lukaso89 lukaso89 komentáře u knih

Soumrak demokracie Soumrak demokracie Anne Applebaum

Pozitivně hodnotím závěrečné zamyšlení a celkovou čtivost. Ale ten zbytek... Jako na sobě nezávislé novinové sloupky jistě dobré, ale jako kniha s kompaktním a smysluplně navazujícím obsahem bohužel nedostačující. Po přečtení knihy vím, že autorka se účastní velkého množství večírků za účasti velkého množství zajímavých lidí, z nichž drtivá většina pro mne ovšem byla zcela "no name" a nesdílím autorčino přesvědčení, že se z chování těchto více méně náhodně vybraných jednotlivců dá usuzovat něco směrodatného o celkovém společenském vývoji a především o jeho příčinách. Zároveň pokládám snahu o spojování různých událostí v různých zemích za zajímavou myšlenku, které ovšem opět chybí jakékoli faktické či objektivní zdůvodnění. Vytknul bych také v podstatě naprostou ignoraci ekonomických aspektů (třeba absolutního či relativního příjmu), které bych u běžné populace tipoval na jeden z významných spouštěčů "blbé nálady" a odklonu od demokracie směrem k autoritářství. Knihu ke čtení nedoporučuji.

02.01.2023 2 z 5

Tulák Tulák Nick Petrie

Mezi hlavní klady patří, že kniha je čtivá a svižně ubíhá, ovšem obsahově to je bída. Jednání postav je nejen neuvěřitelné, ale často i nepochopitelné. Zápletka i rozuzlení jsou napsány poměrně dramaticky, ale opět zcela neuvěřitelně. Počet mariňáků v knize několikanásobně překonává rozumnou míru a (ne)smysluplnost jejich jednání je již zmíněna výše. Knihu jsem dočetl, zajímalo mne, jak to dopadne, ale doporučit ji nemohu, přestože má jistě bohulibý cíl, kterým je upozornit na špatnou psychickou situaci vojáků nasazených na zahraničních misích po jejich návratu do "normální" společnosti.

24.10.2022 2 z 5

Větrné duše Větrné duše Mons Kallentoft

Knížka mne za celou dobu nevtáhla do děje a v podstatě od začátku jsem jen doufal, že co nejrychleji skončí. Do děje bylo zamotáno zbytečné množství postav, které k jeho spádu přispívaly jen minimálně nebo vůbec. Glosy od zemřelé hrdiny byly z mého pohledu zbytečné. Také kvalita textu či budování napětí výrazně zaostává za jinými, podobně zaměřenými knihami. Navíc se mi nechce věřit, že by ve Švédsku bylo možné, aby případ vyšetřovala matka jedné z hlavních podezřelých. Celkově - utahaná detektivka bez špetky napětí. A bohulibý námět, tedy péče o seniory, ji žel bohu nezachrání.

03.12.2022 2 z 5

Sběratelé zla Sběratelé zla Mark Griffin

Měl jsem velké potíže se do knihy začíst, ale nakonec jsem se úspěšně dobral až na její konec. Doporučit ji nicméně nemohu. Chování postav je nepochopitelné i nelogické zároveň. Zápletka je na jednu stranu předvídatelná, ale na stranu druhou zároveň překombinovaná. SPOILER - Doteď jsem například nepochopil, jak se jeden z hlavních hrdinů dokázal dostat z bombou do vzduchu vyhozeného auta, když z ostatních tří pasažérů nic nezbylo. Závěr je pak dotažen do takového extrému, že mu nelze uvěřit ani v nejdivočejších snech.

07.11.2022 2 z 5