20. téma Čtenářské výzvy 2020

novinky

28.12.2019 / Dan
20. téma Čtenářské výzvy 2020

A máme to kompletní. Níže poslední odtajněné téma.

20. téma: Kniha, která nesplňuje ani jedno z předešlých témat letošní výzvy

Inspirovat se můžete v nově vytvořené speciální Diskuzi, a napsat si navzájem knižní tipy a doporučení.

Kompletní seznam témat pro rok 2020:

1. Kniha, jejíž autor letos oslaví (oslavil) kulatiny
2. Kniha, která má v názvu den v týdnu
3. Kniha, jejíž hlavní postava má vaše vysněné povolání
4. Kniha, která má na obálce květinu
5. Kniha, jejíž hlavní hrdina trpí psychickou poruchou
6. Kniha, která vás zaujala svým názvem.
7. Kniha o holokaustu
8. Kniha s názvem vystihujícím vaši osobnost nebo náladu
9. Kniha, jejíž první věta začíná zájmenem
10. Kniha autora, od kterého jste ještě nic nečetli
11. Kniha autora, který získal cenu E. A. Poea
12. Kniha, která je na Databázi knih v době čtení méně než 20x v Přečtených
13. Kniha od dánského autora
14. Kniha básní
15. Kniha, jejíž obálka se vám nelíbí
16. Kniha, která má v názvu slovo "aneb"
17. Kniha, ve které se odehrává svatba nebo pohřeb
18. Kniha, jejíž název je na obálce červenou barvou
19. Kniha poprvé vydaná v roce 2020 (nová kniha)
20. Kniha, která nesplňuje ani jedno z předešlých témat letošní výzvy

Napište nám níže do komentářů, jak se vám nejnovější témata výzvy na rok 2020 líbí, a zda do ní půjdete.

Komentáře (172)

book_fan
09. ledna

Dada007: I v Čechách máme omezení, ale to se liší knihovna od knihovny.

Dada077
09. ledna

book_fan
jééje, mne zatiaľ knihovňa nehrozí, preukaz nepredĺžený zatiaľ ešte musí počkať, na polici v mojej knihovni ma tichúčko čaká 61 zatiaľ neprečítaných a nemo ku mne vystiera ruky :))))
keď tak čítam príspevky ... v Čechách nemáte obmedzenie vo vypožičaných počtoch? ja si môžem naraz len 6 ks na mesiac, predĺžiť o ďalší mesiac čítania môžem dva krát , potom utrum . vrátiť.

book_fan
09. ledna

Dada007: Tak brzy v knihovně? Uf, nejsem jediná (také tak brzy). K tomu, že si napůjčujete spousty knih, jak moc vám limit dovolí - to znám také, moc dobře. Blíží se doba, kdy bude knihovna zavřená, tak do ní vyrazím a napůjčuji si spousty knih. Pak zjistím, že to nemám jak dostat domů, takže se ověšená taškami vracím domů, za neustálého hekání (na druhou stranu, je to ovšem dobré posilovaní, ruce mám silnější než dřív). A pak také nestíhám dočíst.

Jinak děkuji za radu, knihy do výzvy budu shánět podle vašeho doporučení (rady, tipu, jak to budu nazývat není důležité).

Lenka.Vílka
09. ledna

Book_fan: nepochopila jste mě. Já nepsala, že máte procházet knihy a doufat, že vás zaujme první, na co narazíte a to si přečtěte. Já jsem psala, že pokud najdete něco, co je v žebříčku, to vás zaujme, v knihovně si knihu najdete a tam zjistíte, že je to špatně. Je to důvod k tomu, aby jste knihu nepřečetla? Za mě ne. Ale chápu, pokud má někdo v plánu přečíst letos jenom 20 knih a to těch z výzvy, tak chápu, že to naštve :(
Nejde o to, že já mám štěstí, že co jsem si původně naplánovála přečíst do bodu patří, takže jupí. Ale když se podívám do knih, které mám půjčené teď z knihovny. Půjčila jsem si je kvůli něčemu jinému, ale...na hromádce z knihovny mám 20 knih a z toho 11 pasuje do výzvy. Některé i do více bodů, takže si s tím lze pohrát....

