v sobě totiž takové to cosi, co se vás dotkne.

Modlitbu za matku by si měl přečíst každý. Každý z nás má nebo někdy měl matku.

kniha recenze