TomHagen TomHagen komentáře u knih

Třetí říše poslouchá: Prolamování spojeneckých šifer v letech 1939–45 Třetí říše poslouchá: Prolamování spojeneckých šifer v letech 1939–45 Christian Jennings

Měl jsem možnost tuhle knihu poslouchat na Audible v originále a protože se mi líbila, koupil jsem si ji v českém vydání letos a přečetl znovu. Předně musím říct, že jak jde autor do hloubky u některých "techničtějších" aspektů historie šifrovací války, obecný kontext dějin je tu dosti zjednodušen. Je však pravda, že tohle asi nebude první knížka, po které sáhne čtenář dychtící po obecných dějinách druhé světové války. Předpokládá se, že čtenář "ví". Za mě OK.
Co mě mátlo už v originálu (a tedy se přeneslo i do překladu) bylo podle mě občasné chaotické zaměňování některých pojmů, jako namátkou označování "bitevních křižníků" (battlecruisers) jako "bitevních lodí" (battleships). Ale zase je pravda, že pro lodě německé provenience jsou ta označení trochu zavádějící tak jako tak (a já nejsem takový námořní expert, abych to posoudil).
Pokud jde o zpracování, tak kniha je pečlivě strukturována, dobře na sebe navazuje a nikde jsem se neztrácel v dějové lince vyprávění. Autor se opírá o prameny a to i některé teprve nedávno otevřené (výhoda toho, že jsme 70 let po válce). A hlavně jde o oblast, o které mnoho autorů nepublikuje. Překlad je podle mě obstojný, sem tam nějaká ta chybka tam je, ale to už tak dneska v éře „budgetových knih“ a „sběratelských“ počtech knih v nákladu bývá.

09.07.2020 4 z 5

Vznik a pád třetí říše: historie hitlerovského Německa Vznik a pád třetí říše: historie hitlerovského Německa William L. Shirer

Stáří a nově odtajněné dokumenty některá Shirerova místa trochu zpřesňují, někde je i vyvrací, ale celkově jde o naprosto skvělé svědectví toho, jak se všechno nestalo jen v určitých pár bodech na časové ose. Ona plíživost celé doby dává trochu odhlédnout od našeho historického nadhledu, kdy už víme, jak to dopadne.

09.07.2020 4 z 5