Dada077
09. ledna

Lenka.Vilka
takých je nás tu určite veľa, myslím, že aj book_fan v podstate áno ... a priebežne sa takto v témach stretáme
za fiktívny palec hore ďakujem, tiež by som ním nešetrila pri veľa príspevkov ... veď sa pohybujem medzi čitateľmi - moja krvná skupina :)
Book_fan
Som členom knihovní niekedy od svojho štvrtého roku veku, a že to sú už nejaké desaťročia :) ... zopár rokov však už s návštevnosťou pokrivkávam ... nestíhala som prečítať všetko do termínu (pri vypožičiavaní som ja ako utrhnutá z reťaze a počet -povolený strop ) ... zistila som, že sa potom uštvávam ... no tiež som musela dôjsť do vzdialenej etapy môjho života, aby som si zvykla drsnú časť svojich príjmov mesačne vyrúbať za nákup kníh. nielen v kníhkupectvách, ale aj v antikvariátoch. :) Ale ak by som výzvu riešila cez knižnicu ... zastala by som v oddelení najčitanejších kníh a brala postupne tie, ktoré by ma zaujali a potom hľadala zámeno, kvet, svatbu, pohreb, červenú, čiernu ... atd

book_fan
09. ledna

Dada007: Jistě, že se nenajde někdo, kdo by při pohledu na plné regály na první pohled poznal, jestli první věta začíná zájmenem. Já jsem své knihy též prošla, ale kdybych momentálně neměla doma knihu Já, Simon (půjčeno z knihovny), tak nemám nic, co by splňovalo tento bod výzvy.

Lenka.Vílka: Jistě, podívám se po knihkupectví a najdu knihu, která začíná zájmenem (v první větě). Jenže kniha mne nezaujme a proto si ji nepořídím, jelikož nechci kupovat to, co mne nezaujme.

Pro obě výše zmíněné uživatelky: Chápu vás, přečtu si knihu, která mne zaujme, i když nesplňuje žádný bod výzvy. Vždyť to tak dělám ;) Miluji knihy celým svým srdcem a nečtu knihy, jen aby splnily nějakou výzvu a já se jen mohla chlubit jejím splněním. Ale zkrátka nemohu najít knihu (nepočítám Já, Simon), která by mne zaujala, a její první věta začínala zájmenem.

Toť zatím vše ;)

Lenka.Vílka
09. ledna

Dada077: přesně! Jsem zastáncem stejného zdravého přístupu ;) dala bych vám za poslední příspěvek palec, ale nejde to tady :(

Dada077
09. ledna

book_fan
pochybujem, že sa nájde človek, čo pri pohľade na regály plné kníh zvoleja dá presne tú, čo začína zámenom (či spĺňa viacero tém z výzvy), u mňa hľadanie knihy na tému so zámenom prebehla asi tak, že som vo vlastnej knihovni brala z priečinku ešte neprečítaných knihu po knihe a s obavami som hľadala, no na moje vlastné prekvapenie :)) našla som štyri :)
v tvojom prípade - pri zaujímavej anotácii a požičiavaní - neváhala by som, požičala by som si ju kvôli tomu, že ma zaujala, prečítala by som ju, aj keby som ju do výzvy použiť nemohla. na výzvu je predsa celý rok času .. a kníh naokolo more :)

Lenka.Vílka
09. ledna

Book_fan: co se stane? Přečtěte si hezkou knihu, která nebude sedět do tématu. Ale máte přečtenou hezkou knihu a to se počítá zase do jiné výzvy. A třeba zjistíte, že sedí do jiného tématu ;) Ono, pokud se v tom knihkupectví nebo knihovně podíváte, tak hned víte. U nových knih je často ukázka. A když vyšel ebook, tak je u prodeje taky ukázka :)
(V 98% případů od první kapitoly.)

book_fan
09. ledna

Dada077: Já též věřím ve svou poctivost, jenže, co když neznám knihu, jejíž první věta začíná zájmenem. Tak se podívám do žebříčku a vyberu si knihu, jejíž antonace mě naláká. Jenže co když si knihu chci půjčit a následně zjistím, že zájmenem vůbec nezačíná a v žebříčku je jen kvůli nepoctivým uživatelům?!

