Meda77 Meda77 komentáře u knih

Nelítostný souboj Nelítostný souboj Daniel Silva

Ani nevím kde začít, tak jedem na tvrdo. Silvu mám celkem rád jako autor špionážních thrillerů není vůbec špatný, ale tohle bylo docela ukáknutí mimo mísu. Prvních cca 150 stran o historii konfliktu V. Británie a Irska, převážně severního je vcelku moc, to bych čekal více od literatury historické, nebo literatury faktu. Nezáživné a pro beletrii naprosto zbytečné. Příběh se v podstatě ztrácí a k charakterům postav čtenář necítí zhola nic. Čekal jsem, že se mi z napětí budou rozplétat ponožky, což se ve finále stalo, ale pouze vzteky nad tolika chybami, které kvalitě autora neodpovídají. Pokud se má postava přesunout z místa A 20 metrů do místa B, je tu použito tolik názvů ulic, že jsem v agonii čmáral mapu Belfastu po stěně, za což bych mohl dostat po čuni až by mi uletěli brejle. V předmluvě autor děkuje spoustě lidí a expertů, kteří mu radili z technickými věcmi v knize. Pak je pro mě nepochopitelné, že píše takový nesmysl o pistoli Herstal, která tu má prostřelit na 200 metrů 48vrstev kevlaru. Tento údaj vskutku výrobce udává, ale vstahuje se k samopalu P90, který ani není v knize použit. Ve zbraních se aktivně pohybuju od mládí, ale střílet z pistole na 200 metrů jsem viděl jen Chucka Norrise a ten u toho ještě bafal doutníček a dřepoval na jedné noze. Nebudu to natahovat, jako celek a jako špionážní beletrie zcela nevyhovující, těch problémů je tu spousta. Aotor má lepší díla a tak radši sáhněte po nich, eventuálně po jiném autorovi. Tohle chcete zapomenout už při čtení. 2 hvězdy jen z respektu k Danielu Silvovi.

19.11.2021 2 z 5

Zlatá peřej Zlatá peřej Jaroslav Danda

Moc mě to nebavilo, nic nového a to staré tak nějak obehrané. Rozhodně mnoho jiných příběhů lepších.

19.11.2021 2 z 5

O dvanácti měsíčkách O dvanácti měsíčkách Jarmila Závadová

Všechny tři příběhy jsou všeobecně známé a velmi krásné pohádky. Tuším že byly i všechny zfilmovany.

Tři zlaté vlasy děda Vševěda Tři zlaté vlasy děda Vševěda Karel Jaromír Erben

Ilustrační i psaná forma nádhera, jak říkám Erben povinnost pro školní řady.

Kocour v botách Kocour v botách Charles Perrault

Kdo by neznal dobrodružství tohodle kočičáka, mnohokrát převyprávěno a pořád bezva. Ještě dnes najdete mraky koček, jak se vám cpou do bot.

O chytré princezně O chytré princezně Božena Němcová

Pro děti povinná četba už jen kvůli autorce.

O kohoutkovi a slepičce O kohoutkovi a slepičce Karel Jaromír Erben

Erbenovu tvorbu netřeba komentovat, příběh téhle drůbeže znají snad všichni.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký Dlouhý, Široký a Bystrozraký Karel Jaromír Erben

Ostatní 2 příběhy jsou takové víceméně doprovodné, ale naši tři mužíci to jasně táhnou.

Sedmero krkavců Sedmero krkavců Božena Němcová

Jednohubečka od Boženky, pěkné.

Hrnečku vař! Hrnečku vař! Karel Jaromír Erben

Roztomilá pohádička, Babica by koukal, jak to šlapalo i bez gastronomie.

Jeníček a Mařenka Jeníček a Mařenka Jacob Ludwig Carl Grimm

Kdo nezná grimmovu Jéňu s Mářou asi žil na jiné zeměguli od své první hodiny od narození.

Princ Bajaja Princ Bajaja Božena Němcová

Jedna z nejznámějších od velikána naší minulosti. V budoucí ani současné tvorbě už nemá konkurenci.

19.11.2021 4 z 5

O žabce carevně O žabce carevně Irina Karnauchovová (p)

Typicky ruská pohádička, těžko taky u nás hledat cara.

O princezně na hrášku O princezně na hrášku Hans Christian Andersen

Andersenova klasika, všechno od něj je pěkné a tak nějak pohádkové, kdo by to čekal.

O vlkovi a kozlátkách O vlkovi a kozlátkách Jacob Ludwig Carl Grimm

Opět klasika, která učí naše špunty zavírat dveře od domu. Bude se hodit v dospělosti.

19.11.2021 3 z 5

O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku Božena Němcová

Bóža patří k neméně hejtovaným pisatelům na školách. Už jen její životopis by se měl vyučovat povinně, jedna z mála velkých osobností českého literární minulosti, bohužel.

Pták Ohnivák a liška Ryška Pták Ohnivák a liška Ryška Karel Jaromír Erben

Opět povinnost od Erbena pro celý národ.

Janek a kouzelná fazole Janek a kouzelná fazole Pavel Šrut

Pěkný příběh z dob, kdy se nemusela vnucovat lidem biezelenina.

Červená Karkulka Červená Karkulka Jacob Ludwig Carl Grimm

Českou hymnu, vlajku a karkulku znají snad všichni českého národa.

O Smolíčkovi O Smolíčkovi Božena Němcová

Tuhle perličku znají snad všichni, jestli ne pak něco není v pořádku.