Dada077
09. ledna

Janina66, Litocha
Tiež som sa v tejto téme najprv pomýlila a našla som si knihu s názvom začínajúcim zámenom, ale včas som sa zbadala. Niektorí možno čítajú nové témy tak nedočkavo a s takým nadšením, že robia chybu pri výbere knihy. Či sú všetci poctiví neriešim. Vsádzam na vlastné svedomie a po dokončení na čistý štít :)
Je úžasné sledovať, ako sa desiatky ľudí púšťajú do čítania, do výzvy... každá kniha obohacuje.

book_fan
09. ledna

janina66: Pravda pravdoucí, i na Databázi se vyskytuje jistá množina nepoctivců, kteří jen "něco naklikají", a pokládají to za splněné. A ke slovním druhům, k těm se nebudu vyjadřovat. Je tady holt víc lidí, kteří je od základní školy zapoměli.

Litocha
09. ledna

Janina66
Téma ovšem zní Kniha, jejíž PRVNÍ VĚTA začíná zájmenem. Chybně to mají naopak ti, kteří si vybrali název knihy začínající zájmenem (světlá výjimka je To od Kinga, ta splňuje obojí).

janina66
09. ledna

Ahoj všem, čtenářskou výzvu začínám letos poprvé. Co mě zaujalo, že spousta lidí neví, co je zájmeno na začátku názvu knihy. Např. Kruh, či chuť? = podstat.jména. Čtu opravdu všechny knihy do výzvy. Ale nevěřím, že všichni jsou poctiví.

Lenka.Vílka
09. ledna

Pralinka1910: výzva je na každém a nikdo to nekonroluje. Důvody mohou být dva:
- co si tam lidé klikli není pravda
- je to pravda, ale...v seznamu knih se ukazuje hlavní vydání knihy (a to je jenom jedno) v případě, že mají vydání jiné obálky, tak to nemůže sedět

Sedmilhářky, Pýcha a předsudek, jiná vydání než hlavní tam tu kytku mají (na jiné jsem nekoukala).

:)

Pralinka1910
09. ledna

Jsem na databází nove a výzvu zkouším poprve. Jen mne zarazilo, ze v seznamu knih, kterými se lze inspirovat v bodu 4 kniha, která má na obalu květinu, je několik knih bez květin???

Monika1717
08. ledna

Výzvu jsem objevila dnes a ráda se zapojím.

Icca
08. ledna

Vyzvu 2018 jsem nemohla dokoncit, 2019 jsem nezvladla vubec, ale letos jsem odhodlana a fakt se tesim???? Skvely zpusob, jak si rozsirit obzory o nove autory, skvely napad a skvela komunita????

Marci111
05. ledna

17 Bernhard Aichner Přítelkyně smrti (a další díly)

nadeje169
04. ledna

Zkusím se s tím poprat,snad bude víc času ,prostě si jej budu muset udělat ????

Peti
04. ledna

Výzvu 2019 jsem si moc užila, díky ní jsem přečetla knihy a objevila autory, ke kterým bych se asi jinak nedostala. Pár knih jsem dočetla jenom pro tu výzvu, ale taky není na škodu. Na tu letošní výzvu 2020 se opět těším, hlavně co mi nového přinese :).

Ehwaz
03. ledna

Loňskou výzvu jsem přijala až v červenci, což mne bohužel časově donutilo k tomu, abych knihy jednotlivých témat cíleně vědomě vyhledávala. Letos to chci zkusit jinak. Minimálně do konce letošního léta výzvu "ignorovat". Číst tak, jak jsem byla doposud zvyklá. Knihy, o kterých se někde někdo zmínil, o kterých jsem někde četla, které mi přišly v obchodě, knihovně či u přátel náhodou pod ruku... I když náhodou?
A teprve pak se podívat, zda přečtená kniha neodpovídá některému z témat. Jsem zvědavá, kam až se dostanu... to je mojí výzvou

irmag
03. ledna

Témata super: vysněné povolání, 'aneb', zatim nečtený autor, básně.... Bezvadný! Jako vždy! Díky moc!

Richisa
03. ledna

K splnění tématu 17 pro sebe, bych uvažovala, že ta svatba - pohřeb někam posune děj. (Následkem se něco stane, je pro tu knihu ta událost důležitá...)

Jinak výzvu si dělá každý sám, takže jen na vás co si jako splněné téma uznáte... Jde přece především o radost ze čtení a objevování :)

ivzu77
03. ledna

Na téma č. 17 bych si vybrala knihu, kde bude pěkně popsaná celá svatba nebo kompletně se odehrávající pohřeb - pokud tam bude jen zmíňka, není to přece pořádná VÝZVA :-)
nehledejte jednoduché, naopak výzva je pro složitější hledání... a bude jich i tak dost, nebojte.

2 